Jak już pisałem we wstępie do części pierwszej relacji z wizyty w genewskiej firmie zegarmistrzowskiej Emile Chouriet, możliwość zobaczenia i poznania sposobu działania danego producenta zegarków „od kuchni” to dla każdego miłośnika zegarków emocjonujące, niepowtarzalne przeżycie. Dotychczas mieliśmy przyjemność poznania działalności firm zegarkowych ze Szwajcarii, Niemiec, a nawet z Litwy, czy Japonii. Każdy z poznanych producentów ma inną historię, prezentuje nieco odmienną filozofię działania oraz dysponuje innym zapleczem technicznym, finansowym, "know-how" i zasobów ludzkich. Emile Chouriet to już kolejna szwajcarska marka zegarkowa, którą mieliśmy okazję odwiedzić na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
W części pierwszej relacji poznawaliśmy historię i siedzibę marki, a także dział kreowania nowych produktów, teraz czas przedstawić zakłady produkcyjne i zegarki Emile Chouriet Geneve.
Dział projektowania i konstruowania zegarków
Po założeniu odpowiednich fartuchów ochronnych przeszliśmy do działu projektowania i konstruowania zegarków.
W dziale tym pracuje obecnie dwóch projektantów, a wszelkie prace koncepcyjne wykonywane są oczywiście z wykorzystaniem najnowszych technik i oprogramowania komputerowego.
Wiszące tam na ścianach plakaty przedstawiają powód do dumy marki Emile Chouriet, czyli jej pierwszy mechanizm „in-house” – oznaczony jako kaliber EC 5318.
Mechanizm z automatycznym naciągiem został zaprojektowany z myślą o damskich wyrobach firmy Emile Chouriet. Biorąc pod uwagę, iż obecnie aż połowa sprzedawanych zegarków szwajcarskiego producenta to modele dla kobiet, o czym wspominałem w pierwszej części relacji z wizyty, to decyzja o tym, iż pierwszy manufakturowy wyrób marki będzie właśnie przeznaczony do zegarków damskich wydaje się być w pełni uzasadniona. W planach jest oczywiście także opracowanie własnego mechanizmu, który będzie stosowany w modelach dla mężczyzn.
Droga od koncepcji do produktu dla mechanizmu EC kaliber 5318 trwała prawie trzy lata. Jest to werk, którego konstrukcja oparta jest na bazie jednego z wyrobów firmy ETA, ale marka Emile Chouriet samodzielnie opracowała różne jego elementy, w tym przekładnię chodu, zespół balansu oraz naciąg.
Firma we własnym zakresie nie wytwarza, ani nie przerabia elementów wykorzystywanych do produkcji swoich zegarków. Kooperuje natomiast w tym zakresie z firmami szwajcarskimi, które dostarczają jej elementy do wykonania mechanizmu EC 5318 oraz pozostałe, wymagane przy tworzeniu czasomierzy.
Wszystkie podzespoły i elementy wykorzystywane w omawianym mechanizmie „in-house” pochodzą wyłącznie ze Szwajcarii.
Zakład składania zegarków i montażu mechanizmu „in-house”
Kolejnym etapem naszej wizyty w zakładach Emile Chouriet była montownia, gdzie składane są wszystkie modele zegarków tego szwajcarskiego producenta.
W zegarkach Emile Chouriet (EC) wykorzystywane są wyłącznie szwajcarskie mechanizmy takich producentów jak ETA, Sellita lub Ronda. W modelach posiadających mechanizmy z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji wykorzystywane są również moduły Dubois Dépraz. Natomiast wspomniany mechanizm opracowany samodzielnie przez markę EC jest oczywiście składany przez zegarmistrzów tej firmy, w jej zakładach.
W hali montażowej pracują zegarmistrzowie. Już na pierwszy rzut oka widać zróżnicowanie wiekowe między pracującymi osobami, ale wszystkie osoby są specjalistami w swojej dziedzinie, które różni jedynie staż pracy. Hala podzielona jest na zupełnie niezależne, oddalone od siebie stanowiska. Równocześnie wszystkie te miejsca jednoznacznie wyznaczają całą przestrzeń przeznaczoną do składania zegarków.
Także w tym miejscu składany jest ręcznie mechanizm EC 5318.
Przedsiębiorstwo produkuje obecnie 35 000 gotowych zegarków rocznie. Poza klasycznym składaniem i testowaniem poprawności działania zegarków każdy egzemplarz przed opuszczeniem fabryki przechodzi także test szczelności. W zależności od poziomu wodoodporności danego modelu, sprawdzenie jest przeprowadzane w teście suchym lub w urządzeniu z cieczą.
Zanim złożone w tym dziale zegarki trafią do sprzedaży muszą przejść jeszcze jeden etap swojej podróży – ostateczną kontrolę jakości.
Dział kontroli jakości zegarków oraz serwis
Nowe modele lub modele już dostępne na rynku, ale będące w procesie udoskonalania, trafiają do działu testów i kontroli zegarków, gdzie podczas różnego rodzaju prób sprawdzane są ich parametry techniczne i własności użytkowe.
Ponadto każdy zegarek Emile Chouriet jest także indywidualnie sprawdzany pod kątem jakości wykonania, a także podlega wzrokowej weryfikacji.
Egzemplarze, które nie spełniają rygorystycznych norm jakości określonych przez firmę, są wyłapywane podczas kontroli wykonywanej przez wyspecjalizowaną osobę zajmującą się wyłącznie tym zadaniem.
Mieliśmy okazję zobaczyć specjalistkę wykonującą ostatnią z opisywanych prac – weryfikację wzrokową, a także nieliczne egzemplarze, które z jakichś względów nie przeszły jej pozytywnie.
Długo przyglądaliśmy się jednemu z odrzuconych zegarków, który miał ponoć jakąś skazę na tarczy (miejsce zaznaczone czerwonym markerem na szkle). Po kilkunastu sekundach naprawdę wytężonej obserwacji zaznaczonego pola zdołaliśmy faktycznie dostrzec mikroskopijny „paproszek” znajdujący się w tym miejscu na tarczy. Był on niemalże niedostrzegalny, a jednak nie umknął uwadze kontrolerki jakości. To właśnie świadczy o odpowiedzialnym, bardzo poważnym podejściu do jakości finalnego produktu oraz przykładania wagi do odpowiedniego, wysokiego poziomu wykonania zegarków Emile Chouriet.
W ramach działu kontroli jakości mogliśmy zobaczyć także osoby, stanowiska oraz specjalistyczne urządzenia, gdzie nie tylko zegarki, ale także wykorzystywane do ich montażu elementy oraz mechanizmy dostarczane od kooperantów przechodzą kontrolę jakości i testy wytrzymałości.
Dokładnym testom w różnych pozycjach poddawane są gotowe mechanizmy dostarczane od firm zewnętrznych, stosowane w zegarkach Emile Chouriet. Także bardzo dokładnej, wyrywkowej kontroli poddawane są poszczególne elementy wykorzystywane do produkcji własnego mechanizmu „in-house”.
Firma posiada wiele specjalistycznych, wysokiej klasy kosztownych maszyn i urządzeń (przykładowo – zgodnie z podaną nam informacją koszt tylko jednej z nich to kwota rzędu 60 000 CHF) wykorzystywanych do sprawdzania jakości elementów mechanizmów z precyzją do jednej tysięcznej milimetra. Dokładnie sprawdzane są wyselekcjonowane odpowiednio wymiary z płyt głównych, kamieni łożyskowych, kół balansu, czy palet kotwicy stosowanych w wychwycie.
Ten cały szereg różnego rodzaju testów ma zagwarantować, iż tak finalny produkt w postaci zegarka, jak i wszystkie jego elementy, będą bezawaryjnie i długo służyły właścicielowi czasomierza.
Tak jak w każdej firmie zegarkowej, jednym z działów marki jest oczywiście serwis. W firmie Emile Chouriet jest on powiązany z działem zamówień materiałów i elementów niezbędnych do produkcji. Wszystkie egzemplarze zegarków, które trafiły z rynku do serwisu przechodzą niezbędne prace naprawcze. Mechanizmy są profesjonalnie naprawiane, elementy zewnętrzne takie jak: koperty, lunety, bransolety itd. – przechodzą swego rodzaju „zegarkowe SPA”, by odzyskały blask i należny im wygląd.
Dział zamówień odpowiada za zakup mechanizmów wykorzystywanych przy montażu zegarków, a także wszystkich innych części i elementów niezbędnych do procesu produkcji i serwisu. Tak pozyskane elementy jak i gotowe mechanizmy przechowywane są bezpiecznie - w bardzo dużym sejfie.
Zegarki marki Emile Chouriet
Na koniec to, „co tygrysy lubią najbardziej” – zegarki.
Po zapoznaniu się z wszystkimi działami firmy Emile Chouriet, mieliśmy możliwość odwiedzin mini butiku marki znajdującego się także w siedzibie przedsiębiorstwa, a w nim obejrzenia kolekcji zegarków.
W tym aspekcie zdjęcia wyrażą więcej, niż tysiąc słów.
…
Odwiedziny w firmie Emile Chouriet po raz kolejny naocznie nam udowodniły, jak cenna jest możliwość poznania osób odpowiedzialnych za produkty danej marki, zobaczenie jej zaplecza technicznego, sposobu funkcjonowania oraz etapów procesu produkcji zegarków. Taka wizyta pozwala znacznie lepiej zrozumieć ponadczasowe wartości firmy, a zarazem najlepiej ukazuje jej profesjonalizm.
Wiadomo, iż marka Emile Chouriet oraz jej produkty były nam znane dopiero od niedawna, gdyż oficjalnego przedstawiciela marka ta ma w Polsce też bardzo krótko. Wiedzę na jej temat dotychczas czerpaliśmy wyłącznie z oficjalnej strony przedsiębiorstwa, materiałów prasowych firmy, przekazu dystrybutora, bądź z informacji znalezionych w internecie. Mieliśmy wprawdzie okazję recenzować jeden z modeli tej marki, jednakże to wciąż za mało, aby móc dokonać pełnej oceny jakiegokolwiek producenta zegarków, a szczególnie marki, z relatywnie niedługim stażem w branży.
Teraz, po zobaczeniu siedziby oraz zakładów produkcyjnych Emile Chouriet mieszczących się w Genewie, możemy stwierdzić z pewnością, iż jest to marka w pełni godna zaufania, a jej atrakcyjne zegarki tworzone są z zachowaniem najwyższych standardów obowiązujących w branży.
Koniec części drugiej, ostatniej.
Część pierwsza relacji z wizyty tu: Wizyta w Emile Chouriet Geneve: poznajemy historię i siedzibę marki. Część 1
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Emile Chouriet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: EMILE CHOURIET.
0 Komentarzy
Średnia 0.00