• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition


Powrót do kategorii

Historia marki Roamer sięga 1888 roku, kiedy to w wieku 29 lat Fritz Meyer otworzył warsztat w Solothurn, w którym produkował wychwyty cylindrowe dla innych producentów, zatrudniając na początku jedynie sześciu pracowników. Przełomem w działalności była rejestracja w 1908 roku marki Roamer, której nazwa pozostaje niezmieniona do dnia dzisiejszego i zdobi każdą tarczę zegarka tej firmy. Zarządzanie fabryką przeszło wówczas w ręce kolejnego pokolenia – synów Fritza Meyera, którzy postanowili w ramach rozwoju działalności dokonać kolejnych kroków. Jedną z decyzji była ekspansja poza rodzimą Szwajcarię. Wtedy wydawało się, że Wielka Brytania będzie miejscem, gdzie z sukcesem będzie można rozwijać sprzedaż. Nadzieje nie okazały się płonne, ponieważ aż do lat 70. XX wieku to właśnie ten kraj był największym odbiorcą zegarków marki Roamer.

Po latach dominacji modeli elektronicznych, które zajęły miejsce swoich mechanicznych kuzynów po okresie nazywanym kwarcową rewolucją, wiele firm zaczęło powracać do korzeni i do klasycznego zegarmistrzostwa. Również w ofercie firmy Roamer coraz więcej miejsca zajmują czasomierze wyposażone w tradycyjne mechanizmy, czyli zegarki „z duszą”. Trend ten możemy zaobserwować od 2003 roku, w którym to przedsiębiorstwo powróciło właśnie do produkcji zegarków mechanicznych.

Znaczącym sukcesem rynkowym okazały się modele Competence oferowane w limitowanej liczbie egzemplarzy, w których zastosowano odnalezione w firmie kompletne mechanizmy wyprodukowane w czasach świetności zegarków mechanicznych w poprzednim wieku. Był to niejako impuls, który pozwolił firmie Roamer zbudować całą kolekcję zegarków o historycznej dla firmy stylistyce oraz współczesnych parametrach technicznych. Obok klasycznych modeli czasomierzy o uniwersalnym wzornictwie, tak lubianych na naszym rynku, w ofercie firmy można znaleźć atrakcyjne biżuteryjne modele damskie oraz czasomierze sportowe.

Obecnie marka Roamer coraz wyraźniej nawiązuje do swojej długoletniej, bogatej historii przedsiębiorstwa założonego w 1888 roku, ponadto czerpie z jego tradycji oraz dziedzictwa, dzięki czemu zyskuje z każdym rokiem coraz większe grono miłośników. Dziś zegarki Roamer produkowane i projektowane są w Mendrisio.  

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Sięganie do dziedzictwa to celebrowanie rocznic. Na 125-lecie marki powstał jubileuszowy zegarek do nurkowania z serii Stingray. W tym roku Roamer obchodzi 130-lecie istnienia. To oczywiście także uznano za doskonały powód do świętowania. Jubileuszowy model poświęcony 130-leciu firmy trafił dzięki uprzejmości dystrybutora do naszej redakcji. Pozwoliło mi to zapoznać się z tym ciekawym zegarkiem, a wrażeniami postaram się podzielić z Wami.

Zegarek przy pierwszym kontakcie wydaje się być w pełni klasyczny, zbudowany na podstawie utartych, bezpiecznych i tym samym lubianych wzorców. Jednak nie całkiem tak jest, bo okazuje się, że oferuje sporo różnych ciekawych rozwiązań oraz zegarkowych „smaczków”.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

<table class="table table-striped">

Pierwsze, co w pewien sposób definiuje ten zegarek na samym wstępie, to kolorystyka. Postawiono na układ nazywany popularnie bi-color, czyli połączenie stali i koloru złota, w tym wypadku żółtego. Nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań tak ze względów estetycznych, jak i użytkowych. Powłoka może się ścierać z czasem, szczególnie na bransolecie. Jednak w naszym jubileuszowym Roamerze elementy pozłacane są w miarę dyskretne. Pozłocono lunetę zegarka, koronkę z logo „r” zatopionym w wypukłym szkiełku i elementy bransolety. Powłoka naniesiona została metodą PVD, czyli trwalszą zdecydowanie niż złocenia galwaniczne stosowane dawniej, a elementy na bransolecie są ciekawie zabezpieczone.

Złocone części ogniw mają między sobą element wykonany z węglika wolframu o kształcie takim, że wystaje on zdecydowanie ponad główną płaszczyznę bransolety chroniąc przed otarciami, czy wynikającym ze zwykłego codziennego używania ustawicznym ścieraniem. Sam wystający element z racji budulca jest bardzo odporny na zarysowania.

Można więc przyjąć, że złoty kolor w tym zegarku jest zaserwowany bez nadmiaru i w sposób bezpieczny odnośnie uszkodzeń powłok. Tym samym pozłacane dodatki stają się jedynie kwestią gustu, a w tym zegarku nie są one jak wspominałem nadmiernie wyeksponowane, co powoduje, że wprawdzie nie można nazwać go stonowanym to jednak nie jest to też zegarek nadmiernie rzucający się w oczy.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Możemy więc przejść do opisu dalszych  elementów i detali.

Okrągła koperta, gdy patrzymy na nią od góry, ma klasyczny kształt z łagodnie wypuszczonymi uszami. Jednak jej klasyczny wzór nie jest już taki oczywisty jeśli przyjrzymy się jej bliżej. Widać, że boki koperty i uszu składają się z dwóch ustawionych wobec siebie pod kątem powierzchni schodzących się w linię tworząca łagodną, falistą krawędź widoczną z boku. Te powierzchnie są szczotkowane i tworzą ciekawie wyglądający fragment zegarka. Dla urozmaicenia tej kompozycji górna powierzchnia uszu i minimalnie wystająca spod lunety w dolnej i górnej części powierzchnia koperty są polerowane, co komponuje się doskonale z polerowanymi, stalowymi elementami bransolety, o której nieco później.

Po prawej stronie koperty, w tradycyjnym miejscu, na godzinie 3-ciej umieszczono koronkę, nieco zagłębioną w boku koperty. Ma ona kształt przypominający brylant, rozszerzający się ku zewnętrznej krawędzi. Na czole koronki umieszczono logo firmy, czyli stylizowaną literę „r” zatopioną w wypukłej przeźroczystej osłonce.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Po drugiej stronie obudowy, lewej stronie, też znajdziemy „coś” interesującego. W górnej połowie boku koperty, symetrycznie do koronki umieszczono bowiem element przypominający tabliczkę wykonaną z polerowanej stali, mocowaną dwoma wkrętami o złotym kolorze. Na tabliczce wygrawerowano napis „1888 limited edition”.

Pod nią, na dolnej mniej widocznej części boku koperty, laserowo wygrawerowano numer w limitacji.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Od góry kopertę wieńczy wspominana wcześniej luneta pozłocona na kolor żółtego złota. Jej górna cześć jest polerowana na wysoki połysk, a prostopadle ustawione boki są dookólnie szczotkowane. Koperta ma 42 mm średnicy i nieco ponad 10 mm grubości, co oznacza, że mamy do czynienia z zegarkiem, który będzie wygodny w codziennym użytkowaniu.

Każdy element koperty to połączenie do pewnego stopnia elegancji z technicznym charakterem. By zakończyć opis zegarka w zakresie obudowy pozostaje nam jeszcze przyjrzeć się deklowi. Jest on szczotkowany dookoła, a do koperty zamocowano go za pomocą czterech złocistych wkrętów. Zazwyczaj, jeśli chodzi o przeszklenia, mamy do czynienia z takim układem, że szkło jest wstawione w dekiel licując się z jego krawędziami. Tutaj zastosowano nieco inne rozwiązanie. Szkło jest zamocowane jakby od wewnątrz dekla, który w miejscu przeszklenia ma mostek, dzielący otwór na szkło na dwie równe części. Na wspomnianym mostku, dokładnie na jego środku, znajduje się okrągły element w który wstawiono złocisty medalion z logo w postaci „r”. Na skośnej powierzchni dookoła wygrawerowano informacje o zegarku oraz o limitacji. Szkło jest zagłębione na grubość ścianek dekla. Przez podzielone przeszklenie możemy oglądać mechanizm. To znane i cenione zegarkowe serce pochodzące z firmy Eta. Dokładnie jest to kaliber 2892-A2. Mechanizm o bardzo dobrej opinii.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

W przypadku wersji mechanizmu zastosowanej w jubileuszowym zegarku Roamer to mechanizm dobrze wykończony. Na wahniku widać pasy genewskie oraz wygrawerowaną nazwę firmy. Poniżej na widocznych elementach jest perłowanie, ryflowane powierzchnie, a także barwione śrubki. Wszystko to, co miłośnik zegarków lubi zobaczyć pod przeszkleniem dekla. A to nie wszystkie cechy mechanizmu. Poza estetyczną stroną, użytkownik otrzymuje także dodatkowy bonus dotyczący precyzji pracy. Mechanizm jest bowiem certyfikowany.

Posiada certyfikat COSC, który potwierdza jego doskonale parametry pracy.

Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.) to niezależne laboratorium, które dokonuje odpowiednich badań, które składają się z 15 dniowych testów według ściśle określonych procedur. Jeśli mechanizm testy przejdzie pozytywnie, a dopuszczalne odchyłki zmieszczą się w ustalonych normach, to mechanizm może uzyskać stosowny certyfikat chronometru. Informacja o tym dumnie widnieje na tarczy.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

I tym sposobem doszliśmy do momentu, w którym zajmę się prezentacją tarczy zegarka, która w przypadku jubileuszowego modelu i wersji, która trafiła do nas jest moim zdaniem bardzo atrakcyjna.

Tarcza jest w kolorze jasno-srebrzystym o satynowej strukturze. Na zewnętrznej krawędzi umieszczono dystansujący pierścień, dość wąski, ustawiony wobec tarczy pod kątem około 45 stopni. Nadrukowano na nim podziałkę minutową w postaci wąskich, czarnych kresek. W miejscu indeksów godzinowych nałożono małe, ale sferyczne punkciki w złotym kolorze. Na dookólnie giloszowanej wąskimi rowkami powierzchni, tworzącej okrąg na tarczy, zamieszczono nakładane indeksy godzinowe. Są one szersze przy krawędzi i zwężają się w kierunku centrum tarczy. Na środku każdego z nich, na całej długości mamy wąski pasek białej masy luminescencyjnej świecącej w ciemności na zielono.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Za tą opisaną częścią widzimy kolejny „sektor” cyferblatu. To okrągła powierzchnia wewnątrz tarczy, którą przyozdobiono wzorem, jakby pasów genewskich. Patrząc na zegarek z większej odległości widzimy tylko właśnie taki wzór, jaki dają zastosowane pasy genewskie, ale bez szlifu powierzchni.

Przyglądając się bliżej, czy też mając okazję zobaczyć tarczę na zdjęciach macro, okazuje się, że powstałe pasy mają naniesiony szlif, co świadczy o poważnym podejściu do szczegółów. W górnej części, pod indeksem godziny 12-tej znajdziemy spore nakładane logo firmy, a po drugiej stronie, dwoma wkrętami zamocowano drugą w tym zegarku tabliczkę okolicznościową o złocistym kolorze, polerowaną, na której wygrawerowano napis „130 years” wypełniając go czarnym lakierem.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Pod tabliczką nadrukowano jeszcze informację o certyfikacie chronometru. W złotej ramce obok indeksu godziny 3-ciej, skracając go nieco, umieszczono okienko datownika z dniami miesiąca na białym tle. Całości projektu dopełniają pozłacane wskazówki z przełamaniem na środku, polerowane. Obie główne wskazówki są także zaopatrzone w paski białej masy luminescencyjnej.

Centralny sekundnik jest subtelną, cieniutką wskazówką gładko pracującą na tarczy zegarka. Tarczę chroni szkło szafirowe, lekko wypukłe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Uzupełnieniem zegarka w wersji, która trafiła do naszej redakcji jest bransoleta wykonana w dość skomplikowany sposób. Wizualnie podzielona jest na pięć rzędów ogniw, przy czym zewnętrzne i centralne to polerowana stal, a dwa rzędy pomiędzy nimi są jakby trój-sektorowe. Po bokach widzimy pozłacane, wąskie paski o satynowanej powierzchni, a między nimi, opisywany wyżej element wykonany z węglika wolframu, o barwie wpadającej nieco w błękit. Element ten jest dwupłaszczyznowy, z przełamaniem na środku.

Wystaje on nieco ponad powierzchnię bransolety. Atrakcyjnie to wygląda i jak opisywałem wcześniej chroni przed otarciami elementy pozłacane. Mocowanie do koperty to oczywiście pełne ogniwa, a zapięcie jest motylkowe, na zatrzaski, bez przycisków. Należy jednak pamiętać by zapinając najpierw zatrzasnąć element z wystającą, półokrągłą wypustką wykorzystaną na umieszczenie stylizowanej litery „r”. Odwrotnie nie ma możliwości zapięcia i dodatkowo istnieje ryzyko zarysowania tego elementu.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Jubileuszowy model wyprodukowano w łącznej liczbie 600 sztuk, po 200 egzemplarzy w każdym z trzech wariantów kolorystycznych (dostępna jest bowiem też wersja w kolorze stali z szarą tarczą oraz w kolorze stali z czarną tarczą).

Model Roamer 130 Years Anniversary COSC Limited Edition sprzedawany jest w eleganckim pudełku razem z certyfikatem limitacji, certyfikatem COSC oraz dodatkowym paskiem na zmianę.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition

Podsumowując – to ciekawy i niejednoznaczny zegarek.

Na pewno nie jest to typowy garniturowiec. Jest oferowany na bransolecie, tarcza nie jest stonowana na takim poziomie, jak bywa to w zegarkach przeznaczonych do strojów formalnych. To nie jest także zegarek sportowy. Z drugiej strony nie będzie żadnym nietaktem, jeśli ktoś wykorzysta go do formalnej stylizacji, zaś budowa tego zegarka, jego cechy użytkowe jak luminescencja, wodoodporność do 50 m, dokładność pozwalają traktować go jako typowo uniwersalny codzienny zegarek.

Cena testowanego modelu wynosi 5 490 złotych.

Recenzja: ROAMER 130 Years Anniversary COSC Limited Edition
 
Plusy (+) Minusy (-)
 + atrakcyjny i nietypowy projekt  - zestawienie stali ze złoceniami (nie każdy lubi)
 + wysoka jakość wykonania  - bransoleta zapinana na zatrzask (brak dodatkowych zabezpieczeń)
 + ceniony mechanizm  
 + certyfikat COSC  
 + wysokiej jakości bransoleta  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ROAMER.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Recenzja: BULOVA Oceanographer Auto...
Recenzja: BULOVA Oceanographer Auto...
30.10.2018
Recenzja: BALL Engineer III – „100 ...
Recenzja: BALL Engineer III – „100 ...
23.11.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco