• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita

EPOS Originale 3437 - mariaż nowoczesnego rzemiosła zegarmistrzowskiego z wyglądem retro


Korzenie firmy EPOS sięgają 1925 roku kiedy to James Aubert założył firmę James Aubert SA w Vallée de Joux. Był on pełnym entuzjazmu zegarmistrzem, który poświęcił swoje życie na rozwój techniczny nowych mechanizmów. Później przekazał swoją wiedzę zięciowi, Jeanowi Fillon, który stał się twórcą wielu innowacji w tym zakresie. W swoim warsztacie stworzył wiele własnych komplikacji konstrukcji mechanizmów, takich jak chociażby Jumping Hour, czy regulator. Jednak, jak wiemy, we wczesnych latach 80-tych historia sukcesu tradycyjnego szwajcarskiego zegarka dobiegła końca. Tak się wtedy wydawało.

Nowa technologia kwarcowa radykalnie zmieniła oblicze przemysłu zegarkowego. Wtedy firmę przejął Peter Hofer z żoną, którzy wciąż wierzyli w przyszłość zegarka mechanicznego. Dzięki tej wizji w 1983 roku rozpoczęli swoją własną działalność jako Montres EPOS SA. Od samego początku Hofer był wspierany przez Jeana Fillon, który był siłą napędową wielu interesujących innowacji EPOS. Przez 20 lat Hofer pozostawał wierny swojej wizji, tworząc wiele ciekawych zegarków, zawsze w ścisłej współpracy z Jeanem Fillon. Na początku nowego stulecia Peter Hofer szukał następców. Udało się ich znaleźć w postaci rodziny Chonge-Forster, która ma głębokie korzenie w szwajcarskiej branży zegarkowej. Ursula Forster, która została nowym prezesem firmy, pochodzi z rodziny szwajcarskich zegarmistrzów. Jej mąż Tamdi, który objął stanowisko dyrektora generalnego jest od wielu lat w branży. W naszym kraju ta, jakby nie patrzeć, dość niszowa marka ma bardzo dobrą i ugruntowaną pozycję, wielu miłośników oraz miejsc, gdzie zegarki można zobaczyć i nabyć. Także w nielicznym, kilkuosobowym gronie ambasadorów firmy są aż dwie osoby z Polski.

EPOS Originale 3437

To znany, ceniony aktor i reżyser Bogusław Linda oraz kierowca wyścigowy, świetna młoda zawodniczka Gosia Rdest.

Oferta marki jest bardzo bogata.

Dziś zaprezentujemy klasyczny i elegancki czasomierz inspirowany modelami z lat 50-tych ubiegłego wieku. To stylistyka mająca szerokie grono miłośników, a także nadal będąca jednym z kanonów zegarka eleganckiego.

Taki właśnie jest EPOS Originale 3437.

EPOS Originale 3437

EPOS Originale 3437

Charakteryzuje się on wyjątkowym mariażem nowoczesnego rzemiosła zegarmistrzowskiego z wyglądem retro nawiązującym do połowy XX wieku.

Projekt jest bardzo spójny i bardzo mocno inspirowany zegarkami z tamtych lat. Główną cechą wpływająca na odbiór całego projektu jest wysokiej klasy, mocno wypukłe szafirowe szkło, które do złudzenia przypomina szkła hesalitowe w zegarkach naszych ojców czy dziadków. Tak samo jak tarcza z lekko zagiętymi ku dołowi krawędziami i nakładanymi indeksami. Ale od początku.

EPOS Originale 3437

Okrągła koperta o bardzo wąskiej lunecie ma 38,5 mm średnicy. To niewiele, ale to powrót do racjonalnych rozmiarów w grupie czasomierzy garniturowych. Także grubość 9,9 mm jest niewielka, tym bardziej, że wypukłe szkło i wąska linia boczna optycznie czynią zegarek jeszcze bardziej płaskim.

Koperta, choć okrągła, obfituje w wyraźne krawędzie i odważnie poprowadzone linie. Wszystkie powierzchnie są polerowane, ale jednoznacznie od siebie odcięte. Wspomniane wcześniej wąskie boki są pionowe.

EPOS Originale 3437

 Od nich pod kątem ok. 45 stopni odchodzi wąska luneta okalająca szkło.

Także prostopadle wypuszczono z koperty wąskie i krótkie uszy widziane z góry jako prostokąty. Mają one z profilu kształt zwężający się w kierunku koperty i szerszy przy zewnętrznej krawędzi. Tylko dekiel przykręcany sześcioma śrubkami i dolna cześć koperty o dyskowatym kształcie są lekko wyoblone, jako jakby odbicie szkła i tarczy.

EPOS Originale 3437

Na godzinie 3-ciej umieszczono bardzo ładną, cebulkowatą koronkę. W tej atrakcyjnej, a jednocześnie prostej i minimalistycznej kopercie umieszczono tarczę. Tarczę, którą możemy wybrać w wariancie atramentowo niebieskim lub srebrzystym.

Niezależnie od tego, która nam bardziej przypadnie do gustu - trafimy na pięknie prezentujący się szlif słoneczny, wspomniane wcześniej ukształtowanie, którego wrażenie pogłębiają krawędzie wypukłego szkła i skromne, ale pasujące do całości nakładane indeksy w postaci wydłużonych wąskich kresek, w tym podwójna na godzinie 12-tej.

EPOS Originale 3437

Indeksy wykonano bardzo precyzyjnie i nie zaburzając eleganckiego wyglądu, wypełniono je masą luminescencyjną ograniczoną po bokach bardzo wąskimi liniami metalu. Dodatkowo tarczę przyozdobiono nadrukowanymi liniami podziału dzielącymi ją na cztery równe części. Miedzy godziną 12-tą a środkiem nadrukowano nazwę firmy, a symetrycznie, pod środkiem, elegancką czcionką nadrukowano informację o rodzaju naciągu.

EPOS Originale 3437

Zastosowano jeszcze datownik, którego okienko na godzinie 3-ciej otoczono wąska ramką.

Czas wskazywany jest za pomocą subtelnych, polerowanych wskazówek, na których, tak jak na indeksach, bez wpływu na elegancję umieszczono masę luminescencyjną. Tym samym z gruntu elegancki wzór czasomierza poszerzono o uniwersalność, dzięki możliwości odczytu godziny w słabych warunkach oświetleniowych.

Także wodoodporność ustalono na wystarczającym do uniwersalnych zastosowań poziomie wynoszącym 5 atm.

EPOS Originale 3437

Zegarek jest bardzo skromny, a jednocześnie atrakcyjny i dostojny.  

Można go wybrać w wielu wariantach. Wspomniałem o dwóch kolorach tarcz, które możemy łączyć z kopertami klasycznie stalowymi, ale także z powłoką PVD w kolorze różowego lub żółtego złota. Wtedy także wskazówki i indeksy są w takiej samej barwie.

Do wyboru mamy pasek wykonany ze skóry, z wzorem krokodyla zapinany na klamrę, lub bransoletę typu mesh Milano w kolorze stali lub złota. Daje to nam 9 kombinacji. Kombinacji bardzo eleganckiego zegarka o stonowanych wymiarach.

EPOS Originale 3437

Dane techniczne EPOS Originale 3437:

Styl: retro
Koperta: stal szlachetna
Średnica koperty: 38,5 mm
Grubość koperty: 9,90 mm
Klasa szczelności: 5 bar (50 m)
Mechanizm: mechaniczny (automatyczny)
Kaliber mechanizmu: ETA 2824
Szkło: szafirowe
Kolor tarczy: srebrny, ciemnoniebieski
Bransoleta / Pasek: pasek skórzany, bransoleta mesh typu Milano

Cena: 5 200 złotych.

EPOS Originale 3437

Wygląd modelu Originale 3437 bardzo silnie i wyraźnie nawiązuje do lat 50-tych XX wieku, ale zegarek wyposażono w solidną, stalową kopertę, a także w szafirowe szkło oraz uznany, ceniony mechanizm ETA 2824 z automatycznym naciągiem. Według mnie zegarki Epos Oryginale 3437 są idealną symbiozą między projektem retro a nowoczesnym.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Epos znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie...
ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie...
08.11.2017
LONGINES Master Collection Blue Edi...
LONGINES Master Collection Blue Edi...
13.11.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco