• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”


Certina to jedna z nielicznych zegarkowych marek szwajcarskich, która możliwa była do zdobycia w naszym kraju w czasach komunistycznych, kiedy królowały u nas sowieckie czasomierze. Firma buduje swój wizerunek już od 1888 roku. Dziś funkcjonując w ramach Swatch Group, Certina ma na naszym rynku ugruntowaną pozycję z bardzo szeroką ofertą ciekawych czasomierzy w rozsądnej cenie przy zachowaniu wysokiej jakości. Również pod względem wizualnej strony poszczególnych kolekcji jest zazwyczaj bardzo dobrze.

Mój pierwszy szwajcarski zegarek, na ówczesne możliwości dość drogi, to była właśnie Certina model DS Podium Chronograph Automatic. Była to wersja w fantastycznym, brązowym kolorze tarczy. Nazwana została pieszczotliwie przez kolegów z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków „czekoladką”. Ten wybór spowodował, że bardziej zainteresowałem się tą marką. Poznałem jej historię, a dziś bardzo cieszy mnie jej dynamiczny rozwój i pojawiające się atrakcyjne modele.

Jako, że najmocniej „ciągnie” mnie w kierunku zegarków typu Diver – to dziś z dużą przyjemnością przedstawimy czasomierze, które reprezentują markę Certina w tej właśnie grupie. To modele linii DS Action z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci stopera i parametrami, które w pełni pozwalają nazwać te zegarki rasowymi „diverami”, włącznie ze spełnianiem normy ISO 6425.

Surowe wymagania dla modeli do nurkowania dotyczą m.in. możliwości pomiaru odcinków czasu, czytelności w ciemnościach, wysokiej precyzji wskazań i odporności na wstrząsy.
 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

To bezkompromisowe sportowe czasomierze przeznaczone do nurkowania, a także oferujące doskonałe parametry przydatne na co dzień. Wodoszczelność do 300 m, intensywna kolorystyka w wersji niebieskiej i bardziej stonowane wersje czarne, ale z mocnymi akcentami w zielonym lub czerwonym kolorze, obrotowy pierścień ułatwiający kontrolę czasu zanurzenia, ale to nie koniec - jeszcze dodatkowe udogodnienie jakim jest zastosowanie funkcji stopera oraz datownik wskazujący dni miesiąca.

Ten zestaw cech buduje zaawansowany zegarek o niemałych możliwościach. Jednak jego wzornicza strona i wielkość jednoznacznie plasują go jako czasomierz dla odważnych, do użycia w trudnych warunkach, do których go dostosowano.

Atrakcyjnie zaprojektowana koperta w nowoczesnym stylu, nakreślona ostrymi, zdecydowanymi cięciami ma spory rozmiar - średnica to aż 45,7 mm.
 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

Powierzchnie mają nałożone bardzo precyzyjne szlify w postaci szczotkowania na górnej powierzchni koperty i uszach, co podkreśla sportowy charakter, tonowany lekko polerowanymi bocznymi powierzchniami. Linie łączące te dwa rodzaje obróbki są bardzo równe i wyraziste.

Widać, że Certina mierzy wysoko, jeśli chodzi o jakość wykonania tego zegarka.

Model niebieski z intensywnie czerwonymi dodatkami robi świetne wrażenie, ale trzeba przyznać, że dość mocno rzuca się w oczy. Czasem właśnie o to chodzi. Intensywny niebieski odcień tarczy i taki sam kolor na wkładce wygodnej obrotowej lunety wraz z wielkością koperty, i bogactwem wskazań na tarczy nie są stonowane – ale na pewno mogą się podobać i to bardzo.
 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

Jeśli ktoś jednak woli wersje choć trochę dyskretniejszą to następny w kolejce jest model z równie atrakcyjną, ale głęboko czarną tarczą i wkładką lunety, również z czerwonymi akcentami. Najbardziej stonowany wydaje się być model czarny, którego tarczę przyozdobiono zielonymi dodatkami.

Wszystkie trzy czasomierze mają oczywiście jednakowe układy tarczy z dominującym wskazaniem głównego czasu prezentowanego bardzo czytelnymi szerokimi wskazówkami z masą Super-LumiNova i odczytem wspomaganym nakładanymi, również luminescencyjnymi indeksami o atrakcyjnym kształcie.

Poza tym mamy trzy tarcze dodatkowych wskazań.

Chodzi o mały sekundnik oraz liczniki godzin oraz minut stopera. Przy indeksie godziny 3-ciej umieszczono jeszcze okienko datownika z dniami miesiąca. Mimo dodatkowych tarcz związanych z zastosowaniem stopera widać, że cechą nadrzędną jaką starano się uzyskać była czytelność.

 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

Dzięki dużemu uporządkowaniu elementów na cyferblacie i zastosowaniu wyrazistych wskazówek, o których pisałem wyżej oraz nic nie zaburzającą, odsunięta jakby lekko w cień podziałką minutowa nadrukowaną na wąskim, ukośnie ustawionym pierścieniu dystansującym, czytelność jest na wysokim poziomie. Bardzo wysokim.

Czerwone lub zielone akcenty dodają charakteru, atrakcyjności i podkreślają sportowy charakter kontrastując z niebieskimi lub czarnymi powierzchniami.

Poza walorami wizualnymi zegarek oferuje praktyczne rozwiązania ułatwiające korzystanie z zastosowanych udogodnień. Luneta jest mocno perforowana i wyposażona w 6 dodatkowych elementów, które wyraźnie wystają i poza funkcją stylistyczną ułatwiają obsługę pierścienia nawet w rękawicach.

Koronka jest również duża i wygodna, zabezpieczona poprzez zakręcanie, tak jak spore i łatwo dostępne przyciski stopera, które zabezpieczono pokrętłami w czarnym kolorze.
 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

Tarcze chroni szafirowe szkło, a z drugiej strony mamy wkręcany dekiel z historycznym logo w postaci żółwia, cecha charakterystyczna diverów Certiny.

I mamy w rezultacie atrakcyjny, sportowy zegarek dla nurków o dość indywidualnym stylu. Zegarki do nurkowania, ze względu na swój charakter i elementy, które muszą się w nich znaleźć, są często do siebie podobne. Ważną więc umiejętnością jest takie zaprojektowanie czasomierza dla nurków by zachował swój indywidualny styl, był łatwy do skojarzenia z dana marką.

Nie każdemu to się udaje, ale Certina wychodzi tu obronna ręką.

DS Action Diver Chronograph jest rozpoznawalna, ma własny wizerunek i jest przy tym obiektywnie atrakcyjnym projektem. W aktualnej ofercie tej marki, model ten wydaj się być flagowym, sportowym czasomierzem, dlatego nie bez powodu producent uważa go za godnego następcę słynnej Certiny DS 3 z lat 70 tych – kultowego divera, który przy okazji idealnie oddawał swoim wyglądem ducha lat siedemdziesiątych w tej branży. Okresu trudnego ze względu na rewolucje kwarcową – ale obfitującego w kultowe, świetne projekty zegarków. DS 3 – niewątpliwie zaliczał się do nich – jednak trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że bohater dzisiejszego artykułu nie jest w żaden sposób inspirowany tym zegarkiem, pełni tylko rolę podobną w ofercie firmy jak tamten kiedyś.
 

CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
 

Za precyzję i opisywaną ilość wskazań odpowiada nowoczesne zegarkowe „serce” z logo ETA jakim jest mechanizm C 01.211 z automatycznym naciągiem. To dość nowy mechanizm funkcjonujący na rynku już jednak na tyle długo, że można uznać go za niekłopotliwy w użytkowaniu. Zaprezentowano go w 2009 roku, a po części wywodzi się z Lemanii 5100 – czyli niezły rodowód.

Wybierając DS Action Diver Chronograph możemy zainteresować się wersją na solidnej stalowej bransolecie, jak i na gumowym pasku. Zegarek będzie dostępny w sprzedaży w sierpniu 2017.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Certina.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Ulysse Nardin - Marine Tourbillon G...
Ulysse Nardin - Marine Tourbillon G...
03.07.2017
TISSOT T-Race Cycling Tour de Polog...
TISSOT T-Race Cycling Tour de Polog...
06.07.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco