• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball

Zegarki Błonie. Wywiad z właścicielami firmy Błonie sp. z o.o.


Z właścicielami firmy produkującej zegarki Błonie Michałem Duninem i Maciejem Maślakiem rozmawia Władysław Meller

Władysław Meller (ZiP): Skąd decyzja o produkcji zegarków Błonie? Wprawdzie w informacji marki jest wzmianka o kolekcjonowaniu zegarków, ale my jako portal branżowy wiemy, że przez jakiś czas prowadziliście Panowie promocję marki Xicorr (Facebook). Czy to nie właśnie  powodzenie marki Xicorr skłoniło Was do aktywności w branży zegarkowej?

Michał Dunin, Maciej Maślak (Błonie): Pomysł na produkcję zegarków i reaktywację marki Błonie zrodził się z naszej pasji do zegarków i chęci stworzenia własnego produktu. Kiedy kilka lat temu zastanawialiśmy się nad stworzeniem czegoś swojego, pomyśleliśmy, że mogłyby to być zegarki. Znaliśmy historię Błoni, wiedzieliśmy, że była to jedyna polska firma produkująca zegarki w Polsce, mimo, że w dużej mierze na radzieckich częściach. Chcieliśmy odwołać się do tradycji fabryki w Błoniu i stworzyć zegarek przypominający stylistyką jeden z dawnych modeli. Zdecydowaliśmy się na model „Zodiak”.

Współpraca z marką Xicorr w żaden sposób nie miała wpływu na naszą decyzję. Tak jak powiedzieliśmy, pomysł na tego typu projekt pojawił się już wcześniej. Prowadząc agencję interaktywną współpracujemy z klientami z wielu branż,  przy czym ich powodzenie nie wpływa na nasze dalsze decyzje biznesowe.

(ZiP): Na podstawie pierwszej serii zegarków Błonie, można odnieść wrażenie, że firma postępuje wedle dość prosto wytyczonego systemu: zarejestrować (w tym pozwolenie z magistratu z Błonia), zaprojektować (trochę byle jak), zamówić – wyprodukować, sprzedać-zarobić.

(Błonie): Co Pana zdaniem jest prostego i „byle jakiego” w tym modelu? Projektując zegarek mieliśmy na względzie jego niezawodność i ergonomię. I swoje założenia zrealizowaliśmy.  Do stworzenia zegarka Błonie użyliśmy wysokiej jakości materiałów, czego przykładem może być choćby koperta wykonana  ze stali szlachetnej 316L, ze szkłem szafirowym. Każdy mechanizm przechodzi trzyetapową kontrolę dokładności chodu.

Zaprojektowane w nowym zegarku Błonie krawędzie są niezwykle trudne do wykonania, wymagają znacznie dłuższej obróbki niż tradycyjne. Projekt obudowy zegarka jest indywidualnym i przeznaczonym tylko dla nas. Został stworzony przez nasz zespół od podstaw, wyłącznie z myślą o zegarku Błonie. To unikatowa konstrukcja, która nie występuje w żadnym innym modelu dostępnym na rynku. Kształt koperty jest efektem powstałych wcześniej wielu wydruków 3D. Dzięki temu zegarek jest wygodny podczas noszenia. Naszym zdaniem projekt zegarka nie jest ani prosty, ani byle jaki.

Potwierdzają to również kupujący, którzy zadowoleni z zakupu wracają do nas z informacjami, że zakup zegarka był bardzo dobrą decyzją, przesyłają nam zdjęcia potwierdzające, że zegarek świetnie prezentuje się na nadgarstku.  

Pamiętajmy, że przez niemal pół wieku nikt nie próbował wskrzesić marki Błonie. Jeśli jednak ktoś uważa, że reaktywacja marki i produkcja zegarka to taki prosty i łatwy zarobek, zachęcamy do spróbowania swoich sił.

Zegarki Błonie 2014, wywiad

(ZiP): Pierwsze uwagi co do nowego zegarka Błonie pojawiły się oczywiście na forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, ale nasze pytania są tylko tymi zastrzeżeniami stymulowane. Oglądaliśmy zegarek, mamy swoje przemyślenia.  Nasza pochwała za: wybranie grafiki modelu Zodiak – bo to super projekt, wyprofilowanie koperty maskujące grubość mechanizmu z automatycznym naciągiem, wybór koloru i struktury tarczy – bardzo zbliżony do oryginału z Błonia. Są też, naszym zdaniem, wady – o nich po kolei w formie pytań.

Koronka jest błyszcząca, koperta matowa. To razi w zegarku, szczególnie wtedy, gdy to niedopasowanie już się zauważy. Dlaczego takie zestawienie?

(Błonie): Koronka nawiązuje do indeksów i wskazówek, dlatego tak jak i one jest błyszcząca. To, czy ten rodzaj koronki pasuje jest kwestią indywidualną dla każdego użytkownika.


Zegarki Błonie 2014, wywiad

(ZiP): Działka elementarna na tarczy przyrządów pomiarowych wynosi zwykle jedną jednostkę lub dziesiętną wielokrotność jednostki miary. W zegarku Błonie działka elementarna wynosi jeden i 2/3 minuty. Skąd taki pomysł?

(Błonie): Był to celowy zabieg uzdolnionego młodego gdańskiego projektanta Krzysztofa Kossaka. Zastosowany układ linii uwypukla tarczę, na takim właśnie efekcie nam zależało. Już na etapie projektowania tarczy wiedzieliśmy, że nowe Błonie nie będą się podobały każdemu. Naszym zamiarem było stworzenie zegarka, który będzie się wyróżniał. Nie chcieliśmy iść utartym szlakiem i powielać innych schematów.

Chcieliśmy stworzyć zegarek nawiązujący stylistyką do zegarka produkowanego przed ponad 45-oma laty w Błoniu. Taki, który w naszym przekonaniu będzie podobał się konsumentom - zarówno osobom nieco starszym doskonale pamiętającym markę, jak i młodym ludziom, takim jak my. Warto jednak zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli zegarków, w których indeksy występują co godzinę, co trzy godziny lub w ogóle nie ma ich na tarczy (np. U-BOAT Thousands of Feet). Nie przeszkadza to jednak w wystarczająco precyzyjnym, jak na codzienne potrzeby, określeniu czasu.

Zegarki Błonie 2014, wywiad

(ZiP): Zgodnie z informacją, kolor wahnika miał nawiązywać do koloru czerwonego z barw narodowych, ale moim zdaniem jest za bardzo różowy. Czy nie było prototypu?

(Błonie): Zgadza się, widoczny przez szklany dekiel czerwony wahnik nawiązuje kolorystyką do polskich barw narodowych. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej są określone ustawowo według niezwykle precyzyjnych wytycznych. Dokładnie tych wytycznych użyliśmy przy projektowaniu wahnika. Trudno nam polemizować, pewnie w zestawieniu z bielą jest to lepiej widoczne.

(ZiP): Tych którzy mają wątpliwości co do zgodności koloru wahnika z barwą narodową jest wielu (przynajmniej na wspomnianym forum), ale rzeczywiście o kolorach lepiej nie dyskutować. Co wpływa na stosunkowo wysoką cenę (ceny zwykle są za wysokie dla dyskutantów) zegarka Błonie?

(Błonie): Cenę zegarka Błonie kształtuje kilka czynników, takich jak koszt mechanizmu, produkcja prototypów, czas pracy ludzi zaangażowanych w projekt, którego realizacja zajęła 3 lata, wydruki 3D podzespołów oraz produkcja koperty od podstaw. Absolutnym priorytetem była dla nas wysoka jakość i niezawodność zegarka dlatego nie oszczędzaliśmy pieniędzy na podzespołach i materiałach, z których produkowany jest zegarek.

Nowy zegarek Błonie dostępny jest w limitowanej serii 500 sztuk, czego nie można porównywać z masową produkcją 500 000 sztuk. W tej sytuacji koszty jednostkowe są znacznie wyższe. Co więcej, osobiście zwiedzaliśmy fabryki, które mogłyby produkować nasze zegarki – mamy duże wątpliwości, czy inni twórcy poczynili ten sam krok. Zdecydowaliśmy się na wybór firmy, w której części są produkowane na szwajcarskich maszynach bardzo wysokiej jakości. W tej samej fabryce produkowane są też m.in zegarki Bulova i Emporio Armani oraz dla generałów chińskiej armii – to wszystko wpływa na ostateczną cenę zegarka.

(ZiP): Reaktywacja marki Błonie przyniosła ogromny rozgłos w internecie, jednak dopiero wtedy, gdy zegarki trafiły na rynek. Do tego czasu informacje o projekcie nie były nagłaśniane. Skąd decyzja o takiej strategii wdrożenia i promocji produktu?

(Błonie): Nieoczekiwane wejście zegarka Błonie na rynek było naszą przemyślaną strategią. Popularność nowych Błoni w mediach wpłynęła na wysoką sprzedaż zegarków, co tylko potwierdza słuszność naszych działań.

(ZiP): W materiałach promocyjnych (szczególnie na Facebooku) pojawiły się zdjęcia, co do których klubowicze mieli zastrzeżenia o naruszenie praw własności. Po interwencjach praktycznie wszystkie zdjęcia z Facebooka zniknęły, nawet te, co do których uzgodniliście warunki użytkowania. Dlaczego pojawiły się zdjęcia bez prawa do ich publikacji? Jak Panowie zdobyli prawo do jednego zdjęcia archiwalnego z Błonia, które dziś króluje na stronie i Facebooku?

(Błonie): Nie mieliśmy złych intencji, po otrzymaniu pierwszych zastrzeżeń o naruszeniu praw własności, przeprosiliśmy i natychmiast usunęliśmy zdjęcia. Fotografię, która obecnie widnieje na stronie internetowej, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej i posługujemy się nią za zgodą Towarzystwa. Podkreślamy jednak, że wszystkie zdjęcia były opatrzone informacją o źródle ich pozyskania.

(ZiP): Wiadomo, że w dzisiejszych warunkach nie ma możliwości wykonania zegarka, a w szczególności zegarkowego mechanizmu w Polsce. Jak Panowie wybieraliście producentów?

(Błonie): Na początkowym etapie prac nad zegarkiem zakładaliśmy, że zegarki będą produkowane w Polsce. Jednak większość polskich firm polskich, do których zwróciliśmy się z propozycją współpracy odmówiła nam. Niestety w Polsce brakuje możliwości technologicznych do produkcji nawet tarcz czy też kopert – a już na pewno nie w takiej liczbie i w takiej cenie. Gdyby istniała możliwość wyprodukowania zegarka w Polsce, bez wątpienia zrobilibyśmy to. Nie dysponujemy też takimi zdolnościami artystycznymi jak Pan Paweł Jankowski z Chronos-Art w związku z czym nie jesteśmy w stanie stworzyć zegarka w takim zakresie jak to robi Pan Paweł Jankowski polegając wyłącznie na własnych siłach. Tym bardziej w liczbie 500 sztuk.

Byliśmy w  fabryce w Hong Kongu, w której obecnie produkowane są zegarki Błonie. Mamy pewność, że panują tam europejskie standardy pracy. Naszym zdaniem, aby produkcja przebiegała płynnie, niezbędna jest stała współpraca z producentem mechanizmów. Fakt, że zegarek jest od razu składany i testowany w fabryce, pozwala na lepszą kontrolę jakości.  Dzięki temu wszystkie elementy zegarka idealnie do siebie pasują. W razie ewentualnych problemów, można błyskawicznie zareagować i usunąć wadę. Teraz, kiedy można uznać, ze odnieśliśmy sukces, otworzyły się przed nami nowe perspektywy. Efektem jest choćby współpraca z nami, obecnego także tutaj pana Macieja Morawskiego – kierownika Zakładu Błonie Sp. z o.o., który także analizuje możliwości polskiego przemysłu precyzyjnego. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z polską firmą, która być może podejmie się wykonania tarczy kolejnego modelu. Rozmawiamy też ze specjalistami z jednej z politechnik odnośnie wykonania autorskiej komplikacji konstrukcji mechanizmu ETA. Chcemy, aby zegarki Błonie były jak najbardziej polskie, zarówno w zakresie projektu, jak i samej produkcji, ale to wszystko posuwa się małymi krokami.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że obecnie w Polsce zatrudniamy polskich pracowników. Co więcej, zegarek został zaprojektowany w Polsce, materiały reklamowe również projektujemy i wykonujemy w Polsce.

Zegarki Błonie 2014, wywiad
(ZiP): Nowy zegarek Błonie to powrót kultowej polskiej marki i nawiązanie do tradycji pierwszych zegarków produkowanych fabrycznie w Polsce. Czy w związku z tym w swojej działalności zamierzają Panowie także dać coś z siebie, czegoś nauczyć, wesprzeć – mam na myśli nie tylko branżę, ale i miasto Błonie?

(Błonie): Doceniamy znakomitą historię Błonia, zależy nam na dobrych relacjach zarówno z mieszkańcami Błonia, jak i włodarzami miasta. Dotychczas, z naszej inicjatywy w Centrum Kultury w Błoniu odbyła się uroczysta premiera pierwszego z limitowanej serii zegarka Błonie o numerze 001/500, obecnie model ten jest eksponowany w tamtejszym Ratuszu.

Co więcej, na pasku zegarka wygrawerowany jest herb Błonia, a zegarek można kupić w salonie jubilerskim w Błoniu. Mamy kilka pomysłów na współpracę z miastem, ale nie możemy ich wszystkich w tej chwili zdradzać, gdyż wciąż jeszcze jesteśmy na etapie ustaleń. To, o czym możemy już teraz powiedzieć to fakt, że co roku planujemy nagradzać najlepszego maturzystę w mieście wręczając mu zegarek Błonie. Włodarze miasta pomagają nam również znaleźć odpowiedni lokal, w którym moglibyśmy zarejestrować działalność.

(ZiP): Tak jak wspomniałem, pierwsze uwagi negatywne co do wyprodukowanego zegarka pojawiły się na Forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, ale forum znane też jest z pomocy. Tak postępowały choćby firmy Copernicus i wspomniana powyżej Xicorr. Oczywiście próba realizacji wszystkich postulatów dyskutantów nie prowadzi do jakiegokolwiek rozwiązania, ale wiele uwag może być cennych. Dlaczego nie konsultowaliście projektu z branżystami czy miłośnikami zegarków?

(Błonie): Nie konsultowaliśmy swojego projektu przede wszystkim dlatego, że chcieliśmy za własne środki zrealizować swój autorski pomysł. Gdybyśmy chcieli współpracować z forumowiczami, proces realizacji projektu mógłby się mocno wydłużyć. Początkowo zastanawialiśmy się czy umieszczać informacje na temat zegarka Błonie na Forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Z perspektywy czasu z przykrością musimy stwierdzić, że dobrze się stało, że tego nie zrobiliśmy. Tuż po wejściu nowego zegarka Błonie do sprzedaży spotkaliśmy się, naszym zdaniem z falą niekonstruktywnej, krzywdzącej krytyki ze strony użytkowników Forum. Pisano o PRL-owskim cwaniactwie oraz krytykowano wzornictwo zegarka, chociaż nie był on jeszcze dostępny w sprzedaży stacjonarnej i nie można było zobaczyć go na żywo. Zarzucano nam brak polskości, podczas gdy chwalono zegarki, które posiadają chińskie mechanizmy i koperty. Z kolei osoby, które pozytywnie wypowiadały się na temat naszej inicjatywy i chwaliły stylistykę zegarka Błonie, posądzane były o to, że są po prostu „podstawione”. W takich warunkach bardzo trudne było podjęcie otwartej, rzetelnej dyskusji.

Osiągnęliśmy sukces własnymi siłami i jesteśmy z tego bardzo dumni. Uważamy, że nowy zegarek Błonie jest bardzo dobry pod względem jakości. Potwierdzają to chociażby dane liczbowe: w pierwszym miesiącu zegarek kupiło 150 osób, z czego tylko dwie zdecydowały się na zwrot.  Powodem wspomnianych zwrotów był  fakt, że zegarek nie prezentował się korzystnie na rękach tych osób, co w przypadku sprzedaż internetowej, bez wcześniejszego mierzenia, może się zdarzyć. Podkreślamy przy tym, że w przypadku naszego sklepu internetowego, zegarek można zwrócić nie podając nawet przyczyny, bez ponoszenia kosztów, które pozostawiliśmy po naszej stronie.

W tej chwili pracujemy w Polsce nad kopertą i tarczą. Chętnie podzielimy się z Klubem informacjami o naszych działaniach, jeśli tylko forumowicze zechcą rzetelnie i życzliwie odnieść się do naszych pomysłów. Szanujemy użytkowników Forum i liczymy na to, że my sami również będziemy szanowani. Łączy nas wspólna pasja do zegarków, dlatego wszyscy jesteśmy po tej samej stronie.

Zegarki Błonie 2014, wywiad

(ZiP): Macie już Panowie pierwsze doświadczenia produkcyjne i handlowe. Jak zmieniła się Wasza wizja na przyszłość? Czy zakładali Panowie coś więcej niż tylko produkcję pierwszej i jedynej serii zegarków? Czy po pierwszych doświadczeniach macie lepiej wytyczoną przyszłość? Jaka ona będzie, oczywiście pytam tylko w zegarkowym aspekcie? Czy coś chcielibyście zmienić w przyszłości?

(Błonie): Mamy wiele pomysłów na przyszłość, obecnie sprawdzamy, który jest najbardziej realny w realizacji. Proces zaprojektowania zegarka od zera, dostosowanie do możliwości produkcyjnych, przetestowanie pod kątem wytrzymałości i wodoszczelności jest długotrwały. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku uda nam się zaprezentować nowy model, ale nie mamy pewności, czy wejdzie do produkcji jeszcze w tym samym roku. Najważniejsza jest dla nas niezawodność zegarka i tutaj nie możemy sobie pozwolić na kompromisy.  

(ZiP): Dziękuję za rozmowę i zgodnie z ustaleniami zapraszam do dyskusji na forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków - TUTAJ
Do zobaczenia na portalu Zegarki i Pasja.

Władysław Meller


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Oris – 50 Jazz Nad Odrą
Oris – 50 Jazz Nad Odrą
31.12.2013

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco