FREDERIQUE CONSTANT - Manufacture Perpetual Calendar

POWRÓT 03.04.2016 Zegarki
FREDERIQUE CONSTANT - Manufacture Perpetual Calendar

Bieżący rok jest bardzo owocny dla wszystkich chronofili. Najpierw monumentalne w oprawie i pełne niespodzianek SIHH, następnie doroczna marcowa edycja targów Baselword, na których nie zabrakło intrygujących nowości. Nietrudno zauważyć znak nowych czasów – nacisk na innowacje, wprowadzanie do oferty nie proponowanych wcześniej rozwiązań, eksperymenty techniczne i wizualne. Dodatkowo można zaryzykować stwierdzenie, że do łask powraca styl vintage i charakterystyczna dla niego, pełna klasy prostota formy.

Frederique Constant wychodzi naprzeciw tym trendom.

Przy okazji wspomnianego już Baselworld światło dzienne ujrzał pierwszy model z wiecznym kalendarzem. Zaprojektowany z zachowaniem najlepszych tradycji zegarmistrzowskich producenta, wzbogacony o nową, w tym przypadku kluczową, funkcję ma za zadanie sprostać najwyższym wymaganiom odbiorców.

Cele stawiane przed zaprezentowanym czasomierzem są spójne z dotychczasową filozofią marki – solidność wykonania, niezawodność mechanizmu oraz elastyczność.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Rodzinne przedsiębiorstwo Frederique Constant słynie ze stosowania mechanizmów in-house w swoich czasomierzach. W przypadku nowego modelu proces zaprojektowania i wdrożenia jednostki napędowej do produkcji zajął dwa lata.

Autorami jest tandem dyrektorski – Manuel Da Silva Matos oraz Pim Koeslag. Frederique Constant Manufacture Perpetual Calendar jest firmowany jako jeden z najbardziej innowacyjnych, a jednocześnie najprostszych w konstrukcji zegarków wyposażonych w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci kalendarza wiecznego, jakie były kiedykolwiek produkowane.

Nowy mechanizm in – house, dedykowany temu modelowi, ma naciąg automatyczny i oznaczenie kalibru FC–775. Jest przeznaczony do zarządzania czasem godzinowym, sekundowym oraz kalendarzem.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Ciekawe, że w stosunku do funkcji, za jakie jest odpowiedzialny, ma relatywnie niewielki rozmiar – 6,7 milimetra grubości. Częstotliwość z jaką pracuje to 28 800 wahnięć na godzinę (4 HZ). Jest łożyskowany na 26 kamieniach, z zachowaniem 38 godzin rezerwy chodu. Mechanizm składa się ze 191 części wyprodukowanych przez maszyny numerycznie sterowane CNC (Computer Numerical Control).

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

W obliczu postępującego procesu globalizacji rynku producentów i odbiorców istotne staje się osiąganie coraz lepszych efektów w krótszym czasie. Aby to osiągnąć konieczne jest przekształcanie obowiązujących standardów technologicznych, by stały się bardziej konkurencyjne, nawet w takiej pozornie niszowej gałęzi jak zegarmistrzostwo. Sama idea numerycznego sterowania obrabiarek powstała w latach 1949-1950r na potrzeby lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Do ustawień kalendarza dedykowanych jest kilka przycisków.

Pierwszy, umiejscowiony na wysokości godziny 5.00 pozwala na regulację wskazania faz księżyca. Drugi, na wysokości godziny 8.00, służy do regulacji dnia tygodnia. Przycisk na wysokości godziny 10.00 zmienia jednocześnie dzień i datę, na godz. 11.00 - rok i miesiąc.

Ustawienia godzinowe są obsługiwane w klasyczny sposób – poprzez użycie koronki.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Istotne, że kalendarz jest bardzo precyzyjny – ilość dni jest dopasowana do właściwego miesiąca (30 bądź 31), najbardziej problematyczny miesiąc roku, luty, jest oznaczany dokładnie tak jak powinien – co 4 lata zegar ma wskazywać 29 dni.

Projektanci podkreślają, że w standardowym użytkowaniu kalendarz nie wymaga ingerencji ani korekty daty przez najbliższe 400 lat!

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Wyjątek stanowi próba dopasowania go do kalendarza gregoriańskiego ale i na to znaleziono rozwiązanie, choć dla obecnego właściciela raczej nieprzydatne. Wystarczy w dniu 1 marca 2100 roku przestawić datę.

Zgodnie z nazewnictwem kolekcji Slimline model będzie dostępny w kilku wariantach. Koperta o średnicy 42 milimetrów może być pozłacana różowym złotem, bądź stalowa. Przyciski będą odpowiednio dopasowane.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Zaproponowano tarcze w odcieniach srebrnym i niebieskim. Każda wersja będzie miała przezroczysty dekiel wykonany z szkła safirowego, by uwidocznić pracę bogato zdobionego mechanizmu. Wspólny jest również poziom wodoodporności – 3 ATM.

Nabywca może zdecydować, czy życzy sobie pasek czarny, czy brązowy.

Obydwa wykonane ze skóry aligatora.

Całość ma być zapakowana w luksusowe pudełko z prawdziwego drewna.

Idea jaka przyświeca temu modelowi to ponadczasowość, która pozwoli delektować się pięknem  Frederique Constant Manufacture Perpetual Calendar nie jednej osobie, lecz kilku pokoleniom. Jako rodzinna firma, Frederique Constant stawia wysoko wartości właśnie z rodziną związane. Założona w 2004 roku w Szwajcarii zaprezentowała od tamtego czasu 19 różnych wersji mechanizmów in – house.

FREDERIQUE CONSTANT Manufacture Perpetual Calendar

Każdy zegarek jest składany ręcznie oraz poddawany wnikliwej kontroli i testom.

Jako ciekawostkę można dodać, że w ubiegłym roku zaprezentowali pierwszy szwajcarski smartwatch – Horological Smartwatch oparty o technologię MotionX.

Cena za wersję wyposażoną w stalową kopertę wynosi 7 995 Euro, czyli około 34 000 złotych, a wersja wyposażona w kopertę pokrytą warstwą różowego złota oferowana jest w cenie 8 295 Euro, czyli około 35 200 złotych.

Autor: Marzena Kondera


Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Oris

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

JUNGHANS kolekcja Driver: Handaufzu...
JUNGHANS kolekcja Driver: Handaufzu...
01.04.2016
GLYCINE Combat Sub Aquarius – nowoś...
GLYCINE Combat Sub Aquarius – nowoś...
05.04.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco