Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

Dzień Wielkanocy

Jak powszechnie wiadomo, Wielkanoc co roku przypada innego dnia, a nawet miesiąca. Zatem czy zegarek mechaniczny potrafiłby poprawnie wskazać datę Wielkanocy w danym roku ? Okazuje się, że tak.

Wskazanie dnia Wielkanocy jest niezwykle rzadko spotykaną funkcją w zegarku mechanicznym.

Wynika to z faktu, iż Wielkanoc jest jednym ze "świąt ruchomych" kalendarza chrześcijańskiego, gdyż jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wskazania astronomiczne służące do wyznaczenia dnia Wielkanocy, którymi są pełnia księżyca i początek wiosny oraz kalendarzowe, którym jest dzień tygodnia nie są ze sobą skorelowane. W kolejnych latach przypada ono na inny dzień i zawiera się w przedziale od 22 marca do 25 kwietnia. Utrudnia to znacząco wykonanie mechanizmu i zaprogramowanie sekwencji poprawnych wskazań daty Wielkanocy.

W 1989 roku Patek Philippe z okazji 150 rocznicy skonstruował jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków Caliber 89. Oprócz takich funkcji jak stoper z doskakującą wskazówką, wskazanie faz księżyca, wieczny kalendarz, równanie czasu, mapa nieba, mechanizmy wybijające i wiele innych, został wyposażony w jedno z najbardziej niezwykłych i najtrudniejszych do wykonania wskazań: wyznaczanie daty Wielkanocy.

Jak dotąd, wskazanie to nie zostało powtórzone w żadnym innym znanym zegarku kieszonkowym lub naręcznym z uwagi na trudność wynikającą ze sposobu wyznaczania Wielkanocy wg kalendarza lunarno-solarnego na potrzeby kalendarza gregoriańskiego.

Trudność ta przejawia się też pewnym ograniczeniem, mianowicie mechanizm użyty w Caliber 89 poprawnie wskazuje datę Wielkanocy wyłącznie w latach od 1989 do 2017. Po tym czasie mechanizm wymaga wizyty u zegarmistrza i wymiany specjalnego koła programowego pracującego w cyklu 28 letnim.


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco