OMEGA Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award

POWRÓT 20.03.2015 Zegarki
OMEGA Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award

Zastanów się przez moment, jakiej udzieliłbyś odpowiedzi gdyby ktoś zapytał Cię:

...co możesz zrobić w 14 sekund ?

Jest to okres, który wydaje się być stanowczo zbyt krótki, aby wykonać w nim jakąś ciekawą, a tym bardziej istotną czynność.

Jednak historia pokazuje, że właśnie na przestrzeni tych kilkunastu sekund ważyły się losy bezpiecznego powrotu astronautów z kosmicznej misji Apollo 13, a kluczową rolę podczas korekty kursu lotu na etapie wkraczania w ziemską atmosferę odegrał zegarek marki Omega.

Sytuacja ta miała miejsce 45 lat temu podczas spowodowanego awarią, przedwczesnego powrotu astronautów na ziemię. Z powodu nieoczekiwanego wybuchu zbiornika z tlenem uszkodzeniu uległo zasilane Głównego Modułu Sterującego, co w konsekwencji uniemożliwiło wykonanie pierwotnego celu misji, czyli dotarcia na Księżyc.

Awaria wymusiła przerwanie misji i podjęcie decyzji o powrocie na ziemię, jednakże uszkodzenie Modułu utrudniało określenie prawidłowego kursu podczas drogi powrotnej. Wtedy właśnie nieocenionym urządzeniem mierniczym okazał się zegarek z serii Speedmaster Professional, dzięki któremu załoga mogła na pewnym etapie lotu powrotnego dokładnie odmierzyć upływ 14 sekund, co umożliwiło dokonanie prawidłowej korekty trajektorii lotu.

Ku upamiętnieniu tego wydarzenia Omega zaprezentowała w Bazylei nowy model Speedmaster’a - Apollo 13 Silver Snoopy Award, który posiada na tarczy napis: „What could you do in 14 seconds?” umieszczony pomiędzy kreskami podziałki sekundowej prezentującej wartość od 0 do 14.

Do najciekawszych elementów nowego modelu bezdyskusyjnie należy tarcza oraz dekiel. Wynika to z faktu, iż po wydarzeniu opisanym powyżej, które miało miejsce 45 lat temu, astronauci NASA uhonorowali markę Omega nagrodą: Silver Snoopy Award. Snoopy to bardzo popularna, doskonale znana i lubiana w USA postać z komiksów, które publikowane były w amerykańskich gazetach.

I właśnie wizerunek sympatycznego, białego pieska znajduje się na tarczy zegarka oraz na jego deklu. Cała tarcza utrzymana jest w kolorystyce komiksowej, czyli połączenia czerni i bieli. Ponadto indeksy swoim stylem oraz wyglądem również nasuwają skojarzenia z prostą i czytelną formą graficzną komiksu.

Ciekawostkę stanowi także niewielki napis umieszczony w centralnym punkcie tarczy: „Failure is not an option”, który odwołuje się do dość pechowej, choć zakończonej szczęśliwym powrotem na ziemię, misji kosmicznej.

Naniesiona na ceramiczny pierścień skala tachometryczna wypełniona jest masą fluorescencyjną, tak samo, jak indeksy godzinowe oraz wskazówki. Również postać Snoopy’ego, która widnieje na subtarczy ukazującej upływ 60 sekund, wypełniona jest masą Super Lumi-Nova, dzięki czemu wymienione elementy świecą w ciemności mocnym, zielonym światłem.

Równe ciekawy jest wspomniany wcześniej dekiel zegarka, w którym osadzono wykonany ze srebra medalion przedstawiający postać Snoopy’ego w skafandrze astronauty.

Wypukły wizerunek postaci znanej z komiksów otoczony jest ciemną masą, która zawiera drobne, migocące okruszki srebra rozsypywane na deklu każdego z 1970 egzemplarzy ręcznie.

Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award zaprezentowany został podczas trwających właśnie targów w Bazylei.

Czasomierz ten wyposażony jest w doskonale znany mechanizm Omega kaliber 1861 - następca legendarnych kalibrów 321 i 861 - wyposażony w funkcję stopera, który posiada 48 godzinną rezerwę chodu. Koperta zegarka ma 42 mm średnicy i wykonana będzie ze stali szlachetniej.

Nowy model dołączający do kolekcji Speedmaster stworzony zostanie w ograniczonej do 1970 liczbie egzemplarzy, a do sprzedaży trafi we wrześniu bieżącego roku.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Baselworld 2015: Breitling Galactic...
Baselworld 2015: Breitling Galactic...
19.03.2015
Baselworld 2015. Power of Love od M...
Baselworld 2015. Power of Love od M...
29.03.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco