W gronie męskiej części miłośników zegarków, dość często można usłyszeć narzekania, że prestiżowi producenci mają stosunkowo małą ofertę mechanicznych zegarków przeznaczonych dla pań. Na tegoroczne zegarkowe targi Baselworld w szwajcarskiej Bazylei, taki właśnie kierowany do płci pięknej zegarek o szeroko rozpoznawalnej, choć wcale nie z branży zegarkowej nazwie „Power of Love” przedstawiła doskonale znana marka – Maurice Lacroix.
Poruszając kwestię czasomierzy kierowanych do kobiet, należałoby przeprowadzić dość głęboką analizę, czy taki zegarek ma być modelem mechanicznym, czy elektronicznym?, i czy zegarek mechaniczny może być małych rozmiarów? Dla rozwiązań mechanicznych pojawiają się dalsze pytania: czy musi mieć automatyczny naciąg sprężyny, lub inne dodatkowe wskazania i specjalne konstrukcje mechanizmu, które to rozwiązania zawsze powodują wzrost jego rozmiarów tak w średnicy, jak i grubości. Abstrahując od szczegółowych rozważań w tak zarysowanym aspekcie, w dalszej części tekstu chciałbym przedstawić ten wskazany we wstępie zegarek Power of Love marki Maurice Lacroix, który tak jak było zaanonsowane jest typowym modelem czasomierza przeznaczonym dla kobiet.
W zakresie rozważań ogólnych, warto tylko zauważyć, że modele zegarków mechanicznych, manualnie nakręcanych są o tyle lepsze, że mechanizm nie jest zbyt gruby, a jego właścicielka może być pewna, że po nakręceniu zegarek będzie pracował prawidłowo. Model Masterpiece Power of Love, jest właśnie takim mechanicznym zegarkiem, nakręcanym ręcznie, a ze względu na swoją ogólną stylistykę na pewno nie jest czasomierzem do codziennego użytkowania, więc w tym wypadku manualny naciąg może być na uznany jako jego zaleta.
Prezentując zegarek, już na wstępie należy podkreślić, że kierowana ku paniom stylistyka zegarka, w aspekcie technicznym, jest rozwinięciem koncepcji przedstawionej po raz pierwszy modelem Masterpiece Régulateur Roue Carrée i rozpowszechnionej wzorem Roue Carree, w których zębate elementy prezentowane na tarczy zegarka, jeden w kształcie kwadratu, a drugi przypominający liść koniczyny, obracając się, perfekcyjnie ze sobą współpracują.
W nowym opisywanym tutaj modelu zegarka, w którym zastosowano manufakturowy mechanizm firmy Maurice Lacroix, zazębiają się ze sobą aż trzy elementy zębate i każdy z nich jest uformowany w kształt serca. Nie dość, że doskonale prezentująca się współpraca elementów, daje zaskakująco pozytywny efekt wizualny, to jeszcze raz na minutę serca układają się w sposób pozwalający odczytać naniesiony na nich napis „LOVE”. Tak, jak to często się zdarza w prestiżowych zegarkach damskich, także i tutaj możemy znaleźć inkrustacje wykonane z najbardziej prestiżowych kamieni szlachetnych – diamentów. Umieszczono je na pierścieniu koperty, indeksach godzinowych tarczy i wskazaniu rezerwy chodu. W tym ostatnim z wymienionych miejsc, w którym napis „POWER OF LOVE” i inkrustacja z kamieni szlachetnych dzielą się po połowie okręgiem podziałki, dla oznaczenia końca skali użyto wyróżniającego się czerwonego kamienia – rubinu. Napis umieszczony w łuku okręgu, w którym pracuje wskaźnik rezerwy chodu, jest rewelacyjnym zestawieniem nazwy modelu, z funkcjonalnością elementu zegarka w którym napis się znajduje, a może być także świetną formą ujawnienia stosunku darczyńcy, w przypadku darowania zegarka ukochanej osobie.
Wracając jeszcze raz do rozważań o damskich zegarkach, warto zauważyć, że finezyjne kształty poruszających się elementów, nietypowo umieszczone miłosne wyznanie, inkrustacje z kamieni szlachetnych na tarczy i kopercie zegarka, zostaną na pewno bardzo wysoko ocenione przez kobiety. Trzeba także przyznać, że tego rodzaju unikatowa dekoracja, może być przez nie wyżej ceniona, niż skomplikowane w nazwie, konstrukcji i działaniu, a często zupełnie niepotrzebne właścicielce dodatkowe wyposażenie zegarka.
Na koniec, dla pełnej informacji o zegarku, należy jeszcze podać kilka danych natury technicznej. W zegarku o średnicy 43 mm zastosowano własny, manualnie nakręcany, manufakturowy mechanizm marki Maurice Lacroix oznaczony jako kaliber ML256. Posiada on pięćdziesięcio godzinną rezerwą chodu, a w jego dekoracyjnym wykonaniu na pierwszy plan wysuwają się ślimakowe szlify kół naciągowych, kontrastujące z matowymi powierzchniami mostka napędu i przekładni chodu, oraz półmostka balansu. Dla inkrustacji koperty użyto 72 brylantów, a na tarczy 12 brylantów odpowiada znacznikom godzinowym, 14 - realizacji okręgu rezerwy chodu. W tym ostatnim elemencie użyto także czerwonego rubinu. Zegarek posiada srebrzyste – palladowane wskazówki oraz pasek z naturalnej skóry szlachetnej (krokodyl) ze skuwką bransoletkową,
Zegarek jest wykonany w edycji limitowanej do 88 sztuk. Przyjęta wielkość limitacji wskazuje jego ukierunkowanie na rynek azjatycki, dla którego cyfra osiem ma specjalne znaczenie symboliczne – odpowiada szczęściu.
Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl
0 Komentarzy
Średnia 0.00