Działania taktyczne realizowane przez Siły Zbrojne bardzo często objęte są całkowitą tajemnicą. Ich wymagający charakter oraz stopień trudności i presja czasu sprawiają, że wyszkolenie żołnierzy musi być dopracowane do absolutnej perfekcji. Lecz czy o powodzeniu misji bez pełnej synchronizacji czasowej może być mowa? Oczywiście, że nie!
W przypadku wielu misji dokładne zgranie w czasie ma kluczowe znaczenie. Branża zegarmistrzowska od wielu dekad była ściśle związana z dostarczaniem wojsku instrumentów pomiarowych, niezależnie czy w grę wchodziły działania lądowe, morskie czy powietrzne. W obecnych czasach zarówno sam charakter prowadzonych operacji jak i używany sprzęt przeszedł mocną ewolucję, jednak w dalszym ciągu wytrzymały i precyzyjny zegarek jest niezwykle ceniony. To obowiązkowy element ekwipunku.
Sprzęt używany przez najlepszych
Producent taktycznych zegarków wywodzący się ze Szwajcarii, czyli marka Luminox, od wielu lat buduje swoje portfolio dostarczając super wytrzymałe zegarki, które sprawdziły się podczas niejednej misji. Luminoxy, wybierane przez profesjonalistów, są propozycją dla osób, które poszukują zegarka nie tylko precyzyjnego, lecz również odpornego na działanie niekorzystnych czynników panujących w ekstremalnych warunkach użytkowania.
Producent ten niedawno zaprezentował najnowsze wcielenie zegarka o nazwie Navy SEAL Foundation “Back To The Blue”, o nr ref.: XS.3253.CBNSF.SET, będącego kolejnym przedstawicielem wyjątkowej linii Navy Seals.
Właśnie ta rodzina zegarków została stworzona specjalnie dla komandosów elitarnej jednostki, a trzydziestoletnia współpraca między dostawcą zegarków Luminox i Navy Seals rozszerza się o kolejne modele, oferujące szereg przydatnych funkcji dodatkowych.
Specyfikacja i wygląd zewnętrzny
Najnowsze wydanie Luminox Navy Seal Foundation “Back To The Blue” jest sportowym zegarkiem przeznaczonym do użytku podczas wykonywania wielu dyscyplin sportowych (w tym ekstremalnych) oraz dla miłośników outdooru. Model ten jest swoistym hołdem dla dokonań Navy Seals, wykonujących trudne morskie działania. Ponadto detale zegarka symbolizują determinację do pokonania każdego wyzwania, bez względu na stopień jego trudności, które charakteryzuje członków Navy Seals.
Navy Seal Foundation “Back To The Blue” ma za zadanie uczcić początki działalności tej formacji, co wiązało się ze skomplikowanymi misjami realizowanymi w wodzie.
Jego koperta mierząca 45 mm średnicy wykonana została ze stali szlachetnej 316L pokrytej powłoką IP i jest wysoka na 14 mm. Zakręcany od spodu dekiel z wygrawerowanym logo “Navy Seal Foundation” zapewnia wysoki poziom wodoszczelności, bo określony na 200 m.
Masywny wygląd koperty od razu pokazuje, że mamy do czynienia z zegarkiem stworzonym do pracy w trudnych warunkach. Jego obudowa o klasycznych proporcjach zwraca uwagę za sprawą masywnych uszu i koronki umieszczonej na godz. 3. Sama koronka jest chroniona przed uderzeniem przez wypustki po obu jej stronach, a na jej czole widoczne jest wyraziste logo marki Luminox.
Co ciekawe, producent zdecydował się na umieszczenie dodatkowego elementu chroniącego kopertę w postaci pogrubionej bocznej krawędzi z lewej strony, co poprawia zarówno symetrię koperty jak i jej konstrukcję.
Patrząc na ten zegarek wzrok przyciąga jednokierunkowa, obrotowa luneta z naniesioną na jej powierzchnię skalą minutową. Jej pierwsze 20 minut zostało zaakcentowane farbą w kolorze pomarańczowym. Kolejne oznaczenia na pierścieniu wykonane zostały białą farbą ze specjalnymi wypustkami “co 10 minut”.
Krawędź zewnętrzna dla pewnego chwytu została ząbkowana. Naturalnie w tym modelu producent nie mógł zapomnieć o umieszczeniu okienka datownika, który znalazł się na godz. 3.
Tarczę chroni szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną.
Tarcza odzwierciedlająca morską toń
Powierzchnia tarczy utrzymana została w kolorystyce nawiązującej do kombinacji barw pochodzącego wprost z ratownictwa morskiego. Na jej powierzchni producent umieścił namalowane indeksy godzinowe w postaci naprzemiennych cyfr arabskich i kresek, o delikatnie zaokrąglonych końcach.
Przy każdym indeksie znajduje się dodatkowa nieco mniejsza skala godzinowa, zaś na jej górze zamiast liczby “24” zostało umieszczone logo producenta.
Całość kompozycji tarczy dopełniają wyraziste, jasne wskazówki, których ramiona wyposażone zostały w rurki wypełnione trytem. Także wskazówka sekundnika otrzymała takie rozwiązanie, a pomarańczowa barwa świetnie kontrastuje na ciemno niebieskiej tarczy, niczym boja morska unosząca się na morskich falach.
Za precyzyjny pomiar czasu odpowiada szwajcarski mechanizm kwarcowy “Ronda 715”. Żywotność baterii dostarczającej energii potrzebnej do pracy mechanizmu została określona przez producenta na 70 miesięcy, czyli niespełna 6 lat, co jest doskonałym wynikiem.
Zastosowanie rozwiązania technologiczne marki
Na lekko podniesionym pierścieniu wewnętrznym, który zawiera skalę minutową, zostały zamontowane rurki z innowacyjną technologią znaną pod nazwą LLT.
W zegarku zastosowano 16 rurek LLT (Luminox Light Technology). Technologia ta zapewnia nieprzerwane światło podświetlające zarówno wskazówki jak i indeksy umieszczone na powierzchni tarczy. W większości zegarków pozostałych producentów, aby masa luminescencyjna emitowała światło, musi zostać wcześniej naświetlona lub aktywowana specjalnym przyciskiem. W przypadku rozwiązań od Luminox, żadna z tych czynności nie jest potrzebna, bowiem system LLT gwarantuje doskonałą emisję podświetlenia w każdych warunkach.
Luminox Light Technology składa się z małych rurek wypełnionych trytem. W modelu tym wskazówka sekundowa i znaczniki godzinowe świecą się wyraźnie niebieskim kolorem, a dwie wskazówki oraz znacznik na godzinie 12. emitują światło żółtej barwy. Okres intensywnej emisji światła pochodzącego z trytu szacuje się na minimum 25 lat, co sprawia, że wykorzystywana przez Luminox technologia jest praktyczna i dopracowana.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które ten zegarek “zawiera na pokładzie”, jest klamra zamykająca gumowy pasek o nazwie“Carbonox”. Jest ona wytrzymałym, antyalergicznym, a przy tym lekkim stopem gwarantującym wysoki komfort użytkowania i odporność na wpływ czynników zewnętrznych. “Carbonox” w swoim czarnym, matowym wykończeniu nawiązuje do elementów wyposażenia jednostki specjalnej Navy Seals.
Bazowo zegarek dostarczany jest na pomarańczowym pasku o szerokości 24 mm. W zestawie producent oferuje drugi pasek, w bardziej stonowanym, granatowym kolorze.
Zestaw zawierający zegarek i dwa kauczukowe paski prezentuje się bardzo ciekawie, bowiem całość otrzymujemy w specjalnym pudełku z wyrazistym logo na jego froncie.
Luminox Navy Seal Foundation “Back To The Blue”- dostępność i cena
Model Navy Seal Foundation “Back To The Blue” od Luminoxa, wyceniany katalogowo na 2 900 PLN, w mojej ocenie jest jedną z najciekawszych propozycji na rynku, wpisujących się w kategorię “zegarków do zadań specjalnych”.
Jego dopracowana konstrukcja, wiele przemyślanych rozwiązań technicznych oraz DNA wprost z elitarnej jednostki Navy Seals gwarantują przyjemność użytkowania.
Szukasz informacji o nowościach marki Luminox? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Luminox.
10:20 28.11.2024Zegarki
Luminox Navy Seal Foundation “Back To The Blue”. Zegarek do zadań specjalnych
Tagi:

Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...

Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach wieżowych? Ciekawe ich sekrety
Sprawne oko osoby zajmującej się tematyką zegarmistrzostwa wieżowego (tego w najprawdziwszym słowa znaczeniu, a więc związanego z czasomierzami mechanicznymi) potrafi bez ...

Krótka historia zegarmistrzostwa i producenci zegarków w aspekcie geograficznym: USA i Niemcy. Część 2
Prowadząc rozważania o historii i strukturze producentów zegarków poza powszechnie znaną Szwajcarią, należy na pewno przedstawić zegarmistrzostwo: amerykańskie, niemiecki ...

Recenzja: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton. Ceramika w kolorze Blue
Fabryka Schlup & Co. została założona przez braci Fritza i Ernsta Wernerów w 1917 roku. Dziś znamy ją jako mistrza materiałów – Rado. My często mówimy o tej marce w ten s ...

Magazyn „Zegarki i Pasja” - archiwalne wydania do kupienia (oferta limitowana)
Nasz serwis internetowy obchodzi w 2024 roku 10. urodziny, więc po dekadzie obecności na rynku udało nam się zdobyć bardzo duże grono wiernych Czytelników i Czytelniczek. ...

Ball Roadmaster M model A. Zegarek mechaniczny ze wskazaniem GMT i alarmem
Zegarki marki Ball nigdy nie były zwyczajne. Owszem, jak wszystkie inne wskazywały czas i robiły to bardzo dokładnie, ale od chwili powstania firmy towarzyszyła jej wpros ...

Zegarkowe trio Omega Aqua Terra Black. Różne charaktery i nowe tarcze w kolorze czarnym
Tegoroczny szereg nowości, które regularnie prezentuje manufaktura z Biel, obejmuje wiele modeli: od typowych “nurków” po czasomierze nacechowane dużo większą nutą elegan ...

Portal „Zegarki i Pasja” obchodzi 10-lecie istnienia!
„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za głębokimi dolinami …” – tak pewnie zaczynałaby się ta opowieść, gdyby historia dotyczyła (nie)spełnionej romantycznej miłości ...

Fiyta Space Shuttle. Kosmiczny zegarek z trójwymiarową prezentacją czasu
Fiyta to chińska firma zegarmistrzowska założona w 1987 roku, której nazwa oznacza "latanie w przestworzach". Firma ta jest jedną z trzech największych marek produkującyc ...

Perrelet i Paul Design. Świat zegarków z dwóch różnych perspektyw (AuroChronos 2025)
Osoby śledzące artykuły w portalu Zegarki i Pasja wiedzą, że nasze wydawnictwo jest głównym patronem medialnym festiwalu AuroChronos 2025, który odbędzie się w maju. Wyda ...

Bell & Ross BR-03 Astro. Zegarek wizualizujący czas w stanie zerowej grawitacji
Bell & Ross to marka, która postrzegana jest jako producent wysokiej jakości zegarków, a bardzo duża część modeli wchodzących w skład kolekcji jest bardzo charakterystycz ...

Rado oficjalnym chronometrażystą European Cricket 2025
Marka Rado, szwajcarski producent zegarków i dumny posiadacz przydomka “Masters of material”, ogłosiła, że została mianowana Oficjalnym Chronometrażystą organizacji Europ ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00