Linia Promaster jest bardzo ważna w całym portfolio produktowym marki Citizen, w związku z tym celebrowanie w tym roku trzydziestopięciolecia jej istnienia jest obchodzone również z rozmachem przystającym do wagi tej kolekcji. Przedstawiliśmy już niedawno zegarki mechaniczne Promaster dla pilotów z funkcją GMT, które są elementem świętowania rocznicy Citizena, ale trzeba pamiętać, że bardzo ważnym punktem w linii Promaster są zegarki z autorską technologią stworzoną przez tego japońskiego producenta, czyli Eco-Drive.
Pozwala ona na korzystanie z energii światła, która wykorzystywana jest do pracy zegarkowych mechanizmów, dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych i akumulatora. Dlatego też wśród modeli jubileuszowych nie mogło zabraknąć także zegarka, który jest wyposażony właśnie w tą funkcjonalność. Najnowszym dodatkiem do linii Promaster jest model Geo Trekker. To zegarek, który jest korygowany radiowo, co zapewnia perfekcyjną dokładność na co dzień, bez konieczności ustawiania czasu. Mechanizm, który zapewnia wiele funkcji dodatkowych jest całkowicie nowy, to kaliber H 864 ze wspomnianą technologią Eco-Drive.
35 lat temu… i 86 400 sekund
Kolekcja Promaster powstała, jak już wspominałem, 35 lat temu i pewnie nikt wtedy nie spodziewał się jak dużo różnych funkcji i możliwości będą oferowały zegarki Promaster w przyszłości.
Prezentowany model, oprócz tego, że jest zegarkiem sterowanym radiowo i ma technologię Eco-Drive, może wyświetlać też przybliżone czasy na półkuli północnej, dzięki tarczy UTC widocznej na godzinie 6. Tarcza ta synchronizuje się z głównym wskazaniem czasu, ozdobiona jest mapą półkuli północnej i ma zewnętrzny pierścień z naniesioną skalę 24-godzinną. Subtarcza UTC wykonuje jeden pełny obrót, gdy wskazówka sekundnika przesunie się 86 400 razy, czyli o pełną dobę.
Co ciekawe – kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Nowy mechanizm Citizena został nazwany Cal. H864, właśnie dlatego, że jeden dzień, doba, ma 86 400 sekund.
Kolejną ciekawostką, a zarazem takim stylistycznym smaczkiem jest to, że czcionka używana do wykonania nazw miast wokół tarczy, reprezentujących poszczególne strefy czasowe także w cyfrach na skali UTC wokół tarczy z mapą, jest inspirowana literami znajdującymi się na mapach świata i mapach nawigacyjnych z epoki odkryć. Dzięki temu jest zarówno atrakcyjna wizualnie, kojarzy się z podróżami, jak również jest jednocześnie bardzo czytelna.
Bogactwo wskazań
Tarcza modelu Citizen Promaster Eco-Drive Radio-Controlled Geo Trekker jest urozmaicona, mówiąc potocznie – „dzieje się” na niej naprawdę wiele. By zapewnić łatwy i szybki odczyt czasu tak prostokątne indeksy godzinowe jak i wskazówki są szerokie i wyraziste, ale też obficie pokryte substancją luminescencyjną. To, z racji jej koloru, daje duży kontrast wobec tarczy, zapewniając także łatwy odczyt w ciemności, oczywiście po wystarczającym naświetleniu.
Zegarek oferuje jeszcze wskazanie daty w trybie wiecznego kalendarza z dniami miesiąca i tygodnia, oraz wskazanie rezerwy chodu - standard to pół roku, a po uruchomieniu trybu oszczędzania energii, po pełnym naładowaniu, wynosi ona 2,5 roku. Jest również wskazanie w trybie 24-godzinnym i opisywana tarcza UTC, pozwalająca na przybliżony odczyt czasu na półkuli północnej. Możemy także na górnej, małej tarczy sprawdzić, czy zegarek synchronizował się radiowo.
To bogactwo wskazań chroni szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną. Dodatkowa opcja, w pełni mechaniczna, niezależna od mechanizmu kwarcowego, to suwak logarytmiczny ze skalą na lunecie wokół szkła i na pierścieniu oddzielającym je od tarczy, pod szkłem.
Dwie wersje zegarka
Trzeba tu wspomnieć, że wprawdzie jest to jeden model, ale przygotowano go w dwóch wersjach. Różnica między nimi jest bardzo drobna i wiąże się z kolorystyką zastosowaną na tarczach. Małe tarcze na godzinach 9. i 12. mają w jednej wersji tego modelu jasne tła, a w drugiej są to tła takie, jak całe tarcze, czyli w odcieniu szarości ( nr ref. BY3006-53H). Także kolor pierścienia pod szkłem w wariancie z jasnymi tarczami jest jasny.
Dodatkowa różnica jest taka, że część skali w wersji o nr ref. BY3006-53E - konkretnie chodzi o oznaczenia skrótów nazw miast - są w kolorze wyrazisto zielonym, limonkowym. Także wskazówka na małej tarczy, na godzinie 12., ma taki kolor oraz zarys kontynentów na tarczy, która jest na godzinie 6. zamiast mieć kolor biały, jest także wyrazisto zielona. Te drobne różnice powodują, że zegarek ten jest dużo bardziej rzucający się w oczy, bardziej przyciągający wzrok.
Warto też przekazać, że niektóre elementy tarczy wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu. Poza tym oba zegarki są wykonane ze stali, tak ich koperty, jak i bransolety, a także lunety, które okalają szkło.
W obu wersjach te lunety mają powłokę nadającą im kolor szary.
Duża koperta o klasycznym kształcie
Model Citizen Geo Trekker z kolekcji Promaster Sky jest zegarkiem dużym. Średnica koperty wynosi 46 mm, a grubość 11,5 mm. Koronka umieszczona na godzinie 3. jest zakręcana i ma charakterystyczne montowanie na bocznej powierzchni. Część czołową zdobi logo linii Promaster. Do obsługi mnogości funkcji dodatkowo przydają się przyciski. Mamy tutaj dwa - są one umieszczone po obu stronach koronki. Mają kształt nowoczesnych grzybków.
Kształt koperty jest klasyczny, czyli okrągły. Wyprowadzono z niej niezbyt długie ucha, które mają u nasady wyraźne odcięciem. Mimo okrągłego kształtu, zegarek zaprojektowano w taki sposób, że widać na nim wyraźne krawędzie, a także proste linie, które podkreślają jego nowoczesność, ale także użytkowy, techniczny charakter.
Stalowy dekiel zegarka jest płaski, a jego powierzchnia jest kołowo szczotkowana.
Na jego krawędzi wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, natomiast część centralną zdobi wygrawerowana siatka geograficzna wraz z zarysami, konturami kontynentów widzianych tak, jakbyśmy patrzyli od strony bieguna północnego.
Citizen Promaster Eco-Drive Radio-Controlled Geo Trekker – dostępność i cena
Podsumowując, jubileuszowy model w kolekcji Promaster Sky to zegarek duży, wytrzymały, bardzo czytelny i o sporych możliwościach, który - w mojej ocenie – doskonale wpisuje się w linię lotniczych zegarków Citizen, tworzonych już od wielu lat.
Dlatego każdy, kto poszukuje solidnego, sportowego zegarka o świetnej czytelności może zwrócić się właśnie w kierunku tej kolekcji, bo poza typowymi cechami pilota otrzymamy dodatkowe funkcje i nieczęsto spotykaną w tego rodzaju zegarkach wodoszczelność do 200 m.
Cena Citizen Promaster Eco-Drive Radio-Controlled Geo Trekker to 2 690 złotych. Zegarki są już dostępne w Polsce.
Warto wspomnieć na koniec, że jest jeszcze trzeci limitowany model z tej serii, o którym pisaliśmy już przy okazji innego jubileuszu, można o nim przeczytać tu: kolekcja LAYERS of TIME, by uczcić 100-lecie pierwszego zegarka Citizen.