Firma Seiko to producent, który ma po pierwsze - bardzo szerokie portfolio produktowe, po drugie - słynie z tego, że jest w stanie wyprodukować każdy zegarek w całości, wszystkie niezbędne do jego wykonania komponenty, zupełnie samodzielnie. Biorąc właśnie pod uwagę ogromną skalę produkcji i szerokie portfolio wiadomo też, że Seiko w ramach swojej oferty ma różne linie produktowe. Są one bardzo różnie sytuowane pod względem przeznaczenia, ale także i jakości wykonania, zaawansowania technicznego, oraz co za tym idzie ceny.
Począwszy od bardzo popularnej linii Seiko 5, gdzie mamy naprawdę atrakcyjnie wycenione zegarki mechaniczne, idąc przez bardzo przystępne cenowo zegarki kwarcowe, aż do usytuowanych na tej swoistej drabince wyżej linii, które prezentują wyższy poziom zaawansowania technicznego, jak Premier czy Presage. Są też zegarki pozycjonowane dużo wyżej, prestiżowe i funkcjonujące już pod samodzielną, wydzieloną marką Grand Seiko, kończąc na zegarmistrzowskim szczycie, który w tej chwili prezentuje marka Credor.
Inspiracja prosto z kosmosu
W ramach Seiko jest niemal wszystko. Jeżeli chodzi o zegarki kwarcowe, to na pewno częścią oferty, w której poziom zaawansowania jest bardzo wysoki, jest linia Astron.
Mieliśmy już nie raz okazję przekonać się o tym osobiście, chociażby w ubiegłym roku, podczas testowania i recenzji bardzo ciekawego modelu Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan.
Głównymi cechami charakterystycznymi tej kolekcji, poza wysoką jakością wykonania, jest to, że zegarki Seiko Astron swoją precyzję wskazań osiągają dzięki wykorzystaniu sygnału GPS z satelitów tej sieci. To nie jest ich jedyna zaleta, bo Astrony oferują bardzo wiele dodatkowych, i to bardzo użytecznych funkcji.
Dziś prezentujemy nowe modele Astron GPS Solar o oznaczeniu SSJ023, SSJ025 i SSJ026, które są na pewno warte uwagi i mówię to z pełnym przekonaniem, bo nie zaryzykuje nic twierdząc, że w zasadzie każda nowość Astron jest warta zainteresowania. Trzeba od razu zaznaczyć, że w przypadku prezentowanych trzech zegarków mamy do czynienia z relatywnie mniej zaawansowanymi wersjami, ponieważ dodatkowych wskazań jakie oferują jest nieco mniej niż w przypadku bardziej rozbudowanych, dostępnych modeli, które mieliśmy przyjemność prezentować jak i testować. Jak informuje Seiko inspiracja pochodzi prosto z kosmosu.
Nowa, nietypowa, dwuwarstwowa luneta
Zacznę opis od wyglądu zegarków.
Mamy tutaj - moim zdaniem - do czynienia z połączeniem stylistyki retro, wywodzącej się z docenianej urody zegarków sportowych z lat 70. XX wieku, z obróbką na wysokim poziomie, która nadaje im swoisty, techniczny charakter. Zegarki te mają kopertę w kształcie zbliżonym do tonneau, oczywiście zintegrowaną bransoletę i precyzyjnie, świetnie obrobione powierzchnie obudowy, dające nam w efekcie wyraziste linie i ostre krawędzie, co tworzy jednoznaczny, sportowo-techniczny charakter całości.
W prezentowanych nowościach szczególną uwagę zwraca nowa, nietypowa, dwuwarstwowa luneta. Płaski element znajdujący się bliżej koperty w różnych wersjach kolorystycznych, a dopiero na nim nałożona jest właściwa luneta, która we wszystkich trzech wersjach tego modelu ma taki sam kształt, ze specyficznymi zagłębieniami.
W opcji ze złocistą podkładką jest ona czarna. W zegarkach z podkładką niebieską i czarną luneta ma naturalny kolor tytanu, bo to jest podstawowy budulec wykorzystany do wykonania kopert i bransolet w tej kolekcji.
Koperta, przyciski i koronka
Koperta w mojej ocenie ma dobrze dobrany rozmiar. Wprawdzie jej średnica to 42 mm, dlatego na pewno nie jest to mały zegarek, ale jednak już wysokość od ucha do ucha na poziomie 47,9 mm pozwala wierzyć, że to wcielenie Seiko Astron doskonale ułoży się nawet na szczupłym nadgarstku. A sprzyja temu również niewielka grubość na poziomie 12 mm.
Niewielka, oczywiście jak na możliwości tego zegarka.
Jeśli chodzi o wspomnianą obróbkę, to większość powierzchni jest szczotkowana i to często w taki sposób, że to szczotkowanie jest wobec siebie ustawione pod kątem, ponieważ mamy elementy szczotkowane poziomo lub pionowo, a fazowania są polerowane na wysoki połysk.
Występują one na górnej krawędzi koperty, jak również na przykład na krawędziach nowocześnie zaprojektowanych przycisków służących do obsługi licznych funkcji tego zegarka. Przyciski są umiejscowione tak, jak np. w zegarkach ze stoperem, czyli ponad koronką i poniżej tej koronki, a całe, nazwijmy to - centrum sterowania, znajduje się klasycznie, po prawej stronie koperty. Koronka jest spora i zapewne wygodna w użytkowaniu.
Funkcje zegarka
Zanim przejdę do opisu tego elementu zegarka, który zazwyczaj nadaje mu w dużej mierze charakteru i jakby kształtuje jego wygląd, czyli do opisu tarczy, to warto jeszcze przedstawić funkcje nowych Astronów. Jak na wstępie wspomniałem, zegarek na tle wielu innych modeli serii Astron może wydawać się skromny, ale to nie znaczy, że brak bardzo wielu możliwości.
Seiko Astron SSJ023j, SSJ025j i SSJ026J mają poniżej wymienione funkcje:
- funkcja zapobiegania przeładowaniu,
- funkcja oszczędzania energii,
- wieczny kalendarz do 28 lutego 2100 roku,
- wskaźnik rezerwy chodu,
- funkcja odbioru sygnału GPS (regulacja strefy czasowej, automatyczna regulacja czasu, ręczna - regulacja czasu),
- funkcja wyświetlania stanu akwizycji satelitarnej,
- funkcja wyświetlania wyników odbioru,
- funkcja zapobiegająca odbiorowi sygnału GPS (tryb pokładowy),
- funkcja automatycznego wyrównywania pozycji wskazówek,
- wyświetlanie daty.
Przyznacie, że to całkiem sporo.
Nietypowa kompozycja i ciekawe rozwiązanie
Wszystko jest zgrane na tyle dyskretnie, że mamy czytelną tarczę, która ma tylko dodatkowo małą „sub tarczę”, na której skupiono większość dodatkowych odczytów. Zegarek wyglądem nie zdradza swoich możliwości, a to dla wielu może być zaletą.
Oczywiście podstawowe wskazanie, czas, odczytujemy dzięki dwóm wyrazistym wskazówko, które są doskonale widoczne na kontrastowym tle. Przy osi są ażurowane, a dalej wypełnione masą luminescencyjną. To bardzo wydajna substancja Super Lumibrite, która po naświetleniu świeci intensywnie i długo, dzięki czemu bez problemu możemy odczytać czas, kiedy jest zupełnie ciemno. Fajnym detalem dla tych, którzy lubią tak zwane „smaczki”, jest sekundnik, który w podstawowej części jest delikatny i prosty, ale na przeciwwadze ma kształt grotu zwróconego do osi, na której jest zamocowany. Element ten jest ażurowany, a przestrzeń tą wypełnia masa luminescencyjna. To nietypowa kompozycja i ciekawa.
Poza tym na tarczy umieszczono wielopłaszczyznowe, nakładane indeksy, które również w części centralnej są dość obficie wypełnione masą świecącą. Obszar z indeksami okalają tą przestrzeń tarczy, która ma bardzo fajną strukturę. To taka ziarnista powierzchnia, która zgodnie z kosmiczną inspiracją dla tych modeli ma kojarzyć się z powierzchniami innych, obcych planet. Dodatkowa tarcza jest umieszczona na godzinie 8.
A wydziela ją wystający lekko ponad powierzchnię, taki jakby delikatny kołnierz, gdzie nadrukowane są odpowiednie oznaczenia, a pośrodku umieszczona jest delikatna wskazówka.
Przestrzeń ziarnistą otacza obszar o gładkiej powierzchni, na którym osadzone są wspomniane indeksy. Pomiędzy tarczą a szkłem znajduje się ukośnie ustawiony pierścień na którym nadrukowano skalę minutową. Na godzinie 3., w eleganckiej ramce, znajduje się datownik.
Słońce, Księżyc, Ziemia
Dwa nowe zegarki Seiko Astron GPS Solar mają tarcze w kolorze ciemnoszarym, przy czym jeden ma czarny pierścień lunety ze złocistą podkładką i w tym zegarku również wskazówki oraz indeksy i inskrypcje tarczy mają kolor złocisty.
Druga wersja z ciemnoszarą tarczą ma czarną podkładkę pod lunetę i lunetę w naturalnym kolorze tytanu, a indeksy i wskazówki są srebrzyste.
Trzeci model z serii ma tarczę w kolorze ciemnoniebieskim, podkładkę pod lunetą także niebieską a lunetę w kolorze naturalnym. Wskazówki i inskrypcje są srebrzyste.
Jeśli chodzi o inspiracje to zegarek z tarczą czarną i złocistymi dodatkami jest inspirowany słońcem. Ten mający czarną tarczę i srebrzyste dodatki inspirowany jest księżycem, naszym naturalnym satelitą natomiast ten zegarek, który ma tarczę niebieską jest poświęcony naszej planecie, czyli Ziemi. Wszystkie te tarcze są na pewno bardzo czytelne standardowo i w ciemności. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, która jest bardzo wydajna, a przy okazji nie daje żadnej poświaty. Jest ona bezbarwna.
Bardzo ważną cechą Astronów jest komfort użytkowania, dla wielu także tak zwana bezobsługowość. Nie wspomniałem jeszcze o ważnym pod tym względem elemencie. Zegarki te mają zasilanie solarne. Czerpią energię ze światła. Oczywiście najbardziej efektywnie ze słonecznego. Naładowany akumulator zapewnia 6 miesięczną autonomię chodu. Zegarek jest wodoszczelny do 100 m i odporny na działania pól magnetycznych do 4800 A/m.
Mimo, że zegarek sprawia bardzo solidne wrażenie, koperta jest takim dość grubym kawałkiem metalu, to nie czujemy tego na nadgarstku. A bransoleta również daje poczucie solidności. To zasługa tytanu, a dzięki temu zegarek waży jedynie 107 g.
Seiko Astron GPS Solar SSJ023, SSJ025 i SSJ026 – dostępność i cena
Ten model serii Astron to moim zdaniem zegarek o bardzo wysokim poziomie wykonania, co śmiem twierdzić z racji kontaktu osobistego z wieloma modelami tej serii – o czym wspominałem. Mający wiele użytecznych funkcji dodatkowych, ale zbudowany w taki sposób, aby zachować dyskrecję i w miarę stonowany wygląd.
Wygląd nie zdradzający wielu możliwości, jakie oferuje. Przy okazji jest raczej "nieprzerośnięty", powinien pasować do wielu nadgarstków i sprawdzić jako codzienny, sportowy i mocno bezobsługowy zegarek.
Cena zegarków Seiko Astron GPS Solar SSJ023, SSJ025 i SSJ026 to 10 900 złotych. Modele te są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Seiko? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.
11:55 20.11.2024Zegarki
Seiko Astron GPS Solar. Nowa, futurystyczna luneta i planetarne tarcze
Tagi:
zegarek męski na bransoleciezegarki sportowechronografsrebrny zegarekjapoński zegarekzegarki kwarcoweprestiżowe zegarkismart zegarekzegarki japońskie
REKLAMA
Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w lutym!
Za nami druga, lutowa edycja konkursu grupy Czasoholicy „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka”. Przedstawiamy podsumowanie, w którym wyłaniamy najlepsze zdjęcia zegarków należą ...
BASELWORLD 2017 – fotoimpresje i wrażenia z pierwszego uczestnictwa w targach!
Odbywające się cyklicznie od wielu lat targi Baselworld 2017 rozpoczęły się oficjalnie wczoraj i będą trwały do 30 marca. Obok genewskiego SIHH (Salon International de la ...
Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoameryka ...
Odświeżony Oris Aquis 2024. Czym różni się nowa wersja od poprzednich?
Zmiany to coś, co jest w zasadzie permanentne. Kiedyś, tak z 25 lat temu, od prezesa jednej z wielkich firm farmaceutycznych usłyszałem, że: „w naszej firmie stałe są jed ...
Cały na biało. Zenith DEFY Skyline Skeleton White Ceramic
Pisząc o zegarkach bardzo często nachodzi mnie refleksja, jak szybko mija czas. Pamiętam, jak dwa lata temu opisywaliśmy pierwszy model ze zintegrowaną bransoletą szwajca ...
Elie Eliez zwycięzcą nagrody Time to Watches 2024
Time to Watches to inkluzywne wydarzenie odbywające się w Szwajcarii, które narodziło się w 2022 roku. Oferuje szeroki zakres usług, dzięki czemu każda marka może skupić ...
A. Lange & Söhne Lange 1 w 4 odsłonach. Z okazji 30. rocznicy modelu Lange 1
Saksońska manufaktura A. Lange & Söhne wielokrotnie już gościła na łamach naszego portalu. Bez względu na to, jakich modeli zegarków dotyczyły prezentowane artykuły, za k ...
Eberhard & Co. Scafograf 200 Édition Limitée “Onde Bleue”. Edycja kolekcjonerska
Eberhard & Co. to marka z włoskim rodowodem, mimo, że jej zegarki składane są w Szwajcarii i szczycą się etykietą Swiss Made, obecna w Polsce już od jakiegoś czasu, choć ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...