• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa

Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by uczcić 100-lecie pierwszego zegarka Citizen


Kolekcja LAYERS of TIME firmy Citizen to pomysł na uczczenie stu lat, jakie minęły od zaoferowania światu pierwszego zegarka z logo Citizen. Tak, ten japoński producent, dziś będący filarem Citizen Group, działa już tak długo. Tradycje zegarmistrzowskie producentów z Japonii, jak się okazuje, nie odbiegają zbytnio od tych, jakimi szczycą się cenione marki szwajcarskie.

100 lat historii

W Tokio z inicjatywy jednego z jubilerów, Kamekichi Yamazakiego, powstała Shokosha Watch Research Institute (尚工舎時計研究所), placówka która zajmowała się badaniami nad precyzyjnymi instrumentami i przyrządami pomiarowymi, w tym także zegarkami.

Pierwszy zegarek powstał w 1924 roku. Był to model kieszonkowy, a na tarczy znalazło się już powszechnie dziś znane logo Citizen. Tak zapoczątkowano całkiem interesującą historię wielkiej i ważnej dziś marki zegarmistrzowskiej. W 1930 instytut przeobrażono w Citizen Watch Co. Ltd, a już w czerwcu 1931 roku firma opracowała pierwszy zegarek na rękę.

Końcówka lat 40. i lata 50. XX wieku były okresem intensywnego rozwoju firmy. W tym czasie Citizen zaprezentował pierwszy japoński zegarek z kalendarzem - Citizen Calendar (1952), wstrząsoodporny Citizen Parashock (1956), zegarek z funkcją alarmu - Citizen Alarm (1958), czy wodoszczelny Citizen Parawater (1959). Dalej było równie interesująco. W 1966 powstał pierwszy elektroniczny zegarek Citizen. 10 lat późnej pojawił się pierwszy zegarek z zasilaniem solarnym. W 1993 zaprezentowano zegarek sterowany radiowo, a w 2011 sterowany satelitarnie za pomocą sygnału GPS.

To oczywiście tylko skromy „wycinek” sukcesów marki.

Warto też wspomnieć, że dziś pod skrzydłami Citizena są szwajcarskie firmy Frederique Constant, Alpina, Atelier de Monaco, La Joux-Perret, Arnold & Son, czy Bulova.

Trwałe piękno stworzone przez naturę

Aby te chlubne 100 lat godnie uczcić, japońska firma wprowadza w 2024 roku wyjątkową kolekcję LAYERS of TIME – zegarki z kolorowymi tarczami strukturalnymi, inspirowanymi geologicznymi warstwami skał i minerałów, które ukształtowały naszą planetę przez miliony lat jej istnienia.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Z serii tej pojawią się w Polsce dwa nowe modele, oferowane w limitowanych edycjach.

Zegarki te, ich styl i nawiązania, mają tworzyć swego rodzaju paralelę pomiędzy stuleciem historii funkcjonowania firmy Citizen a geologicznym ukształtowaniem naszej planety, jej warstw, które tworzyły się przez miliony lat. Zegarki już na pierwszy rzut oka wyróżniają się strukturalnymi, kolorowymi tarczami, które wyrażają trwałe piękno stworzone przez naturę, choć symbolicznie przeniesione na cyferblaty.

Cechami wspólnymi obu wersji Citizen LAYERS of TIME Collection jest także – będący już niemalże symbolem firmy - sposób zasilania zegarków, ich mechanizmów, czyli opatentowana przez Citizena technologia Eco-Drive, wyróżniająca spory wycinek produktowej oferty japońskiej marki.

Urzekający blask i połysk na tarczy

Piękne, kolorowe, nieco futurystyczne tarcze inspirowane barwami natury są wykonane w 100% z poliwęglanu, który pochodzi z recyklingu, a jeśli chodzi o barwy to osiągnięto je w bardzo nietypowy sposób. Wzór nadrukowany został specjalnym, strukturalnym atramentem opracowanym przez inną szanowaną i cenioną japońską firmę, jaką jest Fujifilm Corporation.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Ta innowacyjna technologia pozwala utworzyć urzekający blask i połysk na tarczy zegarka, tworząc wrażenie głębi inspirowane niezliczonymi warstwami skał i minerałów powstałymi przez tysiąclecia. Widzimy mieniące się kolory, a zastosowany atrament, co bardzo ciekawe, tak naprawdę jest bez żadnych pigmentów.

Do „tworzenia” barw wykorzystuje światło odbijające się od powierzchni mikrostruktur w tuszu, aby stworzyć całą gamę odcieni i tonów. Pamiętacie, mam nadzieję, podobne zjawisko wykorzystane było w przypadku testowanego przez nas zegarka jednej ze szwajcarskich marek, który miał tytanową tarczę tak pokrytą specjalnie wydrążonymi rowkami, bruzdami, że również - bez użycia pigmentów - uzyskano całą ferie barw.

Te unikalne, dzięki opisanej wyżej technologii, tarcze w prezentowanych zegarkach Citizen, niejako w dwójnasób wykorzystują światło. Po pierwsze - daje ono opisany efekt kolorystyczny, a po drugie - ta część promieni świetlnych, która przedostaje się w głąb tarczy zasila poprzez umieszczone pod nią małe panele fotowoltaiczne mechanizm kwarcowy, dzięki zastosowaniu technologii Eco-Drive, która jak wiemy, wykorzystuje światło jako formę czystej energii pozyskiwanej do pracy zegarka jako jedyne źródło zasilania.

Przejdźmy więc do opisu konkretnych zegarków z tej kolekcji.

Model należący do kolekcji Promaster

Pierwszy model, którego pełna nazwa to CITIZEN PROMASTER / LAYERS of TIME Limited-Edition Eco-Drive Radio-Controlled Geo Trekker, ma kopertę wykonaną ze stali i jest częścią kolekcji Promaster Air. To sportowa linia, a zegarek ten jest w pełni do niej pasującym, solidnym czasomierzem o dużej wytrzymałości i wielu możliwościach. Jego nr referencyjny to BY3005-56E.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Dodatkowa atrakcja to limitacja do 10 000 szt. Jest ona spora, ale na pewno uatrakcyjnia zegarek, tym bardziej, że cenę ustalono na dość przystępnym poziomie wynoszącym 2 980 złotych. Przy skali sprzedaży i dostępności produktów tej japońskiej marki globalnie praktycznie wszędzie, może się to okazać nie aż tak dużą liczbą.

Zegarek ma kopertę o średnicy 46 mm, i 11,5 mm grubości. Chroniące tarczę szkło szafirowe ma nałożoną powłokę antyrefleksyjną. Mechanizm Eco-Drive jest sterowany radiowo. W pełni naładowany akumulator w trybie oszczędzania energii zapewnia działanie zegarka przez 2,5 roku. Model ten oferuje, poza głównym wskazaniem czasu, także funkcje dodatkowe, takie jak wskazanie czasu światowego, wieczny kalendarz i wskazanie rezerwy chodu.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Wodoszczelność do 200 m zapewni komfort i bezpieczeństwo w przypadku kontaktu z wodą, a wskazówki i indeksy pokryte warstwą masy świecącej pozwalają na swobodny odczyt w ciemności.

Całość utrzymana jest w czarnej tonacji. To znaczy czarną powłokę ma bransoleta, koperta i obrotowa luneta ze skalą w typie suwaka logarytmicznego, co pozwala na przykład obliczać zużycie paliwa w trakcie lotu. W tej czerni świetnie prezentuje się kolorowa tarcza, a białe wypełnienie indeksów i wskazówek wpływają na czytelność, co jest ważne w przypadku tarczy, na której „dzieje się wiele”.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Poza datownikiem na godzinie 4., widoczne są jeszcze trzy małe subtarcze. Ta na 6. wskazuje czas światowy, ta na 12. to wskazanie rezerwy chodu bądź też połącznia z siecią radiową w celu synchronizacji czasu, a mała tarcza na godzinie 9. to wskazanie 24 -godzinne.

Przypomnę, że cena tego modelu Citizen to 2 980 złotych.

Model z prestiżowej linii Atessa

Drugi zegarek, CITIZEN ATTESA / LAYERS of TIME Limited-Edition Model Eco-Drive SATELLITE WAVE GPS F950, to reprezentant prestiżowej linii Atessa. Jego nr referencyjny to CC4057-60E.

Tutaj gradacja kolorów poza tarczą obejmuje też całą powierzchnię szafirowej wkładki lunety wykończonej technologią osadzania z fazy gazowej, co pozwala także na imponujący efekt kolorystyczny, gdzie barwy przechodzą od niebieskiego do fioletowego, w zależności od kąta patrzenia. Kolorystyka zbliżona jest do barw wzorów na tarczy nadrukowanych atramentem Fujifilm.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Ten model ma kopertę i bransoletę wykonane z tytanu. Konkretnie ze specjalnego stopu stworzonego przez firmę Citizen - Super Titanium Duratect, z naniesioną powłoką DLC w czarnym kolorze, co poza barwą zapewnia także dodatkową ochronę przed zarysowaniami. Tarczę chroni podwójnie zakrzywione szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Średnica koperty to 44,6 mm a grubość 15,4 mm. Zegarek ma mechanizmem Citizen kaliber F950, który bez odbioru sygnału satelitarnego zapewnia dokładność +/- 5 sekund na miesiąc, ale po udanej satelitarnej synchronizacji zegarek wskazuje czas z dokładnością zegara atomowego, czyli z dopuszczalną odchyłką na poziomie 1 sekundy na milion lat!

Jako zasilanie mechanizmu tutaj również zastosowano technologię Eco-Drive, która przy pełnym naładowaniu akumulatora zegarka w trybie oszczędzania energii wystarcza na 5 lat pracy mechanizmu.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Sygnał korygujący wskazania czasu pochodzi z satelity dzięki połączeniu w systemie GPS. Czas jest stale regulowany, gdy zegarek ma dostęp do odbioru sygnału, czyli niemal wszędzie na zewnątrz. Model ten również ma opcję wskazania czasu światowego, oraz stoper, który pracuje z dokładnością do jednej 20 sekundy.

„Na pokładzie” mamy również wieczny kalendarz, wskazanie rezerwy chodu i wskazanie poziomu światła. To wielofunkcyjny sportowy zegarek z przydatnymi funkcjami dodatkowymi, z których można korzystać na co dzień. Do tego świetnie wygląda jego czarne zabarwienie i te wspomniane kolorowe detale, które dają naprawdę atrakcyjny wizualnie zegarek.

Citizen kolekcja LAYERS of TIME

Nie zapominajmy o wysokiej jakości wykonania, w linii Atessa szczególnie widocznej. Tym sposobem powstał zegarek, który godnie celebruje stulecie firmy Citien.

Niestety, w porównaniu do modelu opisywanego wyżej jest on wyceniony na sporo wyższą kwotę. Zapłacić za niego musimy 9 180 złotych. Limitacja jest również zdecydowanie mniejsza, ponieważ dostępnych będzie tylko 1 900 sztuk.

Oba zegarki będą dostępne w Polsce od lipca 2024.

Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Panerai Submersible Elux LAB-ID. Po...
Panerai Submersible Elux LAB-ID. Po...
27.06.2024
Fiyta Aeronautic “Manned Spacefligh...
Fiyta Aeronautic “Manned Spacefligh...
01.07.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco