Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a przy tym całkiem atrakcyjnymi cenami. Warto dodać, że to producent mający możliwości wykonać zegarek w całości samodzielnie w swoich zakładach, przysłowiowo od A do Z.
Wśród zegarków tego japońskiego producenta mocną pozycję ma bardzo urozmaicona linia Promaster, w której zgromadzone są modele profesjonalne dla profesjonalistów. To sportowe zegarki Citizen, z których wiele oferuje naprawdę wyjątkowe funkcjonalności, oraz niemal każdy ponadprzeciętną wytrzymałość. Linia Promaster stała się już ikoną wśród profesjonalnych zegarków sportowych, znaną z trwałości i niezawodności podczas korzystania z nich w ekstremalnych warunkach zewnętrznych na lądzie, morzu i w powietrzu.
Trzy kolekcje z tej serii zostały zaprojektowane z myślą o wysokich parametrach i trwałości: MARINE - dla nurków, LAND - dla wspinaczy i podróżników, oraz SKY - dla lotnictwa. Promaster został zaprojektowany wyłącznie z myślą o optymalnej funkcjonalności, a towarzyszy już od ponad 3 dekad aktywnym miłośnikom sportu, którzy przekraczają granice fizyczne i psychiczne. Dobrą wiadomością jest również to, iż Citizen zadbał nie tylko o trwałość, ale też o stylistyczną, wizualną stronę tych modeli.
Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Tym razem japońska firma zaproponowała nam nowy, bardzo atrakcyjny zegarek z linii Promaster z tradycyjnym, czyli mechanicznym sercem, wyposażony w użyteczną dodatkową funkcję GMT, czyli możliwości wskazywania drugiego czasu.
Zanim przejdziemy do opisu tej nowości, warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące ten model:
Linia Promaster funkcjonuje na rynku już od 1989 roku, a więc teraz, w 2024 roku, obchodzi swoje 35-lecie istnienia.
To, jak już pisałem, linia zegarków przygotowanych tak, aby były w stanie sprostać wymaganiom profesjonalistów, bez względu na to, gdzie się znajdują i do jakich zadań chcą przeznaczyć ten zegarek. Są odpowiednie opcje do trudnych i wymagających zadań na lądzie, na morzu czy też w powietrzu, a obchodząc trzydziestą piątą rocznicę powstania, właśnie mamy okazję świętować tę okazję różnymi nowymi zegarkami.
Dwa prezentowane dziś zaliczają się do grupy właśnie tych, które wzmacniają tę celebrację. Poza tym, że to wersje jubileuszowe, to jednocześnie jest to pierwszy model mechaniczny z funkcją GMT w historii zegarków CITIZEN z linii Promaster!
Zegarki te są tożsame pod względem technicznym i bardzo zbliżone pod względem stylistycznym. Tak naprawdę różnice wynikają z koloru koperty, bransolety i niektórych detali. Jeden z nich jest bardziej stonowany, nieco mniej rzucający się w oczy, natomiast drugi jest odrobinkę bardziej wyrazisty.
Wersja stalowa z dodatkiem szarości
Zacznę od zegarka Citizen Promaster Mechanical GMT o nr ref. NB6046-59E, który ma kopertę i bransoletę ze stali w jej naturalnym kolorze. Ten wariant ma pierścień lunety z naniesioną skalą 24-godzinną, i na ten właśnie element nałożono powłokę nadającą mu szary kolor.
Koperta ma klasyczny, okrągły kształt i dość łagodnie wyprowadzone ucha, ale trzeba zaznaczyć, że udało się tutaj wkomponować wyraziste, proste linie tworzące ostre krawędzie, które w sumie dają poczucie takiego nowoczesnego charakteru tego zegarka.
To podkreśla jego profesjonalny, techniczny styl.
Jeżeli na ten zegarek patrzy ktoś, kto choć odrobinę już wszedł w świat zegarmistrzostwa, to w oczy rzucają się cechy świadczące o tym, iż mamy do czynienia z modelem ewidentnie przeznaczony pilotów. To interpretacja lotniczego zegarka w wykonaniu marki Citizen, a trzeba wspomnieć, że właśnie w ramach linii Promaster i kolekcji Sky, marka ta ma całkiem spore doświadczenie w tworzeniu tego typu zegarków. Od modeli skomplikowanych, takich które mają bardzo wiele wskazań, po zegarki bardzo proste, trójwskazówkowe.
Nasz dzisiejszy bohater to, można powiedzieć, coś pomiędzy, bo ma mechaniczne serce i dodatkowo, poza wskazaniem czasu trzema wskazówkami i poza datownikiem wskazującym dni miesiąca, mamy jeszcze komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci funkcji GMT.
Tutaj jest to realizowane za pomocą czwartej, centralnej wskazówki, która pokazuje nam właśnie czas w trybie dwudziestoczterogodzinnym i właśnie do tego służy nam skala, która naniesiona jest na lunecie zegarka.
Czarna tarcza i czerwona wskazówka GMT
Tarcza zegarka Promaster Mechanical GMT w tym wydaniu jest czarna, ma widoczny, delikatny szlif słoneczny. Na jej krawędzi znajduje się pierścień, na którym są naniesione dodatkowe podziałki. Tak w skrócie, to suwak logarytmiczny przydający się pilotowi w sytuacji, w której zawiodłyby urządzenia elektroniczne, a standardowo stosowany w czasach, kiedy dostępu do tak zaawansowanej techniki po prostu nie było.
Zaraz za tym pierścieniem widzimy na właściwej powierzchni tarczy już standardową skalę minutową, z precyzyjną podziałką sekundową, a co piąty indeks minutowy wykorzystany jest jako indeks godzinowy. Indeksy prezentowane są w postaci wydłużonych prostokątów, poza indeksem godzin 12. i 6., które tutaj mają postać wyrazistych, dużych cyfr arabskich.
Znacznik godziny 3. jest nieco skrócony ze względu na to, że tam znajduje się okienko datownika. W tym zegarku to data oznaczająca dzień miesiąca na białym tle.
Wskazówki mają wyraziste, białe obramowania i wypełnienie masą luminescencyjną. Czarne fragmenty przechodzą w element osadzany na osi, a taka sama masa fluorescencyjna nałożona jest na wspominanych przed chwilą indeksach. Jasny sekundnik uzupełnia wskazanie czasu.
Wcześniej wspominana wskazówka GMT ma czerwony kolor i trójkątny grot z masą świecącą. Pod godziną 12. nadrukowano logo marki, a po przeciwnej stronie widać nadrukowanych kilka informacji o tym modelu zegarka. Konkretnie - informację o sposobie naciągu sprężyny napędowej oraz to, że oferuje wskazania GMT, w tym modelu to nadruk czerwonym lakierem.
Dodatkowo tarcza jest podzielona na cztery sektory za pomocą dwóch, krzyżujących się centralnie wąskich linii. Tę tarczę okala pierścień ze skalą 24-godzinną, który ma powłokę dającą mu szary kolor. Pozostałe elementy mają standardowy kolor stali i bardzo precyzyjne wykończenie.
Ten zegarek oferowany jest na solidnej, stalowej bransolecie. Jej konstrukcja na pierwszy rzut oka wydaje się być klasycznym trójrzędowym rozwiązaniem, ale po przyjrzeniu się widać, że środkowy rząd składa się z trzech elementów, w związku z czym jest to konstrukcja pięciorzędowa.
Wersja cała w kolorze szarym
Drugi zegarek Citizen Promaster Mechanical GMT, o nr ref. NB6045-51H, uzupełniający jubileuszowe nowości kolekcji Sky, ma całą swoją obudowę wraz z bransoletą w kolorze szarym, uzyskanym dzięki nałożonej na stalową powierzchnię powłoce.
Jego tarcza jest również szara. Także wskazówka GMT utrzymana jest w tej tonacji, ponieważ ma czarny kolor. Nie ma tutaj dodatków, jak w wyżej opisywanej wersji, które stanowiłyby jakiś kolorystyczny akcent. Dzięki temu zegarek zdecydowanie mniej rzuca się oczy. To oferta dla kogoś, kto chciałby właśnie model nieco bardziej stonowany, choć przyznać trzeba, że w całości ten ciemnoszary kolor także na swój sposób przyciąga wzrok.
W tej wersji zadbano o spójne tło datownika. Nie jest ono białe, tylko czarne.
Obie wersje Promaster Mechanical GMT mają oczywiście takie same parametry, te same techniczne rozwiązania.
Wspomnianym już suwakiem logarytmicznym, czyli pierścieniem pod szkłem, sterujemy koronką, która jest umieszczona na godzinie 8., a na godzinie 3. jest standardowa koronka, która odpowiada za korektę bądź ustawienia czasu. Ta koronka na godzinie 3. ma wypustki z obu stron chroniące ją, natomiast koronka na godzinie 8. ma element chroniący tylko w górnej części.
Koronki mają charakterystyczne moletowanie na bokach, które ułatwia pewny chwyt.
Stalowy dekiel obu zegarków jest pełny. Na jego krawędzi są nacięcia pod klucz i wygrawerowano też tam podstawowe informacje o modelu. Centralną część zajmuje wygrawerowany hełm pilota myśliwca.
Duża koperta i mechanizm „in-house”
Jeśli chodzi o wymiary obudowy nowości Citizena, to mamy do czynienia z dość dużym zegarkiem, ponieważ koperta ma średnicę przekraczającą 44 mm, a dokładnie wartość ta to 44,5 mm, oraz 12,7 mm grubości. To oczywiście efekt podejścia praktycznego, bo zegarki dla pilotów muszą odznaczać się ponadprzeciętną czytelnością, w czym spory rozmiar zegarka, a co za tym idzie, także jego tarczy bardzo pomagają wspierając kontrastowe zestawienie wskazówek i tarcz.
Mechanicznym sercem zegarka jest mechanizm „in-house” Citizen cal. 9054, łożyskowany na 24 kamieniach i pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. To zegarkowe serce oferuje również 50 godzin rezerwy chodu, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Precyzja pracy – według danych producenta – mieści się w przedziale -10 / +20 sekund na dobę.
Zegarki z tej serii Promaster są także wodoszczelne do 200 m, co nie jest standardowym wynikiem dla modeli typu pilot. To wynik znacznie przewyższający branżowy standard. Do tego gwarantują także odporność na działanie pół magnetycznych o sile do 16000 A/m.
Citizen Promaster Mechanical GMT – dostępność i cena
Podsumowując, dwa sportowe, jubileuszowe zegarki od marki Citizen to klasyczne „piloty”.
Duże, wytrzymałe, bardzo dobrze czytelne – tak w dobrych warunkach oświetlenia, jak i w ciemności, dzięki masie luminescencyjnej. Funkcja GMT pozwala na odczyt czasu w wybranej, innej strefie czasowej, a wodoszczelność aż do 200 m daje poczucie bezpieczeństwa w każdych warunkach.
Relatywnie stonowany wygląd pozwala natomiast na użycie zegarka w różnych okolicznościach.
Cena zegarka Citizen Promaster Sky GMT Automatic NB6046-59E to 3 390 złotych, a model Promaster Sky GMT Automatic NB6046-59E jest w cenie 3 690 złotych. Oba dostępne już w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Citizen? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.
0 Komentarzy
Średnia 0.00