Manufaktura A. Lange & Söhne po raz kolejny zaprezentowała zegarek, jaki można określić mianem dzieła sztuki zegarmistrzowskiej. Ten limitowany do zaledwie 25 egzemplarzy czasomierz związany jest z jubileuszem jednego z niezwykle ważnych modeli dla tej marki. Lecz zanim przyjrzymy mu się nieco bliżej, należy wyjaśnić samą jego nazwę. Handwerkskunst z niemieckiego oznacza rzemiosło lub sztukę rękodzieła, co bardzo trafnie określa z jakiego typu czasomierzem będziemy mieli przyjemność Was zapoznać.
Ekskluzywna edycja rzemieślnicza
Manufaktura z Glashütte, przy okazji targów Watches & Wonders Shanghai 2024, wprowadziła na rynek kolejną, bardzo ważną dla tej niemieckiej marki edycję zegarka ze stoperem, który obchodzi w tym roku swoje 25-lecie.
Co ważne, nigdy wcześniej edycja “Handwerkskunst” nie obejmowała modelu “Datograph”, tak więc jest to idealna okazja na wprowadzenie najbardziej topowej, ręcznie zdobionej odmiany dla tego właśnie zegarka.
Wracając na moment do samego określenia “Handwerkskunst”, dla manufaktury A. Lange & Söhne odnosi się ono do najlepszej strony zegarmistrzowskich technik dekoracji w celu podkreślenia specjalnych, ściśle limitowanych edycji. Zarówno tarcze jak i mechanizmy są wykończone bardzo trudnymi i rzadko stosowanymi technikami dekoracji i grawerowania.
Model Datograph, odkąd został wprowadzony na rynek w 1999 roku, doczekał się kilku edycji specjalnych, a ponieważ 2024 rok jest poświęcony temu właśnie zegarkowi, saksońska marka postanowiła uczcić to wydarzenie w sposób wyjątkowy.
Tym, co wyróżnia model Datograph Handwerkskunst Limited Edition już na pierwszy rzut oka to subtelna gra refleksów świata oraz wyszukane grawerowanie o nazwie “Tremblage”.
Do samych technik prezentujących najbardziej efektowny kunszt zdobienia przejdziemy za moment, ale najpierw zwróćmy uwagę na ogólny projekt jego obudowy.
Wytrawne oko może dostrzec pewne jej podobieństwo do modelu “1815 Tourbillon Handwerkskunst”, co oznacza średnicę wynoszącą 41 mm przy grubości 13,1 mm. Obudowa jest wykonana z 18-karatowego złota, a wykończona subtelnym polerowaniem. Klasycznie umieszczona koronka na godzinie 3., oraz dwa przyciski służące do obsługi funkcji stopera prezentują ponadczasowy styl i doskonale zachowane proporcje.
Tarcza z litego złota oraz majestatyczne zdobienia
Genialny, niezwykle złożony wygląd cyferblatu został osiągnięty dzięki długiemu i pracochłonnemu procesowi złożonemu z wielu etapów.
Po pierwsze: podstawą tarczy jest lite złoto, które we wstępnym etapie zostało drobiazgowo wygrawerowane tak, aby uwypuklić m.in: nazwę manufaktury, ścieżkę toru minutowego oraz skalę tachometru. W efekcie czego możemy obserwować te elementy, które są mocno wysunięte na pierwszy plan.
Kolejnym krokiem jest drobiazgowa obróbka wykonywana przez doświadczonego rzemieślnika, który ozdabia całą powierzchnię ręcznie, techniką o nazwie “Treblage”. Do tego celu grawer używa specjalnie wykonanego narzędzia pozwalającego mu na uzyskanie ziarnistej struktury, usuwając niewielkie ilości materiału. Jednym z największych wyzwań jest zachowanie jednolitej tekstury na całej powierzchni tak, aby nie zaburzyć wypukłych detali takich jak: nazwa manufaktury oraz indeksy godzinowe.
Co ciekawe, narzędzie potrzebne podczas tego procesu jest produkowane we własnym zakresie przez manufakturę A. Lange & Söhne. Ten rodzaj grawerowania mogliśmy zobaczyć już wcześniej w modelach: “Richard Lange Tourbillon Pour le Mérite” z roku 2011 oraz w modelu “1815 Tourbillon” z 2015 roku. Końcowym etapem jest pokrycie tarczy czarnym rodowaniem, które podkreśla ziarnistość oraz tworzy piękne refleksy świetlne.
Efektowna prezentacja aktualnej daty oraz czasu
Jak wspomniałem wcześniej, rzemieślnicza praca osoby zajmującej się tym procesem musi zostać wykonana w taki sposób, aby nie zaburzyć drobnych, wypukłych detali widocznych na tarczy, co jest bardzo wymagającym zadaniem.
Dotyczy się to również datownika, który znalazł się w górnej części tarczy, w pobliżu godz. 12 w charakterystycznej, sporych rozmiarów ramce wykonanej ze złota.
Czas odczytujemy za pomocą klasycznych, podłużnych wskazówek wykonanych ze złotego odlewu. Na uwagę zwracają dwie subtarcze, które zostały umieszczone nieco niżej oraz ich mocno wklęsła powierzchnia, uwypuklająca znaczniki znajdujące się na nich. Staranność wykonania wszystkich, nawet najmniejszych elementów widocznych na powierzchni cyferblatu robi ogromne wrażenie, zaś odkrywanie coraz to nowych szczegółów znajdujących się na jego powierzchni pokazuje prawdziwy kunszt i piękno tego zegarka.
Mechanizm L951.8 z ręcznym naciągiem
Przez częściowo przeszklony dekiel widzimy pracujący mechanizm z manualnym naciągiem, noszącym oznaczenie “L951.8”. Określany jest on jako jeden z najlepszych werków z funkcją stopera jakie są dostępne na rynku.
Mechanizm ten ma koło kolumnowe i poziome sprzęgło, oferując także dodatkową funkcję flyback do odmierzania odcinków czasu. Werk pracuje w “spokojnym” tempie 18 000 (2,5 Hz) wahnięć balansu na godzinę, lecz zapewnia przyzwoity czas pracy, wynoszący 60 godzin przy pełnym nakręceniu sprężyny.
Cała jego konstrukcja składa się z 426 elementów, których ogólny wygląd jest bardzo podobny do nielimitowanej wersji “Datograph”. Jego niesamowita złożoność i głębia ujawniają wiele detali, które zostały wykończone na perfekcyjnym poziomie. Liczba technik dekoracyjnych samego tylko mechanizmu może przyprawić o zawrót głowy.
Transparentny dekiel odkrywa przed nami: płytki i mostki, które zostały wykonane z nieobrobionego niemieckiego srebra ozdobionymi drobnoziarnistą powierzchnią. Dodatkowo, na podziw zasługuje wykończenie czarnym polerowaniem wszystkich elementów stopera, co jest rzadko spotykane w zegarkach innych manufaktur.
Wygląd oraz poziom złożoności mechanizmu pracującego w tym limitowanym modelu zegarka sprawia, że bezsprzecznie jest on kwalifikowany do “królewskiej ligi” zegarków na rękę.
Zegarek A. Lange & Söhne Datograph Handwerkskunst Limited Edition jest oferowany na ciemnobrązowym, ręcznie szytym pasku wykonanym ze skóry aligatora, na którego powierzchni można zauważyć szare przeszycia.
Pasek otrzymał także klamrę wykonaną z żółtego złota.
A. Lange & Söhne Datograph Handwerkskunst Limited Edition – cena i dostępność
A. Lange & Söhne Datograph Handwerkskunst to z pewnością imponujący zegarek mechaniczny, przeznaczony dla prawdziwych koneserów. Mechaniczne dzieło sztuki, łączące w sobie pasję zegarmistrzów do mechaniki i rzemiosła, co widać w każdym szczególe.
Oczywiście od razu nasuwa się pytanie o cenę takiego limitowanego do 25 sztuk zegarka.
Otóż producent nie podaje jej oficjalnie, lecz jest ona dostępna jedynie dla potencjalnych klientów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie manufaktury.
Szukasz informacji o nowościach marki A. Lange & Söhne? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki A. Lange & Söhne.
07:20 30.09.2024Zegarki
A. Lange & Söhne Datograph Handwerkskunst Limited Edition. Sztuka rękodzieła
Tagi:

Czy powstanie zegarkowego przemysłu z ZSRR to zasługa firmy LIP?
Oferta zegarków francuskiej firmy Lip jest bogata i warta poznania, tym bardziej, że zegarki te dostępne są także w Polsce. Na pewno przyjdzie czas na szczegółowe przedst ...

SIHH 2018: Carre des Horlogers, czyli niezależni producenci zegarków - fotorelacja
SIHH, czyli Salon International de la Haute Horlogerie w Genewie, odbywał się w tym roku w dniach od 15-go do 19-go stycznia 2018. Podczas pięciu dni trwania Salonu (z cz ...

RADO – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym
Historia marki Rado, mimo iż sięgająca dopiero początków XX wieku – zapisała się na kartach historii zegarmistrzostwa niemniej złotymi zgłoskami, aniżeli czerpiąca ze swe ...

Kolejny etap w powrocie ikony. Universal Geneve prezentuje swoją nową stronę internetową
Niemal rok temu na łamach portalu Zegarki i Pasja mogliście przeczytać o zmianie właściciela marki Universal Geneve, a co za tym idzie niejakim odrodzeniu się jej. “Wybaw ...

G-SHOCK GBM-2100. Nowe wersje i kolory popularnej serii zegarków
Zegarki G-Shock są bardzo charakterystyczne. Chodzi oczywiście o ich wygląd, który prawie w każdym modelu, a jest ich ogromna liczba, dość mocno rzuca się w oczy. Ale cho ...

Pasja: Formuła 1, królowa motorsportu. Poradnik dla początkujących!
Królowa motorsportu, najbardziej prestiżowe zawody tego typu, pole zmagań najszybszych pojazdów i najzdolniejszych kierowców… tak powie jedna ze stron, w głównej mierze n ...

Ball Engineer II Moon Phase Chronometer. Fazy Księżyca na obu półkulach
Ball to marka zegarmistrzowska działająca w Szwajcarii, ale pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pisaliśmy o jej historii jak i tragicznym wypadku kolejowym, który ...

Zwycięzca Tour de France 2024, Tadej Pogacar i jego zegarek
Raczej niewiele osób przypuszczało, że Tour de France może aż tak poruszyć zegarkowy świat. A dokładniej, że zegarkowy świat tak mocno wkroczy w tę imprezę i poruszy tych ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...

Relacja: Watches & Wonders 2025. Święto zegarków i zegarmistrzostwa w Genewie!
Na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat miałem przyjemność brać udział w wielu międzynarodowych imprezach branżowych. Były to zarówno wyjazdy związane z konkretnymi markami ...

Frederique Constant Classic Perpetual Calendar Manufacture. Piękno w czystej postaci
Nowość marki Frederique Constant, model Classic Perpetual Calendar Manufacture, który widzieliśmy podczas W&W 2025, to zegarek łączący w sobie elegancję, zaawansowane roz ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00