Zegarki to dziś bardzo bogata, urozmaicona gałąź przemysłu, sprzedaży i oczywiście marketingu. Nas, zegarkomaniaków, cieszy, że chęć noszenia zegarków nie zanikła, a zegarmistrzostwo tradycyjne, mechaniczne rozwija się znakomicie, pomimo tego, że czas możemy dziś odczytać nawet na wyświetlaczu… piekarnika.
Zegarki możemy dzielić na różne kategorie
Myślę, że dziś każdy jest w stanie znaleźć zegarek, który będzie doskonale pasował do jego preferencji, upodobań, a także możliwości finansowych. Zegarki możemy dzielić na różne kategorie. Na przykład te łatwo dostępne, niedrogie, oraz na te „premium”, które są dużo droższe i zazwyczaj bardzo wysokiej jakości.
Możemy dzielić zegarki na mechaniczne i kwarcowe. Miłośnicy, osoby, które na zegarkach się znają i je kochają, stosują także podział, w którym wyodrębniona jest grupa zegarków „modowych”. Czasami dość pogardliwie nazywanych „majtkowcami” z tej racji, że oczywiście producenci odzieży, których logo na takich zegarkach widnieje, zwykle mają w ofercie jakąś bieliznę lub odzież. Trzeba przyznać, że co do zasady zegarki, które noszą logo znanych, popularnych marek odzieżowych i modowych to rzeczywiście nie są zazwyczaj produkty, które pod względem kunsztu zegarmistrzowskiego mogłyby zachwycić. Jednak jest grupa zegarków, które wprawdzie mają właśnie na swoich tarczach logo producentów, o których mówimy, ale poszli oni drogą, która pozwala im oferować zegarki będące często na bardzo wysokim poziomie zegarmistrzowskim. A nawet jeśli nie, to i tak można je w pełni do grona zegarków wysokiej jakości zaliczyć.
Niejednokrotnie mówimy o jakości przewyższającej wiele popularnych modeli zegarków cenionych producentów, typowo zegarmistrzowskich, sytuowanych na średnich czy bardziej przystępnych pułapach cenowych.
Dziś zaprezentujemy nowy zegarek mechaniczny marki Polo Ralph Lauren. Uważam, że produkty jakie oferuje ta firma nie są typowymi „majtkowcami”. To „pełnoprawne” zegarki, które mierzą zdecydowanie wyżej.
Zachowano sporo umiaru
Dzisiejszy bohater to sportowy zegarek z „krwi i kości”, który pracuje dzięki zastosowaniu tradycyjnego mechanicznego serca. Trzeba od razu przyznać, że stylistycznie jego budowa bazuje na tradycyjnych kanonach w nowoczesnym wydaniu, ale zadbano też o to, żeby zegarek był w miarę stonowany, co nie jest normą w typowo modowych, często krzykliwych modelach.
W przypadku marki Polo bywa tak, że szczególnie jej logo na wielu produktach odzieżowych ostatnio jest coraz większe.
Tutaj, jeśli chodzi o sam zegarek, zachowano sporo umiaru, aczkolwiek nie pozbyto się tej krzykliwości całkowicie, ponieważ pasek jest nie do przeoczenia. To bardzo zauważalny element całego zestawu i moim zdaniem akurat dobrze się stało w tej kwestii, ponieważ każdy, kto chciałby jednak nieco stonować nabytek w każdej chwili może przecież zmienić pasek na dowolny, zamieniając w jeden moment cały ten zestaw zupełnie spokojny, fajny sportowy zegarek.
Dwie wersje
Prezentowany model The Polo Watch Ralph Lauren ma właśnie swoją premierę i występuje w 2 wersjach. Różnią się one kolorem paska. W obu przypadkach jest on dość wyrazisty i okraszony wielkim logo Polo.
Jeden z nich jest ognisto czerwony, drugi pomarańczowy.
Same zegarki mają bardzo atrakcyjną niebieską tarczę, a różnica to kolor wkładki lunety.
Ten z paskiem czerwonym ma lunetę, a w zasadzie jej wkładkę, w kolorze niebieskim, a do zegarka z paskiem pomarańczowym dobrano wkładkę w kolorze zielonym. To anodyzowane aluminium. Jeśli na chwilę zapomnimy o tych wyrazistych paskach, to mamy do czynienia z dwoma, obiektywnie atrakcyjnymi zegarkami, którym trudno odmówić uroku i ciekawego wyglądu, a także, co bardzo ważne w branży zegarmistrzowskiej, wysokiej jakości wykonania.
Ja oczywiście nie miałem możliwości jeszcze spotkać tych zegarków na żywo, dotknąć ich, obejrzeć, ale biorąc pod uwagę zdjęcia i inne modele marki Polo które oglądałem na żywo, można mieć nadzieję, która graniczy z pewnością, że to wykonanie stoi na poziomie, którego nie powstydziłaby się typowa firma zegarkowa o uznanej pozycji.
Bezproblemowy odczyt wskazań
Opis zegarka zacznę od tarczy. Nie jest ona monotonna. Na krawędzi widzimy obszar czarny, tworzący pierścień na którym nadrukowano podziałkę minutową z precyzyjną podziałką sekundową. Ten nadruk wykonano białym lakierem i od razu w przypadku co piątej minuty znacznik jest mocno pogrubiony, tworząc jednocześnie indeks godzinowy.
Na godzinie 12. ma on kształt trójkąta, a w pozostałych miejscach to spore, nadrukowane elementy o kształcie prostokątów. Centralną część tarczy wypełnia obszar w kolorze niebieskim, dominującym na tym elemencie, a od części czarnej oddzielony jest pierścieniem utworzonym z żółtych kresek. Ta część niebieska jest pokryta koncentrycznym wzorem. To giloszowanie, które przypomina nieco rowki analogowej płyty. Pod godziną 12. nadrukowane jest logo marki. Większą czcionką Polo, nieco mniejszą Ralph Lauren.
Bardzo proste, a zarazem wyraziste są wskazówki - w części osadzonej na osi są czarne, ale dość szybko przechodzą w elementy, które są białe z racji naniesienia masy luminescencyjnej na większą ich część.
Wskazówka sekundowa przypomina wskazówkę analogowego manometru, czerwona od swojej przeciwwagi, przechodząc przez oś i kawałeczek dalej przechodzi w kolor biały.
Zestaw ten na ciemnej tarczy jest mocno kontrastowy, co zapewnia doskonały poziom czytelności, a w ciemności białe elementy na wskazówkach jak i indeksy są pokryte masą świecącą, która emituje po naświetleniu blask, pozwalający również na bezproblemowy odczyt. Zastosowano tutaj masę wysokiej jakości – SuperLuminowa.
Tarczę chroni szkło szafirowe, które ma zintegrowaną powłokę antyrefleksyjną w wersji bezbarwnej.
Nie jest pełnoprawnym nurkiem
Tarczę otacza pierścień, który ma aluminiową wkładkę opisywaną wyżej. Na wkładce nadrukowana jest minutowa skala nurkowa. Luneta jest obracana, ale zegarek nie jest pełnoprawnym nurkiem z tej racji, że wodoszczelność jest w klasie do 100 m. To tylko wykorzystanie lubianego stylu i wyglądu tak zwanych diverów.
Idąc dalej przechodzimy do koperty. Ma ona klasyczny, okrągły kształt i bardzo łagodnie wypuszczone ucha. Jej średnica to 42 mm, a grubość 12,35 mm. Mocowanie paska, czyli rozstaw między uchami, to 20 mm. Koronka jest w klasycznym, tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3., a jej czołową część zdobi logo marki, czyli charakterystyczny koń z jeźdźcem.
Koperta jest oczywiście stalowa, a jej powierzchnia została wypolerowana na wysoki połysk. Zastosowane paski są wykonane z gumy, jak już mówiłem do wyboru jest kolor czerwony lub pomarańczowy, z bardzo dużym wyrazistym napisem w białym kolorze na każdej z części. Zapięcie do klasyczna klamra z pinem.
Sercem zegarka jest mechanizm RL 200, a de facto jest to szwajcarska Sellita SW200. Sprawdzony mechanizm z automatycznym naciągiem, który nie powinien budzić niepokoju.
The Polo Watch Ralph Lauren – dostępność i cena
Podsumowując, nowy Polo Watch Ralph Lauren to całkiem atrakcyjna propozycja w postaci sportowego zegarka w stylu nurka, w bardzo klasycznej obudowie. Z ciekawą, nietuzinkową tarczą, która w jednej strony wyróżnia się spośród całej masy różnych zegarków tego typu na rynku, a nie jest w żaden sposób udziwniona.
Zachowano także czytelność na wysokim poziomie i zadbano o praktyczne kwestie w postaci obrotowej lunety, przyzwoitego poziomu wodoszczelności i dobrej luminescencji.
Oczywiście to nadal zegarek typowo modowej marki, ale zrobiony w sposób zgodny ze sztuką zegarmistrzowską. To też kolejny zegarek Polo, który nie będzie powodem do dyskomfortu z racji logo. Logo jednak powoduje, że nie jest tani.
W przypadku tego modelu mówimy o cenie rzędu 1 690 dolarów, czyli w przybliżeniu pewnie ponad 7 000 złotych.
09:54 10.09.2024Zegarki
The Polo Watch Ralph Lauren w nowym wydaniu. Modnie, ale z umiarem
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarki automatycznezegarki szwajcarskienietypowe zegarkizegarki sportowezegarek mechanicznyzegarki męskie mechanicznezegarki młodzieżowe
REKLAMA
Franciszek Czapek – zegarmistrz urodzony w Czechach
Franciszek Czapek to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego zegarmistrzostwa, ale wielu osobom może się wydawać, że wiedza o jego istnieniu w zegarmistrzowskiej bran ...
Warto chronić swój zegarek. Zaparowania i zamoczenia
Jednym z istotnych użytkowych atrybutów zegarka jest jego wodoszczelność – parametr bezpośrednio określający możliwości użytkowe konkretnego czasomierza w obcowaniu z wod ...
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Konstrukcja
Zasady konstrukcji urządzeń zegarowych mają swoje przez wieki wytyczone zasady. Są one oczywiście odpowiedzią na wyzwania stawiane takim urządzeniom, przy czym wyzwania t ...
Policjanci z Rolexami. Czyli brytyjski sposób na “Rolex Rippers”
Czy kiedykolwiek spodziewaliście się usłyszeć, że do walki z przestępczością będą użyte zegarki? Nie? Szczerze powiedziawszy ja również się tego nie spodziewałem, ale to ...
Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton w kolorze oliwkowej zieleni
Moje pierwsze spotkanie z Rado to początek lat 90. ubiegłego wieku, kiedy zobaczyłem model Sintra na nadgarstku ojca mojego kolegi ze studiów. Nie mając wówczas wielkiego ...
Genus Dragon 2024. Mityczny smok i wskazanie czasu w wyszukany sposób
Historia powstania tej niezależnej manufaktury zegarków jest bardzo krótka, ponieważ jej funkcjonowanie na rynku trwa zaledwie kilka lat. Bezkompromisowi wirtuozi: Cather ...
Wybrane, kolorowe zegarki, które były zaskoczeniem w 2023 roku!
Miniony rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w branży zegarkowej. Producenci nieustannie starali się zaskoczyć nas czymś „zupełnie nowym”, czymś, czego jeszcze dotąd ...
Recenzja: Alpina Alpiner Extreme Automatic 41 mm
W 2022 roku pisaliśmy o nowości od szwajcarskiej firmy Alpina, w kolekcji bodaj najbardziej charakterystycznej dla tej marki, Extreme. Zegarki z serii Extreme zawsze robi ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...