• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen

Fiyta Aeronautic “Manned Spaceflight”. Hołd dla chińskiej stacji kosmicznej


Kiedy mówimy o zegarkach chińskich to, niestety, zazwyczaj na myśl przychodzą modele o bardzo wątpliwej reputacji. To wynika oczywiście z zalewu różnego rodzaju portali aukcyjnych zegarkami, które są tanie, przyzwoicie a czasem nawet nieźle wykonane, ale mające jedną wspólną cechę - są to zazwyczaj zegarki podobne lub wręcz wierne kopie znanych modeli innych producentów, bez jakiegokolwiek stylistycznego wkładu własnego, lub z tym wkładem, co jeszcze bardziej pogarsza ich odbiór. Dla wielu są to wręcz podróbki z innym logo.

Czasami jest to „zlepek” kilku różnych cech i koncepcji związanych z zegarkami które odniosły sukces, dla innych to zegarki ze świetnym stosunkiem jakości do ceny, a brak logo wystarcza, by je uwiarygodnić. Dla mnie pasja zegarkowa to coś więcej, niż stosunek jakości do ceny, ale to temat na inną dyskusję i w innym miejscu.

Rzadko kiedy trafiają się jakieś własne pomysły chińskich wytwórców, ale mimo wszystko stawianie sprawy w ten sposób, że Chiny i zegarmistrzostwo stamtąd to właśnie tylko to zjawisko byłoby niesprawiedliwe. Jest wielu producentów zegarków, którzy starają się robić coś, co ten obraz poprawia, i na pewno do tego typu producentów zaliczyć można firmę FIYTA.

Nosiłbym na nadgarstku

Miałem przyjemność zobaczyć i dokładnie obejrzeć kilka modeli tej marki. To pozwoliło przyjąć, iż to zegarki mające swoją własną stylistykę, nie zawsze przypadającą mi do gustu, ale własną - to po pierwsze. Po drugie, choć znacznie droższe były od tych wspomnianych na wstępie, to jednak ciągle ich ceny można było uznać za atrakcyjne.

Fiyta

Dziś doszliśmy do momentu, w którym ten chiński producent ma w Polsce swojego oficjalnego dystrybutora, którym jest darzona sympatią Krakowska firma Morwa. A więc od teraz, obok kilku szwajcarskich i nie tylko marek, które dystrybutor ten ma w swoim portfolio, pojawia się też chińska Fiyta.

Miłośników chińskiego zegarmistrzostwa jest już w Polsce pewnie wielu, więc ucieszy ich to, że będzie można z oficjalnego źródła nabyć zegarek z pełnią korzyści wynikającą z faktu, że marka swoje modele dystrybuuje oficjalnie. To choćby serwis czy gwarancja.

“Manned Spaceflight”

Zaprezentujemy dziś zegarek, który jest nowością w kolekcji tego chińskiego producenta, a zalicza się do rodziny Aeronautic Collection, ponieważ Fiyta kolekcję tę opiera na swoim związku z lotnictwem i z podróżami kosmicznymi. Poza tym, jak widzicie na zdjęciach, model ten naprawdę ciekawie i również atrakcyjnie wygląda. Ta stylistyka, charakteryzująca już od wielu lat zegarki z tej kolekcji, była właśnie tą, która urzekła mnie. Muszę powiedzieć, że z przyjemnością któregoś reprezentanta rodziny Fiyta Aeronautic nosiłbym na nadgarstku.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Dodatkowo, ten zegarek mechaniczny charakteryzuje się zastosowaniem opatentowanego systemu przeciwwstrząsowego.

Poza stylistyką, poza marketingowymi informacjami związanymi z lotnictwem w szerokim znaczeniu, także materiał, z którego zegarek wykonano nawiązuje do branży lotniczej, będąc często nazywanym metalem lotniczym właśnie. Jest to tytan klasy piątej, który zapewnia odporność na czynniki chemiczne, trwałość i inne cechy, jak chociażby niską wagę, brak problemów związanych z uczuleniami i takie nieco trudniejsze do wyartykułowania poczucie przyjemności, wynikającej z kontaktu skóry z tym metalem.

Medalion ze złota i koperta z tytanu

Zegarek Fiyta "Manned Spaceflight” bo to pełna nazwa czasomierza, który będzie dziś tematem artykułu, poza opisanymi wyżej atrybutami ma ciekawy „smaczek”, o którym wspomnę od razu. Mała tarcza sekundnika na godzinie 9. o kształcie monety, to element, jakby wkomponowany medalion, który jest wykonany z 18-karatowego złota.

Ten „medalion” jest ozdobiony widokiem chińskiej stacji kosmicznej. Wygląd opisze niżej, ale warto tutaj też wspomnieć, że zegarki marki Fiyta wykorzystują elastyczne materiały stosowane w lotnictwie i poczwórną strukturę amortyzującą, aby zapewnić wyjątkową wytrzymałość i amortyzację elementów zegarka. Poza tym poszczególne modele są poddawane rygorystycznemu, trzystopniowemu procesowi oceny wpływu różnych warunków, w tym na przykład przypadkowych uderzeń i upadków, które mogą zdarzyć się podczas codziennego użytkowania, co ma zagwarantować trwałość całego zegarka.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

W edycji “Manned Spaceflight” Chronograph zarówno koperta jaki bransoleta są wykonane z tytanu klasy piątej. Dzięki temu, w przypadku zegarka z klasycznym mechanizmem, jak widzicie cechującego się nie tylko optycznie bardzo solidną budową, dało nam to jego końcową wagę na poziomie 165g. To z jednej strony nie jest wcale mało, ale gdybyśmy taki zegarek wykonali z klasycznej stali to przypuszczam, że otrzymalibyśmy jeszcze może i kilkadziesiąt, nawet do 100g wagi więcej.

Koperta ma średnicę 44 mm, grubość 14,5 mm. To spory zegarek, ale solidność tworzonego wrażenia jak i rzeczywista wytrzymałość to zamierzone cechy modelu.

Jeśli chodzi o kopertę, to jej powierzchnie są one bardzo precyzyjnie wykończona. Jest szczotkowana wyniku czego uzyskuje się matowe, tytanowo szare wykończenie, które atrakcyjnie wygląd i eliminuje odbicia światła. To szczotkowanie, wraz z charakterystycznie ukształtowanymi uchami daje w efekcie bardzo ostre, precyzyjne linie styku ukazujący naprawdę wysoką jakość wykonania.

A uroku dodają bardzo drobne detale, które są polerowane na wysoki połysk - chodzi tu o krawędzie ogniw bransolety, czy też krawędzie przycisków do obsługi stopera.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Także ta część lunety, która otacza ceramiczną wkładkę jest polerowana na wysoki połysk. Do tego mamy w sumie prosta, ale urzekającą i doskonale wykończona koronkę z literą „F” na czołowej części. Takie zestawienie świetnie wygląda, jest bardzo w moim guście a takie koperty po prostu uwielbiam. Do tego zintegrowana, świetnie pasująca bransoleta tworzą całość robiącą bardzo dobre wrażenie.

Zegarek ma charakter narzędziowy, techniczny a przy okazji sprawdzi się doskonale jako sportowy zegarek na co dzień, bo mimo, że duży, to relatywnie lekki.

Hołd dla chińskiej stacji kosmicznej

Ideą przyświecającą powstaniu tego limitowanego, specjalnego modelu jest oddanie hołdu przez chińskiego przecież producenta dla chińskiej stacji kosmicznej.

Prezentując charakterystyczną konfigurację w kształcie litery "T" na tarczy z misternymi detalami, ukazano nam moduł główny Tianhe, który tworzy pionową linię litery "T", podczas gdy moduły eksperymentalne Wentian i Mengtian symetrycznie flankują go po obu stronach, tworząc linię poziomą.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Fiyta upamiętnia tę strukturę, grawerując ten emblematyczny wzór na wspomnianej wyżej, małej tarczy sekundnika na godzinie 9, jako wzór reliefowy na 18-karatowej „złotej monecie”.

Pod tą ryciną, dającą mocne poczucie trójwymiarowości, widzimy wizerunek Ziemi, która jest przedstawiona z niezwykłą szczegółowością, z wyraźnie zaznaczonymi płytami kontynentalnymi.

Zegarek z edycji "Manned Spaceflight" wykorzystuje funkcje pomiaru czasu dostępne w skafandrach kosmicznych do aktywności poza pojazdem kosmicznym. Jego tytanowa luneta ma wkładkę z odpornej na zarysowania, czarnej ceramiki i ma charakterystyczne znaczniki godzin "7+1", wskazujące limit czasu trwania aktywności w przestrzeni kosmicznej.

Biorąc pod uwagę, że stacja kosmiczna okrąża Ziemię co 90 minut, a astronauci są świadkami 16 wschodów słońca dziennie, tarcza zegarka zawiera przemyślany wskaźnik "AM/PM", umieszczony na godzinie 3., aby pomóc w śledzeniu cyklu dnia i nocy Ziemi.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Inną, godną uwagi cechą jest 45-minutowe wskazanie na godzinie 12., wynikające ze specyficznych potrzeb czasowych podczas spacerów kosmicznych. Tarcza ta wyróżnia się niebieskimi i zielonymi sektorami z półłukowymi oznaczeniami podzielonymi na segmenty w odstępach 5-minutowych, co jest tradycją wywodzącą się z chińskich zegarków lotniczych od czasu misji Shenzhou VII. Podstawowa powierzchnia tarczy jest czarna, wszelkie inskrypcje, nakładane indeksy, nadruki czy wskazówki mają kolor złocisty, aby się dobrze układały wizualnie z tą tarczą przypominającą monetę. Tylko centralny sekundnik stopera jest całkowicie biały oraz tło podwójnego datownik na godzinie 3. Indeksy i wskazówki mają pokrycie białą masą luminescencyjną. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

"Spacer kosmiczny" i mechanizm

Trzeba przyznać, że firmie Fiyta bardzo się ten model udał, tak w całości, jak i właśnie w tych drobnych szczegółach i detalach, które przecież my tak bardzo lubimy.

Ja jestem osobą, która - delikatnie mówiąc - nie jest miłośnikiem ogólnie zegarmistrzostwa z Chin z racji tego, co pisałem na wstępie, ale ta marka i ten zegarek przekonują mnie bardzo.

Sercem zegarka jest mechanizm, który bazuje na Eta 7750, jako jego zmodyfikowany klon. Mamy więc charakterystyczne ułożenia małych tarcz i podwójny datownik, a jeśli „odziedziczył” inne cechy pierwowzoru, to mamy szansę na precyzję pracy i legendarną wręcz trwałość.  

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Na deklu zegarka znajduje się grawerunek "Spacer kosmiczny", przedstawiający astronautę zapuszczającego się w rozległy, wypełniony gwiazdami kosmos ze statku kosmicznego, z napisem "MANNED SPACE ENGINEERING", umieszczonym powyżej, podkreślającym jego kluczową rolę w załogowych przedsięwzięciach związanych z eksploracją kosmosu.

Do zegarka dołączone jest pudełko ze stopu aluminium, oraz biały, ognioodporny pasek z tkaniny lotniczej, skrupulatnie wykonany, aby wiernie odwzorować zegarek ze skafandra kosmicznego. Edycja zegarka "Manned Spaceflight" jest limitowana do 300 sztuk.

Fiyta Aeronautic “Manned Spaceflight” Chronograph – dostępność i cena

Podsumowując, ten szanowany chiński producent zaproponował kolejny zegarek mechaniczny w bardzo udanej kolekcji, świetnie wyglądający, z ministerialnymi detalami, który może, a nawet powinien się podobać.

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW

Dodatkowo, przy wzięciu pod uwagę jego wielkość, można go uznać za świetną propozycję na codziennego towarzysza dla kogoś, kto szuka sportowego, wytrzymałego zegarka.

Lekki tytan, dobry mechanizm, użyteczne funkcje dodatkowe połączone z uniwersalnością, którą podnosi luminescencja na wskazówkach i indeksach, pozwalająca odczytać czas w ciemności, jak i wodoszczelność do 100 m… Czegóż chcieć więcej?

Fiyta “Manned Spaceflight” o nr ref. GA880026.WBW jest w cenie ok 2 000 USD.

Szukasz informacji o nowościach marki Fiyta i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Fiyta.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by...
Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by...
28.06.2024
Roamer Mechano. Zegarki z pierwszym...
Roamer Mechano. Zegarki z pierwszym...
03.07.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco