• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim

Yema Superman Slim CMM.20. Superman się odchudza


Francuska manufaktura, która w ubiegłym roku wprowadziła swój pierwszy zegarek z tourbillonem, o czym pisaliśmy na naszym portalu tu: Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe, właśnie rozszerza swoja ofertę o nową kolekcję YEMA Superman Slim CMM.20.

Pierwszy Superman pojawił się w roku 1963 jako zegarek nurkowy, i od tego czasu przeszedł długą drogę, ewoluując w stronę toolwatcha jakim jest obecnie. Firma wypuściła bardzo wiele wersji tego zegarka, w tym między innymi modele dla Francuskich Sił Powietrznych (Armée de l’Air et de l'Espace).

Yema Superman
Zdjęcie: starsza wersja modelu Superman marki Yema

Znakiem rozpoznawczym Supermana jest charakterystyczna blokada obrotowego pierścienia za pomocą metalowej kształtki dokręcanej koronką, dzięki czemu nie ma możliwości przypadkowego  przestawienia jego położenia. Specyficzny kształt koperty w rozmiarze 39 mm lub 41 mm, blokada obrotu lunety, wskazówka minutowa z trójkątnym, dzielonym zakończeniem i sekundowa z ostrzem w kształcie szpadla pozwalają bez trudu rozpoznać ten kultowy model francuskiego producenta.

Yema Superman Slim

W ubiegłym roku firma obchodziła 75-lecie swojego istnienia i 60-lecie modelu Superman, rok 2024 zaczyna nową wersją Supermana, tym razem w wersji Slim i z manufakturowym mechanizmem.

Nowy model Superman Slim CMM.20 to połączenie tradycji i nowoczesności, kwintesencja Supermana podniesiona do potęgi przez zastosowanie najwyższej jakości komponentów, przy jednoczesnym zachowaniu jego najlepszych cech.

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Koperta to oczywiście ukłon w stronę tradycji - niezmieniony kształt ze zintegrowanymi uszami oraz długimi, łukowo wygiętymi występami chroniącymi koronkę. Wykonana została ze stali i ma – typowo dla Supermana – 39 mm średnicy, oraz tradycyjnie szczotkowane powierzchnie. Jest to najwygodniejszy rozmiar w przypadku tej koperty, 41 mm nie układa się tak dobrze, zwłaszcza na szczuplejszych nadgarstkach, z uwagi na kształt uszu, które nie są zakrzywione do dołu.

Tradycyjny dla tego modelu, ząbkowany, obracający się w jednym kierunku pierścień zabezpieczony jest przed przypadkowym obróceniem go za pomocą rozwiązania, które zostało opatentowane przez markę Yema w 1967 roku we Francji, a rok później w USA. Polega ono na zastosowaniu kształtki blokującej pierścień, kiedy koronka jest zakręcona. W celu jego obrócenia niezbędne jest odkręcenie koronki, następnie można przestawić pierścień do żądanego położenia, i ponownie zablokować go poprzez zakręcenie koronki dociskającej blokadę.

Yema
Zdjęcie: archiwalna reklama Yema

Wkład pierścienia jest dokładnie w tym samym kolorze co tarcza (czarnym lub niebieskim, zależnie od wybranej wersji), ma naniesioną skalę minutową z oznaczeniami liczbowymi co 10 minut i kreskami co minutę dla pierwszej, 15-minutowej ćwiartki. Z racji rodowodu luneta oczywiście obraca się tylko w jedną stronę, zaś wkład jest zabezpieczony od góry szkłem szafirowym.

Odwrócony trójkąt na godzinie 12. pierścienia wypełniony jest Super LumiNova klasy A.

Dwie wersje kolorystyczne tarczy

Lakierowana tarcza występuje w dwóch kolorach – stonowanym czarnym lub intensywnie niebieskim, przy czym niezależnie od koloru, emalia jest błyszcząca. Wokół tarczy naniesiona jest podziałka minutowa, kreski od 27 do 33 minuty są krótsze, z uwagi na umieszczony w tym miejscu po francusku napis „MANUFACTURE FRANÇAISE”.

Nieco do wewnątrz od podziałki minutowej namalowano grubą warstwą substancji SuperLumiNova indeksy – prostokątne na trzeciej, szóstej i dziewiątej, odwrócony trójkąt na dwunastej i okrągłe markery na wszystkich pozostałych godzinach. W górnej części tarczy znajdziemy jeszcze logo producenta i nazwę modelu, zaś w dolnej - napisy „MICRO ROTOR” i „AUTOMATIQUE”. Wszystkie napisy, również te na deklu, są w języku francuskim, co podkreśla rodowód zegarka i jednocześnie jest wyrazem dumy z kraju pochodzenia produktów.

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Tradycyjnie dla Supermana, od góry kopertę wieńczy podwójnie wypukłe i zakrzywione na krawędziach szkło szafirowe, nadające zegarkowi niepowtarzalnego stylu vintage.

Srebrne wskazówki godzinowa i minutowa są dokładnie takie, jak zawsze w tym modelu i tradycyjnie zostały obficie wypełnione substancją luminescencyjną SuperLumiNova. Wskazówka sekundowa zrywa z wieloletnią tradycją Supermena i nie ma końcówki w kształcie szpadla. Nawiązuje natomiast do wskazówki z legendarnego modelu Superman 53.00.16 z lat 70. ubiegłego wieku, i jest jednolitej szerokości, polakierowana na biało, zaś jej końcówka (około 15% długości) została pokryta substancją luminescencyjną.

Mechanizm z manufaktury w Morteau

Od spodu koperta zamknięta jest zakręcanym i - to też jest nowość – częściowo przezroczystym deklem ze szkłem szafirowym, ale mimo tego zachowana została minimalna wodoszczelność tej linii zegarków, która nadal wynosi 300 metrów.

Przez dekiel widzimy największą nowość w linii Superman – manufakturowy mechanizm oznaczony symbolem CMM.20, gdzie skrót CMM pochodzi od słów Calibre Manufacture Morteau. Ścianki koperty zostały nieco ścieniowane – łącznie o 1 mm, żeby zmieścić mechanizm o odrobinę większej średnicy.

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Manufakturowy mechanizm został opracowany w Szwajcarii, a produkowany jest w manufakturze Yema we francuskim Morteau. Producent szczyci się tym, że jest to najcieńszy stosowany w ich zegarkach werk. Złożony ze 190 części mechanizm łożyskowany na 33 kamieniach rubinowych ma średnicę 32,2 mm i grubość zaledwie 3,7 mm. Nakręcany jest za pomocą wolframowego mikro-rotora, a w pełni nakręcony może nieprzerwanie pracować przez 70 godzin.

Glucydurowy balans pracuje z częstotliwością 4Hz (28 800 wahnięć na godzinę) i według producenta zapewnia dokładność chodu w zakresie od -3 do +7 sekund na dobę.

Mechanizm nie jest tradycyjnie zdobiony, płyta główna i mostki zostały „pomalowane” na jednolity, czarny kolor w procesie osadzania warstw atomowych. Nakładane tą metodą powłoki są bardzo jednolite i nie mają jakichkolwiek defektów, z uwagi na kontrolę procesu na poziomie grubości rzędu pojedynczych atomów.

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Dzięki temu zabiegowi mechanizm wygląda czysto, minimalistycznie, wręcz ascetycznie a przy tym nowocześnie i bardzo „technicznie”.

Rewelacyjnie wyglądająca bransoleta

Całości dobrego wrażenia, jakie sprawia Yema Superman Slim CMM.20, dopełnia rewelacyjnie wyglądająca stalowa, szczotkowana bransoleta o wzorze łusek węża, idealnie spasowana z kopertą i zwężająca się ku typowemu składanemu zapięciu z zabezpieczeniem i przedłużeniem nurkowym.

Szczotkowanie bransolety wręcz zlewa się ze szczotkowaniem koperty, co potęguje wrażenie idealnej harmonii całego zegarka, który nabrał przez to charakteru skindivera i jest dowodem na to, że jakość wykonania produktów Yema również uległa poprawie. Od ucha do ucha zegarek mierzy 48 milimetrów, a całkowita wysokość koperty to 11,95 milimetra (9,95 mm bez wypukłego szafirowego szkła).

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Yema Superman Slim CMM.20

Zawsze podobały mi się Supermany z czarną tarczą z uwagi na ich niemal wzorcową czytelność, tym razem jednak zauroczył mnie niebieski kolor, w którym zegarek wygląda zjawiskowo. Kojarzy mi się z Tudorem Pelagosem M25600TB, ale tam niebieski jest matowy.

Yema Superman Slim CMM.20 – cena i dostępność szczupłego Supermana

Zegarki Yema Superman Slim CMM.20 będzie można zamawiać na stronie producenta, przedsprzedaż rusza 20 lutego 2024 roku o godzinie 7:00 naszego czasu. W pierwszej partii przewidziano 100 sztuk każdego koloru, a cena w przedsprzedaży wynosi 2 490 euro.

Yema Superman Slim CMM.20

Zegarek objęty jest 5-letnią gwarancją producenta i dostajemy go w eleganckim, drewnianym pudełku, numery referencyjne to: Yema Superman Slim CMM.20 11.24.66.SN.M3 (wariant czarny) i 11.24.55.SN.M3 (wariant niebieski).


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Dystyngowany urok. Frederique Const...
Dystyngowany urok. Frederique Const...
15.02.2024
Eberhard & Co 8 Jours Grande Taille...
Eberhard & Co 8 Jours Grande Taille...
19.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco