• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz


Założona w 1910 roku firma Aerowatch nie jest najbardziej popularną na rynku zegarków, to raczej mniej znana, niezależna szwajcarska marka oferująca klasycznie wyglądające czasomierze w przystępnych cenach. Od lat ma jednak swoje grono fanów, a poprzez kolejne nowości odpowiadające na rynkowe trendy, jak chociażby model Aerowatch Milan, stara się docierać do szerszego grona odbiorców. Jej najnowszy wypust dostępny jest w trzech różnych wersjach: na czarnym pasku ze skóry (nr ref. A 78990 AA03), stalowej bransolecie z zapięciem motylkowym (nr ref. A 78990 AA03 M), oraz w wariancie z pozłacaną kopertą i z brązowym paskiem wykonanym ze skóry (nr ref. A 78990 RO03).

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Mechanizm kwarcowy

Niezależnie od naszych preferencji, każdy z zegarków z serii Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz wskazuje czas dzięki kwarcowemu mechanizmowi, co gwarantuje wysoką precyzję chodu, oraz pewność, że dopóki bateria będzie dostarczać energię, zegarek będzie wskazywał prawidłową godzinę.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Mechanizm kwarcowy ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Jedni zarzucają mu „brak duszy”, bądź brak przyjemności płynącej z obcowania z dużo bardziej skomplikowaną konstrukcją zegarka mechanicznego, ale ma on także cechy będące wartością dodaną dla wielu użytkowników. To (prawie) całkowita "bezobsługowość", niemal bezgłośna praca, czy też większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, bądź warunki zewnętrzne. Przekłada się to również na jeden oczywisty detal - dekiel zegarka jest pełny.

W nowości Aerowatch mechanizm jest oczywiście szwajcarski, z dodatkową funkcją stopera.

Rozgwieżdżone niebo i fazy księżyca

Ramiona wskazówek mają ciekawy kształt i granatowy kolor, ładnie współgrający z niebieskim, rozgwieżdżonym niebem w komplikacji wskazania aktualnej fazy księżyca (o czym za chwilę). Już po pierwszym rzucie oka można się zorientować, że mamy do czynienia z modelem z funkcją chronografu: jego dwie mniejsze tarcze znajdują się przy godzinie szóstej i dziesiątej. Przy godzinie czwartej umieszczono okienko wskazania daty z białą podkładką.

Centralna część tarczy jest giloszowana. Na srebrnym cyferblacie występują dwa rodzaje indeksów: mniejsze, arabskie, na rancie wskazujące minuty, oraz dużo większe, rzymskie, o grubej czcionce odpowiedzialne za godziny.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Przy godzinie 2. znajduje się dysk ze wskazaniem fazy księżyca. Funkcja ta, uważana jest za dość elegancką i „prestiżową”, a jednocześnie ciekawą i funkcjonalną. Dla przykładu, pozwala zorientować się podczas pochmurnej nocy (bądź jakiekolwiek dnia) w której fazie cyklu jesteśmy. Przypominamy, że pełen cykl księżycowy wynosi 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy. Warto także wyszczególnić każdą z faz wędrówki księżyca po niebie i po tarczy:

Pierwszą z nich jest nów. Rozpoczyna nowy, pełny cykl księżycowy. W tym okresie (czyli przez pierwsze 8 dni) nasz naturalny satelita znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, stając się jednocześnie niewidocznym z powierzchni Ziemi. Tym samym zegarek z tą funkcją w tym okresie będzie pokazywał jedynie granatowe lub gwiaździste tło, bez widocznego księżyca.

Kolejnym etapem jest pierwsza kwadra, kiedy księżyca przybywa. Dostrzegamy go także na niebie: zarówno tym nad nami, jak i tym na tarczy zegarka na nadgarstku. Widać go od małego sierpa (wygiętego w lewą lub prawą stronę, zależnie od półkuli), po pół pełnię.  

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Pełnia, czyli czas kiedy Księżyc jest największy, a zatem doskonale widoczny z Ziemi, oraz najbardziej spektakularny. Świeci jasno, intensywnie oświetlając nocne niebo. Przy pełni warto pamiętać, że to czas morskich przypływów. Księżyc jest w całości widoczny od 15 dnia całego cyklu.

W ostatniej fazie, czyli drugiej kwadrze, książęca ponownie ubywa, co jest znakiem, że zaczyna się odpływ. To okres, gdy srebrny glob powoli przestaje być widoczny z Ziemi, a na tarczy zegarka, na powrót przybiera kształt wygiętego rogala, tym razem odwróconego w przeciwną stronę.

Stalowa koperta zegarka

Standardowo, koronka o karbowanej bocznej powierzchni ułatwiającej pewny chwyt, wraz z dwoma gładkimi przyciskami bocznymi odpowiedzialnymi za uruchamianie i zatrzymywanie ruchu wskazówek na subtarczach stopera, umieszczone zostały odpowiednio na godzinach 3. oraz 2. i 4.

Koperta wykonana ze stali nierdzewnej mierzy 42 mm średnicy bez koronki, a tarczę zegarka chroni szkło szafirowe, które jest bardzo trudne do zarysowania.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Zegarek ma klasę wodoszczelności do 50m, wobec czego nie rekomenduję kąpieli.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz - dostępność i cena

Model ten może okazać się ciekawą opcją jeśli szukamy połączenia łatwości eksploatacji i klasycznego designu, oraz produktu mniej oczywistej i rozpoznawalnej marki, a dzięki kilku wersjom kolorystycznym i atrakcyjnemu projektowi tarczy „lubiącego” paski, możemy bawić się wyglądem swojego czasomierza dostosowując go do okazji bądź warunków.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz

Cena Aerowatch Les Grandes Classiques Chronograph Moonphase Quartz, w zależności od wariantu zegarka, ulega lekkim zmianom, ale uśredniając wynosi około 4 500 złotych. Model ten jest już dostępny także w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Aerowatch i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Aerowatch.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Wyjątkowy zegarek, efekt współpracy...
Wyjątkowy zegarek, efekt współpracy...
08.02.2024
Junghans Meister Chronoscope. Beżow...
Junghans Meister Chronoscope. Beżow...
12.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco