LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, największa na świecie grupa produkująca dobra luksusowe, w 2023 roku wypracowała zysk w wys. 22,8 miliarda euro, co oznacza wzrost o 8 proc. wobec roku 2022. Duży udział w poprawie zysków miały takie marki zegarkowe jak TAG Heuer i Hublot. Wyniki w roku 2024 mogą być jeszcze lepsze, m.in. dzięki olimpiadzie w Paryżu.
LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, największa na świecie grupa produkująca dobra luksusowe, w 2023 r. odnotowała przychody w wysokości 86,2 miliarda euro, co odpowiada organicznemu wzrostowi o 13 procent w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy przychody sięgnęły 79,1 mld euro.
Zysk z działalności kontynuowanej wyniósł 22,8 miliarda euro w 2023 r., co oznacza wzrost o 8 proc. wobec roku 2022, kiedy zysk ten był na poziomie 21 mld euro.
Uzupełniający się charakter marek
LVMH informuje, że wszystkie segmenty biznesowe odnotowały silny organiczny wzrost przychodów, z wyjątkiem obszaru win i alkoholi, co wynikało z wysokiej bazy w 2022 r. i wysokiego poziomu zapasów. Sprzedaż w Europie, Japonii oraz pozostałych częściach Azji osiągnęła dwucyfrowy wzrost organiczny. W czwartym kwartale organiczny wzrost przychodów wyniósł 10 proc.
Duży udział w przychodach i zyskach grupy LVMH miał segment zegarków i biżuterii.
- Grupa po raz kolejny odnotowała znaczący wzrost przychodów i zysków. Nasza strategia rozwoju, oparta na uzupełniającym się charakterze naszych marek, a także na ich różnorodności geograficznej, zachęca do innowacji i wysokiej jakości projektów. Wchodzimy w rok 2024 z nadzieją. Zapowiada się inspirujący, wyjątkowy rok dla nas wszystkich, dzięki naszemu partnerstwu z Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Paryżu w 2024 r. Dla LVMH stanowi to nową okazję do wzmocnienia naszej pozycji światowego lidera w dziedzinie dóbr luksusowych i promowania reputacji Francji - komentuje Bernard Arnault, prezes i główny udziałowiec LVMH.
Zdjęcie: LVMH segmenty
Na koniec 2023 r. grupa LVMH zatrudniała ponad 213 tys. pracowników na całym świecie, w tym prawie 40 tys. we Francji. Koncern posiada 118 zakładów produkcyjnych i warsztatów rzemieślniczych we Francji oraz 26 we Włoszech.
Co roku we Francji LVMH prowadzi inwestycje wartości ponad 1 miliarda euro.
Zegarki i biżuteria: szybki rozwój biżuterii i dalsze innowacje w zegarkach
Przychody segmentu zegarków i biżuterii grupy LVMH w 2023 r. przekroczyły 10,9 mld euro i był to wzrost organiczny o 7 proc. wobec roku 2022, kiedy przychody tego segmentu wyniosły 10,5 mld euro. Zysk segmentu w 2023 r. przekroczył 2,1 mld euro i był o 7 proc. wyższy niż w roku 2022, kiedy był on na poziomie 2,0 mld euro.
W segmencie zegarkowym do najważniejszych wydarzeń 2023 r. zaliczono osiągnięcie przez TAG Heuer rekordowych przychodów oraz obchody 60 rocznicy kolekcji Carrera. Ważnym wydarzeniem było również wybranie marki Hublot jako oficjalnego chronometrażystę mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, które w lipcu i sierpniu 2023 r. odbyły się w Australii i Nowej Zelandii.
Sukcesy zanotowano również w segmencie biżuteryjnym.
Marka Tiffany & Co. ponownie otworzyła swój flagowy sklep „The Landmark” przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Sukcesem okazały się także nowe kolekcje Lock i Blue Book: Out of the Blue.
Także Bulgari odnotowało silny wzrost sprzedaży, napędzany biżuterią, w szczególności sukcesem kolekcji Mediterranea. Linia Serpenti, która obchodziła swoje 75 urodziny, osiągnęła bardzo dobre wyniki sprzedażowe, zarówno w biżuterii jak i zegarkach damskich. Damski zegarek Bulgari Serpenti Cleopatra zdobył jedną z nagród Grand Prix d'Horlogerie w Genewie w listopadzie 2023 r. To wydarzenie określanie jest jako "oskary zegarmistrzostwa", zegarek Bulgari zdobył nagrodę w kategorii zegarek biżuteryjny (niektóre zegarki opisywaliśmy tu: GPHG 2023 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki).
Grupa jest także zadowolona z rozwoju Chaumet, francuskiej marki biżuteryjnej i zegarkowej.
Moda i wyroby skórzane: sukcesy Louis Vuitton i Christian Dior
Największym segmentem w grupie LVMH jest moda i wyroby skórzane. Ten obszar w 2023 r. wygenerował przychody w wys. 42,1 mld euro, czyli o 14 proc. więcej niż w roku 2022, kiedy przychody sięgnęły 38,6 mld euro. Zysk tego segmentu wzrósł z 15,7 mld euro w 2022 r. do 16,8 mld euro w 2023 r. - to wzrost o 7 proc.
Grupa informuje, że marka Louis Vuitton miała znakomity rok. Zaprezentowano wiele nowych projektów, w tym linię wyrobów skórzanych GO-14 i nowy zegarek Tambour, który, jak podano, jest "połączeniem szwajcarskiej wiedzy zegarmistrzowskiej i paryskiej elegancji" (między innymi właśnie ten zegarek opisywaliśmy w artykule: top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe).
Zdjęcie: Louis Vuitton Tambour
Na początku 2023 r. nowym dyrektorem kreatywnym męskiej linii Louis Vuitton został piosenkarz Pharrell Williams. Pierwsza kolekcja stworzona pod jego kierownictwem została zaprezentowana w lipcu w Paryżu.
Grupa jest zadowolona również z rozwoju marek Christian Dior, Celine, Loewe, Loro Piana oraz Rimowa, Marc Jacobs i Berluti.
Sprzedaż detaliczna: wyjątkowe wyniki Sephora
Segmentem, który zanotował największy wzrost przychodów i zysków była sprzedaż detaliczna. W 2023 r. przychody tego segmentu były na poziomie 17,8 mld euro, czyli o 25 proc. większe niż w roku 2022, kiedy wyniosły one 14,8 mld euro. Zyski segmentu wzrosły jeszcze bardziej, bo aż o 76 proc. - z 788 mln euro w 2022 r. do 1,3 mld euro w 2023 r.
Jak podano, Sephora osiągnęła kolejny historyczny rekord, zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysków, kontynuując zdobywanie udziałów w rynku. Dynamika wzrostu była szczególnie duża w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Kontynuowano rozwój sieci sklepów, poczynając od udanego otwarcia pierwszych dwóch sklepów w Wielkiej Brytanii i dobrej współpracy z Kohl's, czyli dużą siecią sklepów w Stanach Zjednoczonych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem roku było ponowne otwarcie flagowego sklepu przy Polach Elizejskich w Paryżu.
Marka DFS, zarządzająca m.in. sklepami wolnocłowymi, korzystała na stopniowym ożywieniu podróży międzynarodowych, a w szczególności z powrotu turystów do Hongkongu i Makau. DFS ogłosiło plany otwarcia nowej galerii handlowej na wyspie Hainan w Chinach do 2026 r.
Grupa zadowolona jest także z wyników domu towarowego Le Bon Marché w Paryżu, który, jak określono, czerpie korzyści z lojalnej francuskiej bazy klientów oraz z powrotu turystów zagranicznych.
Perfumy i kosmetyki: doskonały wzrost perfum
Rok 2023 był również udany dla segmentu perfum i kosmetyków. Jego przychody w 2023 r. wyniosły 8,2 mld euro, wobec 7,7 mld euro w 2022 r. - to wzrost o 11 proc.
Zysk urósł o solidne 8 proc., ale patrząc z perspektywy całej grupy LVMH nie są one oszałamiające. Zysk segmentu w 2023 r. był na poziomie 713 mln euro, a rok wcześniej wyniósł 660 mln euro.
Jak poinformowano, Christian Dior osiągnął niezwykłe wyniki, umacniając swoją przewagę na kluczowych rynkach. Bardzo dobre wyniki sprzedażowe zanotowały również marki Guerlain, Givechy, Benefit oraz Fenty Beauty.
Wina i alkohole: jedyny segment ze spadkiem zysków
Jedynym segmentem grupy LVMH, który w 2023 r. miał gorsze wyniki niż w roku 2022, jest segment win i alkoholi. Przychody organiczne segmentu spadły o 4 proc. - z 7,0 mld euro w 2022 r. do 6,6 mld euro w 2023 r.
Zysk spadł natomiast o 2 proc. - z 2,15 mld euro w 2022 r. do 2,10 mld euro w 2023 r. Pomimo tego spadku, segment alkoholowy przyniósł większe zyski niż segment perfum i kosmetyków (713 mln euro), czy sprzedaży detalicznej (1,3 mld euro).
Wyniki sprzedażowe win i alkoholi były różne w różnych częściach tego rynku. Np. sprzedaż szampana zanotowała wzrost, osiągając dobre wyniki w Europie i Japonii, kompensując tym samym skutki niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego w Stanach Zjednoczonych.
Z kolei na koniak Hennessy wpłynęła nie najlepsza sytuacja w Chinach oraz stabilizacja popytu w Stanach Zjednoczonych po pandemii Covid.
W segmencie win różowych LVMH nabyła winnicę Château Minuty w Prowansji, drugiego co do wielkości gracza na rynku po winnicy Château d'Esclans, również z grupy LVMH, która także kontynuowała swoją międzynarodową ekspansję.
Dobre perspektywy na rok 2024. Pomoże olimpiada
Choć otoczenie geopolityczne i makroekonomiczne pozostaje niepewne, grupa LVMH jest przekonana, że w 2024 r. przyniesie dalszy wzrost. Motorem napędowym wzrostu LVMH mogą być igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w 2024 r. w Paryżu.
Grupa LVMH jest oficjalnym partnerem igrzysk i wiele jej marek będzie widocznych podczas olimpiady. Biżuteryjna marka Chaumet przygotowała projekty medali olimpijskich i paraolimpijskich, wina i alkohole Moët Hennessy będą serwowane w trakcie oficjalnych uroczystości podczas olimpiady, a Sephora będzie partnerem sztafety ze zniczem olimpijskim. Marka Berluti przygotuje natomiast ubrania francuskiej reprezentacji na otwarcie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.
Czy olimpijskie nadzieje LVMH się spełnią? Przekonamy się za kilka miesięcy.
Więcej najnowszych informacji z branży i świata zegarków tu: wiadomości branżowe.
Jacek Ciepiela
09:00 04.02.2024Wiadomości
Rekordowy rok LVMH. Wyniki segmentów grupy w 2023, w tym „zegarki i biżuteria”
Tagi:

REKLAMA

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen – co oferują i jak działają?
Zapraszamy do podróży do Japonii, kraju Kwitnącej Wiśni, ojczyzny sushi, karate i gejsz. Zakątka na ziemi, gdzie przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie, a kra ...

Historia, technologie oraz najważniejsze modele zegarków marki G-SHOCK
Historia najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie zaczęła się w Japonii w 1983 roku. Wtedy właśnie na rynku pojawił się pierwszy zegarek marki G-SHOCK. Jego twórcą by ...

Izochronizm. Impulsy napędowe
Nie tak dawno temu, publikując na naszym portalu materiał na temat izochronizmu układów drgających, co w przypadku mechanicznych zegarów i zegarków dotyczy wahadła i bala ...

Ekstremalnie? Idealnie! Alpina Alpiner Extreme Automatic Freeride World Tour
Freeride World Tour to prestiżowe zawody, które rokrocznie przyciągają najlepszych narciarzy i snowboardzistów z całego świata, rywalizujących w spektakularnych zjazdach ...

Premiera: PRIM Wratislavia Edycja Limitowana – relacja z prezentacji zegarka
Wrocław to jedno z najstarszych i zarazem obecnie trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Wrocław ma bardzo, mówiąc kolokwialnie, pokręconą historię, powiązaną z Polską ...

Fiyta Aeronautic “Manned Spaceflight”. Hołd dla chińskiej stacji kosmicznej
Kiedy mówimy o zegarkach chińskich to, niestety, zazwyczaj na myśl przychodzą modele o bardzo wątpliwej reputacji. To wynika oczywiście z zalewu różnego rodzaju portali a ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Legenda noszona na nadgarstku. Roger Dubuis Knights of the round table - The omniscient Merlin
Świat baśni i mitów pasjonuje nie tylko dzieci, lecz również dorosłych. Przybiera on wiele form, dla jednych będzie to lektura ciekawej powieści, zaś dla innych będą to n ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Polski mechanizm archiwalnych zegarków Błonie? Co „mówi” czcionka numeru?
Na płycie głównej każdego z zegarków produkowanych w Błoniu w ubiegłym wieku znajdziemy oznaczenie numeryczne tego właśnie elementu, które jest równocześnie oznaczeniem d ...

Fotografowanie zegarków. Moja pasja i rodzaj pozytywnego uzależnienia
Mówią, że najtrudniej jest zacząć. Pisanie tego tekstu rozpocząłem jakieś dwa - trzy miesiące temu, kiedy za oknami gościł jeszcze śnieg, a pomysły w mojej głowie dotyczą ...

Davosa Argonautic 39 Monochrome Automatic. Nurek w jednej gamie kolorystycznej
Davosa, szwajcarski producent zegarków, regularnie gości na łamach naszego portalu. Oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ marka ta od lat nieustannie się rozwija i dba ...