Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniu, Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, oraz Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy, zapraszają na przygotowaną przez salon odCzasu doCzasu z warszawskiego Ursynowa wystawę:
„Zegarki Błonie w 70. rocznicę powstania Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu”
która odbywa się w dniach: 24 października 2023 roku – 20 stycznia 2024 roku, w siedzibie sklepu odCzasu doCzasu w Galerii Ursynów, aleja Komisji Edukacji Narodowej 36, lokal U54.
Partnerami niniejszej wystawy są także: producent współczesnych zegarków Błonie – firma Błonie sp. z o.o., oraz Wydawnictwo Zegarki i Pasja.
70. rocznica powstania ZMP w Błoniu
Impulsem do zorganizowania wystawy zegarków i przystawek balansowych produkowanych w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu jest obchodzona w tym roku 70. rocznica powstania Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu, i wpisuje się ona w obchody jubileuszowe organizowane przez Miasto Błonie i Muzeum Ziemi Błońskiej.
Warto też zauważyć, że to właśnie 24 października 1959 roku ze stołów montażowych zakładu w Błoniu zeszły pierwsze, zmontowane z radzieckich części zegarki, które nosiły nazwę „BŁONIE”.
Stosunkowo długi okres trwania wystawy, jak i jej organizator nawiązują do pierwszej wystawy zegarków błońskich w Polsce. To właśnie ta pierwsza, zorganizowana 13 lat temu wystawa doprowadziła choćby do powstania szerokiej publikacji tematycznej Władysława Mellera: „Przystanek. Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia”, a w kolejnych latach spotęgowanie zainteresowania zegarkami z Błonia.
Od tamtego czasu wzrosła tak liczba osób zainteresowanych zegarkami z Błonia, kolekcje zegarków każdej z takich osób, jak i… ceny zegarków z Błonia.
Na łamach wspomnianej powyżej książki możemy przeczytać następującą sentencję:
„Zorganizowana w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach w Warszawie, w dniach od 13 września do 27 listopada 2010 roku, wystawa wyrobów zegarowych z Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu była pierwszą szeroką prezentacją tych jedynych w swoim rodzaju wyrobów polskiej produkcji.”
Od tamtego czasu także wiedza o zegarkach błońskich oraz przystawek balansowych i ich produkcji znacząco wzrosła. To zasługa tak samej wystawy, jak i powstałej po niej wskazanej książki, co łącznie zaowocowało większym zainteresowaniem zegarkami z Błonia. Dzięki temu udało się dotrzeć do istotnych z punktu widzenia wiedzy historycznej publikacji dotyczących produkcji zegarków, ich usystematyzowania i udostępnienia.
Wzrost wiedzy o zegarkach błońskich
Najlepszym potwierdzeniem wzrostu wiedzy o zegarkach błońskich jest choćby liczba znanych zegarków z polskim, licencyjnym mechanizmem.
W trakcie pierwszej wystawy pokazano tylko jeden taki zegarek. W książce znalazła się informacja o czterech zegarkach, a dziś możemy mówić o minimum 37 sztukach zegarków pochodzących z tej jedynej produkcyjnej serii liczącej 1000 sztuk zegarków.
W minionym czasie pojawiły się także publikacje biograficzne o „ojcu polskich zegarków z Błonia” – inżynierze Kazimierzu Żelazkiewiczu.
Z drugiej strony odchodzą od nas te osoby, które pracowały w zakładzie w Błoniu w czasie produkcji zegarków i które byłyby w stanie w sposób pewny zweryfikować publikowane dziś informacje, a w szczególności pojawiające się niektóre opinie dotyczące produkcji polskiego mechanizmu.
Podobnie jak pierwsza wystawa zegarków z Błonia rozszerzyła znacząco wiedzę o nich samych i spowodowała zainteresowanie się tymi zegarkami większej grupy osób, tak samo chcielibyśmy, by teraz zorganizowana wystawa przyniosła trwałe efekty związane z zegarkami z Błonia.
Inspiracja do przekazywania wielu informacji
Jednym z takich długofalowych i przydatnych szerokiej grupie miłośników zegarków z Błonia efektów wystawy, jest zapowiadany przez jej organizatora – Władysława Meller sposób prezentacji na wystawie zegarków i przystawek balansowych.
W jego zamyśle, przygotowywana baza – tablica do ekspozycji wyrobów z Błonia - będzie mogła być powielana i używana przez każdego z miłośników tych zegarków do prezentacji ich własnych kolekcji w dowolnym miejscu.
Sam sposób prezentacji staje się także inspiracją do przekazywania wielu szczegółowych informacji o zegarkach z Błonia – do przeprowadzenia prelekcji o nich. Autor przygotowywanej wystawy zastrzega równocześnie, że zarówno liczba ujętych na tablicy eksponatów, jak i jakość techniczna ich przedstawienia może się zmienić, jeśli w trakcie wystawy zostaną pozyskane kolejne ważne informacje, czy też tylko wyższej jakości zdjęcia.
Zapowiedzią pojawienia się kolejnych, nowych i ciekawych informacji o zegarkach z Błonia jest także konferencja, której organizację zapowiada Muzeum Ziemi Błońskiej.
Wszystkich zainteresowanych zegarkami z Błonia zachęcamy do zapoznania się z publikacjami o tych wyrobach, a w szczególności do uzupełniania listy zegarków z polskim, licencyjnym mechanizmem, oraz listy publikacji o zegarkach z czasów ich produkcji.
Wystawa – gdzie i kiedy?
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy: „Zegarki Błonie w 70 rocznicę powstania Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu”, miejsce: salon odCzasu doCzasu, Galeria Ursynów, aleja Komisji Narodowej 36, lokal U54 godziny otwarcia sklepu: pn-pt: 11.00 – 19.00, sobota: 11.00-15.00. Czas trwania wystawy: 24 października 2023 – 20 stycznia 2024 roku.
Zapraszają:
Wiesława Wideryńska – Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniu,
Eugeniusz Szwed – Klub Miłośników Zegarów i Zegarków,
Jarosław Durski – Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy,
Władysław Meller – salon odCzasu doCzasu.
Partnerami wystawy są także: producent współczesnych zegarków Błonie – firma Błonie sp. z o.o., oraz Wydawnictwo Zegarki i Pasja.
Wartościowe informacje, z którymi warto się zapoznać:
Zbiór publikacji o zegarkach z Błonia: Zegarki Błonie w latach 1958 – 1969.
Informacje prasowe o zegarkach z Błonia z czasów ich produkcji: Zegarki Błonie publikacje prasowe.
Katalog zegarków Błonie z polskim, licencyjnym mechanizmem: Katalog zegarków z Błonia z polskim mechanizmem.
09:05 30.10.2023Wiadomości
Wystawa „Zegarki Błonie w 70. rocznicę powstania Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu”
Tagi:
stare zegarkizegarki męskie eleganckiezegarek męski na paskuzegarki męskie mechanicznezegarki męskie klasycznepolskie zegarkizegarek mechaniczny

REKLAMA

Zegarek bazowy. Moduł nastawczy
Tak jak zasygnalizowano w rozdziale o urządzeniu wskazującym, dzięki powiązaniu przekładni chodu i przekładni wskazań za pomocą sprzęgła ciernego, którym jest ćwiertnik, ...

Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...

Epizod 9. Zegarek bazowy - moduł regulacji okresu oscylatora
Tak jak każde produkowane seryjnie urządzenie pracujące w ruchu, tak samo zegarek musi mieć swoje urządzenie regulacyjne. Zmontowane z części wytwarzanych w założonych in ...

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!
Pod koniec października nasza redakcja otrzymała komunikat od jednego z uczestników aukcji charytatywnej Only Watch, Konstantin Chaykin Manufacture, że 10. edycja tego po ...

Oto, czym może być sportowy, luksusowy zegarek. Bulgari Aluminium Chronograph
Bvlgari to włoska marka biżuteryjna z siedzibą w Rzymie, produkująca również wysokiej jakości czasomierze, oczywiście tworzone w Szwajcarii, a zatem z etykietą Swiss Made ...

Hautlence Sphere Series 1. Manualne arcydzieło – trójwymiarowy jumping hour
Hautlence to nie jest marka, której produkty spotkacie w każdym zegarkowym butiku na świecie, ba, nie jest też łatwo zobaczyć zegarek tej firmy na czyimkolwiek nadgarstku ...

Citizen Series 8 GMT Automatic. Panorama Tokio nocą i jesienne słońce w Japonii
Citizen Watch to prawdziwa manufaktura zegarmistrzowska – firma ta ma możliwości, aby przeprowadzić cały proces produkcji zegarków we własnym zakresie, od stworzenia posz ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster Mechanical & Manufacture
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarki Worldmaster Mechanical oraz Manufacture marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model ...

Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe. Wyjątkowy zegarek z okazji 75-lecia marki
W przepięknie położonej dolinie nad rzeką Doubs we wschodniej Francji, 5 kilometrów od granicy ze Szwajcarią i 10 kilometrów od Le Locle, leży małe, urokliwe miasteczko M ...

Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w Monachium już otwarty
Prestiżowa marka Jaeger-LeCoultre ogłosiła otwarcie nowego butiku w samym sercu Monachium. Butik, położony w doskonałej lokalizacji przy Maximilianstraße 24, zajmuje dwa ...

G-SHOCK League of Legends. Zegarki, które przenoszą w świat fantasy
Japońskie marka G-SHOCK nie zwalnia tempa, nawet na moment. Liczba nowych modeli w wielu wariantach czy też limitowane serie zegarków pojawiają się tak szybko, że trzeba ...

Smok Wawelski powraca… na nadgarstki. Premiera nowych zegarków Błonie!
W listopadzie prezentowaliśmy relację ze spotkania w pracowni marki Błonie (Notatki z prywatki z Błonie), wspominaliśmy w niej, iż polska firma szykuje ciekawe nowości, k ...