• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega

Zegarek typu diver w najczystszej postaci. Aquastar Model 60 Re-edition


Dzisiaj zegarek do nurkowania to w zasadzie relikt przeszłości. Trudno jednak nie docenić jego uniwersalności, utylitarnej, wciąż magnetycznej estetyki, oraz – a może przede wszystkim - możliwości przetrwania ewentualnego skoku do wody podczas wakacji. Kiedyś, ich kupno na ogół wiązało się z profesjonalnym wykorzystaniem w wodzie, stąd na przykład pierwotnie ograniczona dostępność zegarków marki Aquastar. Na początku trafiały one wyłącznie do dystrybutorów/producentów akcesoriów do nurkowania, takich jak francuski La Spirotechnique.

Aquastar, jako firma zegarmistrzowska, powstała w 1962 roku w Genewie, z korzeniami wychodzącymi wprost z JeanRichard, marki odziedziczonej przez założyciela. Od początku przedsiębiorstwo to specjalizowało się w tworzeniu zegarków do nurkowania oraz regatowych, z pionierskimi rozwiązaniami technicznymi w tym zakresie, i kilkoma patentami. Obejmowały one m.in. własny system zakręcania koronki w kopercie, konstrukcję naręcznego głębokościomierza, czy też lunetę ze specjalistyczną podziałką logarytmiczną. Jej opracowanie, podobnie jak szereg innych patentów Aquastara, w tym projekt modelu Deepstar Chronograph, to efekt pracy Marca Jasinskiego, belgijskiego płetwonurka, który stał na czele działu rozwojowego szwajcarskiej marki.

23 stycznia 1960 roku

Nowy, prezentowany zegarek z kultowym logo Aquastar to reedycja kultowego Modelu 60.

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Tego samego, który 23 stycznia 1960 roku był na ręce jednego z dwóch pierwszych ludzi nurkujących do najgłębszego miejsca na Ziemi. Mowa o oficerze amerykańskiej marynarki wojennej Donie Welshu, który z Aquastarem na ręce oraz Jacquesem Piccardem, słynnym badaczem i oceanografem, sięgnęli najgłębszego punktu Rowu Mariańskiego.

Do misji, niejako wieńczącej projekt Nekton, wykorzystano batyskaf Trieste, zaprojektowany przez ojca Jacquesa, Augusta Piccarda. Na blisko 11 km głębokości udało się m.in. finalnie potwierdzić obecność istot żywych, których niewielu się spodziewało ze względu na panujące tam wysokie ciśnienie - podczas misji odnotowano aż 108,6 mPa, bezwzględnie zabójcze dla zdecydowanej większości fauny na Ziemi.

Dla fanów zegarmistrzostwa obecność zegarka Aquastar na ręce tak uznanego badacza jak Welsh, podczas tak istotnej misji, była wydarzeniem wartym odnotowania, a zarazem pewnego rodzaju rekomendacją dla poszukujących niezawodnego, godnego zaufania zegarka do nurkowania.

Model 60 to w zasadzie wzór skin divera, gatunku, który dzisiaj na nowo zdobywa popularność.

Gdyby próbować stworzyć jego definicję, byłby to „przyjazny” w aspekcie wymiaru koperty, bardziej rekreacyjny niż profesjonalny diver z płaską, anatomicznie zagiętą kopertą i raczej daleką od rekordowych wartości wodoszczelnością. Jego nowa, współczesna edycja Aquastar Model 60 Re-edition wiernie oddaje proporcje oryginału i ma zbliżone, staroszkolne wymiary z kopertą o średnicy 37 mm, a także przyjazną, odczuwalną grubością na poziomie 11 mm, liczoną bez wypukłości szkła.

I to... w zasadzie tyle

Dominuje uzasadnione wykończenie powierzchni koperty dość głębokim, satynowym szlifem, które zdecydowanie najlepiej sprawdza się w "narzędziowych" - z natury - zegarkach do nurkowania.

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Znalazło ono miejsce również na stalowym, dwukierunkowym, jak w oryginale, pierścieniu, którego nienaganną, wysoką kulturę pracy zapewniają ceramiczne łożyska. Tym razem zastosowano szlif w postaci promienistej, która załamując światło, a tym samym efektownie podkreśla jego wypukłość.

Pod wypukłym szafirowym szkłem z potrójną powłoką AR znajduje się bardzo prosta, choć znowu bezbłędnie zaprojektowana i wykonana tarcza. W całości drukowana składa się z indeksów godzinowych o tradycyjnej dla gatunku formie, z karmelową, postarzoną powłoką SuperLuminova.

Uzupełnia ją prosta skala minutowa i to... w zasadzie tyle.

Na czarnym tle dodatkowo znalazły się logotyp marki, wskazanie pochodzenia, oznaczenia rodzaju naciągu sprężyny i klasa wodoszczelności. To prosty, płaski projekt, ale nie sposób mi wyobrazić sobie niczego lepszego do tego zegarka.

Aquastar Model 60 Re-edition

Wzorową czytelność uzyskano także dzięki prostym wskazówkom, z nietypową, wyraźnie odrębną pod kątem formy godzinową w kształcie prostokąta. Sekundnik jest z kolei jednym z najbardziej niewspółczesnych elementów, z niemal typową dla lat 60. przeciwwagą.

Mechaniczne serce zegarka

Mechanicznym sercem modelu Aquastar Model 60 Re-edition jest mechanizm z automatycznym naciągiem, kaliber La Joux Perret G100, który coraz częściej pojawia się w specyfikacjach zegarków mechanicznych różnych producentów. Coraz mocniej wkrada się on na pozycję, którą najpierw zajmowała ETA, a następnie wciąż bardzo silna Sellita.

To konstrukcja o bardzo przyzwoitych parametrach technicznych, pracująca w częstotliwości 28 800 wahnięć balansu na godzinę, łożyskowana na 28 kamieniach, z jednokierunkowym naciągiem automatycznym, oraz rotorem wykonanym z wolframu.

Ocena poziomu jego wykończenia jest w zasadzie zarezerwowana dla zegarmistrzów/serwisantów, bo mechanizm w Aquastarze nie jest widoczny, chroni go stalowy, pełny dekiel z typowym dla marki "słoneczkiem", które w istocie jest wielopunktowym mocowaniem pod klucz.

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Model 60 jest w standardzie łączony z czarnym paskiem NATO o strukturze zbliżonej do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Opcjonalnie, firma Aquastar proponuje do tego zegarka pasek Tropic i wyjątkowo urodziwą bransoletą z ogniwami typu beads of rice.

Do standardowego paska NATO można dokupić również wyprodukowany w USA kompas, w obudowie ze stali nierdzewnej, wypełnionej płynem. To świetny dodatek, który idealnie pasuje do aktywnego stylu życia i genialnie łączy się ze stylistyką tego współczesnego zegarka.

Aquastar Model 60 Re-edition – dostępność i cena

Nowy Aquastar czerpie pełnymi garściami z bogatych, pionierskich tradycji tej marki.

Aquastar Model 60 Re-edition to świetnie wyglądający skin diver, w moim odczuciu z wzorową wielkością koperty, niemal wybitnym projektem, bez wyraźnych wad i niedociągnięć.

Aquastar Model 60 Re-edition

Aquastar Model 60 Re-edition

Reedycja z dobrze zapowiadającym się mechanizmem uznanego producenta została wyceniona raczej uczciwie, bo na 999 USD w przedsprzedaży. Cena później urośnie do 1 199 USD. To czyni go bardzo groźnym rywalem dla inspirowanych 62MASem diverów Seiko Prospex SPB, będących najbliższymi konkurentami z racji formy.

Gdy dodamy do całości dopracowane detale i dodatki, oferta Aquastara wydaje się być po prostu atrakcyjna, może nawet dla niektórych... atrakcyjniejsza od japońskiej.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Ball Trainmaster Standard Time i GM...
Ball Trainmaster Standard Time i GM...
04.10.2023
Nowe zegarki sportowe Certina DS-7:...
Nowe zegarki sportowe Certina DS-7:...
07.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco