• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball

Oris x Bracenet i efekt sieci. Dwie wersje zegarka, jedno mocne przesłanie


Oto kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Orisa. Aquis w sieci… ale bez sieci. Jednak jest związek z sieciami, dość istotny. I nie chodzi o to, co nam kojarzy się z tym słowem dziś, sieć WiFi, Sieć telekomunikacyjna. Chodzi o zwykłe, plecione sieci. Sieci rybackie. A zegarek ma z nimi wiele wspólnego. Sieci - stare, porzucone, wycofane z użytku - mogą być dużym zagrożeniem dla morskich zwierząt. Tarcza prezentowanego zegarka, a właściwie dwóch, bo mowa będzie o świetnym zestawie składającym z zegarka męskiego i damskiego, wykonana jest z przerobionych, stopionych ze sobą starych sieci rybackich.

To doskonale wpisuje się w działania firmy Oris prowadzone od lat, w trosce o przyrodę, szczególnie o tę część związaną z morzami i oceanami waśnie. Jeśli chodzi o zachowanie i działanie w sposób zrównoważony, jest wiele rzeczy, które taka firma jak Oris może zrobić.

Po pierwsze, można się przyjrzeć działaniom firmy, zweryfikować je i dostosować do aktualnych wymogów, po drugie, można przyjrzeć się, jak produkowane są zegarki, by zminimalizować wpływ sposobu produkcji na środowisko, po trzecie - można spojrzeć na bezpośrednie otoczenie, aby zobaczyć, gdzie można wpłynąć na dokonanie pozytywnych zmian.

Z perspektywy czasu można docenić markę Oris właśnie za to, że jako firma jest aktywna we wszystkich tych trzech obszarach. Minimalizowany jest wpływ zakładów produkcyjnych w Holstein na środowisko, portfolio dostawców jest budowane także w oparciu o ich zrównoważone działania. A to, co widać najbardziej, to nawiązanie przez markę wielu relacji, różnych kanałów współpracy z organizacjami, które przyczyniają się do tego, aby wpływ na środowisko minimalizować, czy wręcz w wielu obszarach wpływać na nie pozytywnie.

Upcykling sieci rybackich

Teraz, w 2023 roku, kolejna organizacja dołącza do grona tych, z którymi współpracuje Oris działając na rzecz ochrony środowiska. To Bracenet, organizacja, która zajmuje się upcyklingiem sieci rybackich w różnego rodzaju akcesoria.

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Dopiero niedawno pojawiła się świadomość istnienia sieci „widm”, wycofanych, nieużywanych, zagrażających środowisku i żyjących w nim zwierząt. Dzięki wizji i wysiłkom ludzi takich jak Benjamin i Madeleine von Hohenthal, założycielom nowego partnera marki Oris, te zagrożenia stają się lepiej uświadamiane.

Zdali sobie sprawę z tego ponurego zjawiska podczas nurkowania u wybrzeży Tanzanii w 2015 roku i postanowili coś z tym zrobić. Zaczęli od tworzenia bransoletek z przetworzonych sieci.

Dziś firma tworzy katalog produktów i akcesoriów, które przekształcają ten potencjalnie zagrażający życiu odpadowy produkt w coś pięknego, pożytecznego, usuwając jednocześnie zagrożenie. Ponad 250 nurków ochotników z Healthy Seas i Ghost Diving regularnie wyrusza w morze, aby wyłowić jak najwięcej sieci. Do tej pory odzyskali ponad 773 tony.

Oris x Bracenet

Po sprowadzeniu ich na brzeg sieci są sortowane i czyszczone wodą, a następnie ręcznie są przetwarzane w Hamburgu na wiele nowych produktów, takich jak bransoletki czy np. smycze dla psów.

Do dziś takie nowe „życie” nadano  około 190 000 metrów sieci, co daje łącznie długość 8 000 kaszalotów!

Zegarek z bardzo efektowną tarczą

W związku z tą współpracą pojawia się nowy model linii Aquis.

Oris x Bracenet.

Zegarek nurkowy z bardzo  efektowną tarczą, która powstała w wyniku recyklingu sieci „widm” i sieci wycofanych z eksploatacji. Wykonanie tych bardzo urozmaiconych zegarkowych tarcz wymaga użycia ścinków zielonych, niebieskich i białych, które są po oczyszczeniu i sortowaniu podgrzewane tak, by stały się płynne. Tworzą się wtedy finezyjne wzory, a po zastygnięciu otrzymujemy materiał odpowiednio twardy, by można było go przyciąć na właściwy wymiar, oszlifować, a następie nadać właściwy dla tarczy kształt.

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Tak powstała tarcza o grubości 0,3 mm doskonale nadaje się do użycia w zegarku, a do jej stworzenia nie dodaje się innych surowców w rodzaju wypełniaczy czy klejów. To tylko ścinki sieci, a dzięki opisanemu wyżej procesowi powstawania nie ma dwóch jednakowych tarcz.

Każdy egzemplarz zatem staje się wyjątkowy.

Dwie wersje zegarka

Jak pisałem, dostępne są dwie wersje zegarków wykonanych ze stali nierdzewnej.

Pierwszy z kopertą o średnicy 43,50 mm, oraz drugi z kopertą o średnicy 36,50 mm. To oczywiście modele ze wszystkimi zaletami i atrybutami zegarków z serii Aquis, o których pisaliśmy niejednokrotnie. Oris x Bracenet w mniejszej wersji może być zegarkiem dla kobiet, ale także sprawdzi się jako model dla panów ze szczuplejszymi nadgarstkami.

Rasowe nurkowe modele, których cechą charakterystyczną - poza wyjątkowymi w tym wydaniu tarczami - jest charakterystyczny design. Kształt nie do pomylenia z innymi diverami, i zintegrowana bransoleta mocowana do nietypowych uszu.

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Wodoszczelność do 300m robi wrażenie.

Oczywiście oba mają jednokierunkowo obrotowe lunety, i tradycyjne mechanizmy z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej. Co ważne, oba zegarki są symbolami zmian, które niewątpliwie chcemy zobaczyć. Wkładka lunety jest stalowa, a nurkowa skala minutowa jest wyraźnie wypukła, trójwymiarowa.

Milion ton sieci rybackich dostaje się rocznie do oceanów. To dramatycznie wynosi do góry statystyki dotyczące plastików w morzach i oceanach. Obszar odpadów z tworzyw sztucznych dryfujący między Hawajami a Kalifornią jest cztery i pół razy większy od powierzchni Niemiec. Podobno 46 procent tego plastiku to właśnie sieci. Na szczęście cześć z nich zostaje odłowiona, a następnie wykorzystania właśnie jako tarcze zegarków Oris.

Wracając do zegarków.

Na wyjątkowej tarczy są nałożone indeksy z wypełnieniem masą luminescencyjną SuperLuminova. Podobnie wyraziste i znane z innych modeli wskazówki, co pozwala na komfortowy odczyt czasu w normalnych warunkach, jak i po naświetleniu także w ciemności.

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Chroniące tarczę szkło szafirowe jest wypukłe po obu stronach, a od wewnątrz pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Dekiel ze stali nierdzewnej jest wkręcany i ma przeszklenie ukazujące mechanizm Oris 733 z rotorem w czerwonym kolorze, co jest znakiem rozpoznawczym Orisa.

Oris x Bracenet – dostępność i cena

Nowy model Oris x Bracenet to - jak wspominałem - typowe, świetne Aquisy w dwóch wersjach.

Ich wyjątkowość jest wzmacniana nietypowymi tarczami i świadomością, że ta szwajcarska firma zegarmistrzowska stara się jak najmniej wpływać negatywnie na środowisko naturalne, a te konkretne modele także przyczyniają się do poprawy stanu mórz i oceanów.

Oris x Bracenet

Oris x Bracenet

Cena zegarków Oris x Bracenet jest na poziomie około 11 000 złotych.

Zegarki są dostępne w sprzedaży od września 2023 roku, także w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Favre Leuba Raider Bivouac 9000. Ni...
Favre Leuba Raider Bivouac 9000. Ni...
18.09.2023
Only Watch 2023 – przegląd 7 wybran...
Only Watch 2023 – przegląd 7 wybran...
20.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco