Oto kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Orisa. Aquis w sieci… ale bez sieci. Jednak jest związek z sieciami, dość istotny. I nie chodzi o to, co nam kojarzy się z tym słowem dziś, sieć WiFi, Sieć telekomunikacyjna. Chodzi o zwykłe, plecione sieci. Sieci rybackie. A zegarek ma z nimi wiele wspólnego. Sieci - stare, porzucone, wycofane z użytku - mogą być dużym zagrożeniem dla morskich zwierząt. Tarcza prezentowanego zegarka, a właściwie dwóch, bo mowa będzie o świetnym zestawie składającym z zegarka męskiego i damskiego, wykonana jest z przerobionych, stopionych ze sobą starych sieci rybackich.
To doskonale wpisuje się w działania firmy Oris prowadzone od lat, w trosce o przyrodę, szczególnie o tę część związaną z morzami i oceanami waśnie. Jeśli chodzi o zachowanie i działanie w sposób zrównoważony, jest wiele rzeczy, które taka firma jak Oris może zrobić.
Po pierwsze, można się przyjrzeć działaniom firmy, zweryfikować je i dostosować do aktualnych wymogów, po drugie, można przyjrzeć się, jak produkowane są zegarki, by zminimalizować wpływ sposobu produkcji na środowisko, po trzecie - można spojrzeć na bezpośrednie otoczenie, aby zobaczyć, gdzie można wpłynąć na dokonanie pozytywnych zmian.
Z perspektywy czasu można docenić markę Oris właśnie za to, że jako firma jest aktywna we wszystkich tych trzech obszarach. Minimalizowany jest wpływ zakładów produkcyjnych w Holstein na środowisko, portfolio dostawców jest budowane także w oparciu o ich zrównoważone działania. A to, co widać najbardziej, to nawiązanie przez markę wielu relacji, różnych kanałów współpracy z organizacjami, które przyczyniają się do tego, aby wpływ na środowisko minimalizować, czy wręcz w wielu obszarach wpływać na nie pozytywnie.
Upcykling sieci rybackich
Teraz, w 2023 roku, kolejna organizacja dołącza do grona tych, z którymi współpracuje Oris działając na rzecz ochrony środowiska. To Bracenet, organizacja, która zajmuje się upcyklingiem sieci rybackich w różnego rodzaju akcesoria.
Dopiero niedawno pojawiła się świadomość istnienia sieci „widm”, wycofanych, nieużywanych, zagrażających środowisku i żyjących w nim zwierząt. Dzięki wizji i wysiłkom ludzi takich jak Benjamin i Madeleine von Hohenthal, założycielom nowego partnera marki Oris, te zagrożenia stają się lepiej uświadamiane.
Zdali sobie sprawę z tego ponurego zjawiska podczas nurkowania u wybrzeży Tanzanii w 2015 roku i postanowili coś z tym zrobić. Zaczęli od tworzenia bransoletek z przetworzonych sieci.
Dziś firma tworzy katalog produktów i akcesoriów, które przekształcają ten potencjalnie zagrażający życiu odpadowy produkt w coś pięknego, pożytecznego, usuwając jednocześnie zagrożenie. Ponad 250 nurków ochotników z Healthy Seas i Ghost Diving regularnie wyrusza w morze, aby wyłowić jak najwięcej sieci. Do tej pory odzyskali ponad 773 tony.
Po sprowadzeniu ich na brzeg sieci są sortowane i czyszczone wodą, a następnie ręcznie są przetwarzane w Hamburgu na wiele nowych produktów, takich jak bransoletki czy np. smycze dla psów.
Do dziś takie nowe „życie” nadano około 190 000 metrów sieci, co daje łącznie długość 8 000 kaszalotów!
Zegarek z bardzo efektowną tarczą
W związku z tą współpracą pojawia się nowy model linii Aquis.
Oris x Bracenet.
Zegarek nurkowy z bardzo efektowną tarczą, która powstała w wyniku recyklingu sieci „widm” i sieci wycofanych z eksploatacji. Wykonanie tych bardzo urozmaiconych zegarkowych tarcz wymaga użycia ścinków zielonych, niebieskich i białych, które są po oczyszczeniu i sortowaniu podgrzewane tak, by stały się płynne. Tworzą się wtedy finezyjne wzory, a po zastygnięciu otrzymujemy materiał odpowiednio twardy, by można było go przyciąć na właściwy wymiar, oszlifować, a następie nadać właściwy dla tarczy kształt.
Tak powstała tarcza o grubości 0,3 mm doskonale nadaje się do użycia w zegarku, a do jej stworzenia nie dodaje się innych surowców w rodzaju wypełniaczy czy klejów. To tylko ścinki sieci, a dzięki opisanemu wyżej procesowi powstawania nie ma dwóch jednakowych tarcz.
Każdy egzemplarz zatem staje się wyjątkowy.
Dwie wersje zegarka
Jak pisałem, dostępne są dwie wersje zegarków wykonanych ze stali nierdzewnej.
Pierwszy z kopertą o średnicy 43,50 mm, oraz drugi z kopertą o średnicy 36,50 mm. To oczywiście modele ze wszystkimi zaletami i atrybutami zegarków z serii Aquis, o których pisaliśmy niejednokrotnie. Oris x Bracenet w mniejszej wersji może być zegarkiem dla kobiet, ale także sprawdzi się jako model dla panów ze szczuplejszymi nadgarstkami.
Rasowe nurkowe modele, których cechą charakterystyczną - poza wyjątkowymi w tym wydaniu tarczami - jest charakterystyczny design. Kształt nie do pomylenia z innymi diverami, i zintegrowana bransoleta mocowana do nietypowych uszu.
Wodoszczelność do 300m robi wrażenie.
Oczywiście oba mają jednokierunkowo obrotowe lunety, i tradycyjne mechanizmy z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej. Co ważne, oba zegarki są symbolami zmian, które niewątpliwie chcemy zobaczyć. Wkładka lunety jest stalowa, a nurkowa skala minutowa jest wyraźnie wypukła, trójwymiarowa.
Milion ton sieci rybackich dostaje się rocznie do oceanów. To dramatycznie wynosi do góry statystyki dotyczące plastików w morzach i oceanach. Obszar odpadów z tworzyw sztucznych dryfujący między Hawajami a Kalifornią jest cztery i pół razy większy od powierzchni Niemiec. Podobno 46 procent tego plastiku to właśnie sieci. Na szczęście cześć z nich zostaje odłowiona, a następnie wykorzystania właśnie jako tarcze zegarków Oris.
Wracając do zegarków.
Na wyjątkowej tarczy są nałożone indeksy z wypełnieniem masą luminescencyjną SuperLuminova. Podobnie wyraziste i znane z innych modeli wskazówki, co pozwala na komfortowy odczyt czasu w normalnych warunkach, jak i po naświetleniu także w ciemności.
Chroniące tarczę szkło szafirowe jest wypukłe po obu stronach, a od wewnątrz pokryte powłoką antyrefleksyjną.
Dekiel ze stali nierdzewnej jest wkręcany i ma przeszklenie ukazujące mechanizm Oris 733 z rotorem w czerwonym kolorze, co jest znakiem rozpoznawczym Orisa.
Oris x Bracenet – dostępność i cena
Nowy model Oris x Bracenet to - jak wspominałem - typowe, świetne Aquisy w dwóch wersjach.
Ich wyjątkowość jest wzmacniana nietypowymi tarczami i świadomością, że ta szwajcarska firma zegarmistrzowska stara się jak najmniej wpływać negatywnie na środowisko naturalne, a te konkretne modele także przyczyniają się do poprawy stanu mórz i oceanów.
Cena zegarków Oris x Bracenet jest na poziomie około 11 000 złotych.
Zegarki są dostępne w sprzedaży od września 2023 roku, także w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.
Adrian Szewczyk
23:35 19.09.2023Zegarki
Oris x Bracenet i efekt sieci. Dwie wersje zegarka, jedno mocne przesłanie
Tagi:
prestiżowe zegarkizegarki damskiezegarek wodoszczelnyzegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznysrebrny zegarekzegarki automatycznezegarki szwajcarskiezegarki sportowezegarek nurkowyzegarek na prezentzegarek żeglarskizegarek do pływania
REKLAMA
Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoameryka ...
Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków” - lata 70.
W naszym drugim odcinku historii zegarmistrzostwa na podstawie publikacji magazynu Europa Star przedstawimy lata siedemdziesiąte. Jest oczywiste, że najważniejszym w tej ...
Raport z naprawy zegara wieżowego na budynku Gołębnika
O historii powstania i opiekunach zegara zlokalizowanego na ścianie mokotowskiego Gołębnika, przy ulicy Puławskiej 59, przy wejściu do parku Morskie Oko na portalu Zegark ...
Longines Spirit Flyback. Sportowy chronograf z funkcją flyback
Szwajcarska firma Longines osiągnęła coś, czego wielu innym przedsiębiorstwom z branży zegarmistrzowskiej nie udało się do dziś; przeszła do mainstreamu. Obecnie jest mar ...
Złoto i oliwkowa zieleń w zegarkach z kolekcji Vacheron Constantin Overseas
Czas pędzi naprzód, daleko za nami kolejna edycja genewskich targów “Watches & Wonders 2024”. Największe marki bardzo dobrze przygotowały się na to wydarzenie, prezentują ...
Ankieta nr 2 – Pokolenie X. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 2 - Pokolenie X W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...
Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Diver. Kontynuacja 70 lat historii
Wiele tekstów branżowych zaczyna historię Sea Wolfa od wspomnienia o ikonach ze świata zegarków do nurkowania. Mowa oczywiście o kultowych Rolexie Submarinerze i Blancpai ...
Certina DS Super PH1000M. Podwodne dziedzictwo Certiny w nowym wydaniu
Marka Certina ma bardzo długą i ciekawą historię, także jeśli chodzi o zegarki nurkowe, począwszy od modelu PH200M, pokazanego w 1967 roku, którego reedycję z roku 2018 o ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...