• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange. Ekstrawaganckie lata 70. w nowym wydaniu


Nivada to szwajcarska firma zegarmistrzowska, założona w mieście Grenchen w Szwajcarii w 1879 roku przez Jacoba Schneidera. Współcześnie i do niedawna kojarzona była głównie przez kolekcjonerów starych zegarków. Firma zyskała atrakcyjność po II wojnie światowej, produkując serię udanych zegarków. Od 1926 roku Nivada działała w Grenchen jako Wüllimann Schneider Nivada S.A. Firma oferując swoje zegarki polegała na sprawdzonych mechanizmach ETA i Phénix S.A., co było typowe w tym czasie. W 1930 roku Nivada Grenchen była jedną z pierwszych firm produkujących zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.  Wprowadzony na rynek w 1961 roku Chronomaster, zegarek ze stoperen wodoszczelny do 200 metrów, był jednym z największych bestsellerów Nivada Grenchen, dopóki nie zakończyła się jego produkcja pod koniec lat 70 XX wieku. Ta szwajcarska marka zawsze była znana z produkcji  niezawodnych zegarków, nadających się do użytkowania ich w trudnych warunkach.

Nivada obchodziła swoje 100-lecie w 1979 roku, kiedy to była prowadzona przez Maxa Schneidera, syna założyciela, który przejął firmę w 1976 roku. Niestety, jak wielu ówcześnie producentom, także i Nivadzie mocno we znaki dała się tzw. rewolucja kwarcowa, choć to chyba niedopowiedzenie, bo firma zasadniczo zniknęła z rynku. Na domiar złego, już wcześniej były kłopoty, bo Nivada nie mogła używać swojej nazwy w latach 60. i 70. XX wieku ze względu na podobieństwo fonetyczne do Movado, więc jej produkty zostały oznaczone jako "Nivada Grenchen". W Stanach Zjednoczonych dystrybutorem produktów Nivada był firma Croton, więc wiele modeli Nivada sprzedawano pod nazwami "Croton Nivada", "Croton Nivada Grenchen" i po prostu "Croton". Marka Nivada była również używana w Korei Południowej przez Kim Suk Keun Watch Company od 1985 do 2000 roku, ale wydaje się, że obecnie przedsiębiorstwo to nie istnieje.

W 2018 roku, po latach „uśpienia”, marka odrodziła się pod wpływem Guillaume Laideta, zaczynając od wypuszczenia na rynek dwóch kultowych modeli, w tym słynny Chronomaster Aviator Sea Diver. Pojawiają się kolejne zegarki, które łączy jedna ważna cecha. Mają stylistykę zdecydowanie vintage, nawiązując do modeli i czasów, kiedy firma Nivada święciła triumfy.

I to bardzo dobry kierunek.

Hybrydowy model meca-quartz

Dziś zaprezentujemy nowy model zegarka przygotowany na 2023 rok.

Kolejny w ofercie odrodzonej firmy.

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

To Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange.

Firma przedstawia nową wersję swojego hybrydowego modelu meca-quartz, tak jak dotychczas, w stylu vintage. To zegarek wyposażony w sprawdzony mechanizm kwarcowy z funkcją wskazania czasu i mechanicznym modułem stopera. Dziś w branży lata 70. XX wieku są zwyczajnie modne. Kolory, styl, rozmiary kopert – powstają zegarki niemal jak przeniesione 1:1 z tamtego okresu. Zegarki vintage ze stoperem chyba są u szczytu popularności. Wracają do łask, ku uciesze kolekcjonerów i tych, którzy tęsknią za tamtym kolorowym okresem.

Na potrzeby tej reedycji marka Nivada Grenchen pracowała nad nową wersją swojego legendarnego Chronomastera, zainspirowaną starą tarczą Chronoking z lat siedemdziesiątych. Pierwotnie, ten model z małymi subtarczami w stylu „Paul Newman” miał zastosowaną kopertę typu tonneau, a tradycyjne mechaniczne serce stanowił mechanizm Valjoux 72.

Ówczesna, wyjątkowa tarcza wyszła z cenionych zakładów Jean Singer, wiodącego szwajcarskiego producenta z siedzibą w La Chaux-de-Fonds, który jest bardzo ceniony za produkcję jednych z najbardziej kultowych, kolekcjonerskich, egzotycznych tarcz, do zegarków dla wielu producentów. To na przykład takie zegarkowe tarcze, jak ta z modelu Speedmaster Racing, wyrazistego Heuera Skipper i wiele innych.

Ekstrawaganckie lata 70. w najlepszym wydaniu

Nowa, współczesna wersja Nivada Chronoking to ekstrawaganckie lata 70. w najlepszym wydaniu. Widoczne jak na dłoni mamy cechy, jakich oczekujemy od tego rodzaju zegarków.  

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Małe tarcze w kolorze jasnobeżowym, z charakterystyczną typografią „Newman” w stylu art deco, które rozświetlają stylistycznie czarną tarczę. Do tego pierścień na krawędzi ze skalą minutową i precyzyjną podziałką sekundową w kolorze pomarańczowym otacza całość, tworząc poczucie głębi.

Jeszcze bardziej na krawędzi tarczy udało się zmieścić wąski pierścień ze skalą tachometru. Do tego pomarańczowe, luminescencyjne indeksy godzinowe i taka sama masa świecąca na prostych wskazówkach godzinowej i minutowej.

Świetny wygląd tarczy dopełnia pomarańczowy sekundnik stopera. Elementy te chroni doskonale dobrane do stylu szkło szafirowe o takim kształcie, jaki miały dawne akrylowe szkiełka.

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Koperta wykonana ze stali nierdzewnej 316L ma klasyczny, okrągły kształt i długie, niezbyt masywne uszy. Jej wymiary to 38 mm średnicy, oraz grubość na poziomie 13,7 mm.

Górna część uszu, płaska, jest szczotkowana, tak jak boki koperty. Fazowania pomiędzy nimi wypolerowano na wysoki połysk. Uszy są wiercone na wylot, a tak zwane „centrum sterowania”, czyli koronka i pushery na prawym boku obudowy, wpisuje się w stylistykę tego zegarka, szczególnie z racji grzybkowatych przycisków. Dekiel jest pełny, zakręcany.

Wodoszczelność to 10ATM (około 100 metrów, 330 stóp).

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange – dostępność i cena

Nivada Chronoking to zegarek montowany w Szwajcarii, ale - co ciekawe - to zegarek wyposażany w sprawdzony mechanizm meca-quartz VK64A japońskiej firmy Seiko (jak podaje marka – także składany w Szwajcarii). Wskazówka sekundowa stopera w tym zegarku przesuwa się po tarczy z taką samą płynnością, jaką kochamy w zegarkach mechanicznych. Mechanizm meca-quartz łączy w sobie precyzję kwarcowej technologii z mechanicznym modułem stopera.

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange

Kolekcjonerzy i chętni do zakupu tego zegarka mają 5 tygodni na złożenie zamówienia w przedsprzedaży, od 27 lipca do 31 sierpnia 2023 roku. Jest to edycja limitowana, a zamówienia będą realizowane dostarczane we wrześniu i październiku.

Cena Nivada Grenchen Chronoking „Paul Newman” Orange to 430 euro, około 2 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

“Najbrudniejszy wśród twardzieli”, ...
“Najbrudniejszy wśród twardzieli”, ...
16.08.2023
Aviator Swiss Made Airacobra GMT. Z...
Aviator Swiss Made Airacobra GMT. Z...
22.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco