Dziś poznamy nowość tego producenta, model Aviator Swiss Made Airacobra GMT.
Myśliwiec Bell P-39 Airacobra
Linia zegarków Airacobra ma na celu uhonorować oczywiście samolot.
Sukces wojskowej operacji naziemnej, pokonanie nazistów podczas II wojny światowej były możliwe dzięki wsparciu lotnictwa. Wiele lotniczych bitew miało ogromne znaczenie dla sukcesu w całej wojnie. W walkach brał czynny udział myśliwiec Bell P-39 Airacobra, który odegrał ważną rolę. Wiele samolotów Airacobra służyło w lotnictwie brytyjskim, ale ciekawostką jest, ze ponad połowa z około 10 000 wyprodukowanych samolotów Airacobra służyło w barwach sowieckich.
Zdjęcie: www.zbiam.pl
Ten myśliwiec nie był ówcześnie najlepszym tego typu samolotem, ale miał szereg zalet. Ważna była trwałość w całości metalowej konstrukcji, jak i - nieczęsto wtedy spotykana - aż tak bardzo aerodynamiczna linia. Co więcej, P-39 Airacobra był znany ze swojej wyjątkowej przejrzystości instrumentów i wskaźników w kokpicie, co znacznie zwiększyło świadomość sytuacyjną pilota. W kokpicie, będącym świadectwem przemyślanej ergonomicznej konstrukcji, gdzie każdy element sterujący i inne instrumenty ważne dla pilota zostały rozmieszczone w przemyślany sposób zapewniający intuicyjny dostęp i obsługę. Zadanie upamiętnienia tego samolotu przyjęła na siebie marka Aviator Swiss Made, oferując zegarek, oczywiście w typie pilot, a w najnowszej odsłonie z bardzo użyteczną funkcją GMT.
Aviator Airacobra GMT – tak jak inne modele z tej linii - łączy militarną precyzję z klasycznym wyglądem. To zestawienie, które ma wielu miłośników.
Zegarek taki sprawdzi się w wielu sytuacjach, szczególnie gdy dodamy jeszcze wysoki poziom wytrzymałości. Jego wskazówki i indeksy mocno kontrastujące z tarczą zdradzają inspirację pochodząca od wyglądu zegarów kokpitu. Przekłada się to także na cechę oczekiwaną od zegarków typu pilot, czyli ponadprzeciętnie wysoki poziom czytelności wskazań.
Aż 18 wersji zegarka!
Producent przygotował aż 18 wariacji „na temat”.
Tyle właśnie wersji zegarka Airacobra GMT mamy do wyboru wybierając ten model. To oznacza, że każdy komu pasuje jego styl, znajdzie coś dla siebie pod względem wariantów kolorystycznych tarczy i koperty, ale także różniących się mocowaniem do nadgarstka.
Stworzono dwie grupy.
Aviator Airacobra Typ 01, oraz Aviator Airacobra Typ 02.
Zacznijmy opis od 01.
Koperta zegarka ma klasyczny kształt, a jej wymiary to 42,8 mm średnicy, 10,8 mm grubości i 51,8 mm wysokości od ucha do ucha. Jest dość masywna, a z okrągłego korpusu wyprowadzone są płynnie uszy - solidne, zwężające się ku końcom. Ich kształt mocno nawiązuje do zakończeń skrzydeł samolotu Airacobra.
Polerowane boki koperty i jej szczotkowane górne powierzchnie tworzą atrakcyjne wizualnie zestawienie. Koperta jest niesymetryczna. Prawy bok wystaje nieco poza obrys lunety z racji dokręcanego dwoma śrubami dodatkowego elementu, który daje częściowe zagłębienie i tym samym pewną ochronę koronce. Od góry kopertę wieńczy luneta z misternym radełkowaniem na krawędzi, które nawiązuje do wykończenie uchwytu drążka sterowego samolotu Bell P-39.
Wkładka lunety jest ceramiczna, a więc bardzo odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania i otarcia, a kolorystycznie dostosowana do danej wersji tarczy zegarka. Naniesiono na niej skalę minutową co 5 minut, naprzemiennie, jako oznaczenie kreską lub cyframi arabskimi. Te drugie mają wypełnienie substancją luminescencyjną. Tak atrakcyjnie zaprojektowana i wykonana luneta okala szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.
Tarcza inspirowana wysokościomierzem Airacobry
Pod szkłem widoczna jest atrakcyjna tarcza zegarka.
W wersjach Aviator Swiss Made Airacobra GMT typ 01 może ona być w kolorach zielonym, niebieskim lub czarnym. Każda z nich jest wykończona szlifem słonecznym i otoczona lunetą o takiej samej barwie. Liczbę wersji zegarka powiększają opcje na skórzanym pasku - dobranym kolorystycznie do tarczy, ze wzorem skóry krokodyla, lub na stalowej bransolecie.
Dalej mamy do wyboru koperty w kolorze złotym, zestawione z zieloną tarczą i paskiem, bądź złotą bransoletą. Model ten w wariancie z tarczą niebieską występuje w opcji tzw. bi-color. Środkowy rząd ogniw bransolety jest złocisty, tak jak stalowa część lunety i koronka. Takie zestawienie jest też dostępne z niebieskim, skórzanym paskiem.
Tarcza zegarka jest mocno urozmaicona. Inspirację dla niej stanowił wysokościomierz myśliwca Airacobra. Postarano się o odwzorowanie czcionki i zachowanie czytelności.
Zegarek ma praktyczną funkcję dodatkową GMT, dlatego tarczę okala ukośnie ułożony pierścień, na którym nadrukowano nazwy miast reprezentujących poszczególne strefy czasowe. Za nim widoczna jest nadrukowana skala minutowa, oddzielona od pierścienia przestrzenią na której nadrukowano skalę pokazującą różnice czasową wobec czasu UTC. Co 5 oznaczenie minutowe jest luminescencyjne, a pod nim są cyfrowe oznaczenia godzinowe. Także pokryte masą świecącą. To ułatwia odczyt czasu podstawowego realizowanego za pomocą wyrazistych wskazówek, oczywiście także z obficie nałożoną masą świecącą.
Firma pokusiła się o zaprezentowanie informacji o sile świecenia tej masy wraz z upływem czasu od naświetlenia. Warto to docenić, bo nieczęsto tak się dzieje. W sumie to chyba nie spotkałem się wcześniej z podawaniem takich danych. Masa to Super-Luminova X1, a natężenie światła wynosi: po 1 h - 2128 ncd, po 5 h - 295 ncd, po 12 h - 100 ncd, co pozwala spełnić normę ISO 3157 dotycząca właśnie luminescencji na przyrządach do pomiaru czasu.
Na godzinie 9. jest okienko, będące wycięta częścią okręgu, w którym na wysokości wyrazistego trójkąta odczytujemy drugi czas widząc jednocześnie dwie godziny wcześniej i później.
Wersje Airacobra GMT w typie 02
Dostępny jest także ten model zegarka w typie 02.
Różnice w stosunku do wyżej zaprezentowanych wersji dotyczą znów kolorystyki. Pierwsza sprawa to kolor masy luminescencyjnej. W każdym z zegarków 02 ma ona kolor nazywany Old Radium, dodający nieco charakteru vintage.
Tarcze są matowe, bez szlifu słonecznego.
Mamy do wyboru kolor niebieski w odcieniu „petrol”, szary, czarny i brązowy.
Wzorem serii 01 wkładki lunety są także ceramiczne, w odpowiednio do tarczy dobranym kolorze. Każdy z zegarków możemy otrzymać również na odpowiadającym kolorystycznie pasku lub na bransolecie. Zegarek szary ma także powłokę na kopercie o szarej barwie, i także bransoleta ma taki odcień. Wariant z tarczą brązową ma kopertę w kolorze brązu i również bransoletę, jeśli taką opcję wybierzemy.
Seria 01 zdaje się mieć bardziej militarny charakter.
Wszystkie zegarki Aviator Swiss Made Airacobra GMT, niezależnie od wersji, mają ten sam mechanizm kwarcowy AV-024, czyli sprawdzoną szwajcarską Rondę 515.24D.
Aviator Swiss Made Airacobra GMT – dostępność i cena
Podsumowując, nowość od Aviator Swiss Made to bardzo bogata w wersje linia zegarków w bardzo lubianym typie „pilot”. Jest też bardzo użyteczna funkcja dodatkowa, czyli GMT. To zegarki bardzo uniwersalne, co podkreślone jest doskonałą czytelnością, niezależnie od warunków, i wysokim poziomem wodoszczelności do 100 m.
Airacobra GMT to w mojej ocenie idealni kandydaci na codzienne zegarki, do noszenia prawie na każdą okazję. Różne kolory tarcz, kopert. Bransolety lub paski. Nawet różne kolory masy świecącej. Tu każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że koperta oparta jest o klasyczny i ponadczasowy kanon, idealnie pasujący do tego rodzaju zegarka.
Warto na koniec zobaczyć krótkie wideo prezentujące wersje i cechy tego modelu:
Ceny zegarków Aviator Swiss Made Airacobra GMT zależą od wersji - rozpoczynają się od 2 990 złotych za wersje na pasku, bez powłok na kopercie.
Następnie za model ten w wariantach z powłokami i na pasku przyjdzie nam zapłacić 3 290 złotych, 3 450 złotych zapłacimy za wersje znów w naturalnym kolorze stali, ale na bransolecie, oraz 3 750 złotych za opcję na bransolecie z kopertami pokrytymi powłokami.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Aviator Swiss Made.
Adrian Szewczyk