• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris

Aviator Swiss Made Airacobra GMT. Zegarek typu pilot z użyteczną funkcją GMT


Kiedy mamy do czynienia z nowościami od marki Aviator Swiss Made jedno jest zazwyczaj pewne - nowy model będzie miał sporo wersji. Firma projektuje i produkuje swoje zegarki w Szwajcarii. Dla wielu użytkowników ma to duże znaczenie. W tym przypadku to o tyle ważne, że mając do tej pory już wiele razy do czynienia z produktami tej firmy śmiało mogę potwierdzić, iż szwajcarska jakość nie jest tylko sloganem. Zegarki są wykonane bardzo dobrze. Precyzja, jakość, charakterystyczny styl - tych cech zegarkom Aviator Swiss Made nie brakuje.

Dziś poznamy nowość tego producenta, model Aviator Swiss Made Airacobra GMT.

Myśliwiec Bell P-39 Airacobra

Linia zegarków Airacobra ma na celu uhonorować oczywiście samolot.

Sukces wojskowej operacji naziemnej, pokonanie nazistów podczas II wojny światowej były możliwe dzięki wsparciu lotnictwa. Wiele lotniczych bitew miało ogromne znaczenie dla sukcesu w całej wojnie. W walkach brał czynny udział myśliwiec Bell P-39 Airacobra, który odegrał ważną rolę. Wiele samolotów Airacobra służyło w lotnictwie brytyjskim, ale ciekawostką jest, ze ponad połowa z około 10 000 wyprodukowanych samolotów Airacobra służyło w barwach sowieckich.

Airacobra
Zdjęcie: www.zbiam.pl

Ten myśliwiec nie był ówcześnie najlepszym tego typu samolotem, ale miał szereg zalet. Ważna była trwałość w całości metalowej konstrukcji, jak i - nieczęsto wtedy spotykana - aż tak bardzo aerodynamiczna linia.  Co więcej, P-39 Airacobra był znany ze swojej wyjątkowej przejrzystości instrumentów i wskaźników w kokpicie, co znacznie zwiększyło świadomość sytuacyjną pilota. W kokpicie, będącym świadectwem przemyślanej ergonomicznej konstrukcji, gdzie każdy element sterujący i inne instrumenty ważne dla pilota zostały rozmieszczone w przemyślany sposób zapewniający intuicyjny dostęp i obsługę. Zadanie upamiętnienia tego samolotu przyjęła na siebie marka Aviator Swiss Made, oferując zegarek, oczywiście w typie pilot, a w najnowszej odsłonie z bardzo użyteczną funkcją GMT.

Aviator Airacobra GMT – tak jak inne modele z tej linii - łączy militarną precyzję z klasycznym wyglądem. To zestawienie, które ma wielu miłośników.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Zegarek taki sprawdzi się w wielu sytuacjach, szczególnie gdy dodamy jeszcze wysoki poziom wytrzymałości. Jego wskazówki i indeksy mocno kontrastujące z tarczą zdradzają inspirację pochodząca od wyglądu zegarów kokpitu. Przekłada się to także na cechę oczekiwaną od zegarków typu pilot, czyli ponadprzeciętnie wysoki poziom czytelności wskazań.

Aż 18 wersji zegarka!

Producent przygotował aż 18 wariacji „na temat”.

Tyle właśnie wersji zegarka Airacobra GMT mamy do wyboru wybierając ten model. To oznacza, że każdy komu pasuje jego styl, znajdzie coś dla siebie pod względem wariantów kolorystycznych tarczy i koperty, ale także różniących się mocowaniem do nadgarstka.

Stworzono dwie grupy.

Aviator Airacobra Typ 01, oraz Aviator Airacobra Typ 02.

Zacznijmy opis od 01.

Koperta zegarka ma klasyczny kształt, a jej wymiary to 42,8 mm średnicy, 10,8 mm grubości i 51,8 mm wysokości od ucha do ucha. Jest dość masywna, a z okrągłego korpusu wyprowadzone są płynnie uszy - solidne, zwężające się ku końcom. Ich kształt mocno nawiązuje do zakończeń skrzydeł samolotu Airacobra.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Polerowane boki koperty i jej szczotkowane górne powierzchnie tworzą atrakcyjne wizualnie zestawienie. Koperta jest niesymetryczna. Prawy bok wystaje nieco poza obrys lunety z racji dokręcanego dwoma śrubami dodatkowego elementu, który daje częściowe zagłębienie i tym samym pewną ochronę koronce. Od góry kopertę wieńczy luneta z misternym radełkowaniem na krawędzi, które nawiązuje do wykończenie uchwytu drążka sterowego samolotu Bell P-39.

Wkładka lunety jest ceramiczna, a więc bardzo odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania i otarcia, a kolorystycznie dostosowana do danej wersji tarczy zegarka. Naniesiono na niej skalę minutową co 5 minut, naprzemiennie, jako oznaczenie kreską lub cyframi arabskimi. Te drugie mają wypełnienie substancją luminescencyjną. Tak atrakcyjnie zaprojektowana i wykonana luneta okala szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.

Tarcza inspirowana wysokościomierzem Airacobry

Pod szkłem widoczna jest atrakcyjna tarcza zegarka.

W wersjach Aviator Swiss Made Airacobra GMT typ 01 może ona być w kolorach zielonym, niebieskim lub czarnym. Każda z nich jest wykończona szlifem słonecznym i otoczona lunetą o takiej samej barwie. Liczbę wersji zegarka powiększają opcje na skórzanym pasku - dobranym kolorystycznie do tarczy, ze wzorem skóry krokodyla, lub na stalowej bransolecie.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Dalej mamy do wyboru koperty w kolorze złotym, zestawione z zieloną tarczą i paskiem, bądź złotą bransoletą. Model ten w wariancie z tarczą niebieską występuje w opcji tzw. bi-color. Środkowy rząd ogniw bransolety jest złocisty, tak jak stalowa część lunety i koronka. Takie zestawienie jest też dostępne z niebieskim, skórzanym paskiem.

Tarcza zegarka jest mocno urozmaicona. Inspirację dla niej stanowił wysokościomierz myśliwca Airacobra. Postarano się o odwzorowanie czcionki i zachowanie czytelności.

Zegarek ma praktyczną funkcję dodatkową GMT, dlatego tarczę okala ukośnie ułożony pierścień, na którym nadrukowano nazwy miast reprezentujących poszczególne strefy czasowe. Za nim widoczna jest nadrukowana skala minutowa, oddzielona od pierścienia przestrzenią na której nadrukowano skalę pokazującą różnice czasową wobec czasu UTC. Co 5 oznaczenie minutowe jest luminescencyjne, a pod nim są cyfrowe oznaczenia godzinowe. Także pokryte masą świecącą. To ułatwia odczyt czasu podstawowego realizowanego za pomocą wyrazistych wskazówek, oczywiście także z obficie nałożoną masą świecącą.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Firma pokusiła się o zaprezentowanie informacji o sile świecenia tej masy wraz z upływem czasu od naświetlenia. Warto to docenić, bo nieczęsto tak się dzieje. W sumie to chyba nie spotkałem się wcześniej z podawaniem takich danych. Masa to Super-Luminova X1, a natężenie światła wynosi: po 1 h - 2128 ncd, po 5 h - 295 ncd, po 12 h - 100 ncd, co pozwala spełnić normę ISO 3157 dotycząca właśnie luminescencji na przyrządach do pomiaru czasu.

Na godzinie 9. jest okienko, będące wycięta częścią okręgu, w którym na wysokości wyrazistego trójkąta odczytujemy drugi czas widząc jednocześnie dwie godziny wcześniej i później.

Wersje Airacobra GMT w typie 02

Dostępny jest także ten model zegarka w typie 02.

Różnice w stosunku do wyżej zaprezentowanych wersji dotyczą znów kolorystyki. Pierwsza sprawa to kolor masy luminescencyjnej. W każdym z zegarków 02 ma ona kolor nazywany Old Radium, dodający nieco charakteru vintage.

Tarcze są matowe, bez szlifu słonecznego.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Mamy do wyboru kolor niebieski w odcieniu „petrol”, szary, czarny i brązowy.

Wzorem serii 01 wkładki lunety są także ceramiczne, w odpowiednio do tarczy dobranym kolorze. Każdy z zegarków możemy otrzymać również na odpowiadającym kolorystycznie pasku lub na bransolecie. Zegarek szary ma także powłokę na kopercie o szarej barwie, i także bransoleta ma taki odcień. Wariant z tarczą brązową ma kopertę w kolorze brązu i również bransoletę, jeśli taką opcję wybierzemy.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Aviator Swiss Made Airacobra GMT

Seria 01 zdaje się mieć bardziej militarny charakter.

Wszystkie zegarki Aviator Swiss Made Airacobra GMT, niezależnie od wersji, mają ten sam mechanizm kwarcowy AV-024, czyli sprawdzoną szwajcarską Rondę 515.24D.

Aviator Swiss Made Airacobra GMT – dostępność i cena

Podsumowując, nowość od Aviator Swiss Made to bardzo bogata w wersje linia zegarków w bardzo lubianym typie „pilot”. Jest też bardzo użyteczna funkcja dodatkowa, czyli GMT. To zegarki bardzo uniwersalne, co podkreślone jest doskonałą czytelnością, niezależnie od warunków, i wysokim poziomem wodoszczelności do 100 m.

Airacobra GMT to w mojej ocenie idealni kandydaci na codzienne zegarki, do noszenia prawie na każdą okazję. Różne kolory tarcz, kopert. Bransolety lub paski. Nawet różne kolory masy świecącej. Tu każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że koperta oparta jest o klasyczny i ponadczasowy kanon, idealnie pasujący do tego rodzaju zegarka.

Warto na koniec zobaczyć krótkie wideo prezentujące wersje i cechy tego modelu:
 


Ceny zegarków Aviator Swiss Made Airacobra GMT zależą od wersji - rozpoczynają się od 2 990 złotych za wersje na pasku, bez powłok na kopercie.

Następnie za model ten w wariantach z powłokami i na pasku przyjdzie nam zapłacić 3 290 złotych, 3 450 złotych zapłacimy za wersje znów w naturalnym kolorze stali, ale na bransolecie, oraz 3 750 złotych za opcję na bransolecie z kopertami pokrytymi powłokami.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Aviator Swiss Made.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Nivada Grenchen Chronoking „Paul Ne...
Nivada Grenchen Chronoking „Paul Ne...
21.08.2023
Glashütte Original Sixties Small Se...
Glashütte Original Sixties Small Se...
23.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco