• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Fiyta

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna


Grupa VRG przedstawiła nową strategię swojej działalności do roku 2025. Założono w niej, że W.Kruk będzie marką pierwszego wyboru dla klientów w obszarze zegarków i biżuterii luksusowej. Grupa chce zwiększyć wartość rocznej sprzedaży do ponad 1,9 miliarda złotych.

Grupa VRG to jeden z największych w Polsce sprzedawców zegarków, biżuterii oraz odzieży, należą do niej marki W.Kruk oraz Vistula, Bytom, Wólczanka i Deni Cler Milano. W czerwcu 2023 r. grupa VRG przedstawiła swoją nową strategię działalności na lata 2023 - 2025.

150 milionów złotych zysku rocznie

Realizacja strategii ma pozwolić spółce zbliżyć się do 1,9 mld zł przychodów (dla porównania - przychody grupy w 2022 r. wyniosły 1,27 mld zł) i osiągnąć ok. 150 mln zł zysku netto na koniec 2025 r. (w 2022 r. skonsolidowany zysk netto wyniósł 93 mln zł.), przy marży brutto na poziomie między 56 a 57 proc. Planowane średnioroczne inwestycje w rozwój wyniosą ok 43 mln zł.

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna
Grafika: plany zwiększenia przychodów grupy VRG

Jednocześnie grupa VRG będzie kontynuowała politykę, zakładającą coroczne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Zarząd zamierza corocznie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę między 20 proc. a 70 proc. skonsolidowanego zysku netto, przy założeniu że wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec roku obrotowego wyniesie mniej niż 2,5x.

Sprzedaż marek należących do VRG ma rosnąć w tempie dwucyfrowym w każdym roku realizacji strategii, m.in. dzięki poszerzeniu grupy docelowej klientów o młodszych konsumentów, jak i mocniejsze wejście w modę dla kobiet. Silna koncentracja na rentowności ma doprowadzić do poprawy marży brutto m.in. dzięki optymalizacji polityki cenowej i promocyjnej, zmianom w kolekcjach i konsolidacji źródeł dostaw. Zarząd zakłada, że wzrost kosztów SG&A/m kw (koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne). będzie wolniejszy od wzrostu sprzedaży i zysku brutto na sprzedaży, co powinno przełożyć się na minimum 12 proc. marżę operacyjną w 2025 roku.

- Stawiamy na rentowny, organiczny wzrost biznesu. Będziemy budować na naszym doświadczeniu i wysokiej rozpoznawalności marek w Polsce, z czasem, ostrożnie otwierając się na inne rynki w regionie, korzystając z możliwości jakie daje e-commerce. W 2025 roku VRG będzie omnichannelową grupą z silną obecnością w off-line oraz online, właścicielem nowoczesnych marek, odpowiadających potrzebom kolejnych pokoleń konsumentów, spółką cieszącą się stabilną, bezpieczną sytuacją finansową. Naszym celem jest sfinansowanie rozwoju środkami generowanymi przez grupę oraz kontynuacja uchwalonej w 2022 roku polityki dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami - mówi Janusz Płocica, prezes Grupy VRG.

Zegarki i biżuteria: powiększanie rynkowej pozycji

Należąca do VRG sieć salonów W.Kruk jest wiceliderem rynku jubilerskiego w Polsce, z ok. 14 proc. udziałem w rynku (dane za 2021 r.). Liderem jest grupa Apart z ok. 20 proc. udziałem rynku, a miejsce trzecie zajmuje Yes z 9 proc. udziałem.

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna
Grafika: udziały w rynku jubilerskim w Polsce

VRG podkreśla, że rynek jubilerski w Polsce jest wysoce konkurencyjny, a ok. 50 proc. rynku należy do markowych jubilerów. W Polsce jest około 3,5 tys. salonów jubilerskich. Rynek konsoliduje się, spada liczba sklepów nie markowych, a co roku otwieranych jest około 50 sklepów markowych jubilerów.

Rynek jubilerski w 2021 był warty prawie 3,7 mld zł. Największą jego część stanowi biżuteria szlachetna – ok. 60 proc. Około 23 proc. rynku jubilerskiego to zegarki, a 18 proc. rynku to biżuteria sztuczna.

VRG przekonuje, że W.Kruk zajmuje wysoką pozycję na rynku zegarków w Polsce, z ok. 26 proc. udziałem. Rynek zegarków mechanicznych grupa szacuje na 300 mln w 2021 roku.

W nowej strategii założono, że W.Kruk ma w perspektywie 2025 roku być marką pierwszego wyboru dla klientów w obszarze zegarków i biżuterii luksusowej. Postawi na jednoczesny rozwój oferty biżuterii luksusowej (własnej oraz marek obcych) i zegarków, jak i poszerzanie oferty dla młodszych klientów.

Sieć W.Kruk ma liczyć 178 salonów (na koniec 2022 r. było 152 salony) otwieranych m.in. w średnich miastach. Pozycję W.Kruk na rynku ma też wspierać silniejsza sprzedaż w kanale online. W efekcie, w 2025 r. sprzedaż tego segmentu ma przekroczyć 900 mln zł rocznie, dla przypomnienia, w 2022 r. było to 626 mln zł. Założono, że 57 proc. sprzedaży W.Kruk w 2025 r. będzie stanowiła biżuteria a 43 proc. zegarki - takie same proporcje były w roku 2022.

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna
Grafika: Plany rozwoju W.Kruk

Trendy wspierające sprzedaż zegarków to rosnące znaczenie marek luksusowych premium, wzrost zainteresowania zegarkami jako formą inwestycji, oraz wsparcie sprzedażą on-line.

Segment odzieżowy: młodsza klientela i więcej kobiet

W segmencie odzieżowym, do VRG należą jedne z najbardziej rozpoznawalnych na krajowym rynku marek Vistula, Bytom, Wólczanka i Deni Cler. Marki Vistula i Wólczanka mają w najbliższych 2 latach znacznie odmłodzić swoją bazę konsumentów (do przedziału 25-45 lat z obecnego 35-55 lat) i silniej otworzyć się na kobiety. W 2025 kolekcja damska ma w Vistuli osiągnąć minimum 15 proc. udziału w ofercie (w porównaniu z 2 proc. w 2022), w Wólczance ok. 50 proc. (w porównaniu z 30 proc. w 2023 r.).

Bytom będzie rozwijać się w kierunku slow fashion, utrzymując silny nacisk na nowoczesną męską kolekcję formalną. Wszystkie trzy marki będą działać w segmencie „accesible premium”, podczas gdy Deni Cler ma rozwijać ofertę premium.

Więcej dróg dotarcia do klienta

Ważnym filarem strategii Grupy jest dalszy rozwój w modelu omnichannel (to łączenie różnych kanałów sprzedaży i metod dotarcia do klienta, w tym możliwość sprzedaży w sklepie stacjonarnym i sklepie internetowym).

Na koniec 2025 roku VRG planuje operować w sieci stacjonarnej o łącznej powierzchni ok. 62,7 tys. m2 (na koniec 2022 r. było to 52 tys. m) w ramach zmodernizowanych konceptów dla wszystkich marek. Sprzedaż poprzez 6 e-sklepów oraz zwiększenie skali obecności w marketplace powinny przyczynić się do minimum 14 proc. udziału online w przychodach grupy w 2025.

– Omnichannel to przyszłość handlu detalicznego, dlatego celem grupy jest optymalizacja tego obszaru. Zamierzamy skrócić ścieżkę zakupu i zapewnić klientom integralność kanałów sprzedaży online i offline. W celu wsparcia dla modelu omnichannel, będziemy realizować rozwój aplikacji sprzedażowych dla wszystkich marek Grupy - dodaje Janusz Płocica.
Jak zapowiada, najbliższe lata będą dla grupy początkiem drogi w budowaniu wizerunku marek na rynku międzynarodowym w Europie środkowej i wschodniej.

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna

- Będziemy podejmować te działania w oparciu o nasze doświadczenia w rozwoju spółki na rynku polskim oraz z uwzględnieniem strony kosztowej. Rozwój poza granicami kraju może być źródłem materialnych wzrostów dopiero w dłuższej perspektywie, po 2026 roku - zapowiada Janusz Płocica.

Strategia zakłada też szeroki wachlarz działań na rzecz środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego. Grupa będzie kontynuować aktywności zmierzające do zmniejszenia jej wpływu na środowisko.

Falstart? Czerwiec mniej udany, trudna sytuacja makroekonomiczna

VRG przedstawiła wstępne wyniki sprzedaży za czerwiec i pierwsze półrocze 2023 r. Nie wyglądają one szczególnie dobrze na tle przedstawionej strategii. Wartość sprzedaży grupy VRG osiągnęła w czerwcu 2023 r. wartość 102,6 mln zł, czyli o 8,3 proc. mniej niż w czerwcu 2022 r., kiedy to była na poziomie 111,9 mln zł.

Narastająco, w pierwszym półroczu 2023 r. sprzedaż VRG była na poziomie 602,4 mln zł, wobec 585,5 mln zł w pierwszym półroczu 2022 r., co oznacza wzrost o 2,9 proc.

Segment jubilerski VRG zanotował w czerwcu 10-procentowy wzrost, osiągając przychody o wartości 52,8 mln zł. Segment odzieżowy grupy osiągnął sprzedaż równą 49,7 mln zł, o 22,1 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Kanały online odpowiadały w czerwcu za 9,8 proc. sprzedaży (w porównaniu z 13,4 proc. rok wcześniej).

- Wyraźnie obserwujemy w grupie to, jak klienci reagują na obecną sytuację makroekonomiczną. Dobre wyniki sprzedażowe wypracowują nasze marki osadzone w segmencie dóbr luksusowych: W.Kruk w jubilerce oraz Deni Cler w segmencie odzieżowym. Istotnym wsparciem dla sprzedaży W.Kruk były dodatkowo rodzinne uroczystości, charakterystyczne dla czerwca – śluby, zaręczyny, chrzciny itd. – tłumaczy Janusz Płocica.

Nowa strategia VRG, właściciela W.Kruk: dobra luksusowe, odmłodzenie i ekspansja zagraniczna

Przyznaje, że grupa jednocześnie odczuwa ograniczenie ruchu w sklepach stacjonarnych i w konsekwencji odnotowano mniejszy popyt na ofertę marek „środka”.

- Stąd słabszy rok do roku wynik segmentu odzieżowego. Liczymy, że sytuacja zmieni się po wakacjach, wraz z poprawą otoczenia ekonomicznego - zapowiada Janusz Płocica.

Nie znamy jeszcze wyników finansowych za ten okres, przedstawicie oficjalnych wyników finansowych grupy VRG za pierwsze półrocze zaplanowano na 24 sierpnia 2023 r.

Więcej ciekawych informacji tego typu prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Relacja: Diamentowa Liga 2023, chro...
Relacja: Diamentowa Liga 2023, chro...
20.07.2023
Marka Herbelin partnerem Gdynia Sai...
Marka Herbelin partnerem Gdynia Sai...
07.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco