• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc

Powrót ikonicznego divera z lat 60. XX wieku. Vulcain Skindiver Nautique


W branży zegarmistrzowskiej trend na sięganie do archiwalnych wzorów ma się nadal bardzo dobrze, a może nawet nabiera coraz większego tempa. W ostatnich kilku latach wielu producentów prezentuje mniej lub bardziej wierne reedycje swoich starszych produktów. Niektóre marki wręcz opierają swoją ofertę produktową na stylistyce zegarków sprzed kilkudziesięciu lat. Jako przykład można podać Vulcain - firmę o długiej historii, która niestety nie zachowała ciągłości funkcjonowania. W ubiegłym roku wróciła na rynek, prezentując m.in. nowe wydanie ikonicznego modelu Cricket, a także - nieco później - nawiązujący do “nurka” z lat 60. zegarek Skindiver Nautique, któremu przyjrzymy się nieco dokładniej.

Historia długa, choć przerywana

Historia marki Vulcain sięga roku 1858, kiedy to bracia Ditisheim rozpoczęli swoją działalność w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds. Nazwa Vulcain pojawiła się jednak dopiero pod sam koniec XIX wieku i nawiązywała do rzymskiego boga ognia i kowala bogów, Vulcana.

Firma na początku produkowała zegarki kieszonkowe, pośród których można było znaleźć modele z zaawansowanymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu - jak wieczny kalendarz czy repetycja minutowa. Z czasem w ofercie pojawiły się również zegarki naręczne.

W 1947 roku światło dzienne ujrzał model, z którym marka Vulcain jest do dziś kojarzona najczęściej, czyli posiadający funkcję alarmu, naręczny zegarek o nazwie „Cricket”.Vulcain Cricket

W latach 60. XX wieku wielu producentów prezentowało swoje propozycje zegarków stworzonych z myślą o nurkowaniu. Producent z La Chaux-de-Fonds również dołożył do tej kategorii swoją cegiełkę w postaci modelu Nautique.

W kolejnych latach branża musiała mierzyć się z tak zwanym „kryzysem kwarcowym” bądź też rewolucją kwarcową, która była – jakbyśmy to dziś ujęli – game changerem w zegarmistrzowskim świecie. Wiele firm zakończyło swoją działalność lub zostało sprzedanych. Tak też stało się właśnie z Vulcain. Marka jednak odrodziła się z początkiem lat 2000. I choć funkcjonowała przez pewien czas, to finalnie z rynku ponownie zniknęła.

Zniknęła, aby w 2022 roku powrócić pod sterami Guillaume’a Laideta, odpowiedzialnego również za takie marki jak Nivada Grenchen i Excelsior Park.

Retro nurek we współczesnym wykonaniu

Nowy, prezentowany w artykule zegarek mechaniczny Vulcain Skindiver Nautique to typowy diver o charakterze vintage. Jest on wierną reedycją modelu o tej nazwie pochodzącego z lat 60. ubiegłego wieku - nawet rozmiar koperty jest bardzo zbliżony.

Vulcain Skindiver Nautique

Vulcain Skindiver Nautique

W pierwowzorze wynosił on bowiem 37 mm średnicy, współczesna wersja zaś ma średnicę 38 mm.

Koperta jest wykonana ze stali, a jej powierzchnie zostały wykończone głównie poprzez szczotkowanie. Choć znajdziemy też elementy polerowane, jak krawędzie uszu, ranty obrotowej lunety, czy koronka. Ta ostatnia jest dodatkowo ozdobiona przy pomocy subtelnego logo marki, umieszczonego na jej czole.

Co ciekawe, wkładka obrotowej lunety nie jest wykonana z aluminium, jak to ma miejsce w przypadku wielu współczesnych retro zegarków nurkowych, a z odpornej na zarysowania ceramiki. Niezależnie od wersji kolorystycznej tarczy, wkładka jest koloru czarnego, z naniesionymi białymi wskaźnikami minutowymi i trójkątem na początku skali. Szafirowe szkło zastosowane na froncie zegarka jest wypukłe, podkreślając charakter vintage modelu Skindiver Nautique, choć jest to kosztem zwiększonej grubości. Ta jednak wcale nie jest taka duża - wynosi bowiem 12,2 mm, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na zegarek nurkowy z klasą wodoszczelności koperty na poziomie 200 m i wspomnianym wypukłym szkłem.

W zegarku Vulcain Skindiver Nautique zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny - jest to popularna ETA 2824, konstrukcja sprawdzona, łatwa w serwisowaniu. Mechanizm ten pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a przy pełnym naciągu sprężyny rezerwa chodu pozwala na nieprzerwane działanie przez około 38 godzin.

Vulcain Skindiver Nautique

Vulcain Skindiver Nautique

Mechaniczne serce zegarka jest schowane za wkręcanym, stalowym deklem.

Producent umieścił na nim nieco informacji o tym modelu wzdłuż zewnętrznej krawędzi dekla, a w jego centralnej części wytłoczono logo marki z otaczającym je napisem “Sold the world over. Since 1858.

Tarcza jak z lat 60. XX wieku

Wracając na frontową część zegarka, tak jak wspomniałem wcześniej, współczesny model Vulcain Skindiver Nautique oferuje nam wybór kolorów tarcz - nieduży, ale jest.

Zegarek występuje w wersji z tarczą niebieską lub czarną. Jednak wersje tarcza nie tylko samym kolorem się różnią, ale również wykończeniem powierzchni. Opcja niebieska posiada wzór pionowego szczotkowania, a czarna jest matowa.

Układ i detale obu są już takie same.

Vulcain Skindiver Nautique

Vulcain Skindiver Nautique

Vulcain Skindiver Nautique

Najbliżej zewnętrznej krawędzi znajdziemy podziałkę minutową w postaci białych kresek.

Nieco bliżej środka tarczy umieszczono indeksy godzinowe, ich krawędzie również są białe, w środku jednak wypełnione są masą luminescencyjną w kolorze określanym przez producenta jako brąz khaki. Większość z nich jest okrągła, wyróżniono jednak te na godzinach 3., 6. i 9. poprzez nadanie im prostokątnego kształtu, a także indeks godziny 12., który jest trójkątny. Pod tym ostatnim znajdziemy jeszcze biały nadruk z logo marki i nazwą kolekcji, a jeszcze niżej, pod osią wskazówek - napisy “Incabloc” i “25 Jewels” informujące o znajdującym się w mechanizmie systemie antywstrząsowym i 25 kamieniach łożyskujących. Co ciekawe, oba te napisy występowały w pierwowzorze z lat 60., z tą różnicą, że wtedy mechanizm łożyskowany był na 17 kamieniach. Po bokach indeksu na godzinie 6. nie zabrakło również napisu wskazującego na pochodzenie zegarka - “Swiss Made”.

Na tarczy nie znajdziemy okna datownika - producent zrezygnował z tego wskazania, zachowując wierność oryginałowi. Umieszczone centralnie wskazówki minutowa i godzinowa są prostokątne, częściowo wypełnione postarzaną masą luminescencyjną i przełamane przez środek (wzdłuż). Towarzysząca im sekundowa zwęża się od przeciwwagi ku końcowi.

Vulcain Skindiver Nautique

Vulcain Skindiver Nautique

Projekt tarczy jest więc prosty, można by rzec - typowy dla retro diverów.

Miłym akcentem jest duża wierność oryginałowi.

Czytelność wskazań również powinna być w nim na wysokim poziomie.

Vulcain Skindiver Nautique - cena i dostępność zegarka

Zegarek Vulcain Skindiver Nautique oferowany jest przez producenta na skórzanym pasku, do wyboru: gładkim czarnym, gładkim brązowym lub czarnym z motywem włókna węglowego.

Vulcain Skindiver Nautique

Niezależnie od wyboru paska, czy też wersji kolorystycznej tarczy, współczesny model Vulcain Skindiver Nautique został wyceniony na 1 490 franków szwajcarskich, a więc około 7 000 złotych.

Zegarek dostępny jest na stronie internetowej marki Vulcain.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Hublot Classic Fusion Original. Ree...
Hublot Classic Fusion Original. Ree...
14.04.2023
Czym wyróżnia się zegarek za 20 mil...
Czym wyróżnia się zegarek za 20 mil...
18.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco