• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem


Seiko to japońska marka, głównie zegarmistrzowska, ale nie tylko, bo firma ta działa w szerszym zakresie, choć w większości swojej aktywności ma powiązania z pomiarem czasu. Zawsze pisząc o tej marce przypominam też, że Seiko to producent, który w aspekcie swojej oferty - wyrażając się kolokwialnie – „obstawia” całe spektrum zegarkowe, tak pod względem typów i rodzajów zegarków, ale też biorąc pod uwagę ich zakres cenowy i tym samym jakościowy. Zegarki Seiko można było przez wiele lat znaleźć pośród budżetowych opcji, dostępnych nawet za kilkaset złotych (choć dziś to już coraz trudniejsze), jak również użytkownicy mogą od lat sięgać na wyżyny zegarmistrzowskiego kunsztu, jaki oferuje marka Grand Seiko, oraz po absolutny top – dzieła sztuki zegarmistrzowskiej z logo Credor. 

W ramach samej, głównej marki Seiko funkcjonują kolekcje czasomierzy o różnorakim charakterze i przeznaczeniu. I tak linia Prospex to ta, w której japoński producent proponuje zegarki sportowe, wytrzymałe, dedykowane do różnych aktywności. Oczywiście bardzo ważny element rodziny Prospex stanowią zegarki do nurkowania. To wręcz jej filar. A Seiko to przecież wiodący producent nurkowych zegarków, tak teraz jak i w przeszłości, będąc prekursorem tego nurtu. I tu znów mówimy o bardzo wielu modelach, pozycjonowanych w niezwykle szerokim zakresie zaawansowania technicznego, a także cen. 

Rozpoznawalny wygląd

Dziś prezentujemy zegarek, którego niejako zarys zna każdy miłośnik tej japońskiej marki, a  Seiko ma oczywiście wyjątkowo liczne grono fanów. Model oparty na inspiracji pochodzącej od nurkowego modelu, który powstał w 1968 roku. 

To Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT.

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Rozpoznawalny wygląd zegarka to zasługa charakterystycznej, masywnej, czy też można powiedzieć „mięsistej” koperty wykonanej ze stali, a wykończonej naprzemiennie przez szczotkowanie i polerowanie powierzchni. 

Górne płaszczyzny uszu i dolna część boków koperty są szczotkowane, a szeroka, ukośna powierzchnia, będąca górną częścią bocznej linii koperty, jest polerowana na wysoki połysk. Tradycyjnie linie styku powierzchni o innej obróbce są wyraziste, ostre, dające wyraz nowoczesności i wysokiej jakości wykonania. To jeden z tych elementów, które zawsze przekonywały mnie do zegarków tej marki, niekoniecznie drogich. 

Biorąc pod uwagę bazę nowego modelu, a w zasadzie to aż trzech jego wersji jakie zaprezentujemy, już z góry można wróżyć im duży sukces, bo to ceniony i lubiany kształt. Kształt uzupełniony znanymi rozwiązaniami technicznymi, choć przy okazji premiery Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT, marka Seiko zaprezentowała także nowy mechanizm, a dzięki niemu dodatkiem dziś jest „coś” jeszcze. 

Zanim przejdziemy do opisu zegarka, zobaczymy krótkie wideo:


Zegarek dobrze „skomponowany”

Stalowa koperta Seiko Prospex 1968 Divers GMT ma 42 mm średnicy i niecałe 13 mm, a dokładnie 12,9 mm grubości. Mimo masywnego wyglądu wymiary sugerują całkiem dobrze „skomponowany” pod względem faktycznej wielkości zegarek, który powinien być wygodny w użytkowaniu, dzięki czemu może służyć jako codzienny sportowy towarzysz. 

Wygodzie służy koronka umieszczona nie na godzinie 3., a w tradycyjnym dla diverów Seiko miejscu, czyli na godzinie 4. Od spodu zegarek jest zamknięty pełnym, wkręcanym deklem z wygrawerowanymi podstawowymi informacjami o tym modelu i grafiką znaną z chyba każdego dekla diverów Seiko. Zegarki nurkowe powinny się charakteryzować, poza oczywiście odpowiednim poziomem wodoszczelności, także doskonałą czytelnością - tak w ciemności jak i w dobrych warunkach. Seiko proponuje trzy wersje swojej nowości. Zegarek w wariancie z ciemnozieloną tarczą i ten z czarną zapewniają to w sposób idealny, z racji sporego kontrastu.  

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Nieco inaczej jest w trzecim, limitowanym modelu Seiko Watchmaking 110th Anniversary SEIKO PROSPEX Save the Ocean Limited Edition, który ma tarczę jasno niebiską. 

Ma ona bardzo ciekawa strukturę, co czyni go może i mniej czytelnym, ale za to wygląda doskonale, nawiązując jednocześnie do strukturalnych tarcz w niektórych modelach Grand Seiko. Ta struktura i jej kolor przypominają mi boczne powierzchnie, ściany gór lodowych, a z tej racji zegarek w tej wersji nazwano przydomkiem „Ice Blue”, co pasuje świetnie do tego, co widzimy. Wkładka jego obrotowej lunety jest czarna. Taka sama została zastosowana w zegarku z tarczą czarną. Model zielony ma zieloną wkładkę. 

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Oczywiście obrotowe w jednym kierunku lunety, typowo nurkowy atrybut, w każdej wersji zegarka, niezależnie od ich barwy, mają naniesioną minutową skalę nurkową. Na godzinie 12. jest trójkątny znacznik z okrągłym punktem wypełnionym masą luminescencyjną. To zapewne znane z innych modeli Seiko Super Lumibrite. Świeci więc imponująco. Mocno i długo. 

Wróćmy do tarczy. 

Wyglądem zbliżone do zegarka z 1968 roku

Indeksy, ich kształt i wielkość, zapewniają czytelność na kontrastowym tle, ale są także wyglądem bardzo mocno zbliżone do tych z pierwszego zegarka Seiko z 1968 roku. 

To okrągłe, nakładane  punkty z masą świecącą i prostokątne na godzinach: 3., 6. i 9. Ten na godzinie 12. jest podwójny, ze skośnymi krawędziami po obu stronach dolnej części. Zespół wskazówek to także stylistycznie nawiązanie do pierwowzoru. 

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Godzinowa jest szeroka i masywna a minutowa długa, sięgająca do skali minutowej i minimalnie zwężająca się ku końcowi, co odróżnia ją od prostej i nieco krótszej wskazówki z zegarka oferowanego w 1968 roku.

No, ale jak wspominałem, nasi bohaterowie oferują to „coś” jeszcze. 

Nowy mechanizm z funkcją GMT

Edycja Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT jest wyposażona w nowy mechanizm manufakturowy marki Seiko, który - poza wskazaniem czasu i daty, której okienko jest na godzinie 4.30 - oferuje także funkcję GMT. Wspomniany mechanizm to Seiko 6R54. Czyli otrzymujemy wszystkie znane i docenianie cechy oraz zalety mechanizmów z rodziny 6R, a tu jako nowość dochodzi funkcja dodatkowa GMT. Ponadto mechanizm ten charakteryzuje się dużą rezerwą chodu na poziomie 72 godzin. Mechanizm jest łożyskowany na 24 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Możemy odczytać wskazanie drugiego czasu dzięki czwartej, centralnie umieszczonej wskazówce, która wykonuje pełny obrót w ciągu 24 godzin, a aktualny czas odczytujemy na skali 24-godzinnej nadrukowanej na ukośnym pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła. 

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Dodatkowa wskazówka jest w kolorze złotym i ma trójkątny grot wypełniony masą świecącą. Taka opcja jest w zegarku w wersji z tarczą w kolorze czarnym i zielonym. Tam także grot sekundnika, poza masą świecącą, ma kontrastowy, czerwony element. 

Model limitowany Seiko Watchmaking 110th Anniversary SEIKO PROSPEX Save the Ocean Limited Edition, czyli „Ice Blue”, ma wskazówkę w opalizująco niebieskim kolorze, której zakończenie to grot z masą świecącą. Sekundnik ma tutaj jeszcze dodatkowo obszar na grocie w kolorze niebieskim.

Szkło chroniące tarcze wszystkich prezentowanych zegarków jest szafirowe, odpowiednio grube, i ma nałożoną powłokę antyrefleksyjną, która jest bezbarwna. 

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT

Wszystkie trzy zegarki Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT, o numerach referencyjnych odpowiednio: SPB381 - zielony, SPB383 – czarny, oraz SPB385 – limitowany „Ice-Blue”, wyglądaj bardzo atrakcyjnie. 

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT z nowym mechanizmem

Wersja w ograniczonej do 4000 sztuk liczbie jest mocno nawiązująca do Grand Seiko. Wygląda świetnie. Jest jedynie około 200 Euro droższa, ale otrzymujemy poza nietuzinkowym diverem na bransolecie dodatkowo jeszcze pasek typu NATO wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu butelek PET. 

Każdy z zegarków ma trójrzędową, klasyczną bransoletę ze stali. 

Prezentowane czasomierze będą dostępne w połowie roku. Cena zegarka limitowanego Seiko Watchmaking 110th Anniversary SEIKO PROSPEX Save the Ocean Limited Edition to około 8 900 złotych, a opcje sprzedawane bez ograniczeń, czyli Seiko Prospex 1968 Divers Modern Re-interpretation GMT w wersji z tarczą zieloną i czarną, to wydatek rzędu około 8 000 złotych. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Seiko.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Omega x Swatch MoonSwatch Mission t...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission t...
13.03.2023
Certina DS-2 Turning Bezel. DS-2 w ...
Certina DS-2 Turning Bezel. DS-2 w ...
15.03.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco