• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Inventic

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki


Nowy zegarek Highlife Worldtimer Manufacture to model, którym firma Frederique Constant świętuje swoje 35-lecie istnenia. Rok 2023 jest z tego powodu dla marki bardzo szczególny. Historia tego szwajcarskiego producenta w bardzo dużym skrócie wygląda nieco, jak losy sporo spóźnionego przybysza, który pojawił się w gronie już mocno zadomowionych i ugruntowanych na swoich pozycjach graczy. Zbudowanie silnej pozycji dla nowej marki zegarmistrzowskiej to zadanie trudne w branży, w której historia ma duże znaczenie dla postrzegania przez użytkowników, marketingu i rozwoju. Tym bardziej, że marka Frederique Constant dość szybko pokazała, że nie zadowala jej oferowanie przeciętnych produktów.

Firma postawiła na wysoką jakość produkowanych zegarków i na własne mechanizmy, wkraczając tym samym na trudniejszy konkurencyjnie segment, a zarazem wyższy poziom. Sprawy nie ułatwiało zapewne także głoszone od początku działalności przez Frederique Constant motto, wskazujące, że chcą oferować szwajcarskie zegarki wysokiej klasy, luksusowe wręcz, ale wycenione tak, by mogły być dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców.

Dziś można śmiało powiedzieć, że to się udało.

Mimo, że to „tylko” 35 lat historii, to ta relatywnie krótka - jak na branżę zegarmistrzowską oczywiście - saga zasługuje na oddanie jej hołdu. Dlatego właśnie z początkiem roku 2023 pojawiły się dwa nowe zegarki Highlife Worldtimer Manufacture.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Jeden z kopertą wykonaną z 18-karatowego różowego złota w limitowanej edycji ograniczonej do 35 sztuk, drugi w nieograniczonej edycji, wykonany ze stali szlachetnej, z tarczą w kolorze czekolady. Obie wersje mają koperty o średnicy 41 mm oraz 12,9 mm grubości, a będą dostępne z jednym lub dwoma dodatkowymi, wymiennymi paskami.

Przejdźmy więc do rzeczy.

Jedna rocznica, dwa zegarki

Dokładnie 35 lat temu dwóch odważnych, młodych przedsiębiorców stawiało pierwsze kroki w zegarmistrzostwie. Mieli przed sobą cel. Związany ze wspomnianym wyżej mottem. Udostępnienie doskonałego rzemiosła szwajcarskich zegarmistrzów ogółowi społeczeństwa po uczciwej cenie. Tak właśnie narodziła się marka Frederique Constant.

Nowa marka zegarmistrzowska z siedzibą w Genewie wyruszyła w swego rodzaju podróż, stając się z biegiem czasu pełnoprawną firmą międzynarodową, która obecnie samodzielnie projektuje i produkuje także mechanizmy do swoich zegarków.

Mimo globalnego sukcesu, firma nadal podkreśla swoje przywiązanie do genewskich korzeni. Warto pamiętać, że dzięki tej marce wskrzeszono markę Alpina, która była i jest sportowym uzupełnieniem raczej eleganckich kolekcji zegarków z logo Frederique Constant. Aby uczcić tę swoją 35 letnią, wyjątkową „podróż”, genewska firma przygotowała wspomniane już dwie nowe wariacje jej manufakturowego modelu Highlife Worldtimer.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

W ciągu zaledwie trzech lat, seria zegarków Highlife wypracowała w ofercie marki Frederique Constant pozycję kolekcji flagowej.

Wysoce ekskluzywna edycja limitowana

Pierwszy z dwóch nowych zegarków, to wysoce ekskluzywna edycja limitowana.

Krótka seria składająca się z zaledwie 35 zegarków, których koperty wykonane są z 18-karatowego różowego złota. Wersja ta może zaciekawić kolekcjonerów, jak również osoby pragnące mieć wyjątkowy zegarek do codziennego użytkowania.

Kopert ma już dobrze znany, ale nadal będący na modowym topie kształt, nawiązujący do sportowo-eleganckich zegarków tworzonych w latach 70. XX wieku. Miały one dość charakterystyczny wygląd, gdyż integrowały bransoletę lub pasek z kopertą za pomocą specjalnego mocowania zamiast typowych uszu. Bardzo współczesna, wielopłaszczyznowa koperta Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture - szczególnie w tej właśnie wersji ze złota o nr ref. FC-718BL4NH9 – ukazuje jej blask, oraz świetny poziom wykończenia.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Korpus jest precyzyjnie szczotkowany a luneta wyróżnia się polerowanym wykończeniem, tak jak elementy koronki i prostokątne łączniki na styku z paskiem. Złocista barwa doskonale współgra z tarczą, której kolor producent określa jako „petrol”, czyli specyficzna odmiana niebieskiego. Barwa ta, w połączeniu z opalizującą strukturą tarczy, delikatnie uwydatnia symbol Ziemi, której kontury wyznacza zarys linii siatki geograficznej.

Także ozdobienie małej tarczy datownika widocznej na godzinie 6. poprzez promieniście rozchodzące się linie jest wzmacniane tą odmiana niebieskiego. Na części symbolizującej naszą planetę, pod godziną 12., umieszczono nazwę firmy. Dookoła zaś ułożone są nakładane indeksy godzinowe w złocistym kolorze, z zaaplikowaną na paskach biegnących przez ich środek warstwą masy luminescencyjnej.

Czas podstawowy wskazują klasycznie trzy centralne wskazówki. Delikatny sekundnik i dwie proste wskazówki, godzinowa i minutowa, z elementami luminescencyjnymi odpowiadają za całkiem swobodny odczyt czasu. Nieco więcej „dzieje się” na zewnętrznych „rubieżach” cyferblatu. Tam znajduje się dysk funkcji worldtimer, który z kolei jest otoczony szerokim pierścieniem oznaczonym 24 nazwami miast, reprezentującymi 24 strefy czasowe.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Ten węższy dysk, bliżej środka, wskazuje czas w każdym mieście referencyjnym.

Niebieskie i białe tła na tym pierścieniu pozwalają użytkownikowi na łatwiejszą orientację co do wskazań godzin dziennych i nocnych. Białe nadruki na niebieskiej tarczy wyglądają bardzo dobrze i są czytelne. Także złociste inskrypcje doskonale prezentują się na takim tle. Oznaczenie czasu GMT oraz po obu stronach + i – 1 godzina są w kolorze czerwonym, stanowiąc bardzo drobny, delikatny akcent kontrastujący z całością. Taki „smaczek”.

Tarczę zegarka chroni zagięte szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

By dopełnić eleganckiego wizerunku, w zestawie mamy dwa paski – niebieski, wykonany ze skóry aligatora z matowym wykończeniem, oraz drugi - wykonany z niebieskiej gumy.

Cena Frederique Constant Highlife Automatic Worldtimer Manufacture 18k Limited Edition w wersji limitowanej do 35 egzemplarzy to około 124 000 złotych.

Nielimitowana wersja „czekoladowa”

Drugi zegarek Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture o nr ref. FC-718C4NH6 oferowany jest bez limitacji.

Ta wersja jest w kolorze „czekoladowym”. Chodzi oczywiście o kolor tarczy.

Występują cztery podstawowe różnice wobec opisanego wyżej zegarka limitowanego.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Po pierwsze, koperta jest stalowa, odpowiednia do bardziej współczesnego, miejskiego stylu. Lepiej znosząca trudy codziennego użytkowania, ale także przekładająca się na to, że zegarek jest znacząco tańszy.

Po drugie, dominującym kolorem jest tu wspomniany czekoladowy brąz paska jak i tarczy, przy czym zastosowano tu połączenie dwóch odcieni na tarczy, gdzie centralna część jest nieco jaśniejszym odcieniem podstawowego koloru.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Wreszcie po trzecie, ta odmiana ma trzy paski zamiast dwóch: czekoladowo-brązowy ze skóry aligatora z wykończeniem nubukowym, gumowy pasek w tym samym odcieniu i stalową bransoletę ze składamy zapięciem typu motylkowego. Paski i bransoleta mają oczywiście system łatwej i szybkiej wymiany, więc tą czynność można wykonać samodzielnie.

No i na koniec różnica techniczna. Zegarek z kopertą ze złota jest wodoszczelny do 30 m, a ten stalowy do 100m.

Zegarek Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture ze stali wyceniono na około 18 500 złotych.

Mechaniczne manufakturowe serce

Sercem każdej z wersji jest mechanizm manufakturowy FC-718.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

To sprawdzone zegarkowe serce - wiemy już, że jest przykładem niezawodności i prostej obsługi, co objawia się możliwością korygowania wszystkich funkcji, w tym worldtimera, za pomocą koronki.

Gdy koronka jest w pozycji pierwszej nakręcamy zegarek. Odciągnięta do pozycji drugiej ustawia datę (kiedy kręcimy w górę) i miasto odniesienia (kręcąc w dół). Trzecia pozycja służy do ustawiania czasu podstawowego.  

Mechanizm ten możemy obserwować przez przeszklenie w przykręcanym 4 śrubkami deklu.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia markiFrederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki

Uwagę zwraca jego wykończenie w postaci kolistych pasów genewskich, zabarwionych na niebiesko śrubek i złocisty, mocno ażurowany wahnik naciągu automatycznego sprężyny napędowej. Mechanizm oferuje 38 godzin rezerwy chodu, łożyskowany jest na 26 kamieniach, a jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

Zegarki Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Tarcza zegarka niczym czarna dziura...
Tarcza zegarka niczym czarna dziura...
18.02.2023
Louis Erard x Alain Silberstein dla...
Louis Erard x Alain Silberstein dla...
21.02.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco