Nowy zegarek Highlife Worldtimer Manufacture to model, którym firma Frederique Constant świętuje swoje 35-lecie istnenia. Rok 2023 jest z tego powodu dla marki bardzo szczególny. Historia tego szwajcarskiego producenta w bardzo dużym skrócie wygląda nieco, jak losy sporo spóźnionego przybysza, który pojawił się w gronie już mocno zadomowionych i ugruntowanych na swoich pozycjach graczy. Zbudowanie silnej pozycji dla nowej marki zegarmistrzowskiej to zadanie trudne w branży, w której historia ma duże znaczenie dla postrzegania przez użytkowników, marketingu i rozwoju. Tym bardziej, że marka Frederique Constant dość szybko pokazała, że nie zadowala jej oferowanie przeciętnych produktów.
Firma postawiła na wysoką jakość produkowanych zegarków i na własne mechanizmy, wkraczając tym samym na trudniejszy konkurencyjnie segment, a zarazem wyższy poziom. Sprawy nie ułatwiało zapewne także głoszone od początku działalności przez Frederique Constant motto, wskazujące, że chcą oferować szwajcarskie zegarki wysokiej klasy, luksusowe wręcz, ale wycenione tak, by mogły być dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców.
Dziś można śmiało powiedzieć, że to się udało.
Mimo, że to „tylko” 35 lat historii, to ta relatywnie krótka - jak na branżę zegarmistrzowską oczywiście - saga zasługuje na oddanie jej hołdu. Dlatego właśnie z początkiem roku 2023 pojawiły się dwa nowe zegarki Highlife Worldtimer Manufacture.
Jeden z kopertą wykonaną z 18-karatowego różowego złota w limitowanej edycji ograniczonej do 35 sztuk, drugi w nieograniczonej edycji, wykonany ze stali szlachetnej, z tarczą w kolorze czekolady. Obie wersje mają koperty o średnicy 41 mm oraz 12,9 mm grubości, a będą dostępne z jednym lub dwoma dodatkowymi, wymiennymi paskami.
Przejdźmy więc do rzeczy.
Jedna rocznica, dwa zegarki
Dokładnie 35 lat temu dwóch odważnych, młodych przedsiębiorców stawiało pierwsze kroki w zegarmistrzostwie. Mieli przed sobą cel. Związany ze wspomnianym wyżej mottem. Udostępnienie doskonałego rzemiosła szwajcarskich zegarmistrzów ogółowi społeczeństwa po uczciwej cenie. Tak właśnie narodziła się marka Frederique Constant.
Nowa marka zegarmistrzowska z siedzibą w Genewie wyruszyła w swego rodzaju podróż, stając się z biegiem czasu pełnoprawną firmą międzynarodową, która obecnie samodzielnie projektuje i produkuje także mechanizmy do swoich zegarków.
Mimo globalnego sukcesu, firma nadal podkreśla swoje przywiązanie do genewskich korzeni. Warto pamiętać, że dzięki tej marce wskrzeszono markę Alpina, która była i jest sportowym uzupełnieniem raczej eleganckich kolekcji zegarków z logo Frederique Constant. Aby uczcić tę swoją 35 letnią, wyjątkową „podróż”, genewska firma przygotowała wspomniane już dwie nowe wariacje jej manufakturowego modelu Highlife Worldtimer.
W ciągu zaledwie trzech lat, seria zegarków Highlife wypracowała w ofercie marki Frederique Constant pozycję kolekcji flagowej.
Wysoce ekskluzywna edycja limitowana
Pierwszy z dwóch nowych zegarków, to wysoce ekskluzywna edycja limitowana.
Krótka seria składająca się z zaledwie 35 zegarków, których koperty wykonane są z 18-karatowego różowego złota. Wersja ta może zaciekawić kolekcjonerów, jak również osoby pragnące mieć wyjątkowy zegarek do codziennego użytkowania.
Kopert ma już dobrze znany, ale nadal będący na modowym topie kształt, nawiązujący do sportowo-eleganckich zegarków tworzonych w latach 70. XX wieku. Miały one dość charakterystyczny wygląd, gdyż integrowały bransoletę lub pasek z kopertą za pomocą specjalnego mocowania zamiast typowych uszu. Bardzo współczesna, wielopłaszczyznowa koperta Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture - szczególnie w tej właśnie wersji ze złota o nr ref. FC-718BL4NH9 – ukazuje jej blask, oraz świetny poziom wykończenia.
Korpus jest precyzyjnie szczotkowany a luneta wyróżnia się polerowanym wykończeniem, tak jak elementy koronki i prostokątne łączniki na styku z paskiem. Złocista barwa doskonale współgra z tarczą, której kolor producent określa jako „petrol”, czyli specyficzna odmiana niebieskiego. Barwa ta, w połączeniu z opalizującą strukturą tarczy, delikatnie uwydatnia symbol Ziemi, której kontury wyznacza zarys linii siatki geograficznej.
Także ozdobienie małej tarczy datownika widocznej na godzinie 6. poprzez promieniście rozchodzące się linie jest wzmacniane tą odmiana niebieskiego. Na części symbolizującej naszą planetę, pod godziną 12., umieszczono nazwę firmy. Dookoła zaś ułożone są nakładane indeksy godzinowe w złocistym kolorze, z zaaplikowaną na paskach biegnących przez ich środek warstwą masy luminescencyjnej.
Czas podstawowy wskazują klasycznie trzy centralne wskazówki. Delikatny sekundnik i dwie proste wskazówki, godzinowa i minutowa, z elementami luminescencyjnymi odpowiadają za całkiem swobodny odczyt czasu. Nieco więcej „dzieje się” na zewnętrznych „rubieżach” cyferblatu. Tam znajduje się dysk funkcji worldtimer, który z kolei jest otoczony szerokim pierścieniem oznaczonym 24 nazwami miast, reprezentującymi 24 strefy czasowe.
Ten węższy dysk, bliżej środka, wskazuje czas w każdym mieście referencyjnym.
Niebieskie i białe tła na tym pierścieniu pozwalają użytkownikowi na łatwiejszą orientację co do wskazań godzin dziennych i nocnych. Białe nadruki na niebieskiej tarczy wyglądają bardzo dobrze i są czytelne. Także złociste inskrypcje doskonale prezentują się na takim tle. Oznaczenie czasu GMT oraz po obu stronach + i – 1 godzina są w kolorze czerwonym, stanowiąc bardzo drobny, delikatny akcent kontrastujący z całością. Taki „smaczek”.
Tarczę zegarka chroni zagięte szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
By dopełnić eleganckiego wizerunku, w zestawie mamy dwa paski – niebieski, wykonany ze skóry aligatora z matowym wykończeniem, oraz drugi - wykonany z niebieskiej gumy.
Cena Frederique Constant Highlife Automatic Worldtimer Manufacture 18k Limited Edition w wersji limitowanej do 35 egzemplarzy to około 124 000 złotych.
Nielimitowana wersja „czekoladowa”
Drugi zegarek Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture o nr ref. FC-718C4NH6 oferowany jest bez limitacji.
Ta wersja jest w kolorze „czekoladowym”. Chodzi oczywiście o kolor tarczy.
Występują cztery podstawowe różnice wobec opisanego wyżej zegarka limitowanego.
Po pierwsze, koperta jest stalowa, odpowiednia do bardziej współczesnego, miejskiego stylu. Lepiej znosząca trudy codziennego użytkowania, ale także przekładająca się na to, że zegarek jest znacząco tańszy.
Po drugie, dominującym kolorem jest tu wspomniany czekoladowy brąz paska jak i tarczy, przy czym zastosowano tu połączenie dwóch odcieni na tarczy, gdzie centralna część jest nieco jaśniejszym odcieniem podstawowego koloru.
Wreszcie po trzecie, ta odmiana ma trzy paski zamiast dwóch: czekoladowo-brązowy ze skóry aligatora z wykończeniem nubukowym, gumowy pasek w tym samym odcieniu i stalową bransoletę ze składamy zapięciem typu motylkowego. Paski i bransoleta mają oczywiście system łatwej i szybkiej wymiany, więc tą czynność można wykonać samodzielnie.
No i na koniec różnica techniczna. Zegarek z kopertą ze złota jest wodoszczelny do 30 m, a ten stalowy do 100m.
Zegarek Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture ze stali wyceniono na około 18 500 złotych.
Mechaniczne manufakturowe serce
Sercem każdej z wersji jest mechanizm manufakturowy FC-718.
To sprawdzone zegarkowe serce - wiemy już, że jest przykładem niezawodności i prostej obsługi, co objawia się możliwością korygowania wszystkich funkcji, w tym worldtimera, za pomocą koronki.
Gdy koronka jest w pozycji pierwszej nakręcamy zegarek. Odciągnięta do pozycji drugiej ustawia datę (kiedy kręcimy w górę) i miasto odniesienia (kręcąc w dół). Trzecia pozycja służy do ustawiania czasu podstawowego.
Mechanizm ten możemy obserwować przez przeszklenie w przykręcanym 4 śrubkami deklu.
Uwagę zwraca jego wykończenie w postaci kolistych pasów genewskich, zabarwionych na niebiesko śrubek i złocisty, mocno ażurowany wahnik naciągu automatycznego sprężyny napędowej. Mechanizm oferuje 38 godzin rezerwy chodu, łożyskowany jest na 26 kamieniach, a jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.
Zegarki Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture są już dostępne w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.
Adrian Szewczyk
10:20 20.02.2023Zegarki
Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki
Tagi:
luksusowe zegarkizegarki męskie eleganckiezegarki męskie klasyczneeleganckie zegarkizegarek mechanicznyzegarki szwajcarskiezegarki automatycznezłoty zegarekzegarek do garnituruprestiżowe zegarkizegarek na prezent

REKLAMA

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

Oderwij się od ziemi - Aerowatch
Oderwanie się od ziemi daje poczucie wolności i wrażenie braku ograniczeń, także swego rodzaju niezależność. Takie emocje budziło, budzi i długo jeszcze będzie budzić ode ...

Zenith Defy LAB. Wprowadzenie do dyskusji. Konstrukcja
Zenith Defy LAB nie jest pierwszym nietypowym rozwiązaniem zegarmistrzowskim, odmiennym od królującego na rynku od setek lat wychwytu szwajcarskiego, oraz jeszcze bardzie ...

Video recenzja: Aviator Swiss Made Airacobra GMT
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Airacobra GMT marki Aviator Swiss Made. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej r ...

Nomos Club Campus Starlight i Night Sky. Odważny minimalizm z osobistym akcentem
Są w życiu chwile, które warto celebrować w wyjątkowy sposób. Ukończenie studiów, awans w pracy, zaręczyny, okrągła rocznica ślubu, narodziny dziecka, a może przeprowadzk ...

Inspirowany stylem Streamline. Bell & Ross BR05 Artline Steel & Gold
Bell & Ross to zegarki, wobec których nikt nie pozostaje obojętny, większości z nas kojarzą się z lotnictwem i kanciastymi kopertami. Oczywiście są też inne kształty kope ...

Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...

G-SHOCK GBM-2100. Nowe wersje i kolory popularnej serii zegarków
Zegarki G-Shock są bardzo charakterystyczne. Chodzi oczywiście o ich wygląd, który prawie w każdym modelu, a jest ich ogromna liczba, dość mocno rzuca się w oczy. Ale cho ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...