Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym, odbywających się w 2023 roku w Planicy, zawodnicy z całego świata przez niespełna dwa tygodnie będą sięgać granic swoich możliwości, by osiągnąć swój upragniony cel – być numerem 1. Walka toczy się bowiem nie tylko o każdy metr, ale także o każdą dziesiątą część sekundy, bo czasem tyle może dzielić zawodnika od zdobycia złotego medalu i tym samym tytułu mistrza świata. Skoki narciarskie, narciarstwo biegowe i kombinacja norweska charakteryzują się szybkością, techniczną precyzją oraz walką z zimnem i wiatrem.
Różnorodność, wytrzymałość i wyczyny na granicy niemożliwego, a często tych granic przekraczanie – sport zachwyca i budzi w nas nadzieje osiągnięcia sukcesu w rywalizacji. Łączy ludzi, przyciąga tysiące entuzjastów i zostaje z nimi na zawsze.
Pisze wyjątkowe historie, rozbudza marzenia i wyzwala emocje.
54. edycja Mistrzostw Świata
Od 21 lutego do 5 marca 2023 roku w słoweńskiej Planicy odbędzie się 54. edycja Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.
W tym czasie serca ponad 500 milionów fanów sportów zimowych będą̨ biły szybciej przed ekranami telewizorów na całym świecie, oraz na miejscu, w Planicy.
Niemiecka marka Junghans, po spełnieniu swojej misji w 2019 roku w Seefeld i 2021 roku w Oberstdorfie, po raz trzeci będzie towarzyszyła temu ważnemu wydarzeniu w roli Oficjalnego Partnera Pomiaru Czasu.
Z tej okazji fabryka zegarków Junghans przygotowała specjalną edycję zegarków 1972 FIS Edition Lemon – czasomierze, które swym wyglądem i każdym szczegółem oddają fascynację sportem. Oferują nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także umiejętnie łączą trwałe materiały z wyrazistą formą i sportową wszechstronnością.
„Czy to w biegach, skokach narciarskich czy kombinacji norweskiej: walka o medale w sportach zimowych łączy dwie rzeczy, które są integralną częścią DNA Junghans. Z jednej strony czas odgrywa decydującą rolę, z drugiej — sporty zimowe są silnie zakorzenione w tradycji naszego rodzinnego regionu, Schwarzwaldu” — mówi Thomas Fiedler, szef marketingu Junghans, opisując szczególne znaczenie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym dla jego firmy.
Punkt kulminacyjny
Obie edycje specjalne 1972 Edition FIS Lemon, które marka Junghans zaprezentowała z okazji objęcia roli Oficjalnego Partnera Pomiaru Czasu, ukazują charakterystyczny od wielu lat entuzjazm tej firmy dla sportu najwyższej klasy.
Począwszy od produkcji stoperów ręcznych w latach 20. XX wieku, niemiecka firma towarzyszyła wielu ważnym wydarzeniom sportowym, zwłaszcza od okresie od początku lat 60-tych do 80-tych. Dzięki opracowaniu kilku innowacji technicznych wyznaczyła standardy w dziedzinie sportowego pomiaru czasu — w tym w alpejskich dyscyplinach narciarstwa zjazdowego i slalomu.
Wraz z wprowadzeniem elektronicznego systemu kontroli startu w 1972 roku „chronometraż̇” sportowego odmierzania czasu przez Junghansa osiągnął swój punkt kulminacyjny, do czego te dwa nowe czasomierze nawiązują̨ nazwą i wzornictwem.
Ekscytująca, odważna kolorystyka obu sportowych zegarków w odcieniach cytryny i czerni przywołuje na myśl ekstrawertyczny styl charakterystyczny dla lat 70. XX wieku, oraz podkreśla ich dynamiczny wygląd. W szczególności kontrastowe wskazówki stopera i ich totalizatory zapewniają idealną czytelność pomiarów.
Dwa zegarki specjalne
Model 1972 Competition FIS Lemon Automatic Limited Edition – wyglądem utrzymany w stylu ręcznego stopera — jest wierny historycznemu wzorcowi.
To zegarek mechaniczny, który pushery służące do obsługi funkcji stopera ma umiejscowione na górze owalnej obudowy, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Tego typu czasomierze określane są przez miłośników zegarków mianem „bullhead”, gdyż swoim wyglądem przypominają głowę byka z rogami.
Dzięki skali tachometru po włączeniu stopera można określić nie tylko czas potrzebny na pokonanie danego odcinka trasy, ale także prędkość, z jaką został on przebyty. Chronograf ten ma perforowany pasek, którego sposób mocowania go do ergonomicznie zakrzywionej koperty sprawia wizualnei wrażenie, jak gdyby był on z nią zintegrowany. Tym czasem pasek jest do niej przykręcony, co widać gdy spojrzymy na zegarek od strony dekla. Dzięki temu model 1972 Competition wygodnie i pewnie układa się na nadgarstku, co przyda się nie tylko na co dzień, ale szczególnie podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.
Drugi zegarek, 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon, umożliwia fanom sportów zimowych stałą kontrolę czasu biegu za pomocą pierścienia, który można obracać w obu kierunkach oraz funkcji stopera, który pracuje z dokładnością do 1/5 sekundy. Dwa skórzane paski z dużymi wycięciami pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na wymianę za pomocą funkcji typu quick release — podobnie jak w przypadku wymiany nart na długich dystansach w biegach narciarskich.
Odporne na zarysowania szkła szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną, oraz klasa wodoszczelności do 10 barów dodatkowo sprawiają, że chronografy te są odpowiednie do użytku także podczas sportu i rekreacji.
Zegarki z serii Junghans 1972 Edition FIS Lemon są limitowane do 150 sztuk danego modelu, a na rynek polski trafiły jedynie 3 sztuki każdego z nich.
Cena zegarka Junghans 1972 Competition FIS Lemon Automatic Limited Edition to około 12 000 złotych, a model kwarcowy Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon jest dostępny w cenie 3 790 złotych.
Junghans Award
Szczególny nacisk podczas tegorocznych zawodów w Planicy zostanie położony na skoki narciarskie: tutaj zawodnicy w konkursach indywidualnych kobiet i mężczyzn na dużej skoczni oprócz medali mogą zdobyć jeszcze jedną nagrodę — Junghans Award. W trzeciej edycji tegoroczna nagroda trafi do skoczka, który osiągnie najlepszą łączną odległość w obu punktowanych seriach.
Jak myślicie, kto w tym roku będzie tym najlepszym skoczkiem, który otrzyma Junghans Award w postaci zegarka Junghans 1972 Edition FIS Lemon?
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Junghans znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Junghans.
Redakcja Zegarki i Pasja
* na bazie materiałów prasowych marki Junghans