• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine


Firma Czapek & Cie sięgając po spuściznę, jaką pozostawił po sobie Franciszek Czapek, tworzy od 2015 roku zegarki warte uwagi. Godne tego niedocenionego zegarmistrza. Charakteryzują się one elegancją, wysublimowanym stylem, dopracowanymi mechanizmami i bardzo wysoką jakością wykonania. O tej młodej marce pisaliśmy na przestrzeni lat już wielokrotnie, po raz pierwszy pod koniec 2015 roku, gdy opisywaliśmy jej pierwsze zegarki z kolekcji Quai des Bergues. Mieliśmy okazję recenzować także ten model - Czapek Geneve Quai des Bergues N°25. Od początku działalności współczesnej firmy w jej ofercie znajdziemy sporo nawiązań do Polski, kraju, który urodzony w Czechach Franciszek Czapek obrał sobie za ojczyznę.

Dziś prezentujemy nowość - zegarek Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Aventurine z tarczą wykonaną z awenturynu. To nie pierwszy mariaż marki z tym materiałem. Pierwszy był model ze wspomnianej już, bardzo udanej kolekcji Quai des Bergues, Noc w Genewie, stworzony w 2019 roku, by świętować otwarcie pierwszego sklepu marki właśnie w Genewie. 

Sztuka pracy z awenturynem

Nowy model, wchodzący tym razem w skład kolekcji Fabourg de Cracovie (Krakowskie przedmieście – nawiązanie do nazwy ulicy w Warszawie, gdzie w 1850 roku Franciszek Czapek otworzył swoją pracownię i sklep), to zegarek ze stoperem, co oznaczało spore wyzwanie w aspekcie wykonania jego tarczy przy użyciu awenturynu.

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Tarcza o średnicy 38,5 mm jest bardzo cienka. Podobnie, jak w przypadku linii Quai des Bergues, nowy zegarek Faubourg de Cracovie ma trzy subtarcze z awenturynu, ponieważ każdy z totalizatorów chronografu jest wycięty wewnątrz głównej tarczy godzin i minut. 

„Wycięcie otworów w powierzchni tarczy wykonanej z awenturynu jest wyzwaniem samym w sobie” – mówi Xavier de Roquemaurel, dyrektor generalny Czapek & Cie. „Jeśli dodasz fakt, że indeksy są nakładane, co powoduje kolejne ryzyko pęknięć z racji konieczności wiercenia otworków, docenisz w tym zegarku sztukę pracy z awenturynem”. Indeksy minutowe zostały nadrukowane, co nadało zegarkowi bardziej sportowego wyglądu. Model ten w ofercie marki jest uważany za bezkompromisowe uosobienie sportowego stylu.

Ciekawie zaprojektowana koperta

Koperta zegarka jest bardzo ciekawie zaprojektowana. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Aventurine występuje w lekko zmodyfikowanej kopercie znanej z kolekcji Quai des Bergues.  Ma ona średnicę 41,5 mm i nieco ponad 14 mm grubości, oraz jest wykonana ze stali szlachetnej. Jej wygląd i forma bazują na ponadczasowym, klasycznym wzorze, czyli okrągły kształt i łagodnie, płynnie wyprowadzone uszy. Zabiegi stylistyczne w postaci piaskowanych zagłębień w bokach koperty, polerowane powierzchnie, fazowania czy wykończenie poprzez szczotkowania na detalach w postaci przycisków dają poparte faktami poczucie ogólnej, wysokiej jakości wykonania. Stanowią jednocześnie udany mariaż klasycznej sztuki zegarmistrzowskiej z nowoczesnym stylem i poziomem technicznym.

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Projektanci firmy Czapek & Cie osiągnęli dobry efekt pracując na tej bazie. Po pierwsze utworzone linie oraz ich krawędzie są wręcz finezyjne. Układają się bardzo ładnie. Po drugie, bardzo atrakcyjnie zaprojektowano i wykonano „centrum sterowania”, znajdujące się w tradycyjnym miejscu, po prawej stronie koperty. To koronka z ząbkowanym pierścieniem na górnej krawędzi, która jest z obu stron chroniona wypustkami płynnie przechodzącymi w zaokrąglone, oraz podłużne przyciski do obsługi stopera, gdzie górny służy do uruchamiania i zatrzymywania pomiaru czasu, a dolny do resetowania wskazań. 

Czołowa część koronki jest przyozdobiona skrzyżowanymi włóczniami z grotami po obu stronach i wygrawerowanym rokiem 1845. 

Stalowy dekiel jest przykręcany śrubkami. Przeszklenie szafirowym szkłem z naniesioną powłoką antyrefleksyjną ukazuje mechanizm. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 50 m. To, co widzimy pod szkłem nazwałbym połączeniem sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie z wykończeniem, które dziś jest modne w branży, ponieważ nadaje bardzo nowoczesny charakter tradycyjnemu rzemiosłu. 

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Mechanizm osadzony w kopercie modelu Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine to Czapek SXH3, czyli mechanizm z automatycznym naciągiem i komplikacją konstrukcji postaci stopera z kołem kolumnowym. 

Został on zbudowany na zlecenie firmy Czapek przez wybitnych zegarmistrzów w firmie Vaucher Manufacturing Fleurier. To mechanizm szybkobieżny - jego balans oscyluje z częstotliwością aż 36 000 wahnięć na godzinę, czyli 5 Hz. Mechanizm łożyskowany jest na 42 kamieniach, rezerwa chodu sięga 65-godzin. Wykończenie, o którym wspominałem, jest na najwyższym poziomie. Dzięki mocno ażurowanej górnej płycie ma znany z poprzednich modeli techniczny, nowoczesny styl. Szare elementy kontrastują ze srebrzystymi. Dodatkowo urozmaicają widok złociste koła zębate i rubinowe kamienie łożyskujące. Fazowane i polerowane krawędzie podkreślają nowoczesną stylistykę, a swego rodzaju powagi i klasy dodaje wahnik wykonany z 22-karatowego  złota. 

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Mechanizm nie tylko świetnie wygląda, ale jego zaawansowanie techniczne, kunszt i precyzję wykonania podkreśla posiadany także certyfikat chronometru.   

Tarcza, niczym rozgwieżdżone niebo

Wróćmy na koniec do tarczy zegarka. 

Jej ciemno granatowa powierzchnia z błyszczącymi, wtopionymi kryształkami wygląda jak rozgwieżdżone niebo, stanowiąc doskonałe tło dla wskazań. Charakterystyczne trójkąciki będące grotami polerowanych i rodowanych wskazówek godzinowej i minutowej wypełniono masą luminescencyjną SuperLumiNova, co ułatwia odczyt w ciemności. Subtarcze stopera, odmierzająca upływ godzin na godzinie 9., oraz minut na 3., są lekko zagłębione. Subtarcza na 6. to mały sekundnik, nie jest ona zaznaczona zagłębieniem, a jedynie nadrukowaną skalą. 

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Sięgając gwiazd. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine

Indeksy godzinowe są nakładane i mają kształt mocno wydłużonych trapezów, poza indeksem godziny 12-tej, prezentowanym w postaci cyfr arabskich. Na godzinach 9. i 3. widoczne są tylko drobne, okrągłe punkciki, a na 6. indeks jest skrócony. Każdy z nich ma wypełnienie masą luminescencyjną, która otoczona jest polerowaną ramką. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy i miasto jej siedziby. 

Tarczę chroni mocno wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine – dostępność i cena

Zegarek otrzymujemy na pasku, który możemy na etapie zakupu dopasować w zakresie jego długości, by dobrze układał się na nadgarstku. Pasek jest czarny, wykonany ze skóry krokodyla. 

Ta edycja pięknego sportowego zegarka mechanicznego dostępna jest w limitowanej do 50 sztuk liczbie. Cena Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine to 38 000 euro, czyli około 186 000 złotych. 

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Pierwszy zegarek Aerowatch ze zinte...
Pierwszy zegarek Aerowatch ze zinte...
02.01.2023
Stworzone we współpracy z US Navy S...
Stworzone we współpracy z US Navy S...
04.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco