• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen

Nowy wygląd 44GS, innowacje w środku i na zewnątrz. Grand Seiko Heritage Collection SLGH013


Powrót do kategorii

Producenci zegarków przypisywanych do tak zwanej klasy wyższej – w zakresie poziomu wykonania oraz cen - prześcigają się w tworzeniu kolejnych nowych, coraz bardziej wyśrubowanych technicznie modeli. Jedną z najbardziej istotnych cech charakteryzujących zegarki z tego segmentu są materiały stosowane do ich produkcji - coraz bardziej zaawansowane, nowoczesne, poprawiające komfort użytkowania. Na przestrzeni ostatnich lat, standardem stało się chociażby stosowanie szkieł szafirowych czy ceramicznych wkładów lunet, podobnie jak stali nierdzewnej. Ta ostatnia obecnie coraz częściej pojawia się również w zegarkach z najniższych segmentów rynku.

Nadal jednak, nawet wśród najlepszych w branży, istnieje pole do ulepszeń, do innowacji, o czym przypominają marki Seiko i Grand Seiko, coraz śmielej używające Ever-Brilliant Steel.

Współczesne rozwinięcie historycznego projektu

Nowy model Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS to współczesne rozwinięcie idei zebranych w historycznym zegarkowym projekcie słynnego 44GS.

Geometryczna, skomplikowana, choć wcale „nieprzekombinowana” koperta została wykonana na planie rombu, z uszami i bokiem stanowiącymi jedność. Od frontu obudowa przechodzi dość zdecydowanie w krągłą, wyraźnie wyodrębnioną lunetę. Zamocowano w niej szkło szafirowe z nałożoną od wewnątrz, obowiązkową przy tak pięknej tarczy, powłoką antyrefleksyjną.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Wspomniany cyferblat pod względem wizualnym jest kontynuacją spójnego zamysłu Tanaki, projektanta będącego jedną z najważniejszych postaci w historii marki Seiko.

Klasyczny układ dwunastu indeksów dopełniony drukowaną, precyzyjną podziałką jest swoistym popisem możliwości japońskiej manufaktury. Nakładane, fazowane indeksy są zaprojektowane w taki sposób, by móc pod niemal każdym kątem odbijać padające na nie światło, a znacznik na dwunastej jest dodatkowo podwojony, w celu podkreślenia jego wagi i poprawienia czytelności wskazania.

Równie efektowne są płaskie, ciężkie wskazówki typu dauphine, które wyróżniają się fazowanymi krawędziami. Jest to jedna z sygnatur marki Grand Seiko, znak rozpoznawczy, którego konkurencja praktycznie nie stosuje. Kolejnym jest wzór widoczny na delikatnie błękitnej tarczy, inspirowany teksturą topniejącego wiosną śniegu na szczycie góry Iwate położonym 2038 metrów n.p.m. Ten wciąż aktywny wulkan góruje nad Grand Seiko Studio w Shinzukuishi, i stale – jak widać - dostarcza pomysłów projektantom w nim pracującym.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Świetna tarcza, to tylko jeden z elementów nowego Grand Seiko Heritage Collection SLGH013. Pod nią, osadzony w kopercie, znajduje się jeden z nowszych mechanizmów Grand Seiko kaliber 9SA5. Werk będący przedstawicielem nowej generacji rodziny 9S, która w 1998 roku stosowana była w GS’ach powracających do segmentu zegarków mechanicznych.

Innowacje w środku - nowy mechanizm

Nowy mechanizm to kontynuacja tradycji tworzenia mechanizmów pracujących w wysokiej częstotliwości oscylacji balansu, które marka Seiko nazywa Hi-Beat. Pracujący w takcie 36 000 wahnięć na godzinę balans napędzany jest przeprojektowanym wychwytem, który dostarcza dwa impulsy - tradycyjny, pośredni z palety kotwicy, oraz bezpośredni z koła wychwytowego. Rozwiązanie to sprawia, że energia z dwóch sprężyn przekazywana jest wydajniej, wydłużając przy tym rezerwę chodu zegarka do imponujących, jak na tę częstotliwość pracy, 80 godzin.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Poprawia to również dokładność chodu, szczególnie w połączeniu z nowo opracowanym włosem balansu, którego idealny kształt opracowano poprzez wykonanie aż 80 000 symulacji. Na wyśrubowane parametry chodu (Grand Seiko obiecuje dokładność w granicach -3/+5 sekund na dobę) składa się również koło balansu z regulacją realizowaną za pośrednictwem czterech śrub, których ułożenie pozwala na wyważenie i osiągnięcie izochronicznych ruchów.

Wyjątkowo wysoki standard reprezentuje również wykończenie tego mechanizmu. Marka Grand Seiko zastosowała pasy genewskie na mostkach, a długi mostek balansu ponownie inspirowany jest górzystym krajobrazem. Widoczny jest oczywiście także centralnie mocowany rotor z grawerowanymi napisami na krawędzi, a także ażurowaniem, otwartą przestrzenią ukazującą elementy mechanizmu. Punktualnie o północy, mechanizm kaliber 9SA5 zmienia datę w tak zwanym mgnieniu oka, bez widocznego efektu przejścia.

Warto zobaczyć jak wygląda ten mechanizm i jego elementy na krótkim wideo
 


Jak przystało na Grand Seiko, grawerowane napisy na mechanizmie są w kolorze złotym i świetnie komponują się z widocznymi kamieniami, których łącznie, w całym mechanizmie, jest aż 47. Ich widok zapewnia przeszklony dekiel, którego obecność nie przeszkodziła w uzyskania wodoszczelności na satysfakcjonującym poziomie 100 metrów.

Innowacje na zewnątrz - Ever-Brilliant Steel

Opisane elementy chroni, a zarazem zdobi zegarek, wyjątkowa, polerowana metodą zaratsu, koperta o średnicy 40 mm. To odświeżenie projektu, który wytaczał kierunek stylistyczny czasomierzy tej japońskiej marki - są tu płaskie, idealnie polerowane powierzchnie, ostre krawędzie, świetne proporcje i wyraźne granice. To wszystko w absolutnej symbiozie z tarczą, ale także z bransoletą, która nadaje całości sporo sportowego charakteru. To pokazuje, jak bardzo elastyczna jest forma słynnego, powstałego jako typowy garniturowiec, modelu 44GS.

Od teraz wszystkie te przemyślane linie koperty wykonane są w nowym gatunku stali, określanym przez Grand Seiko jako Ever-Brilliant Steel.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Jest to stop 1,7 razy bardziej odporny na korozję od najczęściej używanego przez konkurencję rodzaju stali, w dodatku z wyraźnie jaśniejszą barwą, która wzmacnia efekt znakomitej jakości wykończenia.

Z Ever-Brilliant Steel wykonano również masywną, trzyrzędową bransoletę z dzielonymi elementami łączącymi. Wąskie elementy wypolerowano, co wizualnie potęguje kontrast między nimi a szlifowanymi częściami.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 – dostępność i cena

Nowy model Heritage Collection SLGH013 44GS to być może najbardziej kompletne Grand Seiko dotychczas oferowane w sprzedaży. Dostępne w nielimitowanej wersji, wyposażone w wybitny w aspekcie technicznym, oraz - jak twierdzi japoński producent - najlepszy w historii marki mechanizm, bogaty w innowacje i łączący – teoretycznie - sprzeczne ze sobą liczby.

Gdy dodamy do tego materiał Ever-Brilliant Steel oraz popisową tarczę, o niezwykłej w tej kolorystyce głębi, i wykonanie na topowym poziomie, to pozostaje spytać - czy to idealne Grand Seiko? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam.

Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS

Producent wycenił Grand Seiko Heritage Collection SLGH013 44GS na kwotę 9 300 euro, czyli około 50 000 złotych. W mojej ocenie kwota adekwatna do tego, co zegarek sobą reprezentuje. Cena może być wadą tylko dla tych osób, które nie są targetem japońskiej marki.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Grand Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Urok stylu retro. Nowy zegarek Ralp...
Urok stylu retro. Nowy zegarek Ralp...
28.10.2022
Czeskie zegarki PRIM dostępne w Pol...
Czeskie zegarki PRIM dostępne w Pol...
02.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco