• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!


Dnia 7 lutego 1831 roku na walnym zgromadzeniu sejmu Królestwa Polskiego zostały usankcjonowane biel i czerwień jako barwy narodowe. Była to pierwsza w historii Polski regulacja prawna dotycząca naszych barw. 

Chociaż zestawienie bieli z czerwienią, pojawiło się w polskiej tradycji symbolicznej już w średniowieczu, to nie stały za tym żadne regulacje czy umowy społeczne. Dopiero po trzech zaborach, kiedy to potrzeba konsolidacji narodowej, jedności oraz silnego patriotyzmu była silniejsza niż kiedy indziej w historii, postanowiono usankcjonować narodowe barwy. Mają one bowiem fundamentalny wpływ na morale narodu, dają poczucie wspólnoty, dodają otuchy.

Nie inaczej jest i dzisiaj. Wystarczy spojrzeć na areny sportowe. Na nich przedstawiciele różnych krajów reprezentują swoje ojczyzny, ubrani w kostiumy w narodowych barwach. Kibice, zasiadający na trybunach i oklaskujący “swoich”, też dają świadectwo swojego poparcia, wymachując flagami, malując twarze czy zakładając na siebie stroje w kolorach danego państwa. Barwy narodowe są bowiem symbolem przynależności. Towarzyszą też w celebrze świąt państwowych. Podtrzymują pamięć o tych, co zginęli w obronie Ojczyzny. Są spoiwem dla narodowej świadomości. 

Projekt “PATRIOTA” w postaci zegarka marki traser to ukłon w stronę ludzi ceniących polską tradycję, historię, barwy i insygnia narodowe, kibicujących “biało-czerwonym”. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!
Przyjrzyjmy się mu bliżej, by zobaczyć, co ma do zaoferowania i jakie “smaczki” znajdziemy w tym modelu zegarka, który dedykowany został na rynek polski.

traser w polskich barwach

Czasomierze z logo traser kojarzą się w dużej mierze z zegarkami taktycznymi, wojskowymi. Militarny rodowód marki, która jako pierwsza na świecie stworzyła koncept zegarka taktycznego, spełniającego rygorystyczne normy wojskowe, zdeterminował jej dalszy rozwój. W obecnym portfolio marki także dominują zegarki o parametrach technicznych, pozwalających ich użytkownikom na swobodę działania w terenie. 

Jak zapewniają dystrybutorzy marki w Polsce z firmy PRO WATCHES, jako baza do utworzenia specjalnej edycji zegarka został wykorzystany jeden z najbardziej popularnych i chętnie kupowanych modeli na rynku, czyli traser P96 OdP Evolution Black. 

- Zależało nam, aby osoby, które staną się posiadaczami zegarka “PATRIOTA”, mogły cieszyć się nie tylko z powodu licznych nawiązań do barw i insygniów narodowych, jakie mamy w tym zegarku, ale również otrzymywały produkt wyrażający prawdziwe DNA marki traser - tłumaczy Paweł Kamiński, współwłaściciel firmy PRO WATCHES. 

Patrząc na parametry techniczne zegarka oraz materiały, z jakich został wykonany, trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Do budowy 44-milimetrowej koperty wykorzystano materiał GFRP (Glass Fiber Reinforced Polymer), czyli polimer zbrojony włóknem szklanym. Jest to niezwykle lekki kompozyt, charakteryzujący się dużą absorpcją drgań oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze chroni mechanizm, tłumiąc efekty uderzeń czy upadków zegarka. Warto wspomnieć, że wykorzystuje się go też przy produkcji niektórych komponentów kadłubów łodzi sportowych, katamaranów, łuków sportowych czy tyczek do skoku wzwyż. Kolejną jego cechą jest spójna struktura. Nawet gdyby doszło do zadrapania powierzchni koperty zegarka, to nie odsłoni nam się rażąca inną barwą struktura - jak chociażby w modelach z powłoką PVD - tylko dalej będziemy widzieć permanentną czerń.

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

GFRP posiada twardość odpowiadającą stali szlachetnej, nie absorbuje ciepła, oraz jest całkowicie antyalergicznym materiałem. Dzięki niewielkiej wadze świetnie sprawdza się też przy produkcji sprzętu do zastosowania w przemyśle wojskowym lub sporcie wyczynowym. 

Po położeniu zegarka “PATRIOTA” na wagę, wyświetlacz wskazał 67 gram!

Dekiel jest dokręcany, w przeciwieństwie do koronki, ale nie przeszkodziło to w uszczelnieniu koperty do poziomu 20 atmosfer. Pozwala to na wiele nie tylko amatorom sportów wodnych, ale i entuzjastom nurkowania przybrzeżnego. Szkło szafirowe posiada wewnętrzną powłokę antyrefleksyjną, gwarantującą bardzo dobrą przejrzystość i czytelność wskazań w warunkach o zmiennym oświetleniu. Wokół szkła porusza się birotacyjny pierścień, z naniesioną skalą minutową. Dzięki niemu łatwo odmierzymy czas np. do końca przerwy w meczu. 

Zegarek ma kwarcowy mechanizm marki Ronda 515. Taki sam, jak ten stosowany w modelu bazowym. Również gwarancja na zegarek się nie zmieniła - warto przypomnieć, że marka traser oprócz standardowych 2 lat międzynarodowej gwarancji na zegarek oferuje również 4 lata gwarancji na mechanizm, oraz 10 lat gwarancji na stałą siłę świecenia rurek trigalight.

Co zostało zmienione, czyli wyszukujemy narodowe symbole

Tarcza

Zacznijmy od cyferblatu. 

Podobnie jak w modelu traser P96 OdP black - jest on czarny. Jednak nad godziną 6. w zegarku “PATRIOTA” dumnie rozpościera skrzydła Orzeł Biały w koronie, niezwykle wymowny symbol dla każdego Polaka. Zestaw wskazówek został podzielony na dwa kolory. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Na biało odznaczają się wskazówki godzinowa i minutowa, a wskazówkę sekundnika zamieniono na czerwoną. Trzeba przyznać, że na czarnym tle wyglądają nie tylko estetycznie, ale i gwarantują bardzo dobry kontrast, przez co odczytanie wskazań czasu jest łatwe i szybkie. Czytelność wskazań to przecież jeden z atutów marki traser. Jak na lidera z grupy marek zegarkowych wykorzystujących technologię trigalightⓇ przystało, także w warunkach całkowitego zaciemnienia zegarek nie tylko nie traci, ale wręcz zyskuje na czytelności, dzięki rurkom wypełnionym trytem. W tym aspekcie w edycji specjalnej też doszło do modyfikacji. 

W miejsce zielonych markerów świetlnych na tarczy mamy białe: od godziny 1. do 11., oraz czerwoną na godzinie 12. Z kolei na białych wskazówkach (godzinowa i minutowa) umieszczono czerwone markery trigalightⓇ, a czerwona wskazówka sekundnika rozświetla mrok białym światłem trytowego gazu.

A to jeszcze nie koniec. 

Pod logotypem traser zainstalowano dwie rurki, dające złoto-żółte światło, nawiązujące do koloru korony, szponów oraz dzioba orła z godła Polski. Jedynie marker świetlny w lunecie na godzinie 12-tej zachował swój pierwotny, zielony kolor, nawiązując do ulubionej barwy światła w marce traser. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

W tym modelu zegarka nie tylko tryt wykorzystywany jest do iluminacji. 

Znajdziemy tu także wewnętrzny pierścień, oddzielający rurki trigalightⓇ od cyfr arabskich, który został wykonany z masy fotoluminescencyjnej Super-LumiNova. Po naświetleniu emituje on łagodne, zielone światło tworząc okrąg na tarczy, usprawniając odczyt wskazań. Jak podpowiadają bowiem zasady optyki, nasz mózg szybciej wyłapuje kształty lub dane znajdujące się w okręgu. Najlepszym tego przykładem są, chociażby znaki drogowe.

Dekiel

Dekiel w modelu traser “PATRIOTA”, do którego budowy także został wykorzystany polimer zbrojony włóknem szklanym, posiada dodatkowy grawer, wskazujący, że mamy do czynienia z zegarkiem edycji specjalnej. W centralnej części dekla widać Orła Białego, u podnóża którego widnieje napis “PATRIOTA.EDYCJA SPECJALNA”. 

Napis ten nie został wykonany „pierwszą – lepszą” czcionką. Jest to bowiem font o nazwie Brygada 1918, który powstał w latach 20-tych XX wieku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w warszawskiej Odlewni Idźkowski i S-ka, a następnie został odkryty ponownie w 2016 roku podczas porządkowania zbiorów zabytkowych matryc do odlewania czcionek w łódzkim Muzeum Książki Artystycznej. Są to litery klasyczne, posiadające charakter retro. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Na stronie www.brygada1918.eu, w całości poświęconej rewitalizacji tejże czcionki, znajdziemy interesujący komentarz. “Wartość tego odkrycia powinna być doceniona głównie ze względu na jego wyjątkowość – w historii typografii naszego kraju niezmiernie rzadkie są przypadki oryginalnego projektu czcionki, który powstałby na terenie Polski, a nie został kupiony lub też przerobiony z krojów zagranicznych np. francuskich czy niemieckich. Nie bez znaczenia pozostaje również sama idea towarzysząca powstaniu Brygady, której nazwa w sposób oczywisty nawiązuje do Brygad Legionów Józefa Piłsudskiego i wpisuje się w międzywojenny patriotyczny trend w projektowaniu i sztuce.”

Pasek

W bazowym modelu P96 OdP Evolution Black ref. 108673 występuje czarny pasek tekstylny typu NATO, wieńczony czarną sprzączką z wygrawerowanym logo marki. W modelu “PATRIOTA” kruczoczarną barwę paska przełamują dwa biało - czerwone pasy, biegnące od zapięcia do końca. Nawiązanie do polskiej flagi jest oczywiste. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Każdy z pasów ma szerokość 2 mm i trzeba przyznać, że kontrast między biało-czerwonym lampasem na pasku a jego czarnym tłem daje atrakcyjny dla oka obraz. 

Referencja i cena

Zegarkowi “PATRIOTA” nadano także specjalny numer referencyjny: 07021831. Jest to nawiązanie do daty uchwalenia barw narodowych na sejmie Królestwa Polskiego. 

Cena też ma charakter historycznej reminiscencji i nawiązuje do wydarzeń z obrad sejmu w Warszawie, kiedy to radzono na temat barw narodowych. Cena zegarka “PATRIOTA” wynosi bowiem 1831 złotych. Niektórzy będą pewnie żałować, że barwy narodowe nie zostały uchwalone przez Bolesława Chrobrego lub chociażby Jana III Sobieskiego, gdyż wówczas byłaby szansa na... zaoszczędzenie “kilku stówek”.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące opisywany zegarek:


Opakowanie

Bazowy model 108673 występuje w standardowym pudełku, które raczej prezentuje się skromnie. Model “PATRIOTA” posiada natomiast tzw. premium box, czyli bardziej okazałe opakowanie, charakterystyczne dla przedstawicieli linii z rodziny P68 Pathfinder czy P67 Diver. Zadbano też o specjalnie zaprojektowaną “okładkę” pudełka, tzw. cover. Barwami oraz czcionką nawiązuje ona do historii modelu i podkreśla, że nabywamy produkt wyjątkowy, dedykowany konkretnemu wydarzeniu. 

Premiera

Premiera modelu przewidziana jest na 21 grudnia 2022 roku, ale w autoryzowanych punktach sprzedaży marki traser, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można już od 10-go października składać zamówienia na ten model w systemie pre-order. 

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Zostało już jednak niewiele dostępnych sztuk, gdyż pierwszy nakład rozchodzi się bardzo szybko. Ci, którzy nie zdążą zakupić zegarka w tym roku, będą mogli zamówić PATRIOTĘ w autoryzowanych punktach trasera w Polsce lub na oficjalnej stronie marki www.traser.com.pl,  gdzie trwają już zapisy na kolejną dostawę, przewidzianą na początek lutego 2023 roku. 

Dla osób, które zamówią model w przedsprzedaży, przewidziano miły dodatek. 

Dla każdego, kto zakupi zegarek przed datą jego premiery ambasador marki, którym jest były żołnierz JW GROM - Paweł Mateńczuk, znany pod pseudonimem NAVAL, złoży odręczną dedykację imienną na pudełku zegarka “PATRIOTA”. 

Zegarek Traser PATRIOTA Edycja Specjalna P96 OdP Evolution Black

Wprawdzie do opisu zegarka mieliśmy tylko materiały zdjęciowe oraz informacje dostarczone przez dystrybutora marki traser, a nie fizyczny zegarek, niemniej cały koncept wydaje się być interesujący, zrobił na nas pozytywne wrażenie. Zegarków z tak zwanych “polskich edycji” omawialiśmy na przestrzeni lat już co najmniej kilka, ale nie sposób odmówić projektowi “PATRIOTA” ciekawej koncepcji i zbudowania “historii”, która jest przemyślana i spójna.

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!

Co godne podkreślenia, za “bazę” do wykonania specjalnej edycji posłużył jeden z najtańszych reprezentantów marki traser co - nawet uwzględniając koszty dodatkowe z tytułu kastomizacji zegarka - daje nam ciekawy produkt finalny, wykonany przez szwajcarską firmę, słynącą z wytrzymałych i jakościowych czasomierzy w budżecie poniżej 2000 zł. 

Zapewne więc zainteresowania zegarkiem będzie spore. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Traser znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Traser.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Dwa nowe zegarki mechaniczne Roamer...
Dwa nowe zegarki mechaniczne Roamer...
21.10.2022
Urok stylu retro. Nowy zegarek Ralp...
Urok stylu retro. Nowy zegarek Ralp...
28.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco