Szwajcarska marka Roamer przygotowała dwie warte uwagi linie zegarków mechanicznych, będące nową odsłoną znanych i cenionych kolekcji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej modelom Roamer Searock II oraz Primeline DayDate II.
Searock II
Nową kolekcję Roamer Searock II tworzy łącznie sześć modeli różniących się od siebie kolorem cyferblatu. W odróżnieniu od wcześniejszej wersji, w której występowały wyłącznie gładkie tarcze, nowa odsłona zyskała natomiast charakterystyczną fakturę w postaci ciekawie wyglądających, pionowo przebiegających żłobień. Nadaje to zegarkom bardzo oryginalnego wyglądu, który przykuwa uwagę.
Dla osób szukających bardziej stonowanych rozwiązań, kolekcja Searock II oferuje również wersje zegarków z tarczami wykończonymi szlifem słonecznym.
Do wyboru jest wariant z białą tarczą o referencji 210665 41 25 20, czarną - 210665 41 55 20 oraz niebieską ze szlifem słonecznym - 210665 41 45 20. W trzech kolejnych wersjach zastosowano dodatkowe złocenia na lunecie i elementach bransolety, naniesione w technologii IP. Wśród nich znajdziemy modele z niebieskim cyferblatem zdobionym wspomnianą fakturą - 210665 47 45 20, z zielonym posiadającym szlif słoneczny - 210665 47 75 20, oraz szampańskim, również wykończonym szlifem - 210665 49 25 20.
Układ elementów na tarczy jest bardzo klasyczny, a zarazem czytelny.
W punkcie centralnym, na wspólnej osi, umieszczono trzy proste wskazówki odpowiedzialne za prezentację godzin, minut i sekund. Dwie duże wskazówki posiadają spiczasty kształt, natomiast sekundnik jest bardzo smukły i zakończony pomarańczowym akcentem. Każdą z godzin oznaczono ręcznie nakładanym indeksem o wydłużonym kształcie i frezowanych krawędziach. Znacznik na godzinie 12. został zdublowany, co w znaczący sposób ułatwia orientację na tarczy. Z prawej strony, na wysokości godziny 3., umieszczono klasyczne, niewielkie okno datownika prezentujące dzień miesiąca. Dla ułatwienia odczytu prezentowanej w nim daty, na szkle umieszczono soczewkę powiększającą optycznie jego wymiary.
Zegarki z kolekcji Searock II wyposażono w mechanizm Sellita, kaliber SW200-1 z naciągiem automatycznym. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Posiada standardową rezerwę chodu sięgającą 38 godzin. Praca newralgicznych elementów werku łożyskowana jest za pośrednictwem 26 syntetycznych rubinów.
Uniwersalny rozmiar koperty
Koperta zegarków z kolekcji Searock II została wykonana ze stali szlachetnej. Jej rozmiar, wynoszący 42 mm średnicy jest bardzo uniwersalny i sprawia, że zegarki te powinny dobrze układać się niemal na każdym nadgarstku.
Na uwagę zasługuje klasyczna linia koperty, z charakterystycznymi delikatnymi krzywiznami na bokach i uszach. Wszystkie modele kolekcji Roamer Searock II zostały zestawione z bransoletą ze stali szlachetnej wyposażoną w trzyczęściowe zapięcie motylkowe z dodatkowym przyciskiem zwalniającym. Na uwagę zasługują ciekawie zaprojektowane, wewnętrzne segmenty ogniw posiadające lekko spiczasty kształt. Ten oryginalny wzór wyróżnia tę kolekcję na tle produktów konkurencji.
Czasomierze z serii Searock II posiadają 100 metrów wodoszczelności, co pozwala na pływanie w zegarku i nurkowanie swobodne, bez akwalungu. Zastosowano w nich odporne na zarysowania szkło szafirowe, które chroni cyferblat. W celu umożliwienia obserwacji pracującego mechanizmu dokręcany dekiel zegarka również został przeszklony.
Dla zagwarantowania wysokiej klasy wodoszczelności, koronkę modelach Roamer Searock II osadzono na gwintowanym kołnierzu. Jej dokręcenie do koperty zabezpiecza czasomierze przed wdarciem się do ich wnętrza wody napierającej pod wysokim ciśnieniem.
Cena katalogowa zegarków z kolekcji Roamer Searock II Automatic to 3 980 złotych.
Primeline DayDate II
Podobnie jak we wcześniej opisanych nowościach, również Primeline DayDate II składa się z sześciu modeli w różnych wersjach kolorystycznych.
Dwie wersje stalowe zaopatrzono w tarczę w kolorze niebieskim - ref. 981666 41 45 50 oraz czarnym - 981666 41 85 50. W ofercie dostępne są również dwa modele bicolor ze złotą lunetą i rdzeniem bransolety, posiadające niebieską tarczę - 981666 47 45 50 oraz białą - 981666 47 25 50.
Pozostałe dwa warianty zostały w pełni pokryte złotą powłoką w dwóch odmianach: żółtym - 981666 48 75 50 oraz różowym - 981666 46 75 50.
Obie wersje połączono z tarczą w kolorze zielonym.
Tarcze zegarków Primeline DayDate II w mojej ocenie “dopieszczono” w każdym szczególe. Dzięki temu udało się uzyskać wzorcowo dobrane proporcje i czytelność.
Wskazówkę minutową i godzinową pokryto obficie masą świecącą w ciemności, co gwarantuje bezproblemowy odczyt wskazań zegarka również po zmroku. Tej samej substancji użyto do wypełnienia indeksów godzinowych przypisanych do każdej z godzin. Wyjątek stanowi godzina 12., gdzie znacznik został zastąpiony oknem datownika.
Nietypowa tekstura tarczy
Nowa kolekcja Primeline DayDate II zyskała bardzo ciekawą teksturę cyferblatu. Znalazł się na nim wzór w postaci poziomych, wypukłych linii. Zabieg ten nadał tarczom głębi i jednocześnie nie wpłynął w żaden sposób na pogorszenie czytelności.
Wyjątek stanowi wersja z zieloną tarczą oraz kopertą i bransoletą pokrytymi różowym złotem. W tym przypadku zastosowano gładki cyferblat wykończony szlifem słonecznym.
Charakterystycznym elementem wyróżniającym linię Primeline DayDate II jest rozbudowany datownik, który prezentuje w dużym oknie zlokalizowanym na godzinie 12. dzień tygodnia. Dzień miesiąca widoczny jest w klasycznym oknie umieszczonym na godzinie 3., powiększonym przez lupę doklejoną do tafli szkła.
Kolejną cechą wyróżniającą zegarki z linii Roamer Primeline DayDate II jest otaczająca tarczę luneta z charakterystycznym, mocnym ząbkowaniem, dodającym zegarkom elegancji. Dzięki uniwersalnej średnicy koperty wynoszącej 42 mm, zegarki powinny układać się idealnie niemal na każdym męskim nadgarstku.
Kolekcję Primeline DayDate II wyposażono w szwajcarski mechanizm Sellita kaliber SW240-1 z naciągiem automatycznym. Jego specyfikacja jest bardzo zbliżona do werku użytego w kolekcji Searock II. Posiada identyczną rezerwę chodu na poziomie 38 godzin, częstotliwość pracy równą 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oraz taką samą liczbę kamieni łożyskujących (26). Mechanizm kaliber SW240-1 ma dodatkowo rozbudowany układ wskazań datownika, który poza wskazaniem dnia miesiąca prezentuje także dzień tygodnia.
Zegarki zaopatrzono w szkła szafirowe, których twardość zapewnia odporność na zarysowania. Szkło wykorzystano również w zakręcanym deklu, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie pracy mechanizmu.
Wszystkie zegarki w ramach kolekcji Primeline DayDate II posiadają klasę wodoszczelności na poziomie 50 metrów, co pozwala na ich pełne zanurzenie pod taflą wody, z zastrzeżeniem, że nie może ona działać na kopertę pod ciśnieniem.
Nowa oferta czasomierzy z dobrze już znanych kolekcji Roamer rozbudowuje bogate portfolio produktów tej szwajcarskiej marki. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej wymagający fan zegarków z dużym prawdopodobieństwem znajdzie coś dla siebie.
Zegarki Roamer Primeline DayDate II właśnie trafią do sprzedaży w Polsce. Ich cena, w zależności od wersji, mieści się w przedziale od 3 770 do 3 980 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Roamer.
Paweł Zgiep
10:55 21.10.2022Zegarki
Dwa nowe zegarki mechaniczne Roamer: Searock II oraz Primeline DayDate II
Tagi:

Historia marki LONGINES - Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A.
W ramach dotychczas dostępnych publikacji prezentujących historie marek zegarkowych przedstawiliśmy już informacje dotyczące wielu manufaktur, odkryć i postaci związanych ...

Historia zegarów wieżowych i zegary w przestrzeni publicznej w Polsce
Niniejszym opracowaniem chcemy powiadomić wszystkich zainteresowanych narodowym dziedzictwem i historią techniki, o niezwykłej wartości zegarów mechanicznych znajdujących ...

Manufaktura i mechanizmy „in-house” – co oznaczają dziś te określenia, co je łączy?
Marzeniem wielu firm zegarkowych jest uzyskanie statusu „manufaktury”, a klienci szukając wymarzonego zegarka, często pytają o mechanizmy „in-house”. Manufaktury traktowa ...

Swatch Speedmaster MoonSwatch 1965. Hołd dla zegarka zakwalifikowanego do lotów kosmicznych
W 1965 roku Omega Speedmaster, jako jedyny zegarek przeszedł testy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Skoro chodzi o podróż kosmiczną, to te testy zegarków musiały by ...

Za drzwiami OMEGA House i święto “Her Time” z udziałem Nicole Kidman
Luksusowy Dom OMEGI otwarty na czas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 jest unikalnym azylem dla gości marki oraz ekscytującą sceną dla wieczornych wydarzeń. Oficjalny Chron ...

Żegnamy Armina Stroma, mistrza zegarków szkieletowanych
Mimo, że dzień 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami, to niestety w 2024 roku zegarkowy świat obiegła smutna informacji o śmierci pana Armina Stroma - założyciela marki zeg ...

Grand Seiko i Tokujin Yoshioka na Fuorisalone 2025. Między czasem a naturą
Marki Grand Seiko zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać, jej renoma i prestiż zdobyte przez lata istnienia są niepodważalne. Nic więc dziwnego, że nawet na Starym Kontyn ...

G-SHOCK MRG-B2000JS. Świat japońskich mieczy zawarty w ekskluzywnym zegarku
Świat zobaczył pierwszego G-SHOCK w 1983 roku, przy czym mimo japońskiego rodowodu, zegarek stał się najpierw hitem w stanach, zanim podbił serca rodaków Kikuo Ibe. Mimo ...

Perrelet i Paul Design. Świat zegarków z dwóch różnych perspektyw (AuroChronos 2025)
Osoby śledzące artykuły w portalu Zegarki i Pasja wiedzą, że nasze wydawnictwo jest głównym patronem medialnym festiwalu AuroChronos 2025, który odbędzie się w maju. Wyda ...

Bell & Ross BR-03 Astro. Zegarek wizualizujący czas w stanie zerowej grawitacji
Bell & Ross to marka, która postrzegana jest jako producent wysokiej jakości zegarków, a bardzo duża część modeli wchodzących w skład kolekcji jest bardzo charakterystycz ...

Rado oficjalnym chronometrażystą European Cricket 2025
Marka Rado, szwajcarski producent zegarków i dumny posiadacz przydomka “Masters of material”, ogłosiła, że została mianowana Oficjalnym Chronometrażystą organizacji Europ ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten mo ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00