• Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Frederique Constant

Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013


Florencja jest miastem doskonale znanym i jest także powszechnie przyjmowanym jako synonim kultury. Renesansowy humanizm odcisnął wyraźne piętno na jego historii, znakując je nazwiskami najlepszych, rozpoznawalnych na całym świecie artystów takich jak choćby: Giotto, Leonardo da Vinci, czy Michał Anioł. To, co może być mniej znane, to ścisły związek między kreatywnością artystyczną tych starych mistrzów i ich zainteresowań, z tym, co dziś nazywamy nauką.

Te naukowe i odkrywcze zajęcia były wówczas nieodłączną częścią wszechstronnej, intelektualnej realizacji się człowieka. Jednak Florencja jest równocześnie miastem cechów rzemieślniczych – wytwórców i kupujących – kiedyś mieszkańców i wędrujących handlarzy, a dzisiaj także turystów. Z tego powodu jest miastem wszystkich tych, których aktywność wymagała i wymaga dokładnego pomiaru upływu czasu i szerokiej wiedzy o nim. 

Mając to na uwadze, nie może nikogo zaskoczyć informacja, że Florencja była jednym z pierwszych miast w Europie, które dla wygody swoich obywateli posiadało zegar mechaniczny, zainstalowany przez Niccolo di Bernardo na wieży Palazzo Vecchio, 25 marca 1353. Oczywiście mimo tego faktu, z Florencją i pierwszym zegarem kojarzony jest częściej Dante Alighieri, który dziś uznawany jest jako ten, który pierwszy zapisał notkę o zegarze mechanicznym  (pieśń XXIV Boskiej Komedii). Można być pewnym, że Dante zachwycił się obserwując działanie mechanicznego zegara i… pewnie było to we Florencji.

 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013


Konstruowanie mechanicznych zegarów wymaga umiejętności technicznych i wiedzy o materiałach, ale przede wszystkim znajomości matematyki i astronomii, przez co niezbędna wiedza zawodowa leży gdzieś na pograniczu rzemiosła i humanizmu w najściślejszym tego słowa znaczeniu. 

Tak więc Florencja była niejako skazana, by stać się wiodącym punktem kontaktowym budowniczych zegarów w czasie Renesansu. Z Filipem Brunelleschi i zegarem na wieży Palazzo dei Vicari w Scarperia z 1445 roku, z Leonardem daVinci i jego studiami wychwytu zegarowego, oraz tworzącą się dynastią zegarmistrzów rodziny Della Volpaia nie mogła wręcz tego uniknąć. To nie przypadek, że jedna z ulic znana była jako „Zegarowa” (Via dell'Orologio), a Pałac Palazzo Vecchio posiada Salę Zegarową (Sala dell'Orologio).
 

1988 Florencja. Visconti ożywia sztukę pisania

Rok 1988 był świadkiem narodzin marki Visconti. Marki – która po ponad 30 latach zapomnianą sztukę tworzenia artykułów piśmienniczych sprowadziła z powrotem do Florencji. Firma ta, kierowana przez 25 lat przez jej założyciela, wyprowadziła florenckie rzemiosło i jego wyroby piśmiennicze do poziomu ikony, przedmiotu będącego wskaźnikiem prestiżu i obiektem ponadczasowej fascynacji. To zainteresowanie obejmuje tak sam produkt, jak i sztukę jego projektowania i technologią wytwarzania, oraz finezją posługiwania się nim.

Teraz, dla uświetnienia tej niezwykłej rocznicy, marka Visconti wprowadziła na rynek swój nowy produkt – zegarki.

Poprzez zapoczątkowanie zegarkowej produkcji firma przypomina o zapomnianej - tak samo jak piśmiennictwo - tutejszej tradycji wytwarzania czasomierzy. Podejmując to nowe wyzwanie, zamierza ona działać z podobną pionierską determinacją, entuzjazmem i wytrwałością taką, jak 25 lat temu i tak samo jak wtedy piśmiennictwo, tak teraz przywrócić Florencji tajniki sztuki zegarmistrzowskiej, z dumą stawiając ją obok odrodzonej już sztuki kaligrafii.


 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

Jej z sukcesem zrealizowany w branży piśmienniczej model biznesowy, jest wzorem do naśladowania dla tego nowego wyzwania. Wysokie umiejętności manualne, wiedza techniczna i wzornicza, oraz doskonała organizacja wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu osób i jednostek firmy są podstawą dla podjęcia takiej próby.

Determinacja i motywacja dla osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej z jednej strony i przewodnictwo Dante Del Veccio, oraz kreatywność zespołu marki Visconti, z drugiej strony wydają się być najlepszym gwarantem powodzenia projektu.


 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013


2013. Zegarki Visconti

Na miarę swoich, przedstawionych pokrótce powyżej niezwykłych atrybutów: dziedzictwa miejsca i filozofii wytwarzania, poprzez rozpoczęcie zegarkowej produkcji firma Visconti zdecydowała się uczcić doniosłą rocznicę swojego istnienia.

Co równie ważne, nad projektami zegarków czuwał Antonio Ambuchi – osoba, która przez wiele lat była odpowiedzialną za techniczną stronę zegarków Officine Panerai, gdy ta miała jeszcze siedzibę we Florencji.

 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

W każdym z zaprojektowanych, jubileuszowych zegarków, znajdziemy logotyp marki i znaną z dotychczasowych produktów Visconti symbolikę marki – elementy kształtem przypominające przęsła florenckiego mostu.

W zegarkach służą one do mocowania paska i chronią jego szafirowe szkło.

Dodatkowo, jak przystało na firmę o rodowodzie piśmienniczym, końce wskazówek zegarków uformowane są na wzór stalówki pióra wiecznego.

Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

Zaprojektowano trzy kolekcje limitowanych zegarków: Elegance, Image, Sport i w każdej z nich znajdują się po dwa wzory czasomierzy: „Up to date” i „GMT”.

Prezentując na zdjęciach ogólną stylistykę zegarków, obiecujemy w kolejnym opracowaniu podać więcej szczegółowych informacji dotyczących ich  konstrukcji i dodatkowych atrybutów.

Władysław Meller


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

ORIS Aquis Date Orange
ORIS Aquis Date Orange
03.11.2014
Porsche Design prezentuje dwa nowe ...
Porsche Design prezentuje dwa nowe ...
09.11.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco