• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot

Recenzja: Błonie Limitowane Polan (3 wersje zegarka)


Marka Błonie, jako producent zegarków, została „wskrzeszona” kilka lat temu. W 2014 roku na rynek trafiły pierwsze nowe czasomierze z logo „Błonie” na tarczy. Nadmienić trzeba, że był to bardzo odważny krok ze strony właścicieli, bo oznaczał zmierzenie się z legendą. Wprawdzie zegarki naręczne w Błoniu i pod marką Błonie powstawały relatywnie krótko, bo w latach 1958 - 1969. Nie były też ani nowatorskie technicznie, ani w żaden sposób wyjątkowe, poza tym, że produkowano je w Polsce. Miały za to przyjemną dla oka stylistykę wpisującą się w ówczesne trendy. Jednakże fakt, iż powstawały w naszym kraju, dał im miejsce w historii polskiego zegarmistrzostwa, oraz miejsce w sercach sporego grona miłośników zegarków naręcznych. Wiele osób stało się wręcz znawcami zegarków Błonie. Dlatego właśnie produkcja czasomierzy w dzisiejszych realiach, ze znanym, dawnym logo Błonie, oznaczała ogromne wyzwanie, oraz zmierzenie się nie tylko z oczekiwaniami, ale też z opiniami i nastawieniem, czasem negatywnymi. Na szczęście, właściciele nie zniechęcili się - współczesna firma Błonie działa prężnie i odnosi sukcesy. Dziś oferuje coraz ciekawsze zegarki mechaniczne i kwarcowe, w tym wysublimowaną kolekcję Błonie Rzemieślnicze. Marka realizuje też nietypowe i ciekawe pomysły, jak chociażby limitowany model zegarka T-2077 z cyfrowym wyświetlaczem.

Zegarki Błonie wielokrotnie gościły już na naszym redakcyjnym stole w ostatnich latach, z wykonanymi przez nas recenzjami i video recenzjami można zapoznać się tu – zegarki Błonie. Miałem okazję testować wiele czasomierzy tego polskiego producenta i przekonać się, że są one godne, by kontynuować tradycje marki Błonie, co więcej - wznosić ją na wyższy poziom.

Teraz mamy kolejną możliwość poznania najnowszych zegarków Błonie, bo trafiły do nas trzy wersje modelu z kolekcji Błonie Limitowane. Tym razem jest to zegarek o nazwie „Polan”. Czasomierze te bardziej odbiegają od pierwowzoru, w tym przypadku od Polana produkowanego w latach 60. XX wieku, niż poprzednie, współczesne modele Błonie.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Nowy Polan jest wyraźnie inny. To nowa, oczywiście uwspółcześniona, wersja kultowego zegarka tej polskiej marki, który ówcześnie – w siódmej dekadzie ubiegłego stulecia – zdobił nadgarstki eleganckich dżentelmenów. Premierowy Polan w bardzo ciekawy sposób łączy ducha minionej epoki ze współczesnym zegarmistrzostwem, które charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i zaawansowaniem technicznym.

Wysoka jakość, ścisła limitacja

Błonie Limitowane to ta część kolekcji polskiej marki, w której pojawiają się zegarki  oferowane w ścisłej limitacji. Zegarki mechaniczne wysokiej jakości, dopracowane, inspirowane archiwalnymi modelami dawnej firmy Błonie. Moim zdaniem są też atrakcyjnie wycenione.

W ofercie obecnie dostępne są zegarki z serii Jantar, które mieliśmy już okazję recenzować, oraz Polan, z którym spotkałem się teraz. Pisząc te słowa mam przed sobą na biurku dokładnie 3 nowiutkie Polany - każdą z dostępnych wersji.

Tak jak w przypadku wielu dotychczasowych czasomierzy, także tworząc tę nowość, marka korzysta z dziedzictwa po dawnym producencie zegarków z podwarszawskiego Błonia. Ceniony i lubiany styl eleganckich zegarków z lat 60. XX wieku jest tutaj motywem przewodnim i to on już na wstępie definiuje wygląd Polana. Jednak, tak jak w poprzednich, współczesnych modelach Błonie, tak i teraz nie jest to na pewno reedycja czy kopia dawnego zegarka. Zdecydowano się na wykorzystanie detali zegarków vintage Błonie, ale jest to jednak Polan w nowym wydaniu, w nowej wersji. W mojej opinii jest on nawet nieco awangardowy i posiada wręcz odważne akcenty. Niemniej przedstawianie się dzisiejszej marki „Błonie“ jako kontynuatorki działań dawnego ZMP Błonie jest w moim odczuciu w pełni uzasadnione.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Polski producent stara się wyraźnie zachować klimat archiwalnych zegarków, jednocześnie wytyczając nową ścieżkę stylistyczną dla swoich zegarków. Takie podejście warto docenić.

Koperta Błonie Limitowane Polan jest w dość uniwersalnym rozmiarze - nie jest to duży zegarek, wykonano go zgodnie z zauważalnym trendem powrotu do nieco mniejszych modeli. Nie jest też jednak mały.  Średnica obudowy wynosi 39,8 mm, grubość to około 13 mm. Wysokość od ucha do ucha - jedynie 42,6 mm - jest zaś tak niewielka, że zegarek będzie należycie układał się prawdopodobnie na każdym nadgarstku. Wartość ta, co niecałe 3 mm więcej niż średnica koperty. Takie wymiary to zasługa pomysłowej konstrukcji koperty. Jej korpus tworzy zestawienie wąskiej, gdy patrzymy na nią od frontu, ale dość wysokiej lunety, co optycznie nieco powiększa ten zegarek.

Luneta jest zestawiona z wąską linią korpusu koperty, mającą bardzo płaski profil. Tu warto wspomnieć, że oba elementy licują się ze sobą, a poziom spasowania robi duże wrażenie tworząc minimalną i bardzo równą szczelinę. To potwierdza poczucie wysokiej jakości wykonania, którą widać właściwie przyglądając się każdemu elementowi. Talerzykowaty kształt spodu, zaokrąglona linia boczna koperty, i wyprowadzone dość nisko - z racji wysokiej lunety, krótkie i delikatne uszy, nadają temu zegarkowi smukłości. Taka konstrukcja skutkuje wspomnianym, niewiele większym od średnicy, wymiarem koperty od ucha do ucha.

To o tyle ważne, że pierwowzór z lat 60. XX wieku był płaski i miał mechanizm z ręcznym naciągiem. Dziś, by uzyskać podobny efekt wizualny z zastosowanym współczesnym mechanizmem, trzeba właśnie nieco wysiłków stylistycznych i konstrukcyjnych.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Koperta współczesnego Polana ma szczotkowane powierzchnie, a jej kształt znany jest już miłośnikom zegarków Błonie choćby ze współczesnego modelu Dukat, który urzekł pewnie nie tylko mnie. Szczególnie w wersji z białą tarczą. Jakość wykończenia jest wysoka, a krawędzie -jak wspomniałem - albo się świetnie licują ze sobą, albo - jak na uszach - są wyraźne i ostre. Nowy Błonie Polan w subtelny sposób nawiązuje zatem do pierwowzoru z lat 60.

Opisywana koperta nie jest wzorowana na poprzedniku, ale wpisuje się w stylistykę tamtych czasów. Koronka jest niewielka, umieszczona na godzinie 3. Na czołowej części ma ona wygrawerowane logo marki, czyli stylizowaną literę „B”. Ząbki na bokach koronki są wyraźnie wyczuwalne, gdy łapiemy ją palcami, a jej kształt - w połączeniu ze zwężającym się ku dołowi profilem koperty - pozwala na bardzo łatwe i pewne jej odciąganie, chociażby w razie konieczności korekty ustawienia czasu. Klasa wodoszczelności zegarka to 5 atm.

Podsumowując wygląd i wykonanie koperty Polana można śmiało powiedzieć, że jest ona nietypowa, charakterystyczna, a przez to wyróżniająca się na tle zegarków innych marek. Dla wielu osób będzie to plus. Nie jest to koperta dla miłośników utartych wzorów, natomiast odwdzięczy się nie tylko niespotykanym wyglądem, ale i komfortem użytkowania.

Stylizacja na lata 60. XX wieku

Najmocniejszym akcentem wiążącym dzisiejszy model z dawnym to stylizowane na użyte w latach 60. indeksy godzinowe, które są oszczędne w formie, a przy tym bardzo stylowe i eleganckie. Znaczniki 3., 6., 9. i 12. są prezentowane za pomocą cyfr arabskich – do ich wykonania użyto czcionki identycznej z tą w zegarku sprzed 60 lat.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Wygląda to atrakcyjnie, i rzeczywiście budzi pozytywne skojarzenia u osób znających Błonie Polan z lat 60. XX wieku. W nowym modelu Polan zdecydowano się na dwupoziomową tarczę. Jej dolna warstwa, zajmująca centralną część cyferblatu, wykończona została okrężnym, koncentrycznym szczotkowaniem, które pod wpływem światła subtelnie mieni się wieloma odcieniami.  

W górnym, matowym elemencie, który utworzony został poprzez nałożenie szerokiego pierścienia, wycięto wszystkie indeksy na czele z czterema opisanymi wyżej w formie cyfr arabskich. Pozostałe to proste otwory przypominające pałki z pierwszego Polana. Wspomniane wycięcia wykonano na przestrzał, przez co dało to w efekcie lubianą, kanapkową wersję indeksów. Na krawędzi wspomnianego pierścienia nadrukowano skalę minutową w stylu torowiska. To klasyczny sposób prezentacji tej podziałki. Wewnętrzna krawędź pierścienia jest fazowana. Na wysokości godziny 12. widnieje dumnie wyglądający logotyp marki Błonie osadzony na tabliczce z dwoma, w zależności od wersji, srebrzystymi bądź niebieskimi wkrętami. Bardzo ciekawe są 3 centralnie umiejscowione wskazówki.

Minutowa i godzinowa są szkieletowane, a ogólny zarys ich kształtu przywodzi styl dauphine. Sprawiają wrażenie delikatnych, lekkich, ale całość nie traci na czytelności. W zależności od wersji są one srebrzyste, barwione na niebiesko lub złocone. To tradycyjny sposób uatrakcyjniania wskazówek i innych elementów zegarka. Kolor jest bardzo atrakcyjny, a zależnie od tego jak pada światło mieni się od elektryzująco błękitnego przez odcienie granatowego, a czasem nawet wydają się być w kolorze czarnym.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Wskazówki te to również inspiracja sięgająca antykwarycznych modeli firmy Błonie. Tego typu pełne, trójkątne ramiona wskazówek Błonie importowało w latach 60. z moskiewskiej fabryki zegarków im. Kirowa. Zestawienie ich kształtu w dzisiejszej wersji z indeksami i skalą minutową komponuje się świetnie, tworząc wrażenie zegarka mocno osadzonego w tradycjach zegarmistrzowskich jeśli chodzi o styl. Wskazówka sekundowa jest prosta, dość subtelna i elegancka. Cały zestaw wskazówek ma w moim odczuciu dobrze dobraną długość.

Tarczę chroni szkło szafirowe. Jego wypukły kształt podkreśla charakter vintage zegarków, nieco nostalgicznie nawiązując do plastikowych szkiełek, które oczywiście również w zegarkach Błonie stosowano. Tu szczególnie ciekawie to wygląda, bowiem szkło przykrywa niemal całą, okrągłą część zegarka, gdyż jak wspominałem, luneta od góry jest bardzo wąska.

3 wersje nowego Polana

Mamy do wyboru trzy wersje nowego Polana.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Pierwszy wariant to zegarek z kopertą ze stali, ze srebrzystą centralną częścią tarczy i również srebrzystym, niemal białym pierścieniem z wyciętymi indeksami. W tym modelu wskazówki i śrubki na tarczy są barwione na niebiesko, dając kolor który określiłbym „electric blue”. Jak wspominałem wcześniej, w odpowiednim świetle intensywnie niebieski.

Druga wersja ma także standardową stalową kopertą, ale tarcza ma głęboko atramentową część centralną, a tło pod indeksami w jasnym pierścieniu. Tutaj detale są srebrzyste.

Ostatni z trójki ma stalową kopertę pokrytą powłoką w kolorze różowego złota, ten sam kolor mają również ramiona wskazówek, a śrubki są srebrne. Centralna, obniżona część tarczy jest natomiast w kolorze czarnym, a podwyższona ma kolor srebrny, ukazując tym samym pod znacznikami godzin czarne tło.

Dwie pierwsze wersje modelu Błonie Limitowane Polan wyposażono w skórzane paski w kolorze czarnym, natomiast wariant z czarną tarczą ma pasek w kolorze ciemnego brązu, dobrany do barwy złota. Paski zapinane są na tradycyjną klamerkę z pinem, na której wygrawerowano logo polskiej marki. Wykonano je ze skóry cielęcej, ale mają fakturę skóry krokodyla. Jasna futrówka pasków jest delikatna, ale początkowo, po założeniu, są bardzo sztywne. Trzeba trochę czasu, by podczas noszenia dopasowały się do nadgarstka.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Kilka pierwszych użyć to jednak nieco trudu z zapięciem, dopasowaniem i uzyskaniem oczekiwanego efektu maskującego na nadgarstku grubość zegarka. Kiedy w jednym z zegarków zmieniłem pasek na inny, elastyczny, to właściwe zapięcie powodowało, że zwężający dekiel wizualnie jakby skrywał się w nadgarstku, dzięki czemu zegarek zdawał się być bardzo płaski. Każda wersja zegarka to 200 numerowanych egzemplarzy.

Mechaniczne serce zegarka

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze zastosowanemu mechanizmowi.

Sercem modelu Błonie Polan jest japoński mechanizm Miyota 8315 z automatycznym naciągiem sprężyny, który swoją premierę miał w 2020 roku. Warto dodać, że jest to ulepszona wersja zasłużonego mechanizmu o oznaczeniu 8215. Ponadto wygląda atrakcyjnie – ozdobiono go starannie pasami genewskimi i zwieńczono czerwonym, giloszowanym wahnikiem. To właśnie ten element jest swego rodzaju symbolem współczesnej odsłony zegarków marki Błonie. Wzór na i to jakby linie ułożone z rozszerzających się na zewnątrz, gęsto ułożonych rombów, dodatkowo wyraźnie kilku płaszczyznowych.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

W pełni nakręcony mechanizm popracuje przez pełne 60 godzin. Dzięki takiej rezerwie chodu można odłożyć go w piątek na weekend i z powrotem zapiąć na nadgarstku w poniedziałek rano, przy ciągle aktualnych wskazaniach czasu.

Mechanizm jest łożyskowany na 21 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Naciąg jest automatyczny, ale istnieje też możliwość dokręcania koronką. Zaimplementowano także funkcję stop sekundy. Szkło odsłaniające mechanizm ma na krawędzi czarny pierścień z nadrukiem informującym o limitacji i rodzaju naciągu sprężyny napędowej. W moim odczucie jest on nieco zbyt szeroki, ale to już kwestia subiektywna.

Błonie Limitowane Polan – podsumowanie, ocena i cena

Efekt finalny?

W naszej ocenie polska marka Błonie przygotowała atrakcyjny zegarek mechaniczny o dość eleganckim charakterze, ale nadający się do codziennego użytkowania. W udany sposób nawiązuje on do archiwalnego modelu Polan, równocześnie nie będąc jego kopią. Umiejętnie rozwinięto projekt Polana sprzed lat i nadano mu współczesny atrakcyjny charakter.

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Recenzja: Błonie Limitowane Polan

Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Także precyzja pracy. Ustawione i pracujące trzy zegarki, które otrzymaliśmy, miały po kilku dniach bardzo niewielką odchyłkę względem siebie. Każdy z nich przyśpieszył jedynie kilkanaście sekund, co daje raptem kilka, może 3 - 4 dziennie.

Cena Błonie Limitowane Polan to 2 395 złotych, niezależnie od wersji.
 
Recenzja: Błonie Limitowane Polan
 
Plusy (+) Minusy (-)
 + atrakcyjne wzornictwo  - sztywny na początku pasek
 + ciekawe detale  - nadruk na szkle dekla zbyt mocno rzucający się w oczy
 + wysoka jakość wykonania  
 + uniwersalny rozmiar  
 + dobry, bezawaryjny mechanizm  
 + atrakcyjna cena  
 + limitowana edycja  

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Błonie znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Błonie.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Recenzja: Tissot PRX Chronograph Au...
Recenzja: Tissot PRX Chronograph Au...
29.09.2022
Recenzja: Epos Sportive Diver 3504
Recenzja: Epos Sportive Diver 3504
13.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco