Założona w 1846 roku szwajcarska manufaktura Ulysse Nardin postanowiła w swojej kolekcji odświeżyć zegarki z linii Dual Time. Można pokusić się o stwierdzenie, że linia ta, przez ostatnie lata urosła do miana ikony marki, jednak czas zrobił swoje i należało dodać jej nowoczesności.
Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzednich czasomierzy pochodzących z tej grupy jest zastosowanie nowego mechanizmu własnej konstrukcji, wykonanego przez najlepszych zegarmistrzów pracujących dla firmy z Le Locle.
Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzednich czasomierzy pochodzących z tej grupy jest zastosowanie nowego mechanizmu własnej konstrukcji, wykonanego przez najlepszych zegarmistrzów pracujących dla firmy z Le Locle.
Dzięki temu zabiegowi zegarek oprócz jeszcze lepszych niż dotychczas parametrów technicznych i walorów użytkowych, zyskał dodatkowe, istotne określenie, które oczywiście pojawiło się w nowej nazwie linii - Dual Time Manufacture.
Zgodnie ze swoją nazwą, zegarek posiada dodatkowe wskazanie w postaci drugiej strefy czasowej (GMT). Wszystkich, często podróżujących osób nie trzeba jakoś szczególnie przekonywać do tego, że jest to bardzo użyteczna właściwość poprawiająca znacznie komfort użytkowania czasomierza podczas podróży. Jednak sposób realizacji wskazań w drugiej strefie czasowej, w wykonaniu firmy Ulysse Nardin można było określać, jako kamień milowy w historii współczesnego zegarmistrzostwa.
W rozwiązaniu firmy z Le Locle, po raz pierwszy była możliwość szybkiego ustawienia czasu dla drugiej strefy czasowej, zarówno w przód, jak i tył. Teraz, ten niesamowity model czasomierza powraca wyposażony w nowy mechanizm – kaliber UN 334 - który został opracowany, zaprojektowany i wykonany w całości przez markę Ulysse Nardin.
„Niezależność poprzez innowację” - to hasło przyświeca marce z Le Locle podczas poczynania nowych kroków w swoim rozwoju oraz dążeniu do perfekcji. Nic więc dziwnego, że firma posiadająca w swojej ofercie wiele zegarków o bardzo skomplikowanej konstrukcji mechanizmu, które reprezentują najwyższy możliwy poziom zegarmistrzostwa, postanowiła wymienić w zegarkach posiadających mechanizm bazujący na bardzo popularnych podzespołach innej firmy – na swój własny wyrób.
Nowy Dual Time Manufacture, to nie tylko wymiana mechanizmu na nowy. Zmiany dotknęły również samego wyglądu czasomierza. W moim odczuciu starsza wersja była o wiele ciekawsza w tym aspekcie, dlatego niestety nie napiszę, że jestem na przysłowiowe „tak”.
Nowy model zyskał nową, jednolicie płaską tarczę oraz niczym się nie wyróżniające na tle innych zegarków wskazówki. Przeprojektowana została również subtarcza małej sekundy usytuowanej na godzinie 6, która nie ma charakterystycznej dla swojego poprzednika srebrnej obwódki. Również koronka uległa zmianie – pozbawiona została ona wypukłego, niebieskiego loga marki oraz tak charakterystycznego chroniącego ją elementu koperty.
Nie twierdzę, że zegarek stał się brzydszy – bo tak nie jest – stał się po prostu bardziej uwspółcześniony, ale pozbawiony także charakterystycznych dla dotychczasowych modeli Ulysse Nardin elementów designu.
Nie zmienione pozostało natomiast okienko godzinowe (Home Time) na godzinie 9 oraz podwójne okienko dużego datownika na godzinie 2. Wszystkie elementy układu wskazań są zabezpieczone szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną.
Średnica koperty pozostała w swoim dotychczasowym wymiarze i wynosi 42 mm. Znacząco zmniejszyła się natomiast wodoszczelność zegarka – spadła ze 100 metrów na 30, co pewnie nie tylko moim zdaniem, jest bardzo dużym minusem nowego modelu.
Tak jak wspomniano na wstępie artykułu Dual Time Manufacture został wyposażony w nowy, manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej UN – 334, który może się już poszczycić wieloletnim funkcjonowaniem na rynku.
Legitymujący się 48 godzinną rezerwą chodu werk został wyposażony w kotwicę, koło wychwytowe i przerzutnik wykonane z krzemu. Opatentowany włos balansu również został wykonany z krzemu i gwarantuje niezwykłą dokładność działania regulatora.
Mechanizm działa z częstotliwością 4Hz, co odpowiada 28 800 wahnięciom na godzinę. Elementy ruchome werku są łożyskowane przy użyciu 49 kamieni.
Zegarek posiada dodatkową, wcześniej wspomnianą, funkcję GMT wyposażoną w system jej szybkiej korekcji, dzięki czemu wręcz nie trzeba zdejmować zegarka z ręki. Zmianę wskazań realizuje się poprzez naciskanie przycisków (+) lub (-) umieszczonych odpowiednio na godzinie 10 i 8.
Dual Time Manufacture jest dostępny w wersji w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej, bądź 18 karatowego, różowego złota, na pasku wykonanym ze skóry aligatora lub stalowej bransolecie z zapięciem motylkowym.
Do wyboru będziemy mieli również wersje kolorystyczne tarczy, więc z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.
Autor: Bartosz Marciniak