Zegarki do nurkowania, nazywane także często „diverami”, możemy znaleźć w ofercie prawie każdego, liczącego się producenta. Jednak Citizen to firma, która w tym zakresie ma ofertę zdecydowanie ponadprzeciętnie szeroką. To zegarki zarówno mechaniczne, jak również kwarcowe, oraz zasilane energią światła. Nieskomplikowane i zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami przydatnymi dla nurków, łącznie z czymś w rodzaju uproszczonych komputerów nurkowych. Są zegarki bardzo duże jak i stonowane pod kątem wielkości. Chyba nie przesadzę twierdząc, że w tej ofercie każdy byłby w stanie dopasować jakiś model do siebie. W niniejszym artykule zaprezentujemy zegarki wchodzące w skład oferty na ten sezon.
Oto nowości.
Citizen Promaster JP2007-17W oraz JP2000-67L
Zacznę od opisu modelu, który jest inspirowany, a nawet można powiedzieć, że jest reedycją bardzo ciekawego, nurkowego zegarka Citizen sprzed 37 lat.
Mam na myśli model Depthmeter z 1985 roku – jego zdjęcie widać poniżej.
Był to klasyczny nurkowy zegarek ze wskazówkową prezentacją czasu. Jednak na kopercie od razu zauważyliśmy dodatkowy element w rodzaju wypustki z okrągłym czujnikiem z trzema ułożonymi w okrąg wąskimi szczelinami. To czujnik głębokości, z którego dane są wyświetlane wraz z innymi parametrami nurkowania na umieszczonym w górnej części wyświetlaczu LCD.
Teraz, w 2022 roku, Citizen powrócił do tego charakterystycznego zegarka.
Zaprezentowane zostały dwa nowe modele.
Citizen Promaster JP2007-17W oraz Citizen Promaster JP2000-67L.
Oba zegarki mają, tak jak pierwowzór, cyfrowo-analogowe wskazania. To kultowy niemal układ Citizena. Model ten może cieszyć się wyjątkowym uznaniem nurków. Wersja archiwalna była pionierem na rynku podczas boomu na kwarcowe zegarki, oferując - poza wskazaniem czasu - także możliwość odczytu głębokości zanurzenia. Ówczesna technologia i możliwe do zastosowania czujniki wymusiły bardzo charakterystyczny wygląd zegarka.
Dziś, mimo upływu lat, ten wygląd jest zachowany w niemal identycznej formie.
Profesjonalne funkcje dla nurków
Współczesne modele Citizen Promaster JP2000 oferują szereg profesjonalnych funkcji dodatkowych związanych z nurkowaniem, oraz charakteryzują się zgodnością z normą ISO.
Mają takie cechy jak obrotowa w jednym kierunku luneta z naniesioną skalą nurkową, wodoszczelność do 200m, ale także na wyposażeniu jest głębokościomierz do 80 m, pomiar czasu nurkowania, dziennik nurkowań, alarm, i stoper z dokładnością do 1/100 sekundy.
Oczywiście także prezentowany jest czas główny. Wcześniej opisane funkcje mogą być wywołane na wyświetlaczu cyfrowym. Czas główny pokazywany jest klasycznie, za pomocą doskonale widocznych wskazówek. Bardzo szerokiej i krótkiej godzinowej podzielonej na trzy sektory obficie wypełnione masą luminescencyjną, oraz minutowej, długiej, zakończonej trójkątnym grotem, także wypełnionej masą świecącą. Sekundnik ma przeciwwagę w postaci okrągłego, także wypełnionego masą luminescencyjną punktu.
Dwa zegarki, dwie wersje kolorystyczne
Wersja z jasną tarczą, model Citizen Promaster JP2007-17W ma jeszcze jedną zaletę, zapewnia doskonałą czytelność pod wodą, dzięki w pełni świecącej powierzchni cyferblatu.
Jest on cały pokryty masą świecącą. Wszystkie dwanaście markerów godzinowych i wskazówki również świecą, ale mają nieco inną intensywność światła, co sprawia, że odczyt czasu jest wyjątkowo łatwy. Wraz z kontrastem stworzonym przez szarą kopertę, której powierzchnia jest pokryta powłoką PVD, zegarek staje się mocno wyrazisty i charakterystyczny. Ten model jest wyposażony w czarny pasek poliuretanowy. Z podwójnie składaną klamrą.
Druga wersja, czyli model Citizen Promaster JP2000-67L, ma tarczę w kolorze niebieskim.
Na niej tylko indeksy i wskazówki emitują światło, ale to oczywiście zupełne wystarcza do wygodnego odczytu czasu, tak przy dobrym świetle jak i w ciemności czy pod wodą. Niebieska tarcza jest przyozdobiona szlifem słonecznym dodając temu na wskroś sportowemu zegarkowi nutkę elegancji. Tutaj koperta ma standardowy kolor stali. Do zamocowania na nadgarstku w modelu JP2000-67L służy stalowa bransoleta.
W obu wersjach kopert ma 14,8 mm grubości i 50,7 szerokości. Powierzchnie są szczotkowane. Korpus jest okrągły, a zwężające się uszy są płynnie wypuszczone. Po jej lewej stronie, na środku, jest wspominany wcześniej czujnik, sensor. Po jego obu bokach są umieszczone przyciski do obsługi zaimplementowanych funkcji. Po drugiej stronie, na godzinie 2., jest trzeci przycisk, a na godzinie 4. zakręcana koronka, którą obsługujemy sekcję wskazówkową.
Wydawać by się mogło, że pod względem stylistycznym opisany wyżej model jest na tyle wyjątkowy, że nie da się go przebić. Otóż nie.
Citizen Promaster Eco-Drive Diver 200m Super Titanium BN0220-16E oraz BN0227-09L
Druga nowość 2022 jest jeszcze bardziej nietypowa, jeśli chodzi o kształt koperty.
To nadal, co do zasady, okrągła koperta z czterema elementami stylistycznymi stanowiącymi zabezpieczenie lunety na godzinach: 10.30, 1.30, 4.30 i 7.30. Mają one taki kształt, że całość także zdaje się wpisywać w kwadrat. Budulcem tej nietypowej obudowy jest opatentowany przez markę Citzen stop o nazwie Super Titanium, czyli specjalny stop tytanu posiadający wszystkie pozytywne jego cechy takie jak waga, hipoalergiczność, a dodatkowo utwardzony dla zabezpieczenia przed zarysowaniami.
Do wyboru są dwie wersje zegarka. Z czarną tarczą oraz z tarczą niebeską o ciekawym wzorze. W drugim przypadku koperta i luneta pokryte są ciemno szarą powłoką DLC.
Nowoczesne spojrzenie na zegarek sprzed 40 lat
Inspiracją dla prezentowanego modelu był zegarek marki Citizen z 1982 roku. Oryginalny model archiwalny wprowadzony wtedy na rynek ma bardzo zbliżoną sylwetkę i podobne cztery osłony lunety, oraz duże wcięcia na niej, które dawały charakterystyczny wygląd.
Oto jak wygląda modem z ubiegłego wieku:
Dwa nowe zegarki Eco-Drive Diver 200m to zaktualizowane, nowoczesne spojrzenie na ten wzór. Zaokrąglony, masywny kształt łączy się z efektownymi wgłębieniami na lunecie wyglądającymi jak spore „zęby” koła zębatego. Tworzy to sportowy wizerunek, sugerując jednocześnie wytrzymałość. Surowy, techniczny wygląd podkreślają matowe powierzchnie koperty uzyskane w wyniku piaskowania.
Citizen Promaster BN0220-16E w kolorze tytanowo-szarym jest wyposażony w kopertę Super Titanium z powłoką Duratect MRK oraz tarczę i kolorystykę nawiązującą do oryginalnego projektu z 1982 roku. Model z tarczą niebieską w układzie kolorów typu kamuflaż, czyli Citizen Super Titanium BN0227-09L, jest inspirowany barwami oceanu. Ta wersja ma kopertę, jak wspomniałem, z powłoką Duratect MRK + DLC.
Te nowe modele wobec pierwowzoru charakteryzują się lepszą widocznością wskazówek i pierścienia lunety. Koperta o średnicy 46,5 mm ma taki sam rozmiar jak oryginał sprzed 40 lat, ale jej grubość została nieznacznie zmniejszona, co pozytywnie wpłynie na dopasowanie do nadgarstka. Tym bardziej, że zegarek nie ma wystających uszu.
Zastosowany mechanizm jest wyposażony w technologię Eco-Drive, co oznacza w praktyce brak konieczności regularnej wymiany baterii, gdyż tę zastępuje akumulator ładowany z fotowoltaicznych ogniw umieszczonych pod tarczą.
Zegarek Citizen Promaster Eco-Drive Diver 200m Super Titanium o numerze ref. BN0227-09L, jako że firma wskazuje, iż jest inspirowany naturą, jest wykorzystany do jej wsparcia poprzez przekazanie części dochodu na działalność konserwatorską organizacji Conservation International. Organizacja ta działa na rzecz ochrony kluczowych wartości oraz dóbr dostarczanych ludziom przez naturę.
Marka Citizen wspiera Conservation International w ramach rozpoczętej w 2019 roku kampanii CITIZEN PROMASTER Save the BEYOND.
Citizen BN0157-11X w wojskowej zieleni
Kolejny „nurek” w ramach nowości przygotowanych na 2022 rok reprezentuje kolekcję BN015. Model w militarnych barwach opartych na wojskowej zieleni Citizen BN0157-11X.
W odróżnieniu od prezentowanych wyżej zegarków, tu mamy pełną klasykę jeśli chodzi o wygląd. Okrągła koperta z uszami wyprowadzonymi z lekkim odcięciem. Zegarek jest duży – koperta ma 44 mm średnicy, ale to jednak nie aż tak dużo, by nie dopasować go do większości nadgarstków. Koperta jest stalowa, a pokryta została szarą powłoką PVD.
Klasyczny wygląd i - jak przystało na divera - obrotowa luneta z minutową skalą nurkową. Zegarek jest dostarczany na pasku w kolorze zielonym. To zieleń oliwkowa, dopasowana do tarczy, na której umieszczono duże, wyraziste indeksy i tak samo zaprojektowane wskazówki. Oczywiście znaczniki godzinowe i ostro zakończone wskazówki w stylu podobnym do wyżej opisywanych modeli są wypełnione substancją luminescencyjną.
Sercem zegarka jest kwarcowy mechanizm Eco Drive o oznaczeniu E168.
Klasa wodoszczelności do 200m i obrotowa luneta z wkładką, także zieloną, ale w nieco innym odcieniu, dopełniają całości wizerunku.
Cena Citizen BN0157-11X to 1290 złotych.
Dla pilotów i dla nurków
Ostatni model zegarka Citizen, który zaprezentujemy, nie jest do końca diverem.
Seria Aviation Marine to swego rodzaju połączenie funkcji i estetyki zegarków dla pilotów z zegarkami dla nurków. W ramach cech czerpanych z tych drugich, mamy masywną stalową kopertę o średnicy 44 mm i obrotową lunetę ze skalą minutową. Cechy „pilota” reprezentuje natomiast tarcza z wyrazistymi indeksami oraz charakterystycznymi dla tego typu zegarków wskazówkami.
Ciekawostką jest nietypowo umieszczona koronka, która znajduje się na godzinie 1.30. Jest ona głęboko „zanurzona” – korzystając z nomenklatury nurkowej - w masywnym uchu zegarka. Projekt wydaje się bardzo nowoczesny wizualnie za sprawą ostrych i prostych krawędzi. Do wyboru są dwie wersje tego modelu zegarka z tarczą w kolorze czarnym i jedna z tarczą niebieską. Czarne wersje różnią się kolorem masy luminescencyjnej. Model z białą masą oferowany jest na bransolecie, a ten z masą w kolorze beżowym na silikonowym pasku. Natomiast wersja z tarczą w kolorze niebieskim jest dostępna wyłącznie na bransolecie.
Sercem zegarków jest kwarcowy mechanizm J810 z technologią Eco-Drive.
Zegarek Citizen Aviation Marine na pasku wyceniono na kwotę 790 złotych, a wersje na bransolecie na 870 złotych. Wodoszczelność na poziomie do 100 m wystarczy dla pilota, a w przypadku nurka pozwala ona co najwyżej do zastosowania rekreacyjnego.
Tak oto w 2022 roku do szerokiej gamy diverów tego japońskiego producenta dołączyły kolejne nowości, które z pewnością znajdą wielu fanów.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marku tu: zegarki Citizen.
Adrian Szewczyk