Polpora, jako marka będąca pionierem odradzania się produkcji zegarków w Polsce, nie spoczywa na laurach. Zielonogórska firma oferuje zegarki klasyczne, ale przeznaczone dla klientów wymagających, cechujące się wysoką jakością wykonania, ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, a nie raz również wyrafinowanym podejściem artystycznym. Obecnie ceny oferowanych przez Polporę czasomierzy nie są na poziomie cenowym zegarków powszechnie dostępnych, choć biorąc pod uwagę jakość wykonania, aspekt techniczny, oraz niszowy charakter marki nie można ich, na tle konkurencji, nazwać wygórowanymi.
Moim zdaniem należy docenić także chęci i dążenie właścicieli marki Polpora do wzbogacania oferty produktowej o coraz bardziej wysublimowane zegarki, nie tylko technicznie, co jest również potwierdzeniem stałego rozwoju, nie spoczywania na laurach. Polska marka wyraźnie stara się wchodzić ze swoimi produktami w nowe segmenty rynku. Po pięknych, ale relatywnie prostych konstrukcyjnie modelach z początkowych lat działalności, z czasem zaczęły pojawiać się zegarki oferujące również dodatkowe komplikacje zegarmistrzowskie.
Dziś zaprezentujemy natomiast pierwszy zegarek marki Polpora, którego koperta została wykonana ze złota – to model Polpora Denar Chrobrego.
Numizmatyka i historia Polski
Bardzo interesujący zegarek.
W ramach oferty Polpora został on zaklasyfikowany do kolekcji Dziedzictwo. Oferowane w niej zegarki nawiązują do akcentów historycznych i patriotycznych dotyczących naszego kraju.
Pierwszy król Polski i najsłynniejszy denar mennicy Bolesława Chrobrego, w którym po raz pierwszy pojawia się inskrypcja z łacińskim zapisem nazwy Polski - to kluczowe nawiązania historyczne odnajdywane w opisywanym modelu. Inspirację do jego wykonania oparto o nawiązanie do numizmatyki i historii Polski, a ciekawy pomysł dopełnia szlachetny kruszec koperty. O zegarku tym wspominaliśmy już na portalu pod koniec ubiegłego, 2021 roku, przy okazji prezentacji dwóch nowości marki Polpora. Teraz przyjrzymy mu się dokładniej.
Premiera złotego zegarka Polpora Denar Chrobrego odbyła się w dniu, w którym firma obchodziła swoje 15-lecie istnienia (01.12.2021 rok). Tego dnia przypada także dzień św. Eligiusza – patrona zegarmistrzów i złotników.
Złożyło się doskonale, gdyż Denar Chrobrego łączy w sobie elementy i cechy kojarzone z obiema profesjami: szlachetny kruszec, podstawę pracy złotników, wraz z elementami klasycznego zegarmistrzostwa, czyli mechanizm z manualnym naciągiem.
28 gram złota
Tak jak w logotypie marki znajduje się krzyż z denara Mieszka I, tak w przypadku zegarka przygotowanego z okazji 15-lecia na pierwszy plan wysuwa się krzyż nitkowy z denara pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego.
Jak wspomniałem, to pierwszy złoty zegarek zielonogórskiej marki.
Polpora Denar Chrobrego ma kopertę wykonaną z 18-karatowego żółtego złota (ok. 28 gram złota), o średnicy 40,4 milimetrów. To rozmiar, który bez problemu pozwoli dopasować go do większości nadgarstków. Koperta ma klasyczny, okrągły kształt z łagodnie wyprowadzonymi uszami. Wzór jednoznacznie ponadczasowy. Polerowane powierzchnie obudowy podkreślają subtelny i elegancki blask złota, które w tym „wydaniu” ma ciepłą barwę.
Koperta jest bardzo płaska. Bez szkła jej wysokość to jedynie 6,4 mm, a około 10,5 mm ze szkłem. Szkło jest oczywiście wykonane z szafiru, pokryte powłoką antyrefleksyjną. Jest wyraźnie wypukłe, co podkreśla klasyczny styl tego zegarka. Dekiel jest przeszklony, również szkłem szafirowym, dzięki czemu można obserwować mechanizm, ale o nim na końcu.
Wizerunek monety na tarczy zegarka
Piękna, biała tarcza z efektem porcelanowego wykończenia z nałożonymi grubymi indeksami, oraz przestrzennym wizerunkiem monety nawiązującym oczywiście do Denara Chrobrego, prezentują się nobliwie i elegancko. Za sprawą wspomnianego wizerunku denara także nietypowo i innowacyjnie.
Marka Polpora wykorzystała nietuzinkowy pomysł, wpływający na indywidualny charakter zegarka który opisuję przecież jako klasyczny, a więc zazwyczaj tego typu modele mają tarcze w możliwie ascetycznej formie. A jednak tu udało się dodać coś „ekstra”, bez zaburzania stylu.
Ten centralny element tarczy – wspomniany Denar Chrobrego – to moneta na której po raz pierwszy pojawia się zapis nazwy Polski (w języku łacińskim) – PRINCESS POLONIE, który został wpisany zarówno na monecie, jak i w środkowej części tarczy zegarka, w zewnętrzny obrys krzyża nitkowego. Moneta, do której odnosi się ten zegarek, została uznana przez Skarbnicę Narodową za najważniejszą monetę polską.
Delikatna nadrukowana skala minutowa jest zamknięta od wewnątrz okręgiem, eleganckie, nakładane indeksy mają kształt wydłużonych złocistych sześcianów, a ramiona wskazówek mają kształt dopasowany do wizerunku denara, a także ogólnego charakteru zegarka. Nadruki, takie jak nazwa i logo marki pod godziną 12. oraz nazwa modelu po przeciwnej stronie, są - jak w każdym zegarku Polpora - wysokiej jakości.
Prosta pod względem kształtu koronka jest w tradycyjnym miejscu, po prawej stronie koperty. Została ona przyozdobiona na czole krzyżem w kolorze niebieskim, symbolem firmy.
Specjalnie przygotowany mechanizm
Dekiel zegarka jest przeszklony szafirowym szkłem i ma bardzo prostą formę. Tym samym widok mechanizmu staje się dominujący. A mechanizm to szwajcarskie mechaniczne zegarkowe serce marki Sellita model SW210 w wersji Top.
To ładnie zdobiony mechanizm z naciągiem ręcznym.
Został on specjalnie przygotowany dla firmy Polpora. Trzeba przyznać, że to całkiem miły dla oka widok. Pasy genewskie na mostkach, zabarwione na niebieski kolor łebki śrubek, szlif słoneczny na kołach, czy też złociste wypełnienie grawerów to całkiem sporo „atrakcji”. Mechanizm jest łożyskowany na 19 kamieniach i oferuje 42 godziny rezerwy chodu, pracując z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Zegarek jest wodoszczelny do 50 m.
Polpora Denar Chrobrego – dostępność i cena
W zestawie wraz z zegarkiem Polpora Denar Chrobrego są dwa paski. Elegancki czarny z lakierowanej skóry krokodyla, czyniący zestaw bardzo eleganckim, i casualowy typu vintage, zamszowy w kolorze czekolady, sprawiający, że całość zyskuje nieco mniej formalny charakter.
Cena zegara Polpora Denar Chrobrego został ustalona na poziomie 39 000 złotych.
Adrian Szewczyk