• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen

Seiko Astron Solar GPS 3X22. Stały rozwój technologiczny kluczem do sukcesu!


Ostatnie lata w branży zegarmistrzowskiej to wyraźny powrót do zegarków mechanicznych – w szczególności w segmencie produktów zaliczanych do klasy średniej i średnio wyższej. To jednak wcale nie oznacza, że mechanizmy kwarcowe nagle straciły na znaczeniu. Użytkownicy zegarków tego typu zaczęli jednak wymagać coraz więcej, a dotychczas oferowane tak zwane zwykłe kwarce firm z segmentu premium (wobec „szturmu” na tym polu marek modowych) wydają się już być niedostatecznie atrakcyjne. Posiadający silną pozycję w dziedzinie produkcji zegarków elektronicznych Japończycy postawili więc na mały zegarkowy wyścig zbrojeń.

Wśród japońskich producentów marką darzoną wielką globalną estymą jest na pewno Seiko. To zasługa: wdrażania szeregu innowacji, skutecznej rywalizacji ze szwajcarskimi producentami i wyznaczania nowych standardów w przemyśle zegarmistrzowskim. Według wielu zegarkomaniaków najważniejszym wydarzeniem – tak w historii tej marki, jak i całego zegarmistrzostwa elektronicznego – jest wprowadzenie na rynek pierwszego, seryjnie produkowanego zegarka kwarcowego, czyli Astron-Quartz. Dziś ta nazwa, a właściwie jej pierwszy człon, jest wykorzystywana w serii zaawansowanych technicznie zegarków kwarcowych z mechanizmami korygowanymi sygnałem radiowym lub poprzez GPS.

Gama modeli w ramach serii zegarków Astron jest sukcesywnie rozbudowywana, a pod koniec 2021 roku wzbogaciła się ona o kolejne pozycje.

Stały rozwój technologiczny kluczem do sukcesu

Najnowsze zegarki bez wątpienia doskonale ilustrują rozwój techniczny modeli w obrębie linii Astron wyposażonych w technologie Solar i GPS.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Historia ich formy, jaką możemy zaobserwować dziś w sklepach, zaczyna się w 2012 roku, kiedy to marka Seiko wprowadziła na rynek modele SAST w kopertach o średnicy 47 mm. Zegarki te wyposażone w mechanizm 7X52 zachwycając świat, stanowiły równocześnie jedną z najważniejszych premier ówczesnych targów Baselworld.

Do czołowych zalet „Astronów” należy ich daleko posunięta bezobsługowość wynikająca z obecności panelu solarnego oraz automatycznie wykonywanych korekt wskazań. Te ostatnie są realizowane za pośrednictwem wbudowanych odbiorników GPS, które uruchamiają się automatycznie lub na żądanie. Takie możliwości czynią zegarki Astron idealnym wyborem dla globtroterów, którzy przemieszczając się po całym świecie, regularnie zmieniają strefy czasowe swojego pobytu.

Za technicznymi możliwościami podąża stylistyka. Nowoczesna, łącząca akcenty sportowe i biznesową elegancję widoczne w masywnych, lecz pieczołowicie wykończonych, kopertach. Ścieżkę wszystkim kolejnym generacjom wytyczył zaprojektowany przez Junichiego Kamatę model SBXA033 – zegarek z umieszczonym na tarczy wizerunkiem północnej półkuli i wyraźnymi indeksami podkreślającymi jej trójwymiarowość. Kolejną generację stanowiły modele wykonane z użyciem mechanizmów z rodziny 8X. Te produkowane od 2014 roku mechanizmy ze stoperem będąc o 30% mniejsze od poprzednich, były też bardziej efektywne energetycznie i lepiej odbierały sygnały z satelity. Mniejsze mechanizmy przełożyły się na wymiary kopert zegarków, które zostały zredukowane do 44 mm.

Za sukcesora nieprodukowanych już modeli 8X należy uznać linię 5X – z nową, wewnętrzną anteną o wymiarze 1 cm, zintegrowaną w układzie elektronicznym. Dla porównania stosowane w poprzednich modelach anteny w kształcie pierścienia o średnicach przekraczających 35 mm umieszczane były w ceramicznych lunetach kopert. Ponownie poprawiono efektywność zasilania, osiągając o 50% lepsze rezultaty, dodano funkcję szybkiego przełączania stref czasowych, automatyczne zmiany między czasem letnim oraz zimowym, a także inteligentny sensor łączący się z satelitami dwa razy dziennie. Rezygnacja z anteny pierścieniowej pozwoliła na ponowne zmniejszenie wymiarów kopert – tym razem do 42 mm.

Pięć nowych, zaawansowanych technicznie modeli!

Nowe mechanizmy o oznaczeniu 3X22 to kolejny krok w ewolucji zegarków z rodziny Astron GPS Solar. Zapewniają one trójwskazówkowe wskazania oraz wieczny kalendarz z oknem dnia miesiąca na godzinie trzeciej.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Antena odbiorcza zintegrowana jest z płytą mechanizmu. Pomimo jej umiejscowienia w stalowej kopercie odbiór sygnału jest poprawiony o 50% w stosunku do mechanizmu 7X z 2012 roku. Odejście od subtarcz pozwoliło na stworzenie bardziej eleganckich wyrobów – w tym po raz pierwszy pełnoprawnych wersji damskich. Najnowszy mechanizm mieści się w kopercie o średnicy wynoszącej rekordowe 39 mm.

W takich właśnie kopertach występują modele męskie Seiko z serii SSJ.

Pod koniec ubiegłego roku marka Seiko wprowadziła na rynek modele SSJ003 i SSJ005, które – z uwagi na wysoką jakość wykonania i lubianą, tradycyjną stylistykę, przy zachowaniu wysokiego poziomu funkcjonalności i dokładności – zostały ciepło przyjęte przez kupujących.  W ich wyglądzie widoczne są wpływy historycznych modeli, w tym protoplasty rodu – zegarka Astron-Quartz. Widoczne jest to szczególnie w masywnej, wyraźnie zaokrąglonej kopercie z szerokimi, zintegrowanymi z linią boczną uszami. Jej efektowny kształt dodatkowo podkreślany jest przez bardzo wysoki poziom wykończenia powierzchni.

Powierzchniom polerowanym na błysk towarzyszą wyraźnie odcięte płaszczyzny satynowane. Przy doskonałej jakości wykonania koperty zegarka granice styku pomiędzy powierzchniami są wyjątkowo efektowne.

Tarcze widoczne przez szafirowe szkła z powłoką Super Clear przekonują do siebie niespotykaną dotychczas w Astronach przejrzystością wskazań i tradycyjną już, atrakcyjną, obróbką „zawieszonych” nad powierzchnią tarczy indeksów.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Zespół wskazań dopełniają duże, spiczaste wskazówki, z dominującą tą godzinową wykonaną w kształcie strzałki. Wypełniono je powłoką LumiBrite, która już od lat słynie z wyjątkowej jasności. Miłymi akcentami są również przeciwwagi sekundników, które przywodzą na myśl samoloty naddźwiękowe. Różnice między SSJ003 i SSJ005 są niewielkie i zamykają się w palecie barw. Nieco więcej różnic znajdziemy w wariancie SSJ011, który zyskał wielokątną, ceramiczną lunetę i złotawe akcenty. W tym modelu odmienna jest również bransoleta – zamiast klasycznej trzyrzędowej postawiono na nieco bardziej finezyjną (wykonaną z drobniejszych ogniw) pięciodrzwiową. Warto pamiętać, że w każdej z omawianych wersji zastosowano zapięcie z systemem szybkiej zmiany długości bransolety.

Logiczny i słuszny krok w rozwoju

Zapięcie z regulacją długości bransolety znajdziemy także w zdecydowanie wyróżniających się tytanowych modelach SSJ007 i SSJ009. Patrząc na tarczę oraz wskazówki tych modeli, trudno zobaczyć wyraźne różnice w stosunku do SSJ003 i jego modeli pokrewnych.

Tylko wielkości indeksów oraz szczotkowanie lub gruboziarniste wykończenie tarczy stanowią o ich odmienności. Dużym zaskoczeniem  są koperta i bransoleta, które zdecydowanie różnią się od tych samych elementów w pozostałych modelach z tej rodziny. Wszystko za sprawą wielokątnych elementów: uszu koperty, ogniw bransolety i lunety. Ta ostatnia, zwłaszcza w wersji z dominacją czystej stali, wyraźnie ujawnia swoją ośmiokątną formę. Wybór takich kształtów sprawia, że front zegarka zupełnie gubi miękkie krągłości, które można było zaobserwować w zasadzie we wszystkich dotychczasowych liniach „Astronów”. Sportowy charakter potęguje masywny kształt przycisków, które przypominają elementy ochrony koronki. Sportowe ukierunkowanie potwierdza także wodoszczelność do 200 metrów.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Seiko Astron Solar GPS 3X22.

Nowe modele Seiko Astron są logicznym krokiem na drodze rozwoju tej linii wzorniczej. Z nową stylistyką i nowymi mechanizmami mogą one dotrzeć do klienteli, która chce zachować najwyższą dokładność i wysoką funkcjonalność, ale preferuje klasyczny wygląd zegarków. W tym przypadku nie bez znaczenia są wskazania realizowane poprzez trzy – notabene niezależnie sterowane indywidualnymi silnikami – wskazówki.

Zegarki Seiko Astron z linii SSJ dostępne są w Polsce w cenach od 7 990 do 9 870 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja nr 18

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Odmierzaj czas w rytmie muzyki. Now...
Odmierzaj czas w rytmie muzyki. Now...
14.06.2022
Nowość 2022: Roamer Deep Sea 200 – ...
Nowość 2022: Roamer Deep Sea 200 – ...
17.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco