Ostatnie lata w branży zegarmistrzowskiej to wyraźny powrót do zegarków mechanicznych – w szczególności w segmencie produktów zaliczanych do klasy średniej i średnio wyższej. To jednak wcale nie oznacza, że mechanizmy kwarcowe nagle straciły na znaczeniu. Użytkownicy zegarków tego typu zaczęli jednak wymagać coraz więcej, a dotychczas oferowane tak zwane zwykłe kwarce firm z segmentu premium (wobec „szturmu” na tym polu marek modowych) wydają się już być niedostatecznie atrakcyjne. Posiadający silną pozycję w dziedzinie produkcji zegarków elektronicznych Japończycy postawili więc na mały zegarkowy wyścig zbrojeń.
Wśród japońskich producentów marką darzoną wielką globalną estymą jest na pewno Seiko. To zasługa: wdrażania szeregu innowacji, skutecznej rywalizacji ze szwajcarskimi producentami i wyznaczania nowych standardów w przemyśle zegarmistrzowskim. Według wielu zegarkomaniaków najważniejszym wydarzeniem – tak w historii tej marki, jak i całego zegarmistrzostwa elektronicznego – jest wprowadzenie na rynek pierwszego, seryjnie produkowanego zegarka kwarcowego, czyli Astron-Quartz. Dziś ta nazwa, a właściwie jej pierwszy człon, jest wykorzystywana w serii zaawansowanych technicznie zegarków kwarcowych z mechanizmami korygowanymi sygnałem radiowym lub poprzez GPS.
Gama modeli w ramach serii zegarków Astron jest sukcesywnie rozbudowywana, a pod koniec 2021 roku wzbogaciła się ona o kolejne pozycje.
Stały rozwój technologiczny kluczem do sukcesu
Najnowsze zegarki bez wątpienia doskonale ilustrują rozwój techniczny modeli w obrębie linii Astron wyposażonych w technologie Solar i GPS.
Historia ich formy, jaką możemy zaobserwować dziś w sklepach, zaczyna się w 2012 roku, kiedy to marka Seiko wprowadziła na rynek modele SAST w kopertach o średnicy 47 mm. Zegarki te wyposażone w mechanizm 7X52 zachwycając świat, stanowiły równocześnie jedną z najważniejszych premier ówczesnych targów Baselworld.
Do czołowych zalet „Astronów” należy ich daleko posunięta bezobsługowość wynikająca z obecności panelu solarnego oraz automatycznie wykonywanych korekt wskazań. Te ostatnie są realizowane za pośrednictwem wbudowanych odbiorników GPS, które uruchamiają się automatycznie lub na żądanie. Takie możliwości czynią zegarki Astron idealnym wyborem dla globtroterów, którzy przemieszczając się po całym świecie, regularnie zmieniają strefy czasowe swojego pobytu.
Za technicznymi możliwościami podąża stylistyka. Nowoczesna, łącząca akcenty sportowe i biznesową elegancję widoczne w masywnych, lecz pieczołowicie wykończonych, kopertach. Ścieżkę wszystkim kolejnym generacjom wytyczył zaprojektowany przez Junichiego Kamatę model SBXA033 – zegarek z umieszczonym na tarczy wizerunkiem północnej półkuli i wyraźnymi indeksami podkreślającymi jej trójwymiarowość. Kolejną generację stanowiły modele wykonane z użyciem mechanizmów z rodziny 8X. Te produkowane od 2014 roku mechanizmy ze stoperem będąc o 30% mniejsze od poprzednich, były też bardziej efektywne energetycznie i lepiej odbierały sygnały z satelity. Mniejsze mechanizmy przełożyły się na wymiary kopert zegarków, które zostały zredukowane do 44 mm.
Za sukcesora nieprodukowanych już modeli 8X należy uznać linię 5X – z nową, wewnętrzną anteną o wymiarze 1 cm, zintegrowaną w układzie elektronicznym. Dla porównania stosowane w poprzednich modelach anteny w kształcie pierścienia o średnicach przekraczających 35 mm umieszczane były w ceramicznych lunetach kopert. Ponownie poprawiono efektywność zasilania, osiągając o 50% lepsze rezultaty, dodano funkcję szybkiego przełączania stref czasowych, automatyczne zmiany między czasem letnim oraz zimowym, a także inteligentny sensor łączący się z satelitami dwa razy dziennie. Rezygnacja z anteny pierścieniowej pozwoliła na ponowne zmniejszenie wymiarów kopert – tym razem do 42 mm.
Pięć nowych, zaawansowanych technicznie modeli!
Nowe mechanizmy o oznaczeniu 3X22 to kolejny krok w ewolucji zegarków z rodziny Astron GPS Solar. Zapewniają one trójwskazówkowe wskazania oraz wieczny kalendarz z oknem dnia miesiąca na godzinie trzeciej.
Antena odbiorcza zintegrowana jest z płytą mechanizmu. Pomimo jej umiejscowienia w stalowej kopercie odbiór sygnału jest poprawiony o 50% w stosunku do mechanizmu 7X z 2012 roku. Odejście od subtarcz pozwoliło na stworzenie bardziej eleganckich wyrobów – w tym po raz pierwszy pełnoprawnych wersji damskich. Najnowszy mechanizm mieści się w kopercie o średnicy wynoszącej rekordowe 39 mm.
W takich właśnie kopertach występują modele męskie Seiko z serii SSJ.
Pod koniec ubiegłego roku marka Seiko wprowadziła na rynek modele SSJ003 i SSJ005, które – z uwagi na wysoką jakość wykonania i lubianą, tradycyjną stylistykę, przy zachowaniu wysokiego poziomu funkcjonalności i dokładności – zostały ciepło przyjęte przez kupujących. W ich wyglądzie widoczne są wpływy historycznych modeli, w tym protoplasty rodu – zegarka Astron-Quartz. Widoczne jest to szczególnie w masywnej, wyraźnie zaokrąglonej kopercie z szerokimi, zintegrowanymi z linią boczną uszami. Jej efektowny kształt dodatkowo podkreślany jest przez bardzo wysoki poziom wykończenia powierzchni.
Powierzchniom polerowanym na błysk towarzyszą wyraźnie odcięte płaszczyzny satynowane. Przy doskonałej jakości wykonania koperty zegarka granice styku pomiędzy powierzchniami są wyjątkowo efektowne.
Tarcze widoczne przez szafirowe szkła z powłoką Super Clear przekonują do siebie niespotykaną dotychczas w Astronach przejrzystością wskazań i tradycyjną już, atrakcyjną, obróbką „zawieszonych” nad powierzchnią tarczy indeksów.
Zespół wskazań dopełniają duże, spiczaste wskazówki, z dominującą tą godzinową wykonaną w kształcie strzałki. Wypełniono je powłoką LumiBrite, która już od lat słynie z wyjątkowej jasności. Miłymi akcentami są również przeciwwagi sekundników, które przywodzą na myśl samoloty naddźwiękowe. Różnice między SSJ003 i SSJ005 są niewielkie i zamykają się w palecie barw. Nieco więcej różnic znajdziemy w wariancie SSJ011, który zyskał wielokątną, ceramiczną lunetę i złotawe akcenty. W tym modelu odmienna jest również bransoleta – zamiast klasycznej trzyrzędowej postawiono na nieco bardziej finezyjną (wykonaną z drobniejszych ogniw) pięciodrzwiową. Warto pamiętać, że w każdej z omawianych wersji zastosowano zapięcie z systemem szybkiej zmiany długości bransolety.
Logiczny i słuszny krok w rozwoju
Zapięcie z regulacją długości bransolety znajdziemy także w zdecydowanie wyróżniających się tytanowych modelach SSJ007 i SSJ009. Patrząc na tarczę oraz wskazówki tych modeli, trudno zobaczyć wyraźne różnice w stosunku do SSJ003 i jego modeli pokrewnych.
Tylko wielkości indeksów oraz szczotkowanie lub gruboziarniste wykończenie tarczy stanowią o ich odmienności. Dużym zaskoczeniem są koperta i bransoleta, które zdecydowanie różnią się od tych samych elementów w pozostałych modelach z tej rodziny. Wszystko za sprawą wielokątnych elementów: uszu koperty, ogniw bransolety i lunety. Ta ostatnia, zwłaszcza w wersji z dominacją czystej stali, wyraźnie ujawnia swoją ośmiokątną formę. Wybór takich kształtów sprawia, że front zegarka zupełnie gubi miękkie krągłości, które można było zaobserwować w zasadzie we wszystkich dotychczasowych liniach „Astronów”. Sportowy charakter potęguje masywny kształt przycisków, które przypominają elementy ochrony koronki. Sportowe ukierunkowanie potwierdza także wodoszczelność do 200 metrów.
Nowe modele Seiko Astron są logicznym krokiem na drodze rozwoju tej linii wzorniczej. Z nową stylistyką i nowymi mechanizmami mogą one dotrzeć do klienteli, która chce zachować najwyższą dokładność i wysoką funkcjonalność, ale preferuje klasyczny wygląd zegarków. W tym przypadku nie bez znaczenia są wskazania realizowane poprzez trzy – notabene niezależnie sterowane indywidualnymi silnikami – wskazówki.
Zegarki Seiko Astron z linii SSJ dostępne są w Polsce w cenach od 7 990 do 9 870 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja nr 18
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.
Wiktor Kalinowski
04:50 15.06.2022Zegarki
Seiko Astron Solar GPS 3X22. Stały rozwój technologiczny kluczem do sukcesu!
Tagi:
prestiżowe zegarkizegarek na prezentzegarki sportoweczarny zegarekjapoński zegareksrebrny zegareknietypowe zegarkizegarki kwarcowesmart zegarekzegarek bluetoothzegarki japońskie

REKLAMA

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

Niesamowite, unikalne zegary mechaniczne autorstwa Krzysztofa Płonki!
Bardzo wielu z nas ma pasje. Różne. Dla nas pasją, jedną z najważniejszych, a dla wielu najważniejszą, są zegarki i zegary, zegarmistrzostwo. Szczęściem trudnym do osiągn ...

„Szafirowe Szkiełko” – kanał YouTube o zegarkach tworzony z pasją!
Świat wokół nas zmienia się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Internet stworzył niemal świat „bez granic”, połączył ludzi z różnych kontynentów i stron globu, dzi ...

Rolex ustępuje miejsca w Formule 1!
Niezależnie jakie każdy z nas ma zdanie na temat szwajcarskiego giganta, jakim niewątpliwie jest marka Rolex, nie można mu odmówić tytułu najbardziej rozpoznawalnej marki ...

Zegarkowe trio Omega Aqua Terra Black. Różne charaktery i nowe tarcze w kolorze czarnym
Tegoroczny szereg nowości, które regularnie prezentuje manufaktura z Biel, obejmuje wiele modeli: od typowych “nurków” po czasomierze nacechowane dużo większą nutą elegan ...

Rado True Square x Kunihiko Morinaga. Soczewka fotochromatyczna i eteryczna natura czasu
Kunihiko Morinaga nazywany jest „modowym naukowcem” i „modowym poetą”. To japoński projektant, który łamie schematy, improwizuje, ale przede wszystkim eksperymentuje, co ...

Bulova Surveyor w 3 odsłonach. Zegarki mechaniczne o różnych obliczach
O tym, czy projekt zegarka będzie atrakcyjny, czy będzie chętnie wybierany przez klientów decyduje równowaga zachowana gdzieś pomiędzy pięknem projektu, a jego użytecznoś ...

Davosa Argonautic Antarctica Limited. Hołd dla antarktycznych pionierów z Polski
Niemal 50 lat temu Polacy po raz pierwszy samodzielnie wyruszyli na Antarktydę. Wyprawa była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i symbolicznym świadectwem aspiracji n ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...