• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date


Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date demonstruje, wedle producenta, nowe podejście w branży zegarmistrzowskiej do takich zagadnień jak innowacja, estetyka i rozwiązania techniczne, które w sumie dają początek właśnie temu nowemu zegarkowi. Model ten oferowany jest od razu w momencie premiery w aż trzech wariantach, co istotne, bo daje możliwość wybrania wersji najbardziej odpowiadającej naszym preferencjom.

Wierny wartościom i DNA marki 

Firma Perrelet może pochwalić się na tle innych producentów bogatym dziedzictwem obejmującym ponad 240 lat historii, choć - jak wiemy - z przerwą w działalności. Do współczesnych atutów marki wyznaczających jej charakter i wyjątkowość można zaliczyć zegarki z "animowanymi" tarczami, wykonywane od lat w wielu interpretacjach i wersjach, czyli modele kojarzone z tą marką posiadające „turbinę” widoczną od strony tarczy. 

Tym razem napędzająca na co dzień tę szwajcarską manufakturę kreatywność umożliwiła wykonanie najnowszego, także oryginalnego zegarka mechanicznego, umiejętnie łączącego mikromechanikę z urzekającym stylem i nienagannym, wręcz bardzo dobrym wykończeniem.

Zerknijmy na krótkie wideo prezentujące zegarek:


Zespół techniczny pracujący w zakładach marki Perrelet zaprezentował model Lab Peripheral Dual Time Big Date. Ta dość długa nazwa zegarka od razu wskazuje nam, z jakimi dodatkowymi funkcjami będziemy mieli do czynienia. Jak wspomniałem, zegarek od momentu debiutu na rynku występuje w trzech wersjach, a te funkcje dodatkowe to przydatne wskazanie czasu w drugiej strefie, oraz prezentacja dnia tygodnia i kalendarz z podwójnym okienkiem wskazań w większym rozmiarze niż tradycyjny datownik, czyli tak zwany Big Date. 

Ten zegarek, choć odmienny wizualnie od dotychczasowej oferty szwajcarskiej marki, pozostaje wierny jej wartościom i DNA. Podczas, gdy wiele obecnych modeli zegarków Perrelet zawiera charakterystyczny dla produktów tej firmy podwójny wirnik lub wspomnianą turbinę, to najnowsze dzieło Perrelet oferuje bardziej dyskretny i wyrafinowany spektakl na tarczy. 

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Urozmaicony wygląd tarczy

W Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date na tarczy, we wgłębieniu stanowiącym okręg, zaraz pod pierścieniem dystansującym w tej wąskiej przestrzeni, widzimy moletowany ukośnymi nacięciami element, który podczas ruchów nadgarstka z zegarkiem na ręku porusza się na ścieżce w kształcie koła. To element, który zdecydowanie urozmaica wygląd tego zegarka od frontu, co więcej – z racji oscylacji w atrakcyjny sposób „ożywia” jego tarczę. 

Takie rozwiązanie może być w aspekcie wizualnym odniesieniem do zakończenia klasycznego rotora naciągu automatycznego lub półkolistego elementu pracującego w stosowanych wiele lat temu w mechanizmach mechanicznych odbojnikowych, określanych jako „bumper”. 

Moletowany element przyciąga wzrok, ale ma też inne zadanie. Ale o tym za chwilę.

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Zegarek Lab Peripheral Dual Time Big Date jest dostępny w kopercie wykonanej ze stali nierdzewnej o wymiarach 42 mm x 42 mm. Klasa wodoszczelności to 5 ATM. Miękkie, gładkie linie wraz ze szczotkowanymi i polerowanymi uszami, wytłaczana, prostokątna dekoracja na opasce koperty, oraz polerowana ośmioboczna luneta ze szczotkowanym profilem nadają temu modelowi wyraźny i charakterystyczny wygląd. Odnosi się on w dużej mierze do modnego dziś stylu zegarków produkowanych w latach 70. XX wieku.

Koperta jest złożona pod względem stylistycznym. Jej boczna linia ozdobiona została serią prostokątnych odcinków powstałych przez wyfrezowanie rowków. Przylegająca do lunety, górna część koperty zmienia szerokość i ma fasetowaną krawędź. Sama luneta ma natomiast drugą, wąską warstwę wokół szkła, która jest polerowana. Uszy mają skomplikowany kształt i powierzchnie zarówno szczotkowane jak i polerowane Mówiąc krótko – zawiłości stylistyczne w przypadku tego modelu warto dostrzec i docenić. Takie wykończenia nie tylko dobrze wyglądają, ale doskonale pozwalają ocenić wysoką jakość wykonania, co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę jak skomplikowane i trudne jest wykonanie tak zróżnicowanej koperty. 

Oryginalna konstrukcja

Dużą uwagę poświęcono także architekturze tarczy, szczycącej się oryginalną konstrukcją.

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Trójwymiarowy efekt wizualny widoczny, gdy patrzymy na zegarek od frontu osiągnięto dzięki wielopoziomowej strukturze tarczy i różnym dekoracjom, które dodają jej głębi. Wspomniany już, obracający się element, będący swoistym podpisem firmy Perrelet, nie jest jedynym tworzącym wyjątkowy charakter tarczy tego modelu.  

Dwusektorowa, wewnętrzna powierzchnia tarczy jest – w zależności od wersji kolorystycznej – niebieska, srebrna lub czarna. Część centralna tworzy przestrzeń nieco niżej położoną z wzdłużnymi, pionowymi nacięciami. Nieco wyżej nałożony element, jakby pierścień ze srebrzystą wewnętrzną krawędzią i zabarwioną, opalizującą powierzchnią, to miejsce w którym swoje mocowanie mają nakładane indeksy godzinowe. Ponad połowa ich długości „lewituje” nad okrągłym torem w którym wędruje wcześniej opisywany element ruchomy. Ta oscylująca masa zajmuje około 50% okrągłego toru w jakim się porusza. 

Mała subtarcza na godzinie 6. wskazuje czas w drugiej strefie. Jej powierzchnia jest okrężnie giloszowana. Doskonale widoczne, centralne wskazówki pozwalają natomiast na łatwy i szybki odczyt wskazań czasu głównego. Zarówno ramiona wskazówek głównych jak i indeksy mają wypełnienie białą substancją świecącą Super-LumiNova. 

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Na subtarczy jest jeszcze mały otworek z przysłoną, znajdujący się na godzinie 10. To wskaźnik funkcji dzień/noc. To udogodnienie bardzo wskazane w zegarku służącym jako narzędzie dla osób podróżujących. Pod godziną 12. umieszczono obok siebie dwa okienka datownika. Są one dobrze czytelne z racji powiększenia wskazania daty wobec standardowych rozwiązań.

Manufakturowy mechanizm

Mechanicznym sercem zegarka Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date jest mechanizm Perrelet kaliber P-421. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak klasyczny ręcznie nakręcany mechanizm, ponieważ patrząc przez przeszklenie w przykręcanym śrubkami deklu mamy przed oczami widok narzucający jednoznacznie takie skojarzenie. 

Żaden wahnik nie zakłóca widoku mostów, kół oraz balansu. Wszystkie elementy mechanizmu są na widoku, bez centralnego rotora czy nawet mikrorotora. 

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Okazuje się jednak, że opisany przeze mnie na początku, obracający się element widoczny na tarczy pełni nie tylko funkcję uatrakcyjniania jej wizualnie, ale jest to przede wszystkim peryferyjny rotor służący do naciągu sprężyny napędowej. Stąd w nazwie słowo Peripheral.

Masa oscylująca jest przymocowana do koła zębatego, swego rodzaju korony, która zazębia się z zębnikiem umieszczonym na zewnętrznej krawędzi mechanizmu. W ten sposób energia z widocznej pod szkłem masy która się obraca jest przekazywana do układu naciągającego sprężynę napędową. Rotor peryferyjny, swego rodzaju wirnik w nieco innym wydaniu w wykonaniu marki Perrelet, pracuje na łożyskach kulkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu technicznemu mamy pełen wgląd na cztery mosty pokryte rodem, które są ozdobione tradycyjnym motywem Côtes de Genève. Zastosowane tu pasy są wąskie, gęsto umieszczone co jeszcze bardziej uatrakcyjnia widok.  Dwa z tych mostów mają wygrawerowane informacje, a litery wypełnione są złotem 3N. W sąsiedztwie regulatora widać zdobienie typu „perlage” zdobiące płytę główną, a widoczne koło jest ozdobione szlifem słonecznym. 

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Mechanizm składa się z 302 części. Częstotliwość pracy koła balansu to 28 800 wahnięć na godzinę, a mechanizm łożyskowany jest na 30 kamieniach. Rezerwa chodu to 42 godziny. 

Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date – dostępność i cena

Zegarek Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date ma szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach, oraz dekiel z szafirowym szkłem zabezpieczony 6 śrubami.

Jak wspominałem na wstępie, dostępne są trzy warianty kolorystyczne. Opisałem bardziej szczegółowo model niebieski o nr ref. A1101/4, pozostałe dostępne wersje kolorystyczne to wariant z motywem czarnym na tarczy ze srebrzystymi detalami o nr ref. A1101/3, oraz wersja niemal w całości srebrna o nr ref. A1101/1. 

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date

Zegarki dostępne są na paskach, kolor zależy od wersji - czarny pasek ze skóry cielęcej z białymi przeszyciami dla modeli ze srebrną i czarną tarczą, oraz pasek w kolorze niebieskim, także wykonany ze skóry cielęcej, z białymi przeszyciami w modelu z niebieską tarczą. Zapięcie pasków jest składane, wykonane ze stali nierdzewnej, ozdobione logo marki Perrelet.

Cena Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date to około 28 000 złotych

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Perrelet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Perrelet.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Tekstura lodowcowych powierzchni w ...
Tekstura lodowcowych powierzchni w ...
22.04.2022
Zegarki upamiętniające heroiczny wy...
Zegarki upamiętniające heroiczny wy...
26.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco