• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders


Szwajcarska marka Ball przygotowała wyjątkowe modele zegarków z serii Engineer Master II dla upamiętnienia niezwykle odważnej akcji przeprowadzonej przez amerykańskich lotników w trakcie Drugiej Wojny Światowej - pierwszego ataku bombowego na Kraj Kwitnącej Wiśni. Zegarki zyskały taki sam przydomek, jak sama operacja, będąca odwetem za atak Japończyków na Pearl Harbor. Dla lepszego poznania tych wyjątkowych czasomierzy, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się tłu historycznemu leżącemu u podstaw ich powstania. 

Atak na Pearl Harbor

W niedzielę, 7 grudnia 1941 roku Cesarstwo Japonii przeprowadziło atak bombowy na amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbor na Hawajach bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny Stanom Zjednoczonym. 

Zmasowany atak z wykorzystaniem łącznie 353 myśliwców i bombowców spowodował olbrzymie straty wśród niegotowych do obrony Amerykanów. Po stronie Jankesów zginęło ponad 2335 żołnierzy i 68 cywilów, podczas gdy Japończycy stracili zaledwie 65 pilotów. Straty sprzętowe były równie asymetryczne. Wydarzenie to rozpoczęło działania wojenne na Pacyfiku i jednocześnie stało się impulsem, w wyniku którego 8 grudnia 1941 roku Stany Zjednoczone przystąpiły do drugiej Wojny Światowej, ogłaszając stan wojny z Cesarstwem Japonii. Trzy dni później wojnę Amerykanom wypowiedziały Niemcy i Włochy.

Akcja odwetowa - Rajd Doolittle’a

Atak na Pearl Harbor był dla USA olbrzymim i bolesnym ciosem, który drastycznie osłabił morale żołnierzy. Właśnie dlatego prezydent Roosevelt zdecydował, że Stany Zjednoczone muszą “odwdzięczyć się” Japończykom i nakazał przygotowanie ataku bombowego na ich terytorium. Było to niezwykle trudne przedsięwzięcie z powodu olbrzymiej odległości, jaką musiałyby pokonać bombowce. Misja wydawała się wręcz nierealna do wykonania. 

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Jednak Amerykanie byli mocno zmotywowani do tego, aby przeprowadzić akcję odwetową za masakrę w Pearl Harbor. Opracowano więc plan operacji, polegający na wykorzystaniu mniejszych bombowców B-25, pozbawionych ciężkich elementów wyposażenia, aby mogły wystartować z pokładu lotniskowca i przebyć tak długi dystans. Celem ataku były obiekty militarne i przemysłowe w dużych japońskich miastach - Tokio, Nagoja, Kobe i Osace. Po ich zbombardowaniu maszyny miały skierować się na terytorium Chin. 

Dowódcą akcji został podpułkownik James Doolittle, który wziął czynny udział w ataku na pokładzie jednego z bombowców. Zwerbował on 79-ciu ochotników, świadomych olbrzymiego ryzyka i gotowych do poświęcenia swego życia dla powodzenia operacji. 

Akcję przeprowadzono 18 kwietnia 1942 roku. 

Z powodu wcześniejszego namierzenia amerykańskich lotniskowców przez japoński patrolowiec, podjęto decyzję o wcześniejszym poderwaniu maszyn w powietrze, przez co musiały pokonać dłuższy dystans niż planowano. 

W operacji wzięło udział 16 bombowców B-25. Wszystkie samoloty dotarły nad terytorium wroga i zrzuciły ładunki wybuchowe na wytypowane cele. Żadna z maszyn nie został zestrzelona przez japońską obronę przeciwlotniczą. 

Do Chin lub ich wybrzeży dotarło 15 maszyn. Wszystkie zostały celowo zniszczone, a ich załogi ewakuowały się chwilę przed rozbiciem. Japończycy pojmali do niewoli dwie załogi bombowców. Jeden samolot, z przyczyn technicznych, musiał skierować się nad terytorium ZSRR, gdzie wylądował w pobliżu Władywostoku.

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Spośród 80-ciu żołnierzy biorących udział w akcji nie wszystkim udało się wrócić bezpiecznie do domu. Jeden z lotników został zabity w podczas skoku, dwóch utonęło, a czterech zmarło lub zostało straconych w niewoli. Załoga, która wylądowała w Związku Radzieckim została internowana, a po roku udało jej się zbiec i przedostać do USA.

Akcja odwetowa przyniosła stosunkowo niewielkie szkody po stronie Japonii. Sam Doolittle uważał początkowo, że zakończyła się porażką, jednak operacja okazała się sukcesem, który wlał nadzieję w serca Amerykanów. Udowodniono też Japończykom, że ich terytorium nie jest poza zasięgiem siły rażenia wojsk USA. Był to pierwszy tego typu wrogi atak na ich ziemię.
 
Operacja została nazwana Rajdem Doolittle’a, z and. Doolittle Ridde. Dowódca James Doolittle został odznaczony Medalem Honoru i awansowany do stopnia generała brygady, natomiast pozostali członkowie Rajdu zostali odznaczeni Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym.

Wyjątkowe zegarki dla upamiętnienia heroicznego wyczynu

Kilka dni temu, 18 kwietnia 2022, czyli w tak zwany lany poniedziałek, przypadła okrągła, 80-ta rocznica Rajdu Doolittle’a. Z tej okazji manufaktura Ball postanowiła upamiętnić ten wyczyn serią trzech nowych modeli zegarków z kolekcji Engineer Master II Doolittle Raiders. 

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Producent zdecydował się na stworzenie zegarków typu pilot, które są doskonałym nawiązaniem do pierwszego, historycznego nalotu sił Amerykańskich, opisanego na wstępie. Wspólną cechą każdego z nich jest doskonała czytelność wskazań, będąca zasługą dużych i wyrazistych indeksów oraz wskazówek zestawionych z ciemną tarczą dostępną w kolorach czarnym, niebieskim lub zielonym. 

Wszystkie wersje wyposażono w kopertę ze stali szlachetnej o klasycznym, okrągłym kształcie. Wielkość koperty jest różna, w zależności od modelu. Dostępne średnice to 40 mm, 45 mm lub 46 mm. Dodatkowym “smaczkiem” jest duża koronka, kolejny znak rozpoznawczy „pilotów”. Ma ona charakterystyczny, diamentowy przekrój i mocno frezowaną krawędź, co zapewnia doskonały chwyt i komfortową obsługę, nawet w rękawiczkach.

Na tarczach wszystkich modeli Engineer Master II Doolittle Raiders umieszczono również dwa emblematy - emblemat Doolittle Raiders, upamiętniający historyczną misję, oraz odznakę w postaci Skrzydeł Lotnika Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Symbole te są doskonale widoczne, jednak w żaden sposób nie utrudniają odczytu wskazań czasu.

Doskonała widoczność również w ciemności

Jednym ze znaków rozpoznawczych produktów manufaktury Ball, poza wysoką jakością wykonania czasomierzy, są świecące w ciemności mikrorurki. Elementy te wykorzystywane są do znakowania wskazówek i tworzenia indeksów, w celu zapewnienia czytelności wskazań również w kompletnych ciemnościach. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych w zegarkach substancji luminescencyjnych, nie wymagają one wcześniejszego naświetlenia. 

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Mikrorurki wypełnione są trytem [3H], czyli nietrwałym izotopem wodoru, który ulega rozpadowi, emitując w ten sposób promieniowanie, w wyniku którego zachodzi zjawisko radioluminescencji. Światło powstające w ten sposób jest do 100 razy silniejsze, niż w przypadku powszechnie stosowanych w zegarmistrzostwie substancji świecących i emitowane jest stale, aż do momentu ukończenia rozpadu trytu. Według producenta proces świecenia mikrorurek może trwać nieprzerwanie nawet przez 25 lat, jednak wraz z biegiem czasu siła emitowanego światła będzie się zmniejszać, stopniowo słabnąć.

W modelach z serii Engineer Master II Doolittle Raiders manufaktura Ball wykorzystała mikrorurki o różnej barwie świecenia. Umieszczono je na pozycji indeksów oraz wkomponowano w ramiona wskazówek. W zależności od modelu - zastosowano wariację dwukolorową lub bardziej bogatą paletę liczącą aż sześć różnych barw.

Manufakturowe serca zegarków Ball x Doolittle Raiders

W każdym z modeli sygnowanych nazwą Doolittle Raiders zastosowano mechanizmy wykonane w zakładach marki Ball. Dwa spośród nich posiadają naciąg automatyczny, a jeden manualny. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym z nich.

W modelu Engineer Master II Doolittle Raiders o referencji NM3000C-S1, posiadającym kopertę o średnicy 40 mm, zastosowano mechanizm BALL RR1103 z automatycznym naciągiem. 

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i posiada 38-godzinną rezerwę chodu. Ma 26 kamieni łożyskujących oraz zabezpieczenie przed szkodliwym dla mechanizmów zegarkowych działaniem pola magnetycznego do poziomu aż 80.000 A/m.

Model Engineer Master II Doolittle Raiders o nr referencyjnym NM3500C-S1 z kopertą o średnicy 45 mm, zyskał najnowszy mechanizm z naciągiem automatycznym stworzony w manufakturze Ball - kaliber BALL RR1108. Podobnie jak wcześniej opisany werk, ten także wskazuje czas za pomocą trzech wskazówek na jednej osi oraz klasycznego datownika. Jego rezerwa chodu została wydłużona do 54 godzin.

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Model Engineer Master II Doolittle Raiders o referencji NM2638C-L1 z największą kopertą, o średnicy wynoszącej 46 mm, jako jedyny wyposażono w werk z naciągiem manualnym. 

Został on pozbawiony wskazań datownika, a jego sekundnik przeniesiono na mniejszą subtarczę, zlokalizowaną w okolicy indeksu godziny 9. Jego częstotliwość pracy jest niższa od werków z automatycznym naciągiem i wynosi 18 000 wahnięć balansu na godzinę. Po pełnym napięciu sprężyny mechanizm ten może pracować przez około 46 godzin 

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Cała seria nowych zegarków Ball Engineer Master II Doolittle Raiders posiada klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów. W zależności od wersji, są one dostępne na paskach wykonanych ze skóry naturalnej lub na stalowych bransoletach.

Cyferblaty są chronione przez szkła szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Engineer Master II Doolittle Raiders – cena i dostępność

Ball Engineer Master II Doolittle Raiders to ciekawa kolekcja zegarków mechanicznych upamiętniających heroiczny wyczyn amerykańskich żołnierzy. 

Wysoka jakość wykonania, szeroki wachlarz opcji wielkości kopert i kolorów cyferblatu, efektowny widok świecących pod wpływem radioluminescencj mikrorurek oraz wyjątkowa historia w tle czynią z nich bardzo interesujące modele, które z pewnością zachwycą niejednego amatora zegarków i zegarmistrzostwa.

Zegarki upamiętniające heroiczny wyczyn. Ball Engineer Master II Doolittle Raiders

Zegarki z kolekcji Ball Engineer Master II Doolittle Raiders dostępne są w Polsce. Każdy z modeli został wykonany w ograniczonej, limitowanej liczbie wynoszącej 999 egzemplarzy. Ich cena zależy od modelu i wersji, a mieści się w przedziale od około 9 500 zł do 13 500 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Ball znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Zegarki BALL.

Paweł Zgiep


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Nowe podejście do innowacji i estet...
Nowe podejście do innowacji i estet...
25.04.2022
Squale 1521 Militaire. Uniwersalny ...
Squale 1521 Militaire. Uniwersalny ...
27.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco