• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf


Powrót do kategorii

Kolekcjonowanie zegarków jest nieodłącznie związane z ich przechowywaniem. Każdy ma na to swój ulubiony sposób - jedni trzymają czasomierze w oryginalnych pudełkach, inni kupują specjalne skrzynki lub stojaki, a niektórzy po prostu odkładają je na półkę. Miłośnicy zegarków z automatycznym naciągiem sprężyny często stawiają sobie pytanie nad zasadnością zakupu jeszcze jednego “urządzenia” do przechowywania - rotomatu. 

Czym jest rotomat i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? 

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć przyglądając się jednemu z najbardziej znanych producentów tego typu urządzeń - marce Wolf.

Wolf 1834

Historia marki Wolf zaczęła się w 1834 roku. 

Wtedy właśnie pochodzący z Niemiec złotnik Philip Wolf I zauważył jak istotną rolę w sprzedaży wyrobów jubilerskich odgrywa ich opakowanie. Założył więc firmę, która zaczęła produkować praktyczne i dobrze wyglądające pudełka. W końcu okazało się, że sprzedawał ich więcej niż samych wyrobów ze srebra, w których się dotychczas specjalizował. 

W XX wieku firma Wolf była producentem pudełek dla wielu szwajcarskich (i nie tylko) marek zegarmistrzowskich, takich jak np. Omega, Tissot, Zodiac, czy japoński Citizen. W 2009 roku zaś uzyskała patent obejmujący liczenie dziennych obrotów w rotomatach, dzięki czemu została jedyną marką gwarantującą wyjątkową dokładność działania swoich urządzeń.

Czym jest rotomat?

Rotomat jest zasadniczo urządzeniem do przechowywania zegarka (lub zegarków). 

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Został on stworzony z myślą o zegarkach z naciągiem automatycznym. Jak wiemy, wymagają one regularnego noszenia i odpowiedniej ilości ruchu ręką, żeby podtrzymać ciągłość chodu. Dla osób, które mają kilka zegarków noszonych na zmianę, a także dla tych, którzy mają siedzący tryb życia, z pomocą przychodzi właśnie rotomat. 

Każde urządzenie tego typu posiada ruchomy moduł. Porusza się on w taki sposób, aby naciągnąć sprężynę umieszczonego w nim zegarka za pomocą ruchów wahnika. W ten sposób podtrzymuje ciągłość działania zegarka, a jego użytkownik nie musi po kilku dniach nienoszenia go ustawiać wskazania godziny i np. daty ponownie. Wystarczy wyjąć zegarek z rotomatu i założyć na rękę - komfort prawie jak przy zegarku kwarcowym.

No właśnie - prawie.

Należy przy tym wszystkim pamiętać, że zegarki mechaniczne rzadko mogą pochwalić się taką punktualnością chodu jak zegarki kwarcowe. Podczas gdy w tych drugich liczymy najczęściej odchyłki miesięczne (lub nawet roczne), w tych pierwszych są to najczęściej odchyłki dobowe. Z tym “problemem” rotomat nam nie pomoże. 

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Mogą się więc zdarzyć sytuacje, że wyciągając zegarek z takiego urządzenia po dłuższym czasie, korekty wskazań i tak będziemy musieli dokonać - ale zmianie ulegnie jej skala, konieczna będzie niewielka korekta o np. kilka minut, a nie kilka godzin. Ponadto pozostałe wskazania, jak np. wskazanie faz Księżyca, będzie prawidłowe.

Jeśli więc ktoś oczekuje nieprzerwanego i dokładnego chodu zegarka, połączenie rotomatu z zegarkiem z naciągiem automatycznym, nie zastąpi zegarka kwarcowego czy też sterowanego radiowo. Jeśli jednak odchyłki dobowe nie są dla kogoś problemem (lub ma kolekcję wyjątkowo dokładnych czasomierzy i/lub modeli z wieloma funkcjami dodatkowymi), a zależy mu na zwiększeniu pewnego komfortu, być może już zadaje sobie kolejne pytanie…

Jaki rotomat wybrać?

O ile przy zwykłych pudełkach na zegarki kluczowa jest estetyka, o tyle przy wyborze rotomatu ważny jest zestaw różnych cech, którymi powinien się on charakteryzować. 

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Liczba i prędkość obrotów

Zacznijmy od prędkości obrotów. 

W różnych zegarkach znajdziemy różne mechanizmy. Jedne konstrukcje są bardziej popularne i stosowane w zegarkach wielu różnych marek, podczas gdy inne są domeną konkretnych producentów, są wytwarzane przez nich “in-house” i tylko w swoich produktach je umieszczają. I właśnie te różne mechanizmy będą cechowały się różnymi parametrami. Parametr, który w tym momencie nas najbardziej interesuje, to liczba obrotów wahnika potrzebna do pełnego naciągnięcia sprężyny (i ewentualne zastosowanie rozwiązań blokujących dalsze nakręcanie). Ze względu na tę różnorodność warto zaopatrzyć się w rotomat, który ma możliwość regulacji liczby obrotów w danym cyklu. 

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawet po kilku tygodniach czy miesiącach w rotomacie, zegarek się nie zatrzyma. Z drugiej strony nie będziemy się musieli martwić, że zegarek będzie nakręcany zbyt intensywnie, co mogłoby wpłynąć na szybsze zużywanie się elementów mechanizmu należących do zespołu naciągu, a co za tym idzie na konieczność częstszych wizyt u zegarmistrza. 

W tym miejscu warto wspomnieć markę Wolf, której urządzenia liczą faktyczną liczbę obrotów w ciągu dnia (TPD - turns per day), a nie tak jak wiele innych rotomatów dostępnych na rynku przybliżoną ilość obrotów bazującą na czasie działania urządzenia, która ostatecznie może odbiegać od deklaracji za sprawą np. wagi zegarka.

Kierunek obrotów

Skoro jesteśmy przy obrotach, warto również zwrócić uwagę na ich kierunek. 

Niektóre mechanizmy zegarkowe posiadają konstrukcję automatycznego naciągu, w której ruch wahnika tylko w jedną stronę powoduje naciąganie sprężyny. Część rotomatów uwzględnia te różnice konstrukcyjne i pozwala sterować kierunkiem obrotów modułu - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeciwnie do niego lub w obu kierunkach naprzemiennie. 

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Warto więc skontrolować, w które strony nakręcają się zegarki, które zamierzamy w rotomacie przechowywać i wybrać rotomat, którego działanie będzie do naszych potrzeb dostosowane.

Pole magnetyczne

Ze względu na fakt, iż rotomat jest urządzeniem elektronicznym może powstać pewna obawa co do oddziaływania wytwarzanych przez niego pól magnetycznych na mechanizm naszego zegarka. To jest kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Dobrej jakości rotomaty posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią nasz czasomierz przed negatywnym wpływem tego czynnika. Z taką ochroną mamy na przykład do czynienia w przypadku urządzeń marki Wolf.

Głośność działania

W zależności od tego, gdzie planujemy postawić nasze nowo zakupione urządzenie do przechowywania zegarków, powinniśmy wziąć również pod uwagę głośność działania silnika. Osoby trzymające swoje czasomierze w sypialni, na przykład na szafce niedaleko łóżka, będą pewnie szukały urządzenia jak najcichszego - co może się wiązać z większym wydatkiem. Marka Wolf problem przeszkadzającego dźwięku zniwelowała stosując nylonowe koła zębate.

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Ostatnie dwa czynniki są już bardzo indywidualne i subiektywne. 

Czynniki subiektywne

Pierwszym z nich jest oczywiście wygląd rotomatu - materiał wykonania, kolorystyka, zamknięta lub otwarta konstrukcja. Drugim czynnikiem jest pojemność. 

Rotomaty mogą być przeznaczone tylko na jeden zegarek, ale mogą mieć też kilka (a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt) uchwytów. Oprócz tego trafimy też na modele posiadające dodatkowe przegródki na zegarki, których do ruchomej części wkładać nie zamierzamy (np. kwarcowe lub nakręcane), lub inne rodzaje biżuterii. 

Na rynku dostępne są też rotomaty modułowe, które można ze sobą wygodnie zestawiać tworząc coraz to większe konstrukcje wraz ze zwiększaniem się kolekcji naszych zegarków. Dla najbardziej wymagających użytkowników dostępne są też wielkie szafy z dużą liczbą stanowisk nakręcających, a także masą dodatkowych szuflad czy przegródek, często pełniące również funkcję sejfu.

Navigator Cub, Viceroy, a może Churchill?

W ofercie marki Wolf znajdziemy duży wybór różnego rodzaju rotomatów. 

Model Navigator Cub jest pojedynczym urządzeniem bez dodatkowych schowków. Nie posiada on również zamykanego frontu, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do znajdującego się w nim zegarka, ale nie jest on zabezpieczony przed potencjalnymi uderzeniami, czy też po prostu dostępem kurzu. Modele Viceroy czy Roadster posiadają zamykane, przeszklone drzwiczki. Są też dostępne w różnych rozmiarach - czyli z różną ilością modułów nakręcających, a także w opcji bez lub z dodatkowym miejscem do przechowywania np. dodatkowych zegarków czy zapasowych pasków. 

Najdroższe modele marki Wolf - Atlas i Churchill są jednocześnie sejfami. Posiadają też większą ilość miejsc na automatyczne zegarki, a także sporą ilość dodatkowych szuflad.

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf

Przedział cenowy urządzeń marki Wolf jest duży. 

Wspomniany model Navigator Cub jest najtańszy, a jego cena wynosi 239 funtów. 

Potrójny Viceroy z dodatkowym miejscem do przechowywania to wydatek rzędu 1 519 funtów. Model Churchill jest najdroższy, jego cena zaczyna się od 92 995 funtów i ma możliwość personalizacji, która oczywiście może tę cenę dodatkowo podnieść. 

Oprócz nich do wyboru jest jeszcze dużo innych urządzeń, wypełniających różne półki cenowej - w zależności od potrzeb i możliwości kupującego.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Po co nam dziś zegarki, skoro są sm...
Po co nam dziś zegarki, skoro są sm...
13.03.2022
Pamiątkowy Speedmaster Michaela Col...
Pamiątkowy Speedmaster Michaela Col...
06.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco