• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?


Agresja na Ukrainę doprowadziła do wycofania się z Rosji wielu międzynarodowych koncernów. Wśród firm, które zawiesiły swoją obecność w Rosji są także najważniejsze i najbardziej znane marki zegarków.

Wojna na Ukrainie rozgrywa się na wielu frontach, nie tylko na tym wojskowym. Równie ważny jest front gospodarczy i medialny. Po agresji na Ukrainę nastąpiła presja opinii publicznej na to, aby międzynarodowe koncerny zaprzestały swojej działalności w Rosji. Obecność międzynarodowych firm w Rosji jest postrzegana jako faktyczne wsparcie dla Władimira Putina.

Do bojkotu Rosji dołączyły także - jedne mniej chętnie, inne bardziej - najważniejsze i najbardziej znane marki zegarków. Rynek zegarków to branża bardzo konkurencyjna, wizerunek marek jest bardzo ważny, więc znane marki zegarkowe muszą o swój wizerunek i opinię dbać. 

Sankcje na Rosję nałożyły Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone, do których dołączyła także Szwajcaria. W ramach restrykcji, Szwajcaria zakazała eksportu dóbr luksusowych - w tym i zegarków - do Rosji. Wiele szwajcarskich marek już przed tą decyzją zapowiedziało wycofanie się z rosyjskiego rynku. 

Swatch wychodził na raty

Z Rosji wyszedł jeden z największych na świecie producentów zegarków, czyli szwajcarska grupa Swatch, do której należą takie marki jak Omega, Longines, Tissot, Hamilton, Certina czy Swatch.

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?

Szwajcarska grupa branży zegarkowej z Rosji wychodziła na raty. Początkowo grupa Swatch zadecydowała, że nadal prowadzić sklepy w Rosji, ale wstrzyma eksport do tego kraju. Presja na grupę jednak rosła i 8 marca Swatch poinformował, że zawiesił działalność detaliczną w Rosji. Grupa zapowiedziała, że zatrzyma personel w Rosji w nadziei, że sytuacja ulegnie poprawie.

- Jesteśmy bardzo lojalni wobec wszystkich naszych pracowników na całym świecie, nawet w trudnych czasach, i nadal utrzymujemy ich na pokładzie, mając nadzieję na lepsze czasy – poinformowała grupa w oświadczeniu.

LVMH i 5 mln euro na pomoc

Już 4 marca francuska grupa LVMH poinformowała, że tymczasowo zamknie swoje 124 sklepy w Rosji. LVMH jest właścicielem takich marek zegarkowych jak TAG Heuer, Hublot i Zenith.

Grupa wskazała, że prowadzenie interesów w Rosji stało się skomplikowane od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie zapowiedziano, że blisko 3,5 tys. pracowników grupy w Rosji będzie nadal otrzymywać wynagrodzenie i świadczenia pracownicze.

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?

Dodatkowo LVMH ogłosiło, że przekaże darowiznę w wysokości 5 mln euro na rzecz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Grupa ponadto ma zorganizować zbiórkę wśród swoich pracowników na całym świecie.

Zapowiedziano także wsparcie finansowe dla blisko 150 pracowników grupy na Ukrainie.

Richemont i inni

Z Rosji wyszła także grupa Richemont, do której należą takie marki jak A. Lange & Söhne, Baume & Mercier, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Officine Panerai, Piaget i Vacheron Constantin.

Richemont posiadał kilkanaście sklepów w Rosji, głównie w Moskwie. Grupa już 3 marca zawiesiła działalność handlową w Rosji, a na Ukrainie wstrzymała swoje działania 24 lutego, czyli w dniu, w którym Rosja rozpoczęła inwazję.

Także francuski koncern Kering, do któego należą m.in. zegarkowe marki Ulysse Nardin i Girard Perregaux zawiesiła swoją działalność w Rosji. Grupa miała tam dwa sklepy i 180 pracowników, których - jak zapowiedziano - będzie nadal wspierać.

Kering zapowiedział, że przekaże „znaczną darowiznę” na rzecz Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Obecność w Rosji zawiesiła także grupa Hermes, która miała trzy sklepy w Moskwie a do końca roku planowała otworzyć outlet w Petersburgu.

Patek Philippe i reszta

Z Rosją postanowiły się pożegnać również znane, niezależne marki zegarkowe.

Wśród marek, które tymczasowo zawiesiły wszystkie dostawy swoich zegarków do Rosji jest Patek Philippe. Jak podkreślono w oświadczeniu, polityka firmy nadal będzie kierować się decyzjami Konfederacji Szwajcarskiej dot. sankcji.

Patek Philippe nie poinformował, kiedy rozpoczęło się zawieszenie, ale prawdopodobnie obowiązywało od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy to Unia Europejska nałożyła sankcje i zawieszono systemy takie jak system płatności międzybankowych SWIFT.

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?

Już 24 lutego eksport do Rosji zawiesił Audemars Piguet.

Marka w Moskwie posiada dwa salony, które zostały zamknięte.

Zamknięty jest także moskiewski salon Richard Mille.

Niecodzienną decyzję, jak na przedstawiciela wysokiego szczebla kadry kierowniczej podjął prezes Breitlinga, Georges Kern, który wziął udział w antywojennej demonstracji w Zurychu. Zdjęcie z demonstracji Georges Kern umieścił na jednym z portali społecznościowych.

Breitling posiada 45 punktów sprzedaży w Rosji, w tym dwa butiki w Moskwie i jeden w Petersburgu. Breitling już 28 lutego wstrzymał dostawy zegarków do Rosji.

Także Rolex zawiesił eksport swoich do Rosji. 

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?

Marka podkreśla, że nie posiada żadnych firm ani nieruchomości w Rosji.

Warto podkreślić, że wiele znanych marek nie posiada w Rosji własnych salonów sprzedaży, tylko jest sprzedawanych przez lokalnych sprzedawców. Do takich należy grupa Mercury, która w swoich salonach oferuje produkty takich marek jak Rolex, Patek Philippe, Chopard, Hublot, Breguet, Girard-Perregaux, Tudor, Zenith, Bell & Ross, Breitling, Blancpain, De Bethune, Urwerk, DeWitt, Greubel Forsey, Ulysse Nardin, TAG Heuer, Gucci i Channel.

Grupa Mercury posiada 35 butików z biżuterią i zegarkami w Moskwie, siedem w Petersburgu i pięć w Soczi. Salony grupy nadal są otwarte, ale nie jest ona w stanie uzupełnić zapasów. Więc jeżeli w tych salonach nadal są sprzedawane zegarki marek i grup, które dołączyły do sankcji na Rosję, to pochodzą one najprawdopodobniej z wcześniejszych dostaw.

Wielkość rosyjskiego rynku

Eksperci podkreślają, że zamożni Rosjanie są dużymi konsumentami dóbr luksusowych, to jednak odsetek sprzedaży towarów luksusowych generowany przez obywateli Rosji jest niewielki w porównaniu z głównymi motorami wzrostu w branży, czyli Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Bank inwestycyjny Jefferies szacuje, że Rosjanie odpowiadają za około 9 miliardów dolarów rocznej sprzedaży dóbr luksusowych, co stanowi około 6 proc. chińskich wydatków i 14 proc. amerykańskich wydatków na towary luksusowe.

Branża zegarkowa też wyszła z Rosji. Kto zawiesił działalność, kto pomaga?

W 2021 roku Rosja zajmowała 17 miejsce pod względem wielkości eksportu szwajcarskich zegarków (za Australią i przed Kanadą). Wartość eksportu szwajcarskich zegarków do Rosji w 2021 roku była na poziomie 260,1 mln franków szwajcarskich. 

Wśród największych 30 rynków eksportowych dla szwajcarskich zegarków w 2021 r. nie było Ukrainy.

Koniec roku 2021 i początek 2022 roku dla branży zegarkowej na świecie był bardzo udany, branża notowała duże wzrosty sprzedaży. Załamanie sprzedaży w Rosji będzie dla niektórych marek z pewnością odczuwalne, ale nie powinno wpędzić żadnej marki w kłopoty. 

Wstrzymanie sprzedaży w Rosji wiele marek odbije sobie na pozostałych rynkach, gdzie widoczne jest duże ożywienie gospodarcze. Tak będzie, o ile nie wydarzy się jakieś kolejne niespodziewane wydarzenie - kolejna silna fala Covid-19 lub jakaś nowa epidemia, rozszerzenie wojny lub inne trudne do przewidzenia zdarzenie. 

Jeszcze dwa miesiące temu mówienie o wojnie na Ukrainie było czymś mało prawdopodobnym...

Najnowsze informacje z branży i inne raporty prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Już w ten weekend przenosimy się do...
Już w ten weekend przenosimy się do...
23.03.2022
Kering w 2021: rekordowe zyski i wy...
Kering w 2021: rekordowe zyski i wy...
11.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco