• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph


Debiutująca w 2021 roku kolekcja zegarków Tissot PRX przyjęła się bardzo dobrze wśród miłośników zarówno zegarków kwarcowych jak i mechanicznych, nic więc dziwnego, że szwajcarski producent regularnie decyduje się na jej powiększanie o kolejne nowe modele. Podczas ostatniej, tegorocznej premiery nowych czasomierzy z tej rodziny, która miała miejsce raptem kilkanaście dni temu, dołączyły do niej modele: Tissot PRX Gold, Tissot PRX Quartz 35mm i Tissot PRX Chronograph Valjoux. 

Właśnie temu ostatniemu chcielibyśmy się dziś bliżej przyjrzeć. 

Nowe wskazanie, nowy mechanizm

Do kolekcji Tissot PRX do tej pory należały wyłącznie zegarki z najczęściej spotykanym zestawem wskazań - trzy wskazówki prezentujące bieżące godziny, minuty i sekundy, a oprócz tego okno datownika, pod którym widoczny jest dzień miesiąca. 

Dwie z trzech tegorocznych zegarkowych nowości wspomnianych na wstępie nie różnią się pod tym względem od poprzedników. Ta trzecia jednak wprowadza coś, czego do tej pory w zegarkach z kolekcji PRX nie było – dodatkową funkcję stopera. 

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Wiąże się to oczywiście z zastosowaniem nowego w tej linii zegarków mechanizmu. Jest nim Valjoux a05.h31, bazujący na znanej konstrukcji Valjoux 7753. 

Mechanizm ten posiada automatyczny naciąg sprężyny, ma 27 kamieni łożyskujących, rezerwę chodu wynoszącą 60 godzin, a częstotliwość jego pracy to 4 Hz. W opisywanym zegarku zastosowano szkieletowany wahnik. Jest on widoczny pod przeszklonym deklem. Oprócz tego, na deklu zegarka znajdziemy szereg informacji o tym modelu czasomierza, a pośród nich deklarowaną klasę wodoszczelności wynoszącą 100 metrów.

Znana konstrukcja koperty

Koperta zegarka Tissot PRX Chronograph Valjoux - jak można się spodziewać - nie wprowadza rewolucji do dotychczasowej serii modeli z kolekcji PRX. Jest to więc cały czas stalowa konstrukcja ze zintegrowaną bransoletą, która ma cieszyć oko grą światła na przeplatających się, polerowanych i szczotkowanych powierzchniach. 

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Różnicę możemy dostrzec patrząc na jej wymiary - średnica w tym modelu wynosi 42 mm, a grubość zauważalnie wzrasta względem pozostałych referencji, co wynika z zastosowania składającego się ze znacznie większej liczby elementów mechanizmu z funkcją stopera. 

Poza tym mamy do czynienia ze znanym, beczułkowatym kształtem koperty. Większość prostych powierzchni została wykończona techniką szczotkowania, jednak krawędzie i luneta zostały wypolerowane. Na godzinie 3. znajdziemy koronkę z wyraźnym karbowaniem, a także zauważalnie wypukłym czołem. Na nim umieszczono literę “T”. 

Oprócz koronki na prawym boku obudowy znajdziemy jeszcze przyciski do obsługi funkcji chronografu - mają one prostopadłościenny kształt, który koresponduje z kanciastymi kształtami koperty. Zintegrowana z kopertą bransoleta, tak jak w pozostałych zegarkach z linii PRX, składa się z ogniw zbliżonych kształtem do litery “Y”. Ich wierzch jest szczotkowany pionowo, tak samo jak front koperty. Pomiędzy ogniwami znajdziemy zaś powierzchnie polerowane, dzięki czemu w trakcie noszenia zegarka możemy cieszyć się satysfakcjonującą grą światła podczas poruszania nadgarstkiem. Dzięki zastosowaniu systemu szybkiej zmiany, użytkownicy mają możliwość łatwego wymienienia bransolety na inny rodzaj paska - oczywiście póki jest on dopasowany do specjalnej konstrukcji koperty.

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Nowa tarcza, nowy wzór

Tarcza zegarka Tissot PRX Chronograph Valjoux różni się od poprzedników nie tylko ze względu na przedstawienie dodatkowych wskazań. Wzór, który na niej znajdziemy jest nowością w kolekcji PRX. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: niebiesko-biała i srebrno-czarna. W obu z nich podstawa tarczy (niebieska lub srebrna) jest wertykalnie szczotkowana. 

Pierwszy akcent drugiego koloru (białego lub czarnego) znajduje się na zewnętrznej części tarczy - pod postacią kreskowej podziałki minutowej. Ten sam kolor znajdziemy również na subtarczach. Znajdują się one na godzinach 3., 6. i 9. Na godzinie 3. możemy śledzić upływ minut mierzonych za pomocą stopera. Pełny obrót małej, prostej wskazówki oznacza, że funkcję chronografu uruchomiliśmy 30 minut wcześniej. Po tym czasie rozpoczyna się kolejny obrót, a upływ pierwszej połowy godziny zostaje odnotowany na kolejnej subtarczy - tej na godzinie 6. Na niej możemy śledzić do 12 godzin mierzonych przez stoper. W jej dolnej części znajdziemy również napis określający nazwę kolekcji zegarka - “PRX”. Ostatnia, znajdująca się na godzinie 9. subtarcza odpowiada już za wskazanie bieżących sekund. 

Wskazówki umieszczone na centralnej osi odpowiadają oczywiście za pomiar bieżących godzin i minut, a także sekund stopera. Dwie pierwsze są typu batonowego i są częściowo wypełnione masą luminescencyjną. Sekundowa jest zaś smukła i prosta. 

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Zestaw wszystkich sześciu wskazówek, a także indeksy różnią się między sobą w zależności od wersji kolorystycznej tarczy. Tam, gdzie podstawa ma kolor niebieski, wszystkie wspomniane elementy są koloru srebrnego. W srebrno-czarnej wersji zaś, wskazówki i indeksy mają kolor różowego złota. Indeksy godzinowe są nakładane i wizualnie korespondują ze wskazówkami godzinową i minutową. Na nich również znajdziemy substancję luminescencyjną, pomagającą w odczytaniu godziny w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Indeks na godzinie 12. jest podwójny, a te znajdujące się na godzinach 3., 6. i 9. są zauważalnie skrócone, ustępując miejsca subtarczom. 

Na godzinie 4:30 znajdziemy jeszcze okno datownika, pod którym niezależnie od wersji kolorystycznej tarczy porusza się biały dysk z datą zapisaną czarnymi cyframi. Na dole tarczy, po bokach indeksu na godzinie 6. umieszczono napis “Swiss Made”, a poniżej indeksu na godzinie 12. nadrukowano logo marki. Tarcze chroni szkło szafirowe.

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Popularna kolekcja Tissot PRX poszerza się w 2022 o model PRX Chronograph

Tissot PRX Chronograph Valjoux – dostępność i cena

Nowość od szwajcarskiej marki Tissot tworzy kolejną kategorię zegarków w obrębie kolekcji PRX, która bardzo dobrze wpisuje się w charakter wypracowany przez dotychczasowe modele. Ze względu na dodatkową komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu, zegarek Tissot PRX Chronograph Valjoux będzie zauważalnie droższy od poprzedników. Jego cena została ustalona na poziomie około 9000 złotych. Ale dobra wiadomość jest taka, iż nie jest to model limitowany, a dostępny w stałej sprzedaży.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Tissot znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: TISSOT.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Tradycyjne zegarmistrzostwo we wspó...
Tradycyjne zegarmistrzostwo we wspó...
21.03.2022
Limitowana edycja Seiko Speedtimer ...
Limitowana edycja Seiko Speedtimer ...
24.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco