• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko

Szwajcarski zegarek z dniami tygodnia po polsku. Frederique Constant for Poland


Szwajcarska marka zegarmistrzowska Frederique Constant, funkcjonująca obecnie pod skrzydłami silnej i stabilnej grupy Citizen, jest z każdym rokiem coraz bardziej znana w naszym kraju, a jej pozycja jest coraz silniejsza. Miłośnicy i pasjonaci zegarków, ale też stale rosnące grono użytkowników, ceni produkty tej firmy za zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania techniczne, sporą paletę mechanizmów „in-house”, wysoką jakość wykonania, korzystne ceny, ale i bardzo klasyczny wygląd zdecydowanej większości modeli zegarków.

Ukłon wobec polskich użytkowników zegarków

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest nowy reprezentant stylistycznie zachowawczej, ale przez to wyjątkowo ponadczasowej linii Classics, model FC-304STPL5B6, który jest jednocześnie ukłonem wobec polskich użytkowników zegarków.

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Tym samym firma Frederique Constant weszła do nadal wąskiego grona producentów oferujących zegarki mogące pochwalić się jakimś polskim akcentem. W tym przypadku to nazwy dni tygodnia w podwójnym datowniku zegarka w języku polskim, a dokładnie skróty nazw tych dni.

Mamy więc w ofercie tej szwajcarskiej marki zegarek z „polskim” kalendarzem.

Dodatkowym atutem jest fakt, że model ten dostępny jest w limitacji do 118 sztuk.

Koperta tej specjalnej edycji zegarka przygotowanej na polski rynek ma klasyczny, okrągły kształt. Jest wykonana ze stali szlachetnej i ma linię opartą na ugruntowanym kanonie. Jej łagodnie wyprowadzone uszy zwężają się, a jej wszystkie powierzchnie są wykończone za pomocą polerowania na wysoki połysk. Linie obudowy są delikatne, płynne i bardzo przypominają kształt kopert zegarków produkowanych w latach 50. XX wieku, choć oczywiście nowy zegarek jest w nieco większym, ale nieprzesadzonym rozmiarze.

Charakter ten podkreśla lekka obłość bocznych powierzchni koperty, co patrząc na nią nadaje jej wyglądowi finezji i elegancji, bez agresywnych, ostrych krawędzi. Dla mnie zastosowane w modelu Frederique Constant for Poland koperta to kwintesencja niestarzejącego się, klasycznego stylu w zegarmistrzostwie modnego 70 lat temu, dziś i zapewne w przyszłości.

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Średnica koperty jest utrzymana na poziomie, który sprawia, iż można określić ją mianem „uniwersalne” - to 41 mm. Grubość to 11,7 mm, co - poza uzyskaniem bardzo harmonijnych proporcji - zapewnia także łatwe wsunięcie się pod mankiet, i wróży także wygodę użytkowania. Na godzinie 3 umieszczono koronkę o dobrze dobranej wielkości i prostym kształcie. Jej czoło przyozdabia logo firmy.

Od góry kopertę wieńczy średniej szerokości, obła i polerowana luneta. Po przeciwnej stronie widoczny jest stalowy, wkręcany dekiel. Jest on pełny, co nieczęsto zdarza się we współczesnych zegarkach mechanicznych, tym bardziej w produktach Frederique Constant. Dookoła dekla wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka.

W części centralnej umieszczono log marki oraz nazwę, miasto siedziby szwajcarskiego producenta, czyli Geneva, a także tam widoczny jest numer egzemplarza w limitowanej serii.

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Podsumowując kopertę modelu stworzonego na polski rynek, mamy - moim zdaniem - do czynienia z bardzo udanym projektem, który jest podstawową cechą zegarka codziennego i eleganckiego jednocześnie. Mogącego podobać się niemal wszystkim, ale wystarczająco ciekawego, z wieloma atrakcyjnymi detalami, by nie nazwać go nudnym. Wodoszczelność koperty ustalono na poziome do 50 m, co w tego typu zegarku powinno wystarczyć.

Kluczowy dla polskiej edycji element

Moją nieco wcześniej przedstawioną opinię potwierdza tarcza zegarka.

Także pod względem wspomnianych detali. Jest ona jasna, można powiedzieć, że biała. Komponuje się doskonale z charakterem tego modelu. Dodatkowo ważny jest także fakt, że ma ona szereg cech związanych z wykończeniem, które w ramach oceny poziomu zegarmistrzowskiego wznoszą ten zegarek na atrakcyjny poziom.

Cała powierzchnia tarczy nie jest gładka, ponieważ  pokryto ją drobnym wzorem. Nazywany jest on w branży jako „clous de Paris”. To rodzaj zdobienia w postaci giloszowania za pomocą linii, które przecinają się i tworzą efekt wizualny przypominający bardzo drobne piramidki.

Frederique Constant for Poland

Zdobienie to nazywane jest też „gwoździami paryskimi”.

Ten typ powierzchni tarczy kojarzy się z klasycznym zegarmistrzostwem i elegancją. To odczucie wzmacniają zastosowane tu indeksy. W tym przypadku to bardzo wąskie, długie, ułożone poziomo słupki, które są nakładane. Mają one polerowane powierzchnie. Cztery podstawowe znaczniki godzin, czyli 12., 3., 6. i 9., to zestawienie dwóch takich słupków równolegle do siebie, przy czym należy zaznaczyć, że te na godzinie 3. są istotnie skrócone, ponieważ na tej właśnie pozycji znajduje się kluczowy dla polskiej edycji element, czyli wspomniany na wstępie datownik.

Jego dwa oddzielone od siebie jakby przegródką okienka mają finezyjnie wyżłobioną ramkę. Na białym tle w mniejszym z nich widzimy wskazanie dnia miesiąca, a w większym, a dokładnie - szerszym okienku, widoczne są skróty nazw dni tygodnia w naszym ojczystym języku.

Mnie takie elementy zawsze bardzo cieszą.

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Frederique Constant for Poland

Pod godziną 12. na wydzielonym polu o gładkiej powierzchni, umieszczonym nieco wyżej, nadrukowano nazwę i siedzibę firmy. Po przeciwnej stronie wystającymi literami z czarnym nadrukiem na szczycie umieszczono informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

Ostatni bardzo ważny element zegarkowej twarzy, czyli tarczy zegarka, to zestaw wskazówek. Ramię sekundnika jest długie i wąskie, a wskazówki godzinowa i minutowa są w stylu „leaf”, czyli w kształcie mocno wydłużonych liści. Wszystkie są srebrzyste i polerowane na wysoki połysk. Dodatkowym smaczkiem jest lekkie zagięcie końcówki sekundnika i wskazówki minutowej. Tarczę chroni lekko wypukłe szkło szafirowe.

Sercem zegarka jest tradycyjny mechanizm mechaniczny o oznaczeniu FC 304. Ma on automatyczny naciąg, jest łożyskowany na 26 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Oferuje około 38 godzin rezerwy chodu.

Frederique Constant for Poland – dostępność i cena

Nowy zegarek otrzymujemy na czarnym skórzanym pasku z fakturą przypominającą zdobienie powierzchni tarczy. Pasek jest zapinany na bezpieczną, składaną klamrę typu motylkowego oczywiście z logo marki. Fajnym akcentem jest delikatne przeszycie przy prawym, górnym uchu, dwoma nitkami w naszych barwach narodowych czyli biało-czerwonych. Zegarek otrzymujemy w podłużnym, drewnianym pudełku, które dobrze zabezpiecza i jest eleganckie.

Frederique Constant for Poland

Podsumowując, limitowany i przygotowany specjalnie na polski rynek model Frederique Constant for Poland to klasyczny zegarek mechaniczny, o niewątpliwej urodzie, z ciekawymi detalami oraz atrakcyjnymi polskimi akcentami.

Dobrą wiadomością jest to, że i cena katalogowa nie jest „szokująca”.

Zegarek limitowany do 118 sztuk dostępny jest w cenie 4 999 złotych za egzemplarz.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Frederique Constant.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Poznaj swoje miejsce we wszechświec...
Poznaj swoje miejsce we wszechświec...
28.02.2022
Jubileuszowe modele z ciekawą inspi...
Jubileuszowe modele z ciekawą inspi...
02.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco