• Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe

Jubileuszowe modele z ciekawą inspiracją. Seiko 140th Anniversary Limited Editions


Powrót do kategorii

Celebrowanie w 2021 roku doniosłej, 140. rocznicy działalności firmy Seiko zdawało się nie mieć końca. To dobra wiadomość dla miłośników zegarmistrzostwa, gdyż jubileusz przypadł na okres, w którym ta japońska marka wyraźnie zmieniła kurs i zaczęła także intensywnie rozwijać swój globalny marketing. Dostrzegalne jest również wyjście naprzeciw oczekiwaniom kolekcjonerów zegarków, czego efektem jest w ostatnim czasie szereg nowych, limitowanych modeli prezentowanych niemal co miesiąc. Jednak limitowane modele zegarków to tylko jedna z form docenienia swoich fanów przez markę Seiko.

Firma w sposób spójny i zarazem dostrzegalny jest zdecydowanie bardziej aktywna niż dotychczas w przestrzeni elektronicznej. Jednym z efektów jej mocnej pozycji w internecie jest reedycja pierwszego modelu Seiko Alpinist, który pochodzi z 1959 roku. To pokłosie popularności współczesnych „Alpinistów”, które w szybkim czasie stały się rozpoznawalne globalnie, zyskując miano ikony marki. Stało się tak, mimo ograniczenia oficjalnej sprzedaży najpopularniejszych modeli SARB wyłącznie do macierzystego rynku marki.

Czasomierze produkowane przez markę Seiko przez lata dały się poznać jako produkty ponadprzeciętnie trwałe i zarazem dopracowane pod każdym względem. O ich szczególnie silnej pozycji na rynku zawsze decydowały zarówno doskonałe mechanizmy, jak i mistrzowsko wykonane tarcze oraz koperty o formach i wykończeniu zawstydzającym konkurencję. Świadomy tych przewag producent postanowił ponownie „zaatakować” rynek modelami zegarków ze szczególnie atrakcyjnie wykończonymi tarczami.

Zegarki wykonane z inspiracji dzielnicą Ginza

Inspirację dla stworzenia dwóch nowych modeli z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions stanowiła kolebka firmy Seiko – dzielnica Tokio o nazwie Ginza.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions
To luksusowy obszar stolicy Japonii, w którym swoją działalność związaną z naprawą i sprzedażą zegarów i zegarków prowadził od 1881 roku Kintaro Hattori – twórca firmy.

Wciąż znajduje się w niej siedziba tego japońskiego producenta, muzeum marki i należący do niej luksusowy dom towarowy Wako zwieńczony kultowym zegarem. Wewnątrz niego znajduje się jeden z największych butików Seiko na świecie, choć, co ciekawe, nie zabrakło w nim także miejsca dla szwajcarskiej konkurencji.

Pierwszy z zegarków stanowiących hołd dla małej ojczyzny marki Seiko jest model SSA445 z kopertą o średnicy 40,8 mm. Powstał on w oparciu na serii Style 60's, będącej częścią linii Presage, która niejako wychwala swoje japońskie pochodzenie. Jest to kolejna wariacja ostatniej reedycji modelu Crown Chronograph z 1964 roku.

Z kolekcji inspirowanej latami 60. wybrano wersję z mechanizmem 4R39, który ma dodatkowo wskazanie czasu w systemie 24-godzinnym.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Już na pierwszy rzut oka widać, że modyfikacji poddana została płyta główna mechanizmu, która w celu ukazania pracującego balansu jest częściowo szkieletowana. Główną nowością jest tarcza o bardzo nietypowym wzorze, który jest nawiązaniem do... płyt chodnikowych.

Chociaż brzmi to może nieco prozaicznie, to efekt końcowy jest spektakularny.

Tarcza podzielona jest na osiem części wyznaczonych przez boki wpisanego w ramkę koperty ośmiokąta, siecznych jego kątów i całego rzędu mniejszych, tak samo ułożonych ośmiokątów. Przestrzeń między tymi figurami podzielona została prostopadłymi do boków ośmiokątów odcinkami. Efekt przypomina mozaikę, bo poszczególne „płyty” tej składanki nieco inaczej odbijają promienie świetlne.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Osobiście dostrzegam w tym również niemałe podobieństwo kolorystyczne do szklanych ścian nowoczesnych wieżowców. Kolor sekundnika to z kolei nawiązanie do historii dzielnicy i ulicy Komparu, na której niegdyś skupiało się nocne życie Ginzy.

W podobny sposób, czyli poprzez zastosowanie nietypowego wzoru tarczy, wyróżniono drugi z limitowanych zegarków z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions.

Model SPB259 z serii Prospex to zasugerowana wyżej reedycja lub – jak podaje producent – współczesna reinterpretacja pierwszej generacji zegarków Seiko z serii Alpinist. Jest to model wyżej pozycjonowany, nieco droższy w stosunku do wcześniej prezentowanego.

Wyróżnia się on choćby obecnością sferycznego szkła szafirowego z powłoką antyrefleksyjną, klasą wodoszczelności do 200 metrów oraz zastosowaniem lepiej wykończonego niż u poprzednika mechanizmu 6R35. To wciąż dość nowy mechanizm, który jest rozwinięciem mechanizmu 6R15. Dzięki zastosowaniu tego werku użytkownicy jego najnowszej wersji mogą cieszyć się wydłużoną do 70 godzin rezerwą chodu.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Najważniejsza jest jednak stylistyka zegarka, która przyciąga wzrok obfitymi wskazówkami dauphine, trzema głównymi indeksami tarczy, przypominającymi kły, oraz kopertą o średnicy 38 mm z wyraźnie dzielonymi, fazowanymi uszami. Forma koperty nawiązuje do stylu z końca lat 50. poprzedniego wieku, kiedy to pojawiały się pierwsze wyraziste modele marki Seiko gotowe do globalnej ekspansji.

Unikatowa tarcza z ciekawym wzorem nie jest jedyną cechą wspólną prezentowanych nowości.

Bardzo podobnie prezentują się wybrane dla tych modeli stalowe bransolety, które w obu przypadkach są trzyrzędowe, wykonane z pełnych ogniw i zwieńczone zapięciem zwalnianym za pomocą przycisków. Oba modele także podobnie prezentują się od strony przeszklonych dekli. Główna i od tej strony widoczna na pierwszy rzut oka różnica tkwi w wyglądzie rotorów. Presage posiada typowy dla swojej rodziny ażurowany, złocony wahnik, a w przypadku modelu Prospex postawiono na klasyczny kształt wzbogacony o ozdobne pasy.
Inne jest również oznaczenie przypominające o limitacji – Prospex posiada nadruk naniesiony od środka szkła dekla, natomiast Presage jedynie delikatny grawerunek na jego stalowej części.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Seiko 140th Anniversary Limited Editions - świadomość mocnych stron

Nowe reedycje marki Seiko pokazują, że ten japoński producent, posiadający swoją bogatą historię, jest świadomy swoich mocnych stron i skutecznie je podkreśla.

Zapowiedziane modele mają spore szanse na to, by stać się, podobnie jak bratnie Grand Seiko, gwiazdami „macro shotów” na czołowych kanałach z YouTube'a. Oczywiście przyciąganie uwagi nie jest ich jedyną zaletą – to przede wszystkim świetnie wykonane zegarki do codziennego użytku, oferowane za rozsądną cenę.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Limitowany do 4000 egzemplarzy model Presage z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions jest dostępny od października 2021 roku w sklepach Seiko oraz wybranych sieciach partnerskich także w Polsce. Jego cena to około 2 700 złotych.

Drugi z opisywanych modeli, czyli Prospex, pojawił się na rynku w tym samym czasie, choć w nieco mniejszej liczbie egzemplarzy, bo ograniczonej do 3500 sztuk. Jego cena to około 3 500 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 17

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Szwajcarski zegarek z dniami tygodn...
Szwajcarski zegarek z dniami tygodn...
01.03.2022
Mroczny Rycerz powraca, a wraz z ni...
Mroczny Rycerz powraca, a wraz z ni...
04.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco