Celebrowanie w 2021 roku doniosłej, 140. rocznicy działalności firmy Seiko zdawało się nie mieć końca. To dobra wiadomość dla miłośników zegarmistrzostwa, gdyż jubileusz przypadł na okres, w którym ta japońska marka wyraźnie zmieniła kurs i zaczęła także intensywnie rozwijać swój globalny marketing. Dostrzegalne jest również wyjście naprzeciw oczekiwaniom kolekcjonerów zegarków, czego efektem jest w ostatnim czasie szereg nowych, limitowanych modeli prezentowanych niemal co miesiąc. Jednak limitowane modele zegarków to tylko jedna z form docenienia swoich fanów przez markę Seiko.
Firma w sposób spójny i zarazem dostrzegalny jest zdecydowanie bardziej aktywna niż dotychczas w przestrzeni elektronicznej. Jednym z efektów jej mocnej pozycji w internecie jest reedycja pierwszego modelu Seiko Alpinist, który pochodzi z 1959 roku. To pokłosie popularności współczesnych „Alpinistów”, które w szybkim czasie stały się rozpoznawalne globalnie, zyskując miano ikony marki. Stało się tak, mimo ograniczenia oficjalnej sprzedaży najpopularniejszych modeli SARB wyłącznie do macierzystego rynku marki.
Czasomierze produkowane przez markę Seiko przez lata dały się poznać jako produkty ponadprzeciętnie trwałe i zarazem dopracowane pod każdym względem. O ich szczególnie silnej pozycji na rynku zawsze decydowały zarówno doskonałe mechanizmy, jak i mistrzowsko wykonane tarcze oraz koperty o formach i wykończeniu zawstydzającym konkurencję. Świadomy tych przewag producent postanowił ponownie „zaatakować” rynek modelami zegarków ze szczególnie atrakcyjnie wykończonymi tarczami.
Zegarki wykonane z inspiracji dzielnicą Ginza
Inspirację dla stworzenia dwóch nowych modeli z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions stanowiła kolebka firmy Seiko – dzielnica Tokio o nazwie Ginza.
To luksusowy obszar stolicy Japonii, w którym swoją działalność związaną z naprawą i sprzedażą zegarów i zegarków prowadził od 1881 roku Kintaro Hattori – twórca firmy.
Wciąż znajduje się w niej siedziba tego japońskiego producenta, muzeum marki i należący do niej luksusowy dom towarowy Wako zwieńczony kultowym zegarem. Wewnątrz niego znajduje się jeden z największych butików Seiko na świecie, choć, co ciekawe, nie zabrakło w nim także miejsca dla szwajcarskiej konkurencji.
Pierwszy z zegarków stanowiących hołd dla małej ojczyzny marki Seiko jest model SSA445 z kopertą o średnicy 40,8 mm. Powstał on w oparciu na serii Style 60's, będącej częścią linii Presage, która niejako wychwala swoje japońskie pochodzenie. Jest to kolejna wariacja ostatniej reedycji modelu Crown Chronograph z 1964 roku.
Z kolekcji inspirowanej latami 60. wybrano wersję z mechanizmem 4R39, który ma dodatkowo wskazanie czasu w systemie 24-godzinnym.
Już na pierwszy rzut oka widać, że modyfikacji poddana została płyta główna mechanizmu, która w celu ukazania pracującego balansu jest częściowo szkieletowana. Główną nowością jest tarcza o bardzo nietypowym wzorze, który jest nawiązaniem do... płyt chodnikowych.
Chociaż brzmi to może nieco prozaicznie, to efekt końcowy jest spektakularny.
Tarcza podzielona jest na osiem części wyznaczonych przez boki wpisanego w ramkę koperty ośmiokąta, siecznych jego kątów i całego rzędu mniejszych, tak samo ułożonych ośmiokątów. Przestrzeń między tymi figurami podzielona została prostopadłymi do boków ośmiokątów odcinkami. Efekt przypomina mozaikę, bo poszczególne „płyty” tej składanki nieco inaczej odbijają promienie świetlne.
Osobiście dostrzegam w tym również niemałe podobieństwo kolorystyczne do szklanych ścian nowoczesnych wieżowców. Kolor sekundnika to z kolei nawiązanie do historii dzielnicy i ulicy Komparu, na której niegdyś skupiało się nocne życie Ginzy.
W podobny sposób, czyli poprzez zastosowanie nietypowego wzoru tarczy, wyróżniono drugi z limitowanych zegarków z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions.
Model SPB259 z serii Prospex to zasugerowana wyżej reedycja lub – jak podaje producent – współczesna reinterpretacja pierwszej generacji zegarków Seiko z serii Alpinist. Jest to model wyżej pozycjonowany, nieco droższy w stosunku do wcześniej prezentowanego.
Wyróżnia się on choćby obecnością sferycznego szkła szafirowego z powłoką antyrefleksyjną, klasą wodoszczelności do 200 metrów oraz zastosowaniem lepiej wykończonego niż u poprzednika mechanizmu 6R35. To wciąż dość nowy mechanizm, który jest rozwinięciem mechanizmu 6R15. Dzięki zastosowaniu tego werku użytkownicy jego najnowszej wersji mogą cieszyć się wydłużoną do 70 godzin rezerwą chodu.
Najważniejsza jest jednak stylistyka zegarka, która przyciąga wzrok obfitymi wskazówkami dauphine, trzema głównymi indeksami tarczy, przypominającymi kły, oraz kopertą o średnicy 38 mm z wyraźnie dzielonymi, fazowanymi uszami. Forma koperty nawiązuje do stylu z końca lat 50. poprzedniego wieku, kiedy to pojawiały się pierwsze wyraziste modele marki Seiko gotowe do globalnej ekspansji.
Unikatowa tarcza z ciekawym wzorem nie jest jedyną cechą wspólną prezentowanych nowości.
Bardzo podobnie prezentują się wybrane dla tych modeli stalowe bransolety, które w obu przypadkach są trzyrzędowe, wykonane z pełnych ogniw i zwieńczone zapięciem zwalnianym za pomocą przycisków. Oba modele także podobnie prezentują się od strony przeszklonych dekli. Główna i od tej strony widoczna na pierwszy rzut oka różnica tkwi w wyglądzie rotorów. Presage posiada typowy dla swojej rodziny ażurowany, złocony wahnik, a w przypadku modelu Prospex postawiono na klasyczny kształt wzbogacony o ozdobne pasy.
Inne jest również oznaczenie przypominające o limitacji – Prospex posiada nadruk naniesiony od środka szkła dekla, natomiast Presage jedynie delikatny grawerunek na jego stalowej części.
Seiko 140th Anniversary Limited Editions - świadomość mocnych stron
Nowe reedycje marki Seiko pokazują, że ten japoński producent, posiadający swoją bogatą historię, jest świadomy swoich mocnych stron i skutecznie je podkreśla.
Zapowiedziane modele mają spore szanse na to, by stać się, podobnie jak bratnie Grand Seiko, gwiazdami „macro shotów” na czołowych kanałach z YouTube'a. Oczywiście przyciąganie uwagi nie jest ich jedyną zaletą – to przede wszystkim świetnie wykonane zegarki do codziennego użytku, oferowane za rozsądną cenę.
Limitowany do 4000 egzemplarzy model Presage z serii Seiko 140th Anniversary Limited Editions jest dostępny od października 2021 roku w sklepach Seiko oraz wybranych sieciach partnerskich także w Polsce. Jego cena to około 2 700 złotych.
Drugi z opisywanych modeli, czyli Prospex, pojawił się na rynku w tym samym czasie, choć w nieco mniejszej liczbie egzemplarzy, bo ograniczonej do 3500 sztuk. Jego cena to około 3 500 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 17
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.
Wiktor Kalinowski
09:51 02.03.2022Zegarki
Jubileuszowe modele z ciekawą inspiracją. Seiko 140th Anniversary Limited Editions
Tagi:
zegarki męskie mechanicznesrebrny zegarekjapoński zegarekzegarek do pływaniazegarki automatycznezegarek na prezentzegarek nurkowyzegarek wodoszczelnyzegarek mechanicznyzegarki sportowe
REKLAMA
TISSOT – historia marki
Szwajcaria. Leżąca w sercu starego kontynentu. Kraj możliwości, słynący ze swojej neutralności i politycznej otwartości. Stolica zegarmistrzostwa. A przecież godność tę d ...
Katalog Wyrobów Fabryki Edwarda Eppnera w Srebrnej Górze
W wielu miejscach dzisiejszej Polski znajdziemy zegary wieżowe sygnowane nazwiskiem Eppner. Jako, że wyroby te były produkowane we Wleniu, a potem w Srebrnej Górze na Dol ...
Zostać zegarmistrzem
Oto moje doświadczenie ze szkołą imienia Alfreda Helwiga w Glashuette – legendarną placówką cały czas uczącą zawodu. Mam nadzieję, że zawarte w opracowaniu informacje prz ...
Victorinox Diver Pro. Nowa, bogata kolekcja zegarków nurkowych
Początki marki Victorinox sięgają 1884 roku, kiedy Karl Elsener otworzył warsztat produkujący noże w miejscowości Ibach. W 1891 roku dostarczył swoje pierwsze, większe za ...
Girard-Perregaux Laureato 42 mm Sage Green i Ultramarine Blue. Błękit ultramaryny i zieleń szałwii
Manufaktura Girard-Perregaux swoim ikonicznym zegarkiem o nazwie Laureato, po raz kolejny udowadnia ponadczasowość tego projektu. Nowe wersje kolorystyczne w postaci dwóc ...
2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000
2012 rok – firma TAG Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym krótkie odcinki czasu i wskazującym ...
Zmiany w Zarządzie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków
Działalność Klubu, rozpoczęta 20 lat temu, obejmuje wszystkie aspekty świata czasomierzy: zegarki i zegary, firmy i kraje, w których powstają oraz społeczeństwo miłośnikó ...
Rozmowa z Pawłem Zalewskim o powrocie AuroChronos w 2025 roku, historii festiwalu i zmianach, jakie nastąpiły
Zapraszamy do lektury wywiadu z Pawłem Zalewskim, współtwórcą polskiego festiwalu zegarkowego AuroChronos. Rozmawiamy m. in. o szczegółach organizacji tego typu wydarzeni ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...