• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc

Polan z serii Błonie Limitowane. Nowa, współczesna wersja kultowego zegarka!


Śmiało można napisać, że marka Błonie ruszyła z końcem 2021 roku z kopyta. Pojawił się bowiem kolejny, nowy model z kolekcji Błonie Limitowane. Tym razem to Polan. Oczywiście tak jak w poprzednich nowościach także i w tym przypadku polska marka korzysta z dziedzictwa po dawnym producencie zegarków Błonie.

Ceniony i lubiany styl eleganckich modeli tworzonych w latach 60. XX wieku jest tutaj motywem przewodnim, który na wstępie definiuje ten nowy zegarek. Jednak, tak jak w poprzednich modelach reaktywowanej, współczesnej firmy Błonie, tak i teraz nie jest to na pewno reedycja czy kopia archiwalnego modelu. Postarano się wprawdzie o wykorzystanie jego detali, ale nowy Polan jest zdecydowanie współczesny, nieco awangardowy nawet, z odważnymi akcentami.

Błonie Limitowane Polan

Niemniej przedstawianie się dzisiejszej marki Błonie jako kontynuatorki działalności tej dawnej firmy produkującej zegarki w miejscowości Błonie jest w moim odczuciu w pełni uprawnione.

Nowa, współczesna wersja kultowego polskiego zegarka

W jednym ze swoich przebojów Irena Santor śpiewała: „Tych lat nie odda nikt, Nikt nam nie odda pięknych nocy ani dni”. Projektanci firmy zegarmistrzowskiej Błonie w moim odczuciu polemizują z tą tezą. Wyrazem tego jest wiele współczesnych zegarków Błonie, które mieliśmy okazję oglądać czy testować, przenoszących nas choć na chwilę i nawet tylko w małym wymiarze w lata świetności pierwszego Błonia i zegarków jakie wtedy tworzono.

Dziś, nadal nie godząc się opinią zawartą w słowach piosenki, stworzyli model zegarka o nazwie Polan. To nowa, oczywiście uwspółcześniona wersja kultowego zegarka tej marki, który ówcześnie zdobił nadgarstki eleganckich gentlemanów w szóstej dekadzie ubiegłego stulecia.

Oto, jak wygląda archiwalny model zegarka Błonie Polan:

Błonie Limitowane Polan

Nowy Błonie Limitowane Polan w bardzo ciekawy sposób łączy ducha minionej epoki ze współczesnym zegarmistrzostwem, które charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i zaawansowaniem technicznym.

Jak można przeczytać w materiałach firmowych: „Zależało nam, by nie tylko wskrzesić nostalgię za minioną epoką, lecz także zaproponować model, który będzie spełniał jak najbardziej współczesne wymogi. Styl i wzornictwo przemysłowe Polski lat 60tych są dziś wręcz kultowe. Są synonimami szyku i klasy. Taki też jest Polan. To wspaniały zegarek dla każdego, kto ceni  jakość wykonania, precyzję rzemiosła i chce jednocześnie otaczać się pięknymi i gustownymi sprzętami i urządzeniami z elementami nowoczesności na co dzień” – podsumował Michał Dunin, współwłaściciel firmy Błonie.

Wróćmy zatem do opisu nowego modelu polskiego producenta.

Jego koperta jest w dość uniwersalnym rozmiarze ja na ten typ zegarka. Zdecydowanie nieprzesadzonym - średnica wynosi 39,8 mm. Korpus tworzy zestawienie wąskiej, gdy patrzymy na nią od frontu, ale dość wysokiej lunety, która jest zestawiona z właściwą kopertą, o wąskiej linii, z której wyprowadzone są dość krótkie uszy.

Błonie Limitowane Polan

Błonie Limitowane Polan

Taka konstrukcja sprawia, iż zegarek wydaje się być wizualnie bardzo smukły. To o tyle ważne, że pierwowzór był zegarkiem bardzo płaskim, z mechanizmem o ręcznym naciągu.

Koperta nowego Polana ma szczotkowane powierzchnie, a jej kształt znany jest już dla miłośników zegarków polskiej firmy choćby ze współczesnego modelu Dukat, który mnie urzekł bardzo. Dzisiejsze Błonie Limitowane Polan w subtelny sposób nawiązuje do pierwowzoru z lat 60-tych. Opisywana koperta nie jest wzorowana na poprzedniku, ale wpisuje się w stylistykę tamtych czasów. Wodoszczelność jaką uzyskano to 5 atm.

Oszczędna, stylowa forma

Najmocniejszym akcentem wiążącym ze sobą dawny i dzisiejszy model Polan są przede wszystkim indeksy godzinowe stylizowane na te aplikowane w zegarkach w lata 60-tych, oszczędne w formie, a przy tym bardzo stylowe i eleganckie.

Znaczniki 3., 6., 9. i 12. są prezentowane za pomocą cyfr arabskich, a do ich wykonania użyto czcionki identycznej jak w przypadku zegarka sprzed 60 lat. W nowym modelu Polan postawiono na dwupoziomową tarczę. Dolna warstwa zajmująca centralną część cyferblatu wykończona została okrężnym, koncentrycznym szczotkowaniem, które pod wpływem światła subtelnie mieni się wieloma odcieniami. W górnym, regularnie matowym poziomie, który utworzony jest poprzez nałożenie szerokiego pierścienia, wycięto indeksy, na czele z czterema  opisanymi wyżej stylizowanymi indeksami arabskimi.

Błonie Limitowane Polan

Błonie Limitowane Polan

Pozostałe to wycięte, proste otwory tworzące indeksy przypominające kreski widoczne na tarczy w pierwszym Polanie. Na wysokości godziny dwunastej dumnie widnieje logotyp Błonie osadzony na tabliczce z dwoma srebrnymi bądź niebieskimi wkrętami.

Bardzo ciekawe są ramiona wskazówek. Mamy tutaj układ trzech centralnie zamontowanych wskazówek: minutowa i godzinowa są szkieletowane, a ich ogólny zarys kształtu przywodzi styl „dauphine”. W jednej z wersji zegarka są one barwione na niebiesko. Wskazówki te, to również inspiracja sięgająca archiwalnych modeli firmy Błonie. Tego typu pełne, trójkątne wskazówki firma Błonie importowała w latach 60-tych z moskiewskiej fabryki zegarków im. Kirowa. Wskazówka sekundowa jest prosta, dość subtelna i elegancka. Cały zestaw ma w moim odczuciu dobrze dobraną długość. Tarczę chroni szkło szafirowe. Jego wypukły kształt wpływa na wizerunek i podkreśla charakter zegarków, nieco nostalgicznie nawiązując do plastikowych szkiełek, które stosowano w zegarkach przełomu XX wieku, również w Błonie.  

Mechaniczne serce

Sercem zegarka jest japoński mechanizm Miyota 8315 z automatycznym naciągiem, co gwarantuje modelowi Błonie Polan niezbędną funkcjonalność i wygodne użytkowanie.

Mechanizm jest całkiem przyjemny dla oka. Ozdobiono go starannie pasami genewskimi i zwieńczono czerwonym, dodatkowo giloszowanym wahnikiem, który jest niejako symbolem wyrobów marki Błonie we współczesnej odsłonie. W pełni nakręcony mechanizm zegarka popracuje przez pełne 60 godzin – idealnie, by odłożyć go na weekend i z powrotem zapiąć na nadgarstku w poniedziałek, z ciągle precyzyjnie odmierzanym czasem.

Trzy wersje kolorystyczne

Dziś mamy do wyboru aż trzy wersje modelu Błonie Limitowane Polan.Pierwsza to zegarek w klasycznej stalowej kopercie, z centralną częścią tarczy w kolorze srebrnym i również srebrzystą częścią ułożoną wyżej. W tym modelu wskazówki i śrubki na tarczy są koloru niebieskiego. Drugi jest zegarek również ze standardową stalową kopertą, ale z głęboko atramentową częścią centralną tarczy. Tutaj detale są srebrzyste. Ostatni z trójki ma kopertę z powłoką w kolorze żółtego złota, złocistymi wskazówkami i srebrzystymi śrubkami. Jego centralna, obniżona część tarczy jest czarna a podwyższona srebrzysta.

Dwa pierwsze modele wyposażono w skórzane paski w kolorze czarnym, natomiast model z czarną tarczą ma pasek w pasującym bardziej do barwy złota ciemnym brązie. Paski zapinane są na tradycyjną klamerkę.

Błonie Limitowane Polan – dostępność i cena

Każda wersja nowego Polana to 200 numerowanych egzemplarzy.

Błonie Limitowane Polan

Błonie Limitowane Polan

Tylko pierwsze 50 sztuk z każdej wersji kolorystycznej jest dostępne w cenie promocyjnej – 1959 złotych.

Docelowy koszt zegarków będzie wynosił 2 395 złotych za sztukę.

Błonie Limitowane Polan to w moim odczuciu atrakcyjny, polski zegarek mechaniczny o dość eleganckim charakterze, ale nadający się do codziennego użytkowania. Co warte zauważenia - w fajny sposób nawiązuje do archiwalnego modelu, nie będąc zarazem jego kopią.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Błonie.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Zegarek zatwierdzony przez Brytyjsk...
Zegarek zatwierdzony przez Brytyjsk...
18.02.2022
Zegarek, który wyróżnia się na tle ...
Zegarek, który wyróżnia się na tle ...
22.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco