• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado

Zegarek, który wyróżnia się na tle kolekcji. Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400


W zeszłym roku marka Oris zaprezentowała swój nowy, wyjątkowy mechanizm - Calibre 400. Na początku trafił on do nurkowego zegarka Aquis Date, a następnie do inspirowanego lotnictwem modelu Big Crown. Tym razem nowy przedstawiciel zegarków z in-house’owym mechanizmem należy do kolekcji Divers Sixty-Five, nawiązującej do pierwszych zegarków do nurkowania tej szwajcarskiej marki. Jest to pierwszy nieograniczony limitacją zegarek z tej linii z mechanizmem Calibre 400. Nie jest to jednak jedyna różnica w tym modelu względem pozostałych należących do tej samej kolekcji.

Czym zatem wyróżnia się Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400?

1965

Pierwszy nurkowy zegarek marki Oris pojawił się na rynku w 1965 roku.

Charakteryzował się jednokierunkowym obrotowym pierścieniem i indeksami wykonanymi z masy luminescencyjnej. Klasa jego wodoszczelności wynosiła 100m. 50 lat później marka ponownie powołała do życia zegarki o bardzo zbliżonym wyglądzie, nazywając kolekcję Divers Sixty-Five, nawiązując oczywiście do daty powstania czasomierzy służących za inspirację.

Od tego czasu ta linia zegarków jest regularnie rozwijana.

12H

Odpowiedź na pytanie ze wstępu możemy znaleźć już w nazwie modelu.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400, oprócz oczywiście wspomnianego już własnego mechanizmu, znajdziemy w jego nazwie także oznaczenie “12H”.

Kryje się pod nim specyfika wkładki obrotowego pierścienia na froncie zegarka. W przeciwieństwie do pozostałych modeli z kolekcji Divers Sixty-Five nie znajdziemy tu podziałki charakterystycznej dla zegarków nurkowych, z oznaczeniami minut. Zamiast tego, na powierzchni czarnej, aluminiowej wkładki umieszczono 11 białych, cyfrowych oznaczeń godzinowych, oddzielonych kreskami. Godzinę 12. zastąpiono trójkątem z wypełnionym masą luminescencyjną oczkiem. Sam pierścień tym razem obraca się w dwóch kierunkach.

Połączenie tych wszystkich cech umożliwia odczytywanie z jego pomocą czasu w drugiej strefie czasowej - tyle, że w przeciwieństwie do realizowanego za pomocą dodatkowej wskazówki GMT, to wskazanie uwzględnia 12-godzinny format.

Znana konstrukcja

Cała konstrukcja koperty jest tym, co dobrze już z oferty marki Oris znamy.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Mamy więc do czynienia ze stalową, okrągłą obudową o średnicy 40 mm i wysokości 12,8 mm, z płynnie wypuszczonymi uszami. Ich wierzch został wykończony poprzez szczotkowanie, a boki są polerowane. Na prawym, na godzinie 3., znajdziemy zakręcaną koronkę o wypukłym czole. Wkręcany dekiel zegarka zaś jest przeszklony, a pod szafirowym szkłem ujrzymy wspomniany już mechanizm „in-house” marki Oris.

Komplikacje konstrukcji mechanizmu jakie tu znajdziemy to wskazanie daty i automatyczny naciąg sprężyny. Calibre 400 charakteryzuje się też wydłużoną, pięciodniową rezerwą chodu i standardowymi parametrami i funkcjami, takimi jak: praca z częstotliwością 4Hz, możliwość szybkiej zmiany daty i funkcja stop sekundy. Warto zwrócić uwagę na 10-letnią gwarancję którą producent na zegarek udziela, jednocześnie określając zalecane interwały serwisowe na taki sam odstęp czasowy. Dzięki temu regularne wizyty u zegarmistrza wiążące się z rozłąką z zegarkiem mogą być zdecydowanie rzadsze.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Sam mechanizm cechuje również wysoka odporność na działanie pól magnetycznych. Na otaczającym przeszklenie pierścieniu znajdziemy szereg informacji o zegarku.

Kontrastujące elementy tarczy

Pod wypukłym szkłem szafirowym na frontowej części zegarka kryje się czarna, matowa tarcza. Jej układ znamy z innych referencji modelu Divers Sixty-Five.

Tak więc indeks na godzinie 12. ma kształt tarczy, te na godzinach 3. i 9. są prostokątne, a pozostałe - pomijając indeks na godzinie 6., który jest nieobecny - okrągłe. Wszystkie godzinowe indeksy są oczywiście wypełnione masą luminescencyjną. Znajdziemy tu również kreskową podziałkę minutową w kolorze białym, z pogrubionymi oznaczeniami przy pełnych godzinach. W miejscu indeksu na godzine 6. znajduje się prostokątne okno datownika, którego tło jest kolorystycznie dopasowane do tarczy. Po jego bokach znajdziemy zaś oznaczenie “Swiss Made”. Nieco wyżej umieszczono informację o klasie wodoszczelności zegarka i jego rezerwie chodu. W górnej części tarczy znajdziemy zaś nazwę marki.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Wszystkie napisy są w kolorze białym, kontrastujące z jej podstawą.

Wracając jeszcze do datownika, tu również pojawia się drobna różnica względem starszych referencji zegarków z tej serii firmy Oris. W nich bowiem znajdował się on na godzinie 3. lub 6., i zazwyczaj był w towarzystwie szczątkowego indeksu godzinowego - tym razem go nie znajdziemy.

Srebrne wskazówki godzinowa i minutowa mają prosty kształt ramion z ostrymi zakończeniami. Wypełnione są masą luminescencyjną na prawie całej ich długości. W godzinowej została ona podzielona na dwie części, dłuższą bliżej centralnej osi i bardzo krótką przy samym końcu wskazówki. Sekundowa zaś jest typu lollipop i na niej również znajdziemy masę luminescencyjną - wewnątrz okręgu umieszczonego nieco za połową jej długości.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400 - dostępne wersje i ich ceny

Różnice względem pozostałych modeli Divers Sixty-Five nie są więc wcale ogromne. Wizualnie (i jednocześnie funkcjonalnie) najistotniejsza jest różnica w obrotowym pierścieniu.
Patrząc na model 12H Calibre 400 nie mamy wątpliwości do jakiej kolekcji Oris on należy.

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400

Istotną zmianą jest oczywiście własny mechanizm, o bardziej komfortowych parametrach użytkowych niż te, którymi charakteryzują się dostarczane od zewnętrznych dostawców.

Jak to często w obrębie tej linii czasomierzy bywa, zegarek jest dostępny w dwóch opcjach w zakresie sposobu mocowania do go nadgarstka. Jedną z nich jest stalowa bransoleta, inspirowana stylistyką vintage z nitowaniami. Drugą wersją jest czarny, skórzany pasek z jasnymi przeszyciami w postaci pętelek przy uszach zegarka.

Model Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400 został wycenione w zależności od wersji odpowiednio na 3300 i 3100 franków szwajcarskich, czyli około 14 300 i 13 500 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Oris.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Polan z serii Błonie Limitowane. No...
Polan z serii Błonie Limitowane. No...
21.02.2022
Zegarki mechaniczne do nurkowania –...
Zegarki mechaniczne do nurkowania –...
23.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco