• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos

Nowość Atlantic, model Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date z tarczą wypełnioną po brzegi


Marka Atlantic jest w naszym kraju darzona szczególnym sentymentem. Wielu naszych ojców czy też dziadków było - bądź nadal jest - w posiadaniu popularnego Worldmastera, lub też innego modelu tego szwajcarskiego producenta. Historia marki jednak nie zatrzymała się na ubiegłym wieku, ale trwa dalej. Niedawno prezentowaliśmy bardzo elegancki, typowo garniturowy model Atlantic Seagold Automatic w wykonanej z 14-karatowego złota kopercie, a tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się zegarkowi bardziej codziennemu, z dodatkowymi wskazaniami na tarczy. Mowa o modelu należącym do wspomnianej kolekcji Worldmaster - Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date.

Rok 1888

W nazwie modelu znajduje się data 1888, która - jak łatwo się domyślić - nawiązuje do roku założenia firmy Atlantic. Jej początki miały miejsce w szwajcarskim Bettlach. Wtedy jednak nie funkcjonowała ona pod nazwą Atlantic, a pod skrótem EKB, który kryje za sobą inicjały założyciela - był nim Eduard Kummer Bettlach.

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Pierwsze zegarki produkowane pod znaną nam dzisiaj nazwą zaczęły pojawiać się na rynku w 1932 roku. W 1960 zaś miało miejsce bardzo ważne w historii marki wydarzenie - wynalezienie systemu szybkiej korekty wskazania kalendarza, znacząco usprawniające tę czynność i stosowane współcześnie w niemal wszystkich zegarkach posiadających komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci datownika.

Aktualnie, po ponad 130 latach istnienia, marka skupia swoją główną uwagę na rynku obejmującym Europę Wschodnią, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Chronograph Day-Date

Nazwa nowego modelu zdradza również jakich funkcji dodatkowych w omawianym zegarku możemy się spodziewać. Oprócz podstawowego, trójwskazówkowego przedstawienia aktualnego czasu znajdziemy tu również wskazanie dnia tygodnia i miesiąca, a także trójelementowe przedstawienie wskazań chronografu.

Realizacja ich wszystkich możliwa jest dzięki zastosowaniu mechanizmu Valjoux kaliber 7750 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jest on widoczny przez mineralne szkło znajdujące się na deklu zegarka. Patrząc na mechanizm nie znajdziemy intensywnego zdobienia, jednak na wahniku znajdziemy pasy genewskie stanowiące tło dla nazwy marki w tym miejscu umieszczonej.

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Dekiel jest przykręcany, a na stalowej części otaczającej przeszklenie znajdziemy między innymi takie informacje, jak deklarowana wodoszczelność konstrukcji (wynosząca 5ATM), materiał wykonania koperty, czy też kraj pochodzenia.

Stalowa koperta ma średnicę 42 mm, a cała jej powierzchnia jest polerowana.

Uszy koperty zegarka są dosyć masywne, a jej boczna powierzchnia jest zaoblona i niejako wystaje z uszu, dodatkowo je poszerzając. Luneta otaczająca wypukłe szkło szafirowe na froncie zegarka również jest wyraźnie oddzielona od reszty koperty i wykończona techniką polerowania. Na prawym boku obudowy zegarka znajdziemy jeszcze koronkę oraz przyciski do obsługi stopera. Na delikatnie wystającym, polerowanym czole koronki znajdziemy wypukłe logo marki. Przyciski zaś są podłużne i zaokrąglone, nie różnią się między sobą. Górny z nich odpowiada za uruchamianie lub zatrzymywanie stopera, czyli pomiaru odcinków czasu, a dolny za resetowanie jego wskazań.

Tarcza wypełniona po brzegi

Wskazania realizowane są na niebieskiej tarczy, której układ elementów jest standardowy dla zegarków w których zastosowano mechanizmu VJ 7750. Centralny, prosty sekundnik z czerwonym grotem odpowiada więc za pomiar sekund dla funkcji stopera.

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Upływ minut mierzonych przez chronograf przedstawia subtarcza na godzinie 12. Znajduje się na niej skala dla 30 minut, z wyszczególnionymi oznaczeniami co 5 minut.

Na godzinie 6. umieszczono subtarczę z pełnymi godzinami, na której wskazówka “skacze” co pół indeksu - ze względu na 30-minutową skalę w górnej części tarczy. Tutaj wyszczególniono tylko godzinę 3., 9., 12. i w pewnym sensie 6. Ta ostatnia bowiem wygląda inaczej od pozostałych - odgrywa ona jednocześnie (lub raczej przede wszystkim) rolę indeksu godzinowego. Tak jak wszystkie inne parzyste indeksy godzinowe jest ona przedstawiona za pomocą cyfry arabskiej. Pozostałe, nieparzyste znaczniki mają zaś formę prostokątów, z których jeden jest skrócony (godzina 3.), a inny całkowicie nieobecny (godzina 9.).

Wszystkie zaś, tak samo jak wskazówki są w kolorze różowego złota. Wskazówka godzinowa i minutowa mają kształt smukłego, wydłużonego grotu strzały. Te umieszczone na subtarczach są proste i wąskie, a mniej więcej w połowie ich długości znajdują się strzałki.

Trzecia subtarcza, która nie odpowiada już za wskazania chronografu, a za przedstawienie bieżących sekund, znajduje się na godzinie 9. Jej powierzchnia różni się od pozostałych - jest ona wklęsła, podczas gdy inne są wyznaczone jedynie poprzez nadruk na tarczy. W tym przypadku, w zagłębieniu również znajdziemy nadruk. Wyznacza on sekundową skalę z wyszczególnionymi liczbowo oznaczeniami 15, 30, 45 i 60 sekund.

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Wskaźniki wyznaczające każde pozostałe 5 sekund przedstawione są w formie linii wyznaczającej promień subtarczy, a te odpowiadające za pojedyncze sekundy zrealizowano w postaci krótkich kresek.

Z prawej strony tarczy nie znajdziemy już żadnej dodatkowej subtarczy, ale nie oznacza to, że została ona pusta. Wypełniono ją podwójnym oknem datownika, nazwą marki (nad wskazaniem daty) i napisem określającym rodzaj naciągu sprężyny (pod wskazaniem daty).

Warto zwrócić uwagę na dopasowanie kolorystyczne dysków datownika do reszty tarczy. Wycięcia na wskazania są dwa - z lewej strony znajdziemy dni tygodnia, a z prawej dni miesiąca. To drugie wskazanie częściowo nachodzi na zdobienie tarczy w postaci pierścienia złożonego z kilku wypukłych linii, który stanowi tło dla indeksów godzinowych. Za nim, bliżej zewnętrznej części tarczy znalazło się jeszcze miejsce dla skali tachometrycznej. Ona również została nadrukowana w kolorze białym, ale znajdziemy na niej też czerwone oznaczenia, dzielące cały okrąg na 20 części - pełnią one funkcję skali telemetrycznej.

Praktyczny element zestawu

Do nowego zegarka Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date dołączany jest czarny skórzany pasek tłoczony na wzór skóry krokodyla. Zapinany jest on za pomocą motylkowego zapięcia, otwieranego dwoma przyciskami.

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pudełko, w którym zegarek jest dostarczany.

Jest ono jednocześnie rotomatem, do którego można odłożyć zegarek kiedy go nie używamy. Dzięki temu sprężyna będzie cały czas naciągnięta, a zegarek gotowy do noszenia nawet po kilku dniach poza naszym nadgarstkiem.

Cały taki zestaw, czyli zegarek Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date oraz rotomat, został wyceniony na kwotę 10 495 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Nowy Zenith Defy Skyline, czyli spr...
Nowy Zenith Defy Skyline, czyli spr...
01.02.2022
Zegarek, jako hołd dla papieża Pola...
Zegarek, jako hołd dla papieża Pola...
03.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco