Marka Atlantic jest w naszym kraju darzona szczególnym sentymentem. Wielu naszych ojców czy też dziadków było - bądź nadal jest - w posiadaniu popularnego Worldmastera, lub też innego modelu tego szwajcarskiego producenta. Historia marki jednak nie zatrzymała się na ubiegłym wieku, ale trwa dalej. Niedawno prezentowaliśmy bardzo elegancki, typowo garniturowy model Atlantic Seagold Automatic w wykonanej z 14-karatowego złota kopercie, a tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się zegarkowi bardziej codziennemu, z dodatkowymi wskazaniami na tarczy. Mowa o modelu należącym do wspomnianej kolekcji Worldmaster - Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date.
Rok 1888
W nazwie modelu znajduje się data 1888, która - jak łatwo się domyślić - nawiązuje do roku założenia firmy Atlantic. Jej początki miały miejsce w szwajcarskim Bettlach. Wtedy jednak nie funkcjonowała ona pod nazwą Atlantic, a pod skrótem EKB, który kryje za sobą inicjały założyciela - był nim Eduard Kummer Bettlach.
Pierwsze zegarki produkowane pod znaną nam dzisiaj nazwą zaczęły pojawiać się na rynku w 1932 roku. W 1960 zaś miało miejsce bardzo ważne w historii marki wydarzenie - wynalezienie systemu szybkiej korekty wskazania kalendarza, znacząco usprawniające tę czynność i stosowane współcześnie w niemal wszystkich zegarkach posiadających komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci datownika.
Aktualnie, po ponad 130 latach istnienia, marka skupia swoją główną uwagę na rynku obejmującym Europę Wschodnią, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Chronograph Day-Date
Nazwa nowego modelu zdradza również jakich funkcji dodatkowych w omawianym zegarku możemy się spodziewać. Oprócz podstawowego, trójwskazówkowego przedstawienia aktualnego czasu znajdziemy tu również wskazanie dnia tygodnia i miesiąca, a także trójelementowe przedstawienie wskazań chronografu.
Realizacja ich wszystkich możliwa jest dzięki zastosowaniu mechanizmu Valjoux kaliber 7750 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jest on widoczny przez mineralne szkło znajdujące się na deklu zegarka. Patrząc na mechanizm nie znajdziemy intensywnego zdobienia, jednak na wahniku znajdziemy pasy genewskie stanowiące tło dla nazwy marki w tym miejscu umieszczonej.
Dekiel jest przykręcany, a na stalowej części otaczającej przeszklenie znajdziemy między innymi takie informacje, jak deklarowana wodoszczelność konstrukcji (wynosząca 5ATM), materiał wykonania koperty, czy też kraj pochodzenia.
Stalowa koperta ma średnicę 42 mm, a cała jej powierzchnia jest polerowana.
Uszy koperty zegarka są dosyć masywne, a jej boczna powierzchnia jest zaoblona i niejako wystaje z uszu, dodatkowo je poszerzając. Luneta otaczająca wypukłe szkło szafirowe na froncie zegarka również jest wyraźnie oddzielona od reszty koperty i wykończona techniką polerowania. Na prawym boku obudowy zegarka znajdziemy jeszcze koronkę oraz przyciski do obsługi stopera. Na delikatnie wystającym, polerowanym czole koronki znajdziemy wypukłe logo marki. Przyciski zaś są podłużne i zaokrąglone, nie różnią się między sobą. Górny z nich odpowiada za uruchamianie lub zatrzymywanie stopera, czyli pomiaru odcinków czasu, a dolny za resetowanie jego wskazań.
Tarcza wypełniona po brzegi
Wskazania realizowane są na niebieskiej tarczy, której układ elementów jest standardowy dla zegarków w których zastosowano mechanizmu VJ 7750. Centralny, prosty sekundnik z czerwonym grotem odpowiada więc za pomiar sekund dla funkcji stopera.
Upływ minut mierzonych przez chronograf przedstawia subtarcza na godzinie 12. Znajduje się na niej skala dla 30 minut, z wyszczególnionymi oznaczeniami co 5 minut.
Na godzinie 6. umieszczono subtarczę z pełnymi godzinami, na której wskazówka “skacze” co pół indeksu - ze względu na 30-minutową skalę w górnej części tarczy. Tutaj wyszczególniono tylko godzinę 3., 9., 12. i w pewnym sensie 6. Ta ostatnia bowiem wygląda inaczej od pozostałych - odgrywa ona jednocześnie (lub raczej przede wszystkim) rolę indeksu godzinowego. Tak jak wszystkie inne parzyste indeksy godzinowe jest ona przedstawiona za pomocą cyfry arabskiej. Pozostałe, nieparzyste znaczniki mają zaś formę prostokątów, z których jeden jest skrócony (godzina 3.), a inny całkowicie nieobecny (godzina 9.).
Wszystkie zaś, tak samo jak wskazówki są w kolorze różowego złota. Wskazówka godzinowa i minutowa mają kształt smukłego, wydłużonego grotu strzały. Te umieszczone na subtarczach są proste i wąskie, a mniej więcej w połowie ich długości znajdują się strzałki.
Trzecia subtarcza, która nie odpowiada już za wskazania chronografu, a za przedstawienie bieżących sekund, znajduje się na godzinie 9. Jej powierzchnia różni się od pozostałych - jest ona wklęsła, podczas gdy inne są wyznaczone jedynie poprzez nadruk na tarczy. W tym przypadku, w zagłębieniu również znajdziemy nadruk. Wyznacza on sekundową skalę z wyszczególnionymi liczbowo oznaczeniami 15, 30, 45 i 60 sekund.
Wskaźniki wyznaczające każde pozostałe 5 sekund przedstawione są w formie linii wyznaczającej promień subtarczy, a te odpowiadające za pojedyncze sekundy zrealizowano w postaci krótkich kresek.
Z prawej strony tarczy nie znajdziemy już żadnej dodatkowej subtarczy, ale nie oznacza to, że została ona pusta. Wypełniono ją podwójnym oknem datownika, nazwą marki (nad wskazaniem daty) i napisem określającym rodzaj naciągu sprężyny (pod wskazaniem daty).
Warto zwrócić uwagę na dopasowanie kolorystyczne dysków datownika do reszty tarczy. Wycięcia na wskazania są dwa - z lewej strony znajdziemy dni tygodnia, a z prawej dni miesiąca. To drugie wskazanie częściowo nachodzi na zdobienie tarczy w postaci pierścienia złożonego z kilku wypukłych linii, który stanowi tło dla indeksów godzinowych. Za nim, bliżej zewnętrznej części tarczy znalazło się jeszcze miejsce dla skali tachometrycznej. Ona również została nadrukowana w kolorze białym, ale znajdziemy na niej też czerwone oznaczenia, dzielące cały okrąg na 20 części - pełnią one funkcję skali telemetrycznej.
Praktyczny element zestawu
Do nowego zegarka Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date dołączany jest czarny skórzany pasek tłoczony na wzór skóry krokodyla. Zapinany jest on za pomocą motylkowego zapięcia, otwieranego dwoma przyciskami.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na pudełko, w którym zegarek jest dostarczany.
Jest ono jednocześnie rotomatem, do którego można odłożyć zegarek kiedy go nie używamy. Dzięki temu sprężyna będzie cały czas naciągnięta, a zegarek gotowy do noszenia nawet po kilku dniach poza naszym nadgarstkiem.
Cały taki zestaw, czyli zegarek Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date oraz rotomat, został wyceniony na kwotę 10 495 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.
Piotr Tatar
10:34 02.02.2022Zegarki
Nowość Atlantic, model Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date z tarczą wypełnioną po brzegi
Tagi:
zegarek mechanicznyzegarek na prezentzegarek do garnituruzegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskiezegarki automatyczneeleganckie zegarkisrebrny zegarek

REKLAMA

Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...

ROAMER – historia marki
1888 – Początek historii, która trwa do dziś Początki firmy ROAMER Watch Company sięgają roku 1888, czyli momentu w którym 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię z ...

Zenith Defy LAB. Wprowadzenie do dyskusji. Konstrukcja
Zenith Defy LAB nie jest pierwszym nietypowym rozwiązaniem zegarmistrzowskim, odmiennym od królującego na rynku od setek lat wychwytu szwajcarskiego, oraz jeszcze bardzie ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2024!
W zeszłym roku, dokładnie 10 sierpnia 2023, pisałem, iż dzień ten zapisał się na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy w wieloletniej dział ...

Dlaczego w zegarkach często ustawiona jest godzina 10:10? Naukowe wyjaśnienie zagadki
Zauważyliście, że na zdjęciach zegarków często jest ustawiona ta sama godzina? Ciekawe, prawda? Chcecie wiedzieć dlaczego tak jest i co takiego sprawia, że jest to niemal ...

Video recenzja: Frederique Constant Chopin Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Chopin Limited Edition marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie kl ...

Havaan Tuvali. Tajwańska marka i jej nietypowe zegarki (AuroChronos 2025)
Kiedy usłyszałem o firmie Havaan Tuvali na myśl przyszła mi od razu rajska wyspa, w zasadzie cały archipelag, czyli Hawaje. No cóż, nazwa mnie zmyliła, bo okazuje się, że ...

Rado True Square Open Heart Limited Edition “Checkmate”. Kontrast czerni i bieli
Tak zwana ceramika high-tech została zastosowana przez firmę Rado już dość dawno. Wprawdzie to wciąż bardzo nowoczesny i zaawansowany materiał, wykorzystywany do budowy e ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...

Video recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Classics Elegance Luna marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kl ...